Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 21 Apr 2021 3:22 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 104 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Va simtit singuri in Elvetia?
MesajScris: Sâm, 17 Ian 2009 12:39 am 
Seara buna...

Am citit si eu ce s-a scris pe aici si...mama-mama... !!!
Ideea acestui topic, sunt convinsa, s-a vrut a fi alta decat aceea de a arunca cu noroi unii in altii.. Evident, marea majoritate a romanilor sufera de boala numita "dezradacinare"... Bineinteles, cautam remedii si unde altundeva decat aici? Ar trebui sa ne sustinem reciproc si sa ne ajutam cu idei in loc sa...
In fine.. as vrea sa ii spun doamnei Virginia G. ceva: personal, nu cred ca un roman proaspat venit in Elvetia, cum e cazul multora care scriu aici, se arunca direct cu burta pe Istoria Elvetiei sau incep sa faca studii aprofundate legate de obiceiuri, limba samd.
Ar fi interesant, spre exemplu, sa ne spuneti de ce se inchid magazinele la ora 18.30?... Intr-adevar, eu mi-am pus aceasta intrebare dar, pana in prezent, a ramas o enigma...
In alta ordine de idei, Elvetia e o tara ca oricare alta. Suntem aici, trebuie sa o respectam... Cat despre noi, romanii de aici, cred ca ne e greu sa ne gasim unii pe altii fiindca suntem ...ocupati, neinteresati, prea preocupati de orice altceva...
Mai cred ca scopul acestui site, ma repet, este acela de a fi un liant intre noi.... De a ne sustine, a ne informa si a ne ajuta sa legam prietenii... Restul tine de... materialul din care e construita constiinta fiecaruia...

Sa aveti o noapte minunata si un weekend pe masura.

Cu respect...

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 17 Ian 2009 9:57 am 
Neconectat
nou venit

sorin bun,esti tare!mi-a placut cum ai tratat problema "malaiului cu apa" :lol: sunt destui romani care dupa ce stau cateva luni pe alte meleaguri uita aproape complet dulcele grai romanesc.Oare de ce?AAAAAAAAA,pt cei de acasa suna poate mai interesant sa auda in loc de cuvintele romanesti altceva si sa inteleaga doar jumate din ce vrea sa spuna cel cu care vorbeste. :snif: Fratilor romani,trebuie sa fim din punctul asta de vedere ca ungurii:limba noastra e sfanta si trebuie sa o pastram cu orice pret asa cum eneaos romaneasca..
Limba noastra-i o comoara in adancuri ingropata!"
Ce-am devenit noi romanii de azi,fata de romanii de acum cateva sute de veacuri! :( Cand privesc inapoi in istoria romanilor sunt asa de mandra ca sunt romanca!Iar cand privesc in prezent,mi-e rusine de ce-am devenit noi romanii.Ce ne-a determinat sa devenim atat de materialisti,de nesimtiti,de egoisti,de snobi si superficiali?De ce nu ne intoarcem la radacinile noastre daco-romane si nu ne inoim cele mai nobile calitati pe care le-a avut neamul romanesc?
Oare am luat-o eu razna,sau mai sunt si altii care gandesc asa?
Frati romani,desteptati-va!
"Unde esti tu Tepes Doamne?"

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 18 Ian 2009 11:14 pm 
Neconectat
Admin

AbraMack scrie:
Ar fi interesant, spre exemplu, sa ne spuneti de ce se inchid magazinele la ora 18.30?... Intr-adevar, eu mi-am pus aceasta intrebare dar, pana in prezent, a ramas o enigma...

Pentru ca si vanzatorul este un angajat care ar munci de la 9 la 18 ca sa se poata intoarce la familie la aceeasi ora la care o fac si ceilalti. Nu e un punct de vedere prea capitalist, sa recunoastem. Bineinteles, regula se relaxeaza treptat treptat la presiunea patronilor care prefera (normal) mai multe incasari - asta inseamna ca si in Elvetia se mai renunta la traditii. Oricum, de aceea nu gasesti astazi pe aici magazine non-stop, de aceea vanzarea de duminica se face numai de cateva ori pe an: angajatul de rand (deci sindicatele si PD) nu are nici un chef sa fie pus sa stea dupa tejghea la ore ciudate.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 19 Ian 2009 9:52 am 
Neconectat
tânără speranţă

corect, Sottero...si mai cred ca cineva acolo "sus" ne iubeste pe noi consumatorii latini..:) de cind sint in Elvetia (din Germania venind) am invatat sa cumpar strictul necesar, cu lista chiar.
nu mai am timp sa casc gura si punga ca inchide magazinul.

......................................

AbraMack,

dupa parerea mea, exagerezi cind spui de noroaie....ca mai este luat in balon cite unul, mai da culoare si savoare, nu putem fii uscati ca un forum nemtesc...dar sint replici nevinovate...chiar este un forum linistit iar informatiile de pe site sint super...acum 6 ani nu exista o sursa de info. pentru romani.
Sa nu uitam sa le mai multumim administratorilor din cind in cind pentru toate astea:
Multam fain!!

Sorin

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 19 Ian 2009 5:46 pm 
Sorinbun... daca ai sa citesti tot ceea ce s-a scris pe site, sunt convinsa ca ai sa intelegi ceea ce am vrut sa spun... Exista replici destul de dure... Imi place sa cred ca stiu sa interpretez o ortografie corecta... In fine, hai sa spunem ca " a arunca cu noroi" e un so to speak...e mai ok? Oricum... sarea si piperul nu ar trebui sa fie "luarea in balon a cate unuia" sau mai stiu eu ce...Oricum (vorba impamantenita), "e parerea mea" si mi-o sustin...

Cat despre inchiderea magazinelor la ora 18.30 din cele spune de catre doamna Virginia G. mi se parea ca ar fi un motiv mai special.. Presupun ca si in Germania poate fi urmat acelasi principiu, ca vanzatorii sa fie acasa o data cu restul lumii, dar acolo magazinele se inchid la ora 20. Si sa nu uitam ca daca toata lumea ajunge acasa la ora 18.30... cei care sunt singuri si lucreaza, ce fac? Cum isi mai fac cumparaturile?
Eu nu ma plang, am gasit solutia... imi fac cumparaturi o data pentru o luna...asta e!

Toate cele bune si o seara faina voua...
Cu respect

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Mar 2009 7:59 pm 
... :hum: buna la toti...la cei care se simt singuri si nu numai. eu locuiesc de 8 ani in elvetia.nu am reusit sa ma simt singura,pt ca nu am avut timp...voi cum a-ti reusit?
salutari,mascha

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Mar 2009 9:12 am 
Neconectat
nou venit

singuratatea o simti mai puternic ca oriunde.o fi inceputul pana incepi sa vbesti limba si restul.dar pana la urm trec toate.eu dupa 15 ani petrecuti in italia am ales sa schimb si am venit aici in partea franceza.nu sunt dezamagit,dar stiu ca vor trece ani sa nu ma mai simt singur.dani

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 02 Iul 2009 5:59 am 
Neconectat
nou venit

Eu nu sunt inca acolo, la voi in Elvetia, dar incerc sa ajung. Sunt in Australia de aproape un an si, ca sa "pic" pe topikul vostru, pot sa va spun ca ideea ca esti singur apare atunci cand te apuca dorul de casa (indiferent daca acea "casa" inseamna parintii tai, prietenii din copilarie, casa pe care ai lasat-o in romania cand ai plecat, vecina, cartierul..si ce o mai fi). Noi am inceput sa ne simtim "singuri" la capatul pamantului (suntem...si la propriu si la figurat) atunci cand am vazut ca societatea de aici este mult prea diferita de ceea ce stiam noi din citite/invatate/auzite/site-uri oficiale si neoficiale...etc, si am simtit in adancul sufletului ca nu aici este "casa" pe care o cautam pentru sufletele noastre, pentru viitorul copilului nostru. Acel sentiment ca esti singur in mijlocul tuturor ne-a dat insa taria de a incepe sa cautam sa iesim din starea asta, care nu ne este benefica sub nici un aspect. Si asa a aparut ideea de a merge inainte, de a trai o experienta din care inveti multe, intelegi multe, si devii mai puternic si poate mai pregatit, pentru urmatoarele!

Nimeni nu merita sa fie singur, si, pentru ca "Nimanui nu ii pasa daca esti trist, ai putea la fel de bine sa fii fericit!" :wink:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 10 Oct 2009 5:36 pm 
eu fiind singur in elvetia pot zice k m-am plictisit pentru ca nu prea stiu prea bine limba franceza,dar a fost distractiv mai ales ca fetele din elvetia stiu ce vor si nu sunt ca romancele noastre :P

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 10 Oct 2009 6:07 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

catalutzaa scrie:
eu fiind singur in elvetia pot zice k m-am plictisit pentru ca nu prea stiu prea bine limba franceza,dar a fost distractiv mai ales ca fetele din elvetia stiu ce vor si nu sunt ca romancele noastre :P

De ce ,cum sunt romancele ?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 10 Oct 2009 6:13 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

catalutzaa scrie:
,dar a fost distractiv mai ales ca fetele din elvetia stiu ce vor :P

Vor ceva ce ele nu au aici in Elvetia si dupa ce il obtin ,tot ca un strain te vad...........................

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 10 Oct 2009 9:39 pm 
Heheheh... Simona... da' poate nu! :P

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 11 Oct 2009 8:13 am 
Ah Abra, asta am vrut eu ieri sa scriu....dar tareeee m-am abtinut !! :oops:

simonabulgaru scrie:
Vor ceva ce ele nu au aici in Elvetia si dupa ce il obtin ,tot ca un strain te vad

ba au , Simona :mrgreen: , ele doar cauta diversitate.....!

catalutzaa scrie:
dar a fost distractiv mai ales ca fetele din elvetia stiu ce vor si nu sunt ca romancele noastre :P

de aia multi elvetienei se insoara cu romance ! Pt ca nu sunt ca elvetiencele lor...."care stiu ce vor" ( rapid, distractiv, si fara prea multe comentarii!- a se pricepe la ce ma refer ! :idea: )

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 11 Oct 2009 11:24 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Pericol ...............Mare pericol ...........Au inceput romanii nostri sa fuga de noi oare? Eu cred ca al meu sot ,tot roman nu m-ar schimba nici pentru o suta de elvetience . :wink:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 11 Oct 2009 12:53 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Cu sigurantå romåncele noastre sunt cele mai frumoase,sunt destepte,gospodine,muncitoare,uneori chiar supuse - poate prea supuse .-.Am avut ocazia så cålåtoresc så våd lumea,så tråiesc in locuri unde am avut ocazia så constat cå femei ca in Romånia nu sunt oriunde.Cineva,cind eram in tarå a fåcut o afirmatie,venind de afarå,in vizitå,la fel a exclamat : " la voi pinå si binicutele sunt cele mai frumoase femei".Si asa este in toatå tara vedem fete frumoase,imbråcate cu gust,au simtul umorului sunt intreprinzåtoare si nu putem decit så ne mindrim.,In tara in care må aflu acum sunt complet dezamågitå atit de femeile tinere cit si cele putin mai trecute.Sunt neglijente,urite,reci,nu pun pret pe tinuta vestimentarå si cu pårere de råu nici in rest.Cind privesti o femeie,ai impresie cå e imbråcatå de la gunoi,aproape cå iti imaginezi cå si aruncat o bluzå sau stiu eu niste blugi si åia nespålati .Sincerå så fiu sunt mandra ca sunt romanca .

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 11 Oct 2009 2:20 pm 
Postarea asta e sigur "dictata" de Sorin :lol:
Nu ma pacaliti voi 2 pe mine...dupa o noapte petrecuta in patru :pirate: 8) ....

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Oct 2009 7:28 am 
nu multe romance sunt cum spui tu simona,romancele da sunt frumoase avem fete frumoase dar sunt prea fitzoase sincer elvetiencele nu mi se par fitzoase deloc si nu kred k vor cv anume de la cnva,au alta gandire decat a romancelor.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 30 Oct 2009 1:19 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Ce inseamna "fitzoase" in acest context? Ah, si scrie mai omule, cuvintele intregi, ca zau ma gandii la curriculum vitae, cand vazui cv. :hum:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 30 Oct 2009 1:52 pm 
:)) LeDix... un mIRC, ceva? Generatia care vine din urma nu are timp de cuvinte intregi... Avem timp sa... Avem timp .... :pirate:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 30 Oct 2009 2:03 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

AbraMack scrie:
Generatia care vine din urma nu are timp de cuvinte intregi

Eu cred ca în România au început de fapt sa se vânda tastaturi low-cost cu mai putine butoane si de-aia...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 30 Oct 2009 2:06 pm 
corect.. si cratima de multe ori e o optiune rara.....

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Nu...
MesajScris: Dum, 01 Noi 2009 10:29 am 
Neconectat
nou venit

köchlin andreea scrie:
Da,nu numai romanilor le este greu ci si altor nationalitati.Frecventez cursul de germana unde am intalnit diferite nationalitati si sunt loiali,prietenosi cu toti ceilalti.
Nu ma mira faptul ca nu accepta alte nationalitati si nici nu vreau sa comentez prea mult,las ,,istoria sa vorbeasca,,.
De ce nu agream straini in tara noastra?Si care ar fi?Ungurii?Au toate drepturile posibile,ce vor altceva,sa fie Transilvania a lor?

Este minunat sa ai prietenii din toata lumea si sa nu accepti ignoranta si injosirea altora.Oamenii sunt oameni cu caracer diferit,genetic mostenit din strabuni.

Nu mi-e rusine ca sunt roman oriunde m-as afla si indiferent de parerile altora!

ASA SUNTEM NOI romiinii citeodata ne ajutam citeodata nu uite a m fost in Legiunea Franceza si iti spun rominii se ajuta atit interior cit si exterior la biserica de rominii din Marseille de linga VIEUX PORT PENTRUca viata este m ai ieftina acolo ca aici va pup dulce CATALIN

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 01 Noi 2009 1:36 pm 
Neconectat
nou venit

salut venter !
Nu cunosc povestea"malaiul cu apa",dar ai dreptate ¨! S-ar putea sa fie vorba de o schmbare genetica,daca ne gandim ca ceausescu a vrut sa creeze "omul nou "poate ca s-a reusit totusi ! Eu constat aici pe forum,ca mai exista romani care si-au pastrat imunitatea !
Eu spun ca cine nu intelege"trebuie sa invete"in rest maditatie multa !
cu stima Romi

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 07 Noi 2009 12:43 am 
Neconectat
nou venit

doru.diac scrie:
Madyna scrie:
Eu locuiesc in Elvetia de la sfarsitul lui 2006.

Ma simt singura dar nu fata de straini ci fata de romani: am foarte multe cunostinte elvetieni, italieni, francezi, arabi, ukrainieni... tot tacamu' dar absolut niciun roman!

Nu am simtit niciodata vreo urma de discriminare negativa ba din contra.

Asadar trag concluzia ca exista (ca peste tot dealtfel) oameni si oameni, caractere si caractere... totul depinde de sansa!

Da, shi eu sunt aici de catziva ani shi din pacate o parte din romanii pe care i'am intalnit au incercat sa se prefaca ca nu sunt romani (neshtiind ca eu sunt). sunt un pic dezamagit da in fine, inca mai am incredere ca sangele apa nu se face shi ca suntem destul de deshteptzi cat sa nu ne lasam prada singuratatzii shi sa lasam prostiile la o parte shi sa nu uitam ca cel mai important e sa fim unitzi! Va este dor de tzara? Va invit cu prietenie pe http://www.romanism.net shi de asemenea sa va inscrietzi shi pe forum-ul http://www.noiigolani.ro ... ca sa vedetzi ca daca unii dintre noi uita cine sunt, altzii nu uita NICIODATA! Sunt nou aici pe site shi ashtept cu bucurie sa va cunosc pe totzi! De altfel ar trebui sa ma prezint, ma numesc Doru shi sunt ieshean la baza shi roman 100% :), am 25 de ani shi locuiesc in Lausanne. shi apropo de "roman" ... HAI ROMANIA!!!

bravo!!! ca bine ai spus :ymapplause:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Noi 2009 7:31 pm 
Neconectat
nou venit

totii romini pleaca din tara pentru un trai mai bun si citiva roni pusi deoparte chinuiti si batjocoriti mai stiu pe ce munca spera ca intro zi o sa se intoarca in tara si sa vada viata altfel ca saa fim sincer in traiul acesta de zi cu zi BANUL ESTE LA PUTERE nu ii ai nu esti nimic asa ca pentru un pumn de bani trec ani si ani si ne trezim ca avem citiva ani buni printre strainari s cel mai dur este dorul de tara de locurile natale si familie este tot ce pot sa va spun cu drag va imbratisez dragii compatrioti

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 104 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC [ DST ]