Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 23 Mar 2019 5:33 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 81 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Fashion Magazine CH sau De unde ne imbracam/incaltam in CH?
MesajScris: Dum, 11 Oct 2009 9:13 pm 
Simona, chiar daca-s un pic off topic si nu prea pun eu pret pe moda... hai sa fim seriosi: tu ai vazut magazinele de haine de aici? Cateodata am impresia, cand ma uit in cataloagele publicitare de haine, ca moda la elvetieni s-a oprit in anii 80. Din ceea ce am vazut EU aici in magazine, nu mi-as lua nimic... Chiar vorbeam cu o prietena de a mea din Germania care imi spunea ca magazinele H&M (care mie imi plac... cele din Germania), ar trebui sa aibe - in principiu - aceleasi modele si colectii peste tot in lume... Eh, mie mi se pare ca H&M-ul din Elvetia, e mult mai sarac decat cel din Germania...
Apoi sa nu uitam de seriozitatea elvetiana, basca tineretul se imbraca la fel de traznit peste tot... incepand cu Romania si terminand cu ...nu stiu... Japonia...
Si nu in ultimul rand, e si o chestie de gust...
Personal, prefer o tinuta lejera... chiar lalaie, unicolor... inspre tinuta hippie... evident ca nu am sa ma simt bine nicioata intr-un taior sau ceva de genul... dar.... asta sunt eu si nu toata lumea e ca mine! :)

In rest, noi sa traim ... ca dusmanii o fac si inca bine! :)

O seara faina!

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Va simtit singuri in Elvetia?
MesajScris: Lun, 12 Oct 2009 10:12 am 
Neconectat
Admin

AbraMack scrie:
Chiar vorbeam cu o prietena de a mea din Germania care imi spunea ca magazinele H&M (care mie imi plac... cele din Germania), ar trebui sa aibe - in principiu - aceleasi modele si colectii peste tot in lume... Eh, mie mi se pare ca H&M-ul din Elvetia, e mult mai sarac decat cel din Germania...
Apoi sa nu uitam de seriozitatea elvetiana, basca tineretul se imbraca la fel de traznit peste tot... incepand cu Romania si terminand cu ...nu stiu... Japonia...

Cred ca ar trebui un subiect separat pe tema: de unde ne imbracam fetelor, aici in CH? :mrgreen:
Si eu am observat ca acelasi lant de magazine are strecurate modele mai elegante in zona italiana (fata de de cea germana): chiar la H&M - ca tot ai adus in discutie.
E drept ca gusturile nu se discuta dar nu prea vad unde e legatura dintre seriozitatea elvetiana si moda sau bunul gust? (Simona, cum e cu femeile_ch imbracate ca de la gunoi: :D totusi in zona franceza sunt mai cu gust imbracate... din ce am vazut...)
Eu am problema sa imi gasesc modele de pantofi. Modelele de aici sunt groaznice. Na... noroc cu siteurile de afara... dar asta nu e mereu convenabil: ca platesc mult transportul si uneori si vama! Hm.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 12 Oct 2009 12:42 pm 
Pai hai, Adell, sa deschidem un subiect separat... dar nu de moda, ca nu ma pricep ci de...unde, cum, incotro tzoalele?! Ma bucur ca suntem pe aceeasi lungime de unda in ceea ce priveste stilul vestimentar, si nu numai, de aici... Am crezut ca am dat eu in "paranoia"...vreau sa zic ca am dat SI mai tare... ca un inceput este :)
Am fost de curand cu o prietena de-a mea la BALY (prietena mea ahtiata dupa papuci...)... Pana atunci nu auzisem de BALY....
In primul rand, era sa-mi cada basca, atunci cand am vazut preturile (chiar si cu reducere de 80%). In al doilea rand, erau acolo modele care nu le-as fi purtat nici de mi le-ar fi dat de-a moaca... Eram foarte stresa-ta ca fiica-mea, care are trei ani, tot incerca pantofi cu toc cui si ma gandeam ca daca rupe vreunul...aia mi-s!
Nah... gusturi si gusturi...

PS> Daca intrebarea aceasta "E drept ca gusturile nu se discuta dar nu prea vad unde e legatura dintre seriozitatea elvetiana si moda sau bunul gust?" imi era adresata mine, pot spune ca era o concluzie si un raspuns dat Simonei privind diferenta dintre romance si elvetience. Adica... presupun/cred ca modul vestimentar al unei societati vine si din cultura... din... nu stiu...
Mai cred ca aici chiar daca s-ar gasi magazine cu haine "artistice", sau de mai mult bun gust decat cele existente, doamnele si domnisoarele neaose tot nu ar apela la ele...
Ma gandesc ca e asa dat fiind faptul ca nu exista cerere. Daca nu exista cerere nu exista nici oferta sau piata de desfacere... si asa... iaca-asa!!! :)

Acestea fiind zise... astept mutarea intr-un alt topic. O zi faina!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 12 Oct 2009 1:05 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Eu sunt adepta hainelor din Romania,stiu cateodata nu sunt toate de buna calitate dar mie mi se par mai elegante ,asa ca in fiecare an cand merg , imi cumpar din tara si chiar aici multi ma intreaba de unde am gasit chestii asa dragute .

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Fashion Magazine CH sau De unde ne imbracam/incaltam in CH?
MesajScris: Lun, 12 Oct 2009 5:11 pm 
Neconectat
Admin

Fetelor, dragelor
Am facut subiect separat. Indata ce timpul imi va permite revin cu un mesaj. :wink:

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Fashion Magazine CH sau De unde ne imbracam/incaltam in CH?
MesajScris: Lun, 12 Oct 2009 8:05 pm 
Fain asa... dar mie mi-ai cam inchis clantza cu Feishan magazin...ca io...de la tara de la mine...ce vrei sa zic? Ca numai ce m-am despartit de Galiano care a fost la o cafa? :d

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 13 Oct 2009 7:27 am 
Neconectat
Admin

Pai cum sa pun titlul daca de la 3 ani probam pantofi Balyy?( basca cafea cu Galliano?- Cine e Galliano? :) )Ei bine schimb titlul in BAZA(A)R ca suna mai romanesc. :lol:
Acum sa revenim la oile noastre. AbraMack pune tu ce titlu vrei.
Nu am un magazin preferat in elvetia. Haine: pentru copii iau de la CsiA iar pentru mine la/din nevoie din Manor. Si asta pentru ca sunt cel mai apoape de casa mea. Dar pentru niste pantofi mai fac eforturi si evadez si prin alte sate si orase. :)

simona> si eu imi (mai) iau haine din Romania.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 13 Oct 2009 8:40 am 
Neconectat
tânără speranţă

In general, ma imbrac de la Cecil si Esprit, sunt cele doua firme unde reusesc sa-mi gasesc haine pe plac. Dar cum Shopping Center-ul este amplasat sub nasul meu, imposibil sa nu dau cate o raita prin toate magazine incepand cu Manor si terminand cu Vögele. La H&M nu gasesc niciodata nimic interesant, la Schild e de mers cand sunt reduceri, la C&A mi-am cumparat mereu pantaloni cu un crac mai scurt, la Yendi gasesti copilarii si proasta calitate si la Vögele mereu am senzatia ca ies imbracata ca o baba. Ah .. sa nu uit de Provisorium unde gasesc mereu cate ceva dragut la un pret ok.
Pantofi imi cumpar din Bata, Navy Boot, High Heels (acum avem si noi, nu mai trebuie sa merg in Zürich sau sa-mi comand online) :hoo: si din Italia

Pentru copii imi place sa cumpar de la H&M si C&A. Numai bune de terfelit la un pret perfect.

http://tothdaniel.wordpress.com/2010/05 ... ui-daniel/

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 13 Oct 2009 8:51 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Da asta e sigur si la mine papucii de la bata sunt mai eleganti sau mi se intampla sa cumpar din magazine italiene ,au ceva frumos dar la haine Manor au ceva elegant dar preturi piperate .Acum am cumparat mai des in Vogele pentru ca am luat cateva kg in plus si nu prea mai port ceva mulat .

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 13 Oct 2009 10:38 am 
Neconectat
Admin

In vögele mai sunt ceva marci strecurate: Tom Tailor sau GinTonic. Ca vorba Laurei: in rest numai haine pentru O Anumita Varsta... sau un anumit gust. Hm.
La Manor: sectorul Yes or No are haine bune iar pentru cine vrea mai office este firma Mexx care mie imi place.
La Chichoree sunt haine ieftine si bune de purtat de cateva ori. :mrgreen:
Esprit-ul imi place si mie. La Cecil inca nu am fost.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 13 Oct 2009 10:51 am 
Neconectat
tânără speranţă

In Schönenwerd (SO) se gaseste asta: http://www.fashionfish.ch/ (merita o tura, gasesti boarfe de toate firmele cu reduceri destul de mari)
Tot in Schönenwerd, inainte de a ajunge la Fashionfish, pe stinga cum vii dinspre Aarau, exista BALLY. Vis-a-vis de Bally este un Outlet de sport.

In Suhr (AG) si anume aici: http://www.pfister.ch/index/filialen/filiale-suhr.htm in cladirea cu PFISTER se afla si Esprit cu preturi discount.

Distractie placuta.

Sorin

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 13 Oct 2009 11:04 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Mie mi se pare ca in partea germana este mai multa oferta decat aici in partea franceza ,si in special lumea se imbraca mai cu gust .

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 13 Oct 2009 11:15 am 
Neconectat
Admin

Ah sorin, desigur mesajul e pentru toata lumea. (eu m-am adresat doar fetelor cu ceva randuri mai sus- si doar am primit observatii in privat sa modific. Mea culpa. :oops: )
Haideti domnilor si la BAZARul acesta. :mrgreen:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 13 Oct 2009 11:17 am 
Neconectat
tânără speranţă

simonabulgaru scrie:
Mie mi se pare ca in partea germana este mai multa oferta decat aici in partea franceza ,si in special lumea se imbraca mai cu gust .

eu am constatat exact contrariul. Obligata fiind sa intru intr-un H&M din Biel, am observat ca gama de produse este cu muuuult mai variata decat in H&M-ul de aici. Iar in zona franceza mi se pare ca lumea e mai eleganta. Aici eleganta vezi doar la ausländeri, pe cand in zona franceza nu numai. Acu si eleganta are mai multe aspecte. Poate mie imi atrage ochiul un pantof cu toc si o fusta cu taior. Altuia poate un blug cu balerini si o camasuta.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 13 Oct 2009 11:20 am 
Neconectat
tânără speranţă

no problem, nu am bagat de seama...ma adresam partii feminine cu aceasta informatie (fiind tirit prin aceste magazine tot de femina)oricum pentru barbati nu se gasesc asa multe, ca de obicei.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 13 Oct 2009 12:51 pm 
1. Adelo... da, cred ca Bazar (cu marar!) ar suna bine :) Glumax... Chiar Bazar mi se pare neaos si fain!

2. Sunt de acord cu Laura in ceea ce priveste treaba cu partea franceza... Tzoalele mi se par mai stilate pe acolo si lumea la fel! (sic!)

3.Saracul Sorin :)... Sorine, te poti lua de mana cu jumatatea mea, care bombane mereu cand e tarat cu orele prin magazine... :)

Ce sa mai zic? Eu cu firmele... pffffffffffff..... Nu pot sa zic ca mi-am gasit DOAR undeva... Eu-s mai traznita si m-as imbraca doar de la Gothic-shopp-uri insa nu e de nasul meu... Produsele unicate atarna prea greu in portofelul familiei... :(

Altfel, nu am nici un gabarit de invidiat astfel incat trebuie sa caut mult pana imi gasesc ceva ok... Ulla Popken e in stil "mare" dar, vorba lui Lauraven, ies de acolo mai baba decat mi-s deja....

Am o pereche de pantaloni, cumparati din talcioc, din Romania... mie mi se par super-faini, 100% vascosa..numai ca de la atata spalat... nu se mai vede niciun nume de firma... nimic...Daca as gasi pe undeva acelasi model... numai ca nu gasesc...

La capitolul incaltaminte... ador bocancii si pantofii sport deci... nu se pune problema, imi gasesc! Imi place Dr Martens - Mary Jane si "balerinii" gothici...

In concluzie: de vreo patru ani de cand sunt in Elvetia, nu stiu daca mi-am luat vreo trei tzoale de aici... si alea de la H&M si C&A... in special tricouri.... In rest, pentru mine, tot Germania/Franta/Italia/Romania sunt de baza!

Sa aveti o zi faina si sport la Bazar-it! :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Oct 2009 7:07 am 
Neconectat
Admin

AbraMack scrie:
1. Adelo... da, cred ca Bazar (cu marar!) ar suna bine :) Glumax... Chiar Bazar mi se pare neaos si fain!

:lol: Bazar(ul) cu marar(ul) e mai la deal. Sa nu intram cu mancare in magazine. :lol:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Oct 2009 8:32 am 
Hai mai... macar un langos acolo....:)
Lasa ca e bun si asa....
Eu oricum am zis ce-am avut de zis... cam la atat ma pricep, atat zic! :pirate:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Oct 2009 10:17 am 
Neconectat
tânără speranţă

stam la poarta la Bazar si mancam langos cu marar :mrgreen:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Oct 2009 12:19 pm 
Hahahah... Fah! Hartisto!... O sa primim rosii-n nas! :pirate:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Oct 2009 12:24 pm 
Neconectat
tânără speranţă

bine, punem si niste smantana si cascaval ras. :pirate:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Oct 2009 2:14 pm 
Eu zic sa merem direct cu masa plianta...si traista cu merinde! :lol:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Oct 2009 2:16 pm 
Neconectat
tânără speranţă

AbraMack scrie:
Eu zic sa merem direct cu masa plianta...si traista cu merinde! :lol:

Huo fah..... ca nu-i picknick, e pauza intre doua tarabe din bazar :pirate:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Oct 2009 3:35 pm 
Neconectat
tânără speranţă

si pina la urma ati facut o ciorba din subiectul asta.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Oct 2009 4:56 pm 
Nu e ciorba ! e ZACUSCA ! dar daca e gatita de admini e "digerabila" :mrgreen:

ups !! mesajul va fi reeditat !! :pirate: ah fac copy...no problemos !

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 81 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC [ DST ]