Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 23 Mar 2019 9:46 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Auto in Elvetia
MesajScris: Vin, 02 Oct 2009 6:00 pm 
Neconectat
nou venit

Locuim in Elvetia cu viza "B" si avem un autoturism inmatriculat in RO.

Intrebare: Putem circula in CH nelimitat sau trebuie ca intr-o anumita perioada sa-l inscriem aici ?

Multumim.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Auto in Elvetia
MesajScris: Vin, 02 Oct 2009 10:11 pm 
in mod normal dupa 3 luni.. cu viza B se face fara probleme insa este posibi sa se ceara o expertiza tehnica... poluare etc pt ca e adusa din import...
interesati-va la serviciul auto din cantonul dvs

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 04 Oct 2009 11:04 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Automobilul trebuie importat (declaratie vamala) si înregistrat în maxim 12 luni.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 05 Oct 2009 7:37 am 
Neconectat
tânără speranţă

Am avut o colega din Slovacia tot cu permis de tip B.Autoturismul era inmatriculat in Slovacia pe numele mamei ei, dar circula ea cu el in CH.Din ce mi-a spus, nu este nevoie sa-l inmatriculeze in CH, nefiind ea trecuta in certificatul de inmatriculare.Acum ca o fi asa sau nu, nu pot sa bag mana in foc ca are si dreptate.Dar, tipa circulase parca vreo 3 ani asa, fara probleme, repet, dupa spusele ei.

Totusi, in acest caz in care tu ai permis B, masina cu care circuli in CH este inmatriculata in UE pe numele mamei, tatei, sorei etc. cum se procedeaza?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 12 Noi 2009 7:17 pm 
Neconectat
nou venit

Desi am facut-o si in particular doresc sa-i multumesc si aici lui "Shorrick" pentru informatiile exacte. :ymhug:
Incepand de astazi avem autoturismul inscris in CH, toate formalitatile decurgand exact asa cum ne-a precizat "Shorrick". ^:)^

PS: In continuare este la rece. ;)

Sa auzim numai de bine.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Noi 2009 9:30 pm 
Neconectat
nou venit

Nu vrei sa ne spui si noua ce ti-a spus tie Shorrick?

Thank youuu!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 26 Ian 2010 12:20 pm 
Citat:
Nu vrei sa ne spui si noua ce ti-a spus tie Shorrick?

Probabil ca ce scrie si in lege
http://www.ezv.admin.ch/zollinfo_privat/zu_beachten/00352/index.html?lang=en
alt link util care aminteste si de leasing
http://www.ezv.admin.ch/zollinfo_privat/zu_beachten/00352/02332/02336/index.html?lang=en
apoi ce zice fiecare oficiu de inmatriculari din fiecare canton
http://www.stva.ch/ Un site general al oficiului de inmatriculari de unde se alege cantonul fiecaruia
pt. berna zice cam asa:
http://www.pom.be.ch/site/pom_svsa_import-mit-eg-uebereinstimmungsbescheinigung
Am gasit si taxele.
http://www.ezv.admin.ch/zollinfo_privat/00417/00419/index.html?lang=en&download=M3wBPgDB/8ull6Du36WenojQ1NTTjaXZnqWfVp3Uhmfhnapmmc7Zi6rZnqCkkIN0fHaBbKbXrZ6lhuDZz8mMps2gpKfo&typ=.pdf

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 26 Ian 2010 9:23 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Asa e. SI merge pâna faci accident si asigurarea descopera ca datele din contract referitor la sofer si la domiciliu nu corespund utilizarii reale, si atunci esti bun de plata...

Avantajul - intr-adevar, se platesc mai putine taxe. Dezavantajul - este putin ilegal.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 28 Ian 2010 1:54 pm 
Neconectat
nou venit

Salutari,

sunt si eu in situatia voastra si as vrea sa imi inscriu masina in CH.
As vrea sa stiu cat v-a costat pe voi toata treaba asta si pt ce fel de masina.

Merci mult,

jbr

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 28 Ian 2010 3:50 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Sunt sigur ca daca o sa consultati cu atentie contractele responsabilitate civila auto persoana privata din Europa, toate fac referire expresa la posesor si domiciliu, indiferent de asigurator.

In ceea ce priveste legalitatea, va recomand prescriptiile LCr si OCr referitoare la subiect

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 30 Ian 2010 10:37 am 
Neconectat
tânără speranţă

Shorrick, cu tot respectul, dar mi se pare extrem de greu daca nu chiar imposibil pentru asigurator sa demonstreze ca masina nu se afla temporar in Elvetia. Am cunoscut un roman care avea motocicleta aici, inmatriculata in Ro, si rezolva pina si verificarea tehnica trimitand talonul prin posta. Asta mi se pare un obstacol, odata la doi ani trebuie sa mergi in tara cu masina pentru verificare. Nu toata lumea are pile si relatii :D Din fericire, acum se poate face si in Timisoara sau Arad, nu mai este nevoie sa mergi in localitatea de resedinta :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 02 Feb 2010 2:29 pm 
Neconectat
nou venit

Nu am sa scriu concret, bazandu-ma pe prevederile legale ale Elvetiei asa cum face Shorrick, ci doar pe experienta proprie si a prietenilor.

DA. DA. DA.

Shorrick scrie:
Automobilul trebuie importat (declaratie vamala) si înregistrat în maxim 12 luni.

Aici am sa mai adaug ca prevederea este valabila si daca autoturismul este achizitionat in LEASING.
Daca se depasesc cele 12 luni se va plati taxa vamala (nu este mare): 14% din valoarea automobilului. #:-s
Cum se stabileste valoarea? Cu ajutorul unui expert din CH platit de catre cel care inscrie masina. Noroc ca tarifele la servicii sunt cele mai mici din Europa. =))
De asemenea se poate circula doar in primul an cu numerele proprii iar in urmatorul an cu numere de vama.

@ionel11

ionel11 scrie:
daca masina nu este pe numele tau, nu e nevoie sa o importi sau sa o inregistrezi in elvetia. sunt foarte multi care fac acest lucru, in special cei care vin din tarile invecinate. avantajul este ca se platesc mai putine taxe. probleme pot sa apara daca e nevoie de un loc de parcare de la primarie, unde este necesara o inmatriculare in elvetia.

In acest caz nu mai este vorba despre o masina personala ci una imprumutata. Dar probleme pot apare atunci cand

Shorrick scrie:
Asa e. SI merge pâna faci accident si asigurarea descopera ca datele din contract referitor la sofer si la domiciliu nu corespund utilizarii reale, si atunci esti bun de plata...

Avantajul - intr-adevar, se platesc mai putine taxe. Dezavantajul - este putin ilegal.

Deci autoturismul nu se afla in Elvetia ocazional, pentru turism de exemplu, ci permanent. Atunci asigurarea CASCO incheiata in alta tara decat CH nu mai acopera pagubele.

@Connex

Connex scrie:
Shorrick, cu tot respectul, dar mi se pare extrem de greu daca nu chiar imposibil pentru asigurator sa demonstreze ca masina nu se afla temporar in Elvetia. Am cunoscut un roman care avea motocicleta aici, inmatriculata in Ro, si rezolva pina si verificarea tehnica trimitand talonul prin posta. Asta mi se pare un obstacol, odata la doi ani trebuie sa mergi in tara cu masina pentru verificare. Nu toata lumea are pile si relatii :D Din fericire, acum se poate face si in Timisoara sau Arad, nu mai este nevoie sa mergi in localitatea de resedinta :D

NU este chiar DELOC greu pentru asigurator sa demonstreze ca masina nu se afla temporar in Elvetia.
1. Situatia in care te afli LEGAL in CH:
a) Autoturismul este proprietate personala (indiferent de modul in care a fost achizitionat). Cele 12 luni incep sa "curga" de la data obtinerii vizei. Nu are ABSOLUT nici o importanta daca masina este fizic in Elvetia sau nu.
b)Autoturismul este imprumutat. Declaratiile colegilor de munca, vecinilor, etc. inclusiv, daca este nevoie, probe video de la benzinarii, parcari supravegheate, s.a.m.d. ca ai o masina in CH pe care o folosesti. NU va exista nici macar un elvetian care sa minta.

2. Situatia in care te afli ILEGAL in CH:
Habar n-am. Se poate? :-?

@ionel11

ionel11 scrie:
Cunoscand insa suficiente cazuri, este legal sau sanctiunea aplicata este insignifianta. Sunt persoane stabilite in elvetia de mai bine de zece ani, iar masinile (pe numele rudelor de cele mai multe ori) au numere de germania.

Binenteles ca fiecare este "liber" sa faca ce vrea si sa-si asume cate riscuri doreste. Asta nu inseamna ca este legal. Urmarile se suporta, din fericire, individual si nu colectiv.
Din punctul meu de vedere nu inteleg de ce nu ai inscrie-o atat timp cat costurile anuale sunt aproape la fel ca in RO.

Comparatie autoturism propriu:
1. RO:
- CASCO 2009 = 3.039 lei
- asigurare obligatorie = 500 lei
- impozit anual = 50 lei (aici apar diferente importante in functie de localitatea de domiciliu, 50 lei fiind un impozit foarte mic)
TOTAL = 3.589 lei rotunjit 3.600 RON insemnand cca. 1.285 CHF la un curs de 2,8 lei/CHF

2. CH:
- Asigurare 2010 = 1.330 CHF
- impozit 2010 = 261 CHF
TOTAL = 1.591 CHF

Diferenta RO - CH: cca 300 CHF, mai putin de 30 CHF pe luna. (toate astea cu preturile din 2009 din RO. Cum sigur pentru 2010 sunt mult mai mari inseamna atunci ca diferenta este multa mai mica sau poate deloc). Merita riscul? [-x

Sa auzim numai de bine.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 02 Feb 2010 6:09 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Eduard, as vrea sa vad asiguratorul din Romania care cauta filme prin benzinarii in Elvetia... Scuze, dar deja e SF :D Filmarile se stocheaza maxim 48 ore daca nu au ''evenimente''Cat despre vecini, in probleme din astea, nu cunosc multi sa se implice este mult mai usor un ''habar n-am''

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 02 Feb 2010 7:34 pm 
Neconectat
nou venit

Connex scrie:
Eduard, as vrea sa vad asiguratorul din Romania care cauta filme prin benzinarii in Elvetia... Scuze, dar deja e SF :D Filmarile se stocheaza maxim 48 ore daca nu au ''evenimente''Cat despre vecini, in probleme din astea, nu cunosc multi sa se implice este mult mai usor un ''habar n-am''

Daca asiguratorul este "curat" din Romania, tot ce se poate sa ai dreptate, dar daca firma este internationala, gen Allianz de exemplu, nu as fi atat de sigur ca nu vor verifica.
Proba video din benzinarii era doar un exemplu, nu am stat sa detaliez ce probe pot gasi. Depinde de la caz la caz. Iar daca stai, de exemplu, intr-o casa cu garaje si cu doar cateva apartamente, vecinii nu o sa poata spune niciodata "habar n-am".
Acum cativa ani, cand am venit pentru prima data in Elvetia, la cateva zile am aflat o zicala despre care, cel putin pana in ziua de azi, m-am convis deplin ca este adevarata:

"In spatele fiecarui elvetian este un politai." :ymalien:

Binenteles ca trebuie interpretat metaforic si nu "mot-a-mot". De aici mai departe fiecare face cum vrea, dar nu putem sa-i transmitem ca poate sa doarma linistit, ca in CH regulile sunt ca-n RO - sunt doar scrise pe o hartie pe care oricum nu o baga nimeni in seama. Iar despre amenzile din Elvetia ... mai bine sa nu stii ca exista.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 03 Feb 2010 10:37 am 
Neconectat
tânără speranţă

Eu nu am spus ca nu exista reguli, doar ca ele pot fi ''ocolite'' cu mai mult sau mai putin succes. Ti-ai raspuns singur legat de asigurator... De ce ar alege cineva in situatia asta Allianz de exemplu? :D
Ma rog, vorbim vorbe, fiecare face ce-l taie capul, nu circul cu masina inmatriculata in RO dar nici nu cred ca pot fi impiedicat daca chiar doresc asta.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 03 Feb 2010 11:01 am 
eduard scrie:
"In spatele fiecarui elvetian este un politai."

Adevar graiesti !! Doar ca: nu trebuie sa fii de profesie politist ca sa ai un simt civic sa-i zic..."treaz". Este ceea ce ei numesc SOLIDARITATE. Simtul raspunderii, si implicare activa. Politistul pana la urma nu va face decat procesul verbal si va aplica legea. Dar si el, depinde la randul lui de informatiile primite de la....membrii comunitatii !! In Romania probabil ca aceasta zicala ar suna cam asa :

In spatele fiecarui intreprinzator,- indiferent de domeniul de activitate- se afla un securist !! :ymalien:

Dar ca, poate mai sunt si oameni care au un spirit de initiativa fara a fii...securisti...tine pentru marea majoritate de : "X Factor das Unfassbare "!!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 03 Feb 2010 12:03 pm 
.....mda!!!
Si cand ma gandesc ce lectii moralizatoare pentru o pustoaica, 3 zile in Ch si o amarata de vignetta! ;;)

"Cât îmi sunt de urâte unele dobitoace,
Cum lupii, urşii, leii şi alte câteva,
Care cred despre sine că preţuiesc ceva!
De se trag din neam mare,
Asta e o-ntâmplare:
Şi eu poate sunt nobil, dar s-o arăt nu-mi place.
Oamenii spun adesea că-n ţări civilizate
Este egalitate.
Toate iau o schimbare şi lumea se ciopleşte,
Numai pe noi mândria nu ne mai părăseşte.
Cât pentru mine unul, fieştecine ştie
C-o am de bucurie
Când toată lighioana, măcar şi cea mai proastă,
Câine sadea îmi zice, iar nu domnia-voastră."

Aşa vorbea deunăzi cu un bou oarecare
Samson, dulău de curte, ce lătra foarte tare.

Căţelul Samurache, ce şedea la o parte
Ca simplu privitor,
Auzind vorba lor,
Şi că nu au mândrie, nici capricii deşarte,
S-apropie îndată
Să-şi arate iubirea ce are pentru ei:

"Gândirea voastră, zise, îmi pare minunată,
Şi sentimentul vostru îl cinstesc, fraţii mei."

- "Noi, fraţii tăi? răspunse Samson plin de mânie,
Noi, fraţii tăi, potaie!
O să-ţi dăm o bătaie
Care s-o pomeneşti.
Cunoşti tu cine suntem, şi ţi se cade ţie,
Lichea neruşinată, astfel să ne vorbeşti?"

- "Dar ziceaţi..." - "Şi ce-ţi pasă? Te-ntreb eu ce ziceam?
Adevărat vorbeam,
Că nu iubesc mândria şi că urăsc pe lei,
voi egalitate, dar nu pentru căţei."

Aceasta între noi adesea o vedem,
Şi numai cu cei mari egalitate vrem.

("Cainele si catelul"-G. Alexandrescu)

:ymhug:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 03 Feb 2010 5:37 pm 
Eu nu mai vreau nici o egalitate
M-am dus la peco si mi-am cumparat vignete de 40 de franci,cinstit si cu chitanta BASTA.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 10 Feb 2010 5:25 pm 
ionel11 scrie:
probleme pot sa apara daca e nevoie de un loc de parcare de la primarie, unde este necesara o inmatriculare in elvetia.

Eu am loc de parcare si nu am masina inmatriculata, inca. Am platit taxa normala si mi-au dat permis de parcare fara intrebari

Inca ceva tot cu temei legal:
Citat:
5.2 Obligation to exchange foreign registration documents, licence plates and driver’s
licence
In accordance with the road traffic legal provisions, foreign motor vehicles and trailers are
required to have Swiss registration documents and Swiss licence plates. The regulations
are outlined in Article 115 of the Traffic Registration Ordinance (VZV; SR 741.51).
In order to be registered in Switzerland, vehicles must comply with the Swiss provisions.
The regulations concerning the obligation to exchange foreign driver's licences are outlined
in Article 42 of the Traffic Registration Ordinance (VZV; SR 741.51).
Information concerning the registration regulations and the documents to be submitted can
be obtained from the Road Traffic Offices.

sursa: http://www.ezv.admin.ch/zollinfo_privat ... ml?lang=en
vezi pct. 16

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 10 Feb 2010 6:07 pm 
Neconectat
nou venit

Nu stiu daca mai intereseaza pe cineva, dar tocmai zilele trecute am fost sa ma interesez de masina.
Am umblat pe la Zoll si MFK.
La vama am platit 20 CHF, iar masina nu a fost taxata pt ca se considera ca facand parte din bunurile cu care m-am mutat in CH.
De la vama am obtinut un formular (nu mai stiu numarul) si apoi am luat-o spre MFK.
Aici mi-au facut programare pe 23 Feb. MFK ma costa cam 250 CHF, numerele 50CHF si mai ceva tot 50CHF.
In momentul in care masina se inmatriculeaza, trebuie sa ai dovada unei asigurari, asta nu stiu cam cat costa, probabil vreo 600 CHF pe jumate de an. Faza cu asigurarile e tampita iarasi, pt. ca strainii platesc mai mult decat bastinasii, discriminare pe fatza.
Apoi trebuie platit si impozitul pe vehicol care la mine a fost cam 340 CHF / an.
Masina trebuie sa se prezinte in asa hal, incat sa poata trece verificarea tehnica, pt ca de fapt asta se intampla.
In mare, e cam aceeasi procedura ca la RO, doar ca treaba e mult mai organizata. Cei care si-au cumparat masini de afara si le-au adus in RO, stiu despre ce scriu acuma: RAR, finante, etc.

Tot la MFK m.am interesat si de preschimbarea permisului de conducere.
Pt. asta am primit un formular si trebuie sa ma prezint cu el inapoi completat plus 2 poze de tip pasaport.
Pe langa asta, am nevoie si de un test de vedere, care nu stiu cat o mai fi.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 01 Mar 2010 12:17 pm 
jbr scrie:
De la vama am obtinut un formular (nu mai stiu numarul) si apoi am luat-o spre MFK.

Formularul este 13.20A
link-urile de mai jos sunt chiar utile
http://www.pom.be.ch/site/pom_svsa_import-mit-eg-uebereinstimmungsbescheinigung DE
http://www.pom.be.ch/site/fr/pom_svsa_import-mit-eg-uebereinstimmungsbescheinigung FR
valabile pt. cantonul Berna banuiesc ca si pt. restul sunt asemanatoare
http://www.pom.be.ch/site/pom_svsa_import-fz.pdf DE Un link util cu o lista ghid a documentelor

pt. persmis de conducere
jbr scrie:
Pe langa asta, am nevoie si de un test de vedere, care nu stiu cat o mai fi.

Testul de vedere se poate face la orice optometrist. Eu am dat 15 chf pe langa gara din Berna SchwannenStrasse sau gasse daca nu ma insel.
Pretul schimbarii 105 chf in urma caruia m-au instiintat ca pe cel vechi il vor trimite ei spre Ro.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 16 Mai 2010 7:52 pm 
Neconectat
nou venit

Salutare la toata lumea! Vad ca aici s-au strans toate problemele legate de auto asa ca vin si eu cu o intrebare la care inca nu i-am gasit raspunsul: am un permis L pe 8 luni si as dori sa stiu daca este posibil sa cumpar de aici o masina in nume propriu pe care s-o pot inmatricula in Romania....si ce ar insemna taxele. Am citit din documentele catre care sunt link-urile din aceasta sectiune dar nu am reusit sa ma edific (mentionez ca numai pe cele in engleza...la restul capitolelor lingvistice stau inca prost..... :? ). Exista posibilitatea ca si in Germania sa fie luate numere de Zoll?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 26 Mai 2010 4:57 pm 
Neconectat
nou venit

Buna ziua,

As dori sa va intreb pe cei care ati trecut prin procesul de inregistrare al unei masini cu numere romanesti in Elvetia, daca in momentul in care se merge la MFK cu masina pentru a o inregistra in Elvetia, trebuie facuta si dovada faptului ca masina nu mai este inregistrata in Romania sau ca are doar numere temporare? Sau cei de la MFK trimit vechiile numere de inmatriculare in Romania si astfel se face deinregistrarea masinii in Romania?

Multumesc anticipat pentru raspuns,
Cristina

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 10 Ian 2011 7:19 pm 
Neconectat
nou venit

eduard scrie:
NU este chiar DELOC greu pentru asigurator sa demonstreze ca masina nu se afla temporar in Elvetia.
1. Situatia in care te afli LEGAL in CH:
a) Autoturismul este proprietate personala (indiferent de modul in care a fost achizitionat). Cele 12 luni incep sa "curga" de la data obtinerii vizei. Nu are ABSOLUT nici o importanta daca masina este fizic in Elvetia sau nu.

Sunt total socat de asta. Am o masina in Romania, care n-a calcat in Elvetia. Acolo platesc impozite, RCA, Casco si toate cele. Vrei sa spui ca daca o busesc in Romania sau daca mi se fura, s-ar putea ca asiguratorul CASCO sa nu plateasca nimic pe motiv ca am resedinta aici?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 18 Sep 2011 4:14 pm 
Neconectat
nou venit

Salutari,

Sunt nou pe acest forum, motivul inscrierii este o posibila delegatie de lunga durata in Zurich.
Deci, este posibil ca in luna octombrie sa ajung in Zurich pentru o delegatie de aproximativ 5 luni (pana in luna martie 2012). Avand in vedere durata destul de lunga, m-am gandit sa-mi iau cu mine masina... proprietate personala, inmatriculata pe Timis de mai mult de 6 luni...

1. Este obligatorie inmatricularea masinii in CH avand in vedere perioada de 5 luni? din ce am citit pana acum, am dedus ca nu ar fi cazul, dar as dori un raspuns clar si categoric.
2. Este nevoie sa o declar la vama la intrarea in CH?
3. Pentru a o parca in vecinatatea locuintei inchiriate in Zurich, e nevoie de vreun act de la primarie, sau vreo taxa platita?
4. Ar mai fi vreun lucru de care sa tin cont in afara de cele mentionate mai sus? (OK, Vigneta e luata deja in calcul)

La sfarsitul delegatiei ma voi intoarce la domiciliu in RO, motiv pentru care nu intentionez inmatricularea masinii in CH... daca totusi e obligatorie, o sa renunt la ideea de a merge cu masina.

Multumesc anticipat.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]