Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 21 Apr 2021 3:16 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Comunicare
MesajScris: Vin, 27 Aug 2010 10:58 am 
Neconectat
nou venit

Buna ziua tuturor.Suntem o familie din Timisoara(Alex 30 de ani,inginer constructor si sotia Anca 30 de ani, asistent medical in cadrul serviciului de ambulanta Timis), care dorim sa ne facem o viata noua in Elvetia.Am intrat de curand pe acest forum dar am avut timp sa "rasfoiesc" mai multe pagini pe aici astfel incat sa-mi formez o idee.Dorim sa ne facem cati mai multi prieteni din orice zona a Elvetiei, pentru ca asa cum m-a invatat viata pana acum, orice este posibil atunci cand esti inconjurat de prieteni.In momentul de fata ne aflam probabil la pasul cel mai greu si anume de a ainvata limba germana.Astept cu nerabdare dorinta voastra de comunicare.
Va multumim.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Comunicare
MesajScris: Vin, 27 Aug 2010 12:20 pm 
Servus, Alex!
Bine ai venit pe forumul romanilor din Elvetia! Sotia ta are o meserie cautata aici, daca ar vorbi germana/franceza fluent ar fi extraordinar.
Poate iti vor da mai multe detalii cei/cele care lucreaza in domeniu.
Succes!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Aug 2010 3:19 pm 
Neconectat
nou venit

Multumesc de informatie.Sa inteleg cumva ca in domeniul meu este mai dificil un loc de munca.Tu de unde esti,cum este viata acolo?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Aug 2010 9:31 pm 
Alex, nu pot sa-ti dau eu un raspuns categoric, aplica pt. joburi in domeniul tau si vei vedea. Intotdeauna exista o sansa, nu se stie niciodata..
Eu sunt din Bucuresti. ( :ymsmug: )
Cum e viata pe aici? Cum sa fie, ca peste tot, cum si-o face omu'. E curat, liniste, poti vizita multe locuri numai aici in Elvetia, nemaivorbind ca esti aproape cam de orice loc dragut in Europa continentala. E si multa singuratate totodata. Nu te baza pe romani ca n-ai de ce. Sunt diverse situatii, oameni veniti mai de curand sau mai demult, fiecare isi are cercul lui, probabil cei mai vechi se simt un pic superiori alora mai nou-veniti si tot asa. Dar cred ca sunteti deja copii mari si stiti si voi toate astea. Nu-i usor nici pe aici, insa va doresc din tot sufletul sa reusiti ceea ce v-ati propus. Numai bine! :ymhug:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Aug 2010 9:47 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Citat:
probabil cei mai vechi se simt un pic superiori alora mai nou-veniti si tot asa

Nu-i mai degraba invers? Adica, cei noi-veniti isi aduc complexele, frustrarile si proastele obiceiuri (naravuri) cu tot cu ei in noua tara. Si incep da capo sa macane (ca si acasa) cum ca aia nu e bine aici, si cliseele de rigoare de gen "ca la noi in RO era saracie dar lumea, stii tu lumea aia calda..." samd. Ciudat, cand sunt in RO toti se vaita cat e lumea de nesimtita, cati ciobani sunt imprejur samd. Dupa granite se schimba si optica... deh.
Nu demult se enerva o pers. din RO ca a fost amendata f. piperat, si ca "o data a condus repede si cat e de nedrept". Adica enerveaza faptul ca legea e lege... ma rog, sa nu deviem de la subiecte prea mult :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 28 Aug 2010 6:58 am 
Depinde de oameni, unii isi aduc proastele obiceiuri, altii nu...ca nu le-au avut. :wink: La fel si cu cei mai "vechi", nu toti au renuntat la vechea mentalitate, nu toti au renuntat sa tanjeasca dupa "caldura celor de acasa" :mrgreen: ..
In tot cazul, ce voiam sa-i transmit lui Alex este sa fie atent daca e gata sa renunte la prieteni, cercul lui actual etc. pt. ca e foarte probabil sa nu il mai poata reface aici. Sigur, isi va face prieteni, amici, cunostinte dar nu va mai fi la fel. Prieteniile se fac greu si se verifica in timp, he he, prieteni ai putini. Plecarea in strainatate va rupe ceva. Sincer, cred ca nu toata lumea e constienta de asta cand face pasul asta. Adicatelea ce inseamna de fapt o viata mai buna ? Sigur, e extrem de important ca societatea sa fie O.K., sa se respecte regulile si legile s.a.m.d., oamenii sa aiba bun-simt, lucruri a caror lipsa te enerveaza in Romania, insa trebuie luate in calcul mult mai multe, atata tot. Cam asta era ideea.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 28 Aug 2010 10:31 am 
Lemon_cake, susțin întru totul afirmațiile tale!

@ Alex: Multă baftă și înțelepciune în alegerea ce va s-o faceți!

Kit: ce spunea LemonCake e ÎN GENERAL, există oameni și oameni... Din fericire, nu suntem identici... altfel am fi porumbei! :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 28 Aug 2010 7:04 pm 
Neconectat
nou venit

Nu cunosc prea bine cum sunt legile in Elvetia,dar aici in Romania cred ca nu sunt deloc drastice si usturatoare,fapt ce permite nenumarate abateri.Probabil democrati asata a fost prost inteleasa si s-a cam urcat la cap.Eu sunt convins AbraMack ca "exista oameni si oameni",numai ca legile stricte ale unei tari poate sa-i si cizeleze pe cei neslefuiti.Ai perfecta dreptate lemon_cake,prietenii se verifica in timp si asta am observat pe propria piele cand am plecat din orasul natal, multi au uitat si nr meu de telefon.Mai mult ca sigur la fel o sa se intample si acum doar ca eu o iau ca o oportunitate de ai "verifica".
Va multumesc foarte mult pentru vorbele bune si astept sa mai comunicam

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 29 Aug 2010 1:02 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

AbraMack scrie:

Kit: ce spunea LemonCake e ÎN GENERAL, există oameni și oameni... Din fericire, nu suntem identici... altfel am fi porumbei! :)

sau chinezi... :mrgreen:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 29 Aug 2010 8:12 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Abra, si porumbeii sunt FOARTE diferiti... cu coada in evantai, vii, gatiti, cu pene, fara, :P nu mai vreau sa intru in detalii si sa continuam off-topicul pe fredul lui Alex.
Cat despre prieteni, e si o sansa sa-ti gasesti altii ;), oricum la prietenii conteaza calitatea peste cantitate.

Si la Alex, mult noroc!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Aug 2010 9:06 pm 
Neconectat
nou venit

Bine ai spun Kit3surf3r, "la prieteni conteaza calitatea peste cantitate"

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 30 Aug 2010 9:39 pm 
Măi, Kit, tată... era un so to speak... Nu-mi spune că nu ai înțeles ideea... :d

Bineînțeles că ceea ce contează e calitatea prietenilor/oamenilor și nu cantitatea în care ei vin... Dar dacă sunt mulți, ce? Nu putem oferi atâta prietenie?

Gata cu off-topicul! Abra out!

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]