Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 21 Apr 2021 3:38 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: sunt oameni si oameni
MesajScris: Vin, 03 Apr 2009 8:49 am 
Neconectat
nou venit

Buna fratilor. Eu sunt de 16 ani in Elvetia si pot spune ca m-am acomodat foarte repede.Imi aduc aminte ca am sosit in Elvetia intr-o zi de vara unde ar fii trebuit sa fie soare si frumos.Da de unde frig si ploaie,mai ales in cantonul Lucerna unde rar este vreme frumoasa.Timp de 4 ani nu am cunoscut nici un roman in schimb mi-am facut foarte multi prieteni straini.Cu timpul am cunoscut si romani si sincer va spun am fost foarte deziluzionata din partea unora,intr-adevar multa ividie dar cunosc multi romani care sunt de treaba si ne distram de minune.Sunt oameni si oameni.

o zi buna

i'm the best

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: sunt oameni si oameni
MesajScris: Vin, 03 Apr 2009 11:47 am 
Din pacate chestia cu invidia e reala :(
Si nici macar nu are de-a face cu personalitatea omului..
Tin minte cand am cunoscut primul grup de romani..se uitau unii la altii, care de care se lauda cu ce are sotul
cu joburile si cu situatia financiara !
e ca si cum asa tacit s-ar spune : noi am plecat toti din acelasi loc..dar eu sunt mai breaz(a) ca tine !!

Ma intreb doar de ce ?! de ce simt unii nevoia sa demonstreze ca...o duc mai bine ca ceilalti ??

Giorgia

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 17 Apr 2009 12:06 pm 
adevarat sunt oameni si oameni , dar invidia exista peste tot in lume . Eu pot sa spun ca la romani se manifesta mai acut acest sentiment care dupa parerea mea nu este deloc confortabil nici pt cel care il simte nici pt cel asupra caruia este indreptat. nu incerc sa aduc circumstante atenuante celor care il simt dar concluzia unei pareri umile ma face sa cred ca acesta isi are radacinile si baza in situatile financiare deloc frumoase . Lipsa banilor te face sa ai multe frustrari si de aici se naste invidia .Oriunde ai fi daca ai ceva bani sa poti trai decent atunci poti fi fericit ca ai scapat de invidie , pt ca acest sentiment te face sa te simti rau . Fara el te poti bucura pt altii , te poti simti bine in pielea ta . Pot sa spun ca in Romania nu am dus lipsa de bani. Am avut afacerea mea si am muncit pe rupte dar am simtit acest sentiment indreptat asupra mea cu toate ca nu eram miliardara si nici nu imi doream sa am iaht la Constanta , munceam si eram multumita , puteam sa imi permit sa ma duc in concedii sa ies la sfirsit de saptamina fara sa ma gindesc ce maninc miine sau daca pot sa imi permit sa imi cumpar o pereche de pantaloni daca i-am vazut si mi-au placut. Sper din toata inima ca nu v-am plictisit si nu am fost puerila . o zi buna la toata lumea !

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 23 Ian 2010 3:10 pm 
pot sa zic si eu din experienta mea caci si eu am m-am lovit de invidia si ignoranta altor romani, este un lucru cert, atunci cand cineva pleaca din tara natala se schimba foarte mult, chiar daca se schimba in bine sau rau, dar se schimba, unii raman la fel de ajutatori ca si inainte iar altii dau cu ignoranta in stanga si in dreapta...

de parca nu am fii oameni, n-i se dezvolta ceva in creier si ne credem superiori celorlalti doar pt ca avem mai multi bani sau avem ''influenta'', influenta la ce anume? tot ce vedem in jur este imaginatia noastra, ne-am imaginat ceva si am facut, toti suntem la fel ca vrem sau nu...., asa mi-ar placea sa ii intreb pe cei care au bani multi adica hartii multe daca sunt fericiti daca lor viata l-i se pare frumoasa, daca are vreun sens si daca ar ramane fara bani ce ar face? deja stiu raspunsul..., in fond ce sunt banii? sunt niste hartii pe care noi oamenii le-am dat o valoare, si zic eu o valoare mortala...

acuma asa ca o gluma: modestia ramane intre valorile: 0-1000 euro, lacomia incepe de la 10.000-100.000 euro iar ignoranta intre 100.000euro-si urca pana unde pot unii sa stranga sau sa ''imprumute'':))

noi toti probabil credem caci viata asta e numai legata de bani, sa aratam altora cat am strans ce relatii avem, ce casa, ce masina etc... insa am uitat sa ne traim viata, sa simtim caci traim... nu sa fim prinsi in acest sistem iar mai apoi daca nu mai putem sa ne tinem de el, cadem.... trist dar se intampla cu multi asa... am intalnit multe persoane calatorind prin europa, de 3 ani calatoresc si ma mut din tara in tara, am avut parte de multa raceala din partea oamenilor, nu numai romani, poate ca a fost bine poate ca nu, nu am avut ocazia sa intalnesc prea multi romani, oricum nu numai romanii sunt asa de invidiosi, peste tot vom intalnii oameni cu invidie, normal face referire la romani pt caci ii stim pe unii cum sunt, dar inca nu i-am vazut pe straini ce fac si cum se comporta ei intre ei :)))

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 26 Ian 2010 9:54 am 
Neconectat
nou venit

Salutare! Parerea mea este ca aici cei mai invidiosi sunt tot elvetienii...!!! Vorbesc in numele meu acum, pt. ca imediat dupa ce am schimbat 2 masini in 5 ani si am mai deschis si un magazin aproape toti "amicii" mei bastinasi de aici sau schimbat total...nu inteleg cum reusesc sa fac eu toate astea aici in tara lor!!! In schimb m am bucurat f.tare cand in magazin au venit special pt. a ma felicita romani care nici nu i cunosteam!!! Le multumesc inca o data pe aceasta cale! Bobby M.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]