Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 23 Mar 2019 9:36 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Auto in Elvetia
MesajScris: Dum, 18 Sep 2011 7:53 pm 
1) Nu. Doar dupa 12 luni.
2) Nu.
3) Daca masina este parcata pe loc public , trebuie anuntata politia care va expedia la domiciliu factura (taxa); daca este un parking privat, taxa se plateste la proprietarul respectiv.
4) Poate faptul ca amenzile sunt foarte ..prompte si usturatoare in cazul in care legea circulatiei nu este respectata "ad litteram". :D :D :D

P.S. Transportul public elvetian este extrem de bine pus la punct.

Ultima oară modificat de luminita pe Lun, 19 Sep 2011 11:50 am, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 19 Sep 2011 9:58 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

jbr scrie:
Faza cu asigurarile e tampita iarasi, pt. ca strainii platesc mai mult decat bastinasii, discriminare pe fatza.

Discriminarea este când tratezi în mod diferit doua categorii de riscuri egale. Din pacate nationalii "tarilor din est" conduc detasat în statistici la capitolul accidente, deci categorie de risc mai mare, deci ghinionul nostru...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 19 Sep 2011 10:27 am 
Neconectat
tânără speranţă

Pe linga accidente, tarile din est inca reprezinta o gaura neagra in care ''dispar'' masini de lux declarate ''furate''...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 20 Sep 2011 6:47 pm 
Neconectat
nou venit

luminita scrie:
1) Nu. Doar dupa 12 luni.
2) Nu.
3) Daca masina este parcata pe loc public , trebuie anuntata politia care va expedia la domiciliu factura (taxa); daca este un parking privat, taxa se plateste la proprietarul respectiv.
4) Poate faptul ca amenzile sunt foarte ..prompte si usturatoare in cazul in care legea circulatiei nu este respectata "ad litteram". :D :D :D

P.S. Transportul public elvetian este extrem de bine pus la punct.

Merci mult pt info, cam la cat se poate ridica taxa in cazul parcarii pe domeniul public?
Prea putin ma intereseaza sa circul cu masina in oras, sunt mai mult interesat de iesiri de weekend, din cate stiu as avea ce vizita, si la schi avand in vedere ca probabil imi voi "irosi" toata iarna pe acolo.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 20 Sep 2011 10:34 pm 
Neconectat
Admin

Ma indoiesc ca poti obtine abonament de parcare in loc public (locuri marcate albastru) fara sa ai domiciliu in zona respectiva SI automobil inmatriculat cu adresa in zona respectiva. Sa cumperi tichete zilnic te costa 15 CHF/zi... dar daca nu stie nimeni mai multe pe aici, suna chiar tu la politie.
Sau vorbeste cu firma la care vii, poate-ti tin ei masina pe vreun loc de-al lor.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 21 Sep 2011 7:13 am 
Neconectat
membru de bază

Eu ma intreb uneori voi complicati lucrurile din placere sau nestiinta ?! :-\ :-\ :-\

Citat:
3. Pentru a o parca in vecinatatea locuintei inchiriate in Zurich, e nevoie de vreun act de la primarie, sau vreo taxa platita?

Locuinta inchirata are in procent de 90% si loc de parcare.
Daca nu, atunci intrebi adimistratorul locuintei care locatie din apropiere inchiriaza lunar parcare.
In general gasesti parcari intre 50 si 160 chf ( depinde daca e in garaj, afara, etc )

Parcarile se platesc, prin contract incheiat cu proprietarii parcarii, lunar.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 21 Sep 2011 7:40 am 
zez3 scrie:
ionel11 scrie:
probleme pot sa apara daca e nevoie de un loc de parcare de la primarie, unde este necesara o inmatriculare in elvetia.

Eu am loc de parcare si nu am masina inmatriculata, inca. Am platit taxa normala si mi-au dat permis de parcare fara intrebari.

Jumatatea mea mai buna mi-a spus ceea ce am scris la pct.3. Nu mi-a putut da tariful perceput; zice ca intr-o vreme era ceva in jur de 30-40 fr/ luna, pe domeniul public.

Pe de alta parte, GIN are dreptate: marea majoritate a locuintelor au parcare.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 21 Sep 2011 2:24 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
Pe de alta parte, GIN are dreptate: marea majoritate a locuintelor au parcare.

Aici discutam despre Zürich, unde NU au.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 21 Sep 2011 2:48 pm 
:?
Mda...Posibil. Eu ma gandeam la Winterthur.
Pana una alta, mai multe lamuriri aici:
http://www.stadt-zuerich.ch/content/dam ... kieren.pdf
(in germana, italiana, franceza si engleza)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 22 Sep 2011 6:15 am 
Neconectat
nou venit

luminita scrie:
:?
Mda...Posibil. Eu ma gandeam la Winterthur.
Pana una alta, mai multe lamuriri aici:
http://www.stadt-zuerich.ch/content/dam ... kieren.pdf
(in germana, italiana, franceza si engleza)

Va multumesc mult pentru toate informatiile postate pana acum, astazi am gasit si eu acest pdf, din ce am inteles de acolo, si de pe site o varianta ar fi: "Resident parking permit" 240CHF/an, aici am inteles ca se returneaza banii pe lunile intregi neutilizate (probabil voi sta doar 4-5 luni), deci ar fi aproximativ 20CHF/luna.
N-am inteles exact ce e cu "immediate unlimited parking", probabil ca e vorba de un permis de parcare obtinut la inmatricularea vehiculului?

Pe langa asta nu mai retin exact care e regula cu locurile de parcare marcate cu albastru sau galben - vazusem asa ceva mai demult in Bad Ragaz, poate sa ma lamureasca cineva?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 22 Sep 2011 12:34 pm 
:? :? :?
...nush de ce am impresia ca in cazul asta (cazul in discutie) este vorba de "residenti settimanali" (si asta inseamna alt pret..).
...nush de ce am impresia ca "immediate unlimited parking" se refera intr-adevar la masini inregistrate in CH. (asta am inteles citind pe site-ul respectiv)

Io nu am reusit sa am alte informatii. Poate altii DA.

In legatura cu locurile parcate in galben, stiu doar ca noi NU avem voie sa parcam acolo, pentru ca acele locuri sunt destinate altor persoane- probabil lucratorilor intreprinderii din zona, proprietarilor din zona. (NOI=familia mea).

Noi avem loc de parcare in parcking-ul proprietarului imobilului.

In momentul in care tre' sa parcam in zona albastra, tre' sa punem "ceasul" si sa nu depasim timpul marcat pe tabelul alaturat , in concordanta cu regula locului respectiv (1/2 ora, 1 ora).

Daca parcam pe loc alb ( linii albe), platim la parcometru, si nu e indicat sa depasim ora pt care am platit. ( odata am ajuns cu 2 minute mai tarziu de ora respectiva: politista tocmai isi scosese carnetul de amenzi- o vedeam in timp ce facea operatiunea "cautat carnet amenzi". Cand am deschis portiera, tocmai isi pusese pix-ul pe pozitia "start". Distractia ne-a costat 100 franci).

Sorry, mai mult nu stiu! :(

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Schimbare numere leasing
MesajScris: Joi, 03 Mai 2012 9:54 pm 
Neconectat
nou venit

Buna seara,

Am si eu o intrebare cu privire la schimbarea numerelor auto pentru o masina in leasing.
Masina este noua, a trecut abia 1 an si jumatate din contractul de leasing. Eu ma aflu in Elvetia de 1 an si 1 luna si am fost oprita acum o saptamana de politie pentru verificare si mi s-a spus ca numerele masinii trebuiesc schimbate chiar daca masina este in Leasing.

Mi s-a dat sa completez un formular (178) prin care compania de leasing din Romania este de acord cu schimbarea numerelor (nu am inteles exact de la autoritati daca asta inseaman radierea masinii din tara). Am trimis astazi acest formular catre firma de leasing si astept un raspuns de la ei.

Ma poate ajuta cineva cu niste pasi care vor urma?

De exemplu daca primesc un raspuns pozitiv de la firma de leasing...am inteles ca trebuie declarata masina la vama pt import.
Dupa ce am citit cateva pagini din urma am vazut ca acum 2 ani cineva spunea ca va trebui sa platesc 14% din valoarea estimata a masinii daca am depasit cele 12 luni
Masina fiind noua 14% este o suma destul de mare din punctul meu de vedere mai ales ca nu stiu cat timp voi mai ramane aici, este posibil ca in 2 luni sa plec. Permisul meu de munca este de tip L.

Daca aceasta inmatriculare are loc pana la urma...la intoarcerea in tara trebuie inmatriculata din nou?

Multumesc, apreciez orice raspuns care ma poate ajuta in aceasta problema :(

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 04 Mai 2012 7:37 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Nici nu se poate pune problema exportului, taxelor de import etc atata timp cat masina e in leasing.

Atata timp cat leasingul nu e terminat, masina apartine societatii de leasing si nu poate sa fie exportata din Romania.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 04 Mai 2012 7:39 pm 
Neconectat
nou venit

Asa cred si eu...insa mi s-a dat acel formular si de aici mi s-a spus ca se poate altfel nu am voie sa mai circul aici cu aceasta masina....este legal asa ceva?!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 04 Mai 2012 7:42 pm 
Neconectat
Admin

leasing2 scrie:
Asa cred si eu...insa mi s-a dat acel formular si de aici mi s-a spus ca se poate altfel nu am voie sa mai circul aici cu aceasta masina....este legal asa ceva?!

Bine ai venit in Elvetia, tara in care reprezentantii autoritatilor sunt numai un pic mai competenti decat in Romania.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 04 Mai 2012 7:45 pm 
Neconectat
nou venit

Si cum ma sfatuiti sa procedez? Momentan nu am primit un raspuns de la firma de leasing, termenul este de 3 zile lucratoare, probabil marti voi primi un raspuns din partea lor cel tarziu.

Acea notificare pe care am primit-o de la patrula care m-a oprit (si care este valabila pana maine 5 Mai) expira maine si ma gandeam sa ma duc la sectia de politie sa imi spuna ce sa fac...adica o sa primesc si amenda si dupa aia ce se intampla? Nu mai pot circula cu masina incepand cu data de 6?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 04 Mai 2012 9:09 pm 
Neconectat
Admin

leasing2 scrie:
expira maine si ma gandeam sa ma duc la sectia de politie sa imi spuna ce sa fac...adica o sa primesc si amenda si dupa aia ce se intampla? Nu mai pot circula cu masina incepand cu data de 6?

Bineinteles ca sa te duci, n-or fi nici aia toti batuti in cap. Cum adica pot sa-ti ceara sa transcrii ceva ce nu e al tau? In mod normal masina trebuie declarata la vama cand intri cu ea - ca sa ti-o vamuiasca (sau nu, dupa caz). Ai vreun document de pe vremea cand ai intrat cu masina in tara?

PS: vezi imi dau si eu cu parerea, politia s-ar putea sa gandeasca altfel.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 04 Mai 2012 9:18 pm 
Neconectat
nou venit

Nu, nu am absolut niciun document care sa ateste acest lucru. Eu sunt doar trecuta in certificatul de inmatriculare al masinii ca si "persoana fizica ce poate folosi vehiculul in virtutea unui drept legal altul decat cel de proprietate".

Am chiar si o autorizatie de la firma de leasing care se reinoieste din 3 in 3 luni, altfel nu am dreptul sa circul cu ea in afara...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 04 Mai 2012 9:25 pm 
Neconectat
Admin

Trebuie inmatriculata numai daca nu poti dovedi cumva ca stai mai mult de 3 luni pe an inafara tarii, sau cam asa ceva. Asta ar fi o solutie simpla, daca functioneaza si nu ma inseala amintirea.

Altfel, daca citesc bine aici:
http://www.ezv.admin.ch/zollinfo_privat ... ml?lang=de
s-ar putea totusi sa fie necesara reinmatricularea, dar nici ei nu-s hotarati si o lasa la latitudinea STVA local (ah, flexibilitatea legilor elvetiene...):
Citat:
Leasingfahrzeuge
Über eine Bank finanzierte Fahrzeuge (Leasing) werden gleich behandelt wie bar bezahlte. Das Finanzinstitut muss er Einfuhr in die Schweiz zustimmen. Die Finanzierung kann einen Einfluss auf die schweizerische Zulassung haben. Klären Sie dies bitte beim Strassenverkehrsamt Ihres Wohnkantons ab.

Pacat ca n-au deschis si sambata ca sa-i poti intreba inainte de a merge la politie, dar sunt sigur ca puteai sa-ti pui aceasta intrebare si mai devreme decat cu cateva ore inainte expirarii termenului. Eh, mult noroc.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 04 Mai 2012 10:51 pm 
Neconectat
nou venit

Pai chiar la ei (stva) am fost joi si de acolo am primit acel formular pentru compania de leasing in care sa aprobe acest import al masinii si inregistrarea aici...dupa care mi-au spus cu acel formular completat de firma de leasing sa merg pt a face vama la masina (sau ceva de genul asta, am niste pliante de la ei cu locatia)
Am intrebat ce se intampla in cazul in care compania de leasing refuza sa completeze acel formular (pt ca masina este proprietatea lor) si mi s-a spus ca nu mai am dreptul sa circul cu masina in Elvetia...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 05 Mai 2012 1:03 am 
Neconectat
Admin

inseamna ca ai raspunsul.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 01 Oct 2012 7:04 pm 
Neconectat
nou venit

Salutare,

Revin cu o intrebare.
De unde se cumpara un permis de parcare pe o anumita strada in cantonul Luzern? Locurile respecitve sunt la strada sunt marcate cu alb iar masinile care parcheaza de obicei pe acea strada au in geam un tichet cu numele strazii si durata aprobata pt a parca acolo.
Unde trebuie mers pentru a obtine un astfel de permis pt o durata de aproximativ 2 saptamani?

Multumesc!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 02 Oct 2012 11:54 am 
Neconectat
Admin

leasing2 scrie:
De unde se cumpara un permis de parcare pe o anumita strada in cantonul Luzern? Locurile respecitve sunt la strada sunt marcate cu alb iar masinile care parcheaza de obicei pe acea strada au in geam un tichet cu numele strazii si durata aprobata pt a parca acolo.
Unde trebuie mers pentru a obtine un astfel de permis pt o durata de aproximativ 2 saptamani?

Eu as incepe prin a ma duce la Gemeinde a locului, daca nu iti dau ei direct te trimit unde e de mers. Dar din cate stiu eu zona alba e aia cu automate de parcare, pe cand cea cu tichet e zona albastra...

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]