Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 23 Mar 2019 5:38 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 89 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Asteptand sfarsitul lumii....
MesajScris: Mie, 23 Mar 2011 9:01 pm 
Neconectat
nou venit

Soterro scrie:
Connex scrie:
Sunt de acord ca sunt nescrise, dar nici nu se agita seara de seara ca in preajma unui cutremur.

Ok, si cum se agita in preajma unui cutremur? Si se agita la toate cutremurele?
Credeam ca nu stie nimeni inca.

cateva citate despre cum animalele reactioneaza inaintea unui cutremur destul de puternic :

''In 1977 a fost facut un studiu in 1642 de localitati din tara. Raspunsuri afirmative au fost primite din 1565 localitati, 670 referindu-se la manifestari neobisnuite ale animalelor cu mai mult timp inainte de cutremur iar 895 la manifestari in timpul cutremurului.
Animalele care au reactinat atunci inainte de cutremur au fost: cainii, pisicile, soarecii, vacile, caii, aricii, broastele testoase, serpii, pestii de acvariu, gainile, vrabiile, porumbeii.
Soarecii, in ziua cutremurului, si-au pierdut frica de om si au inceput sa circule parasindu-si adaposturile cu 6-7 ore inainte de cutremur. Au fost observate grupuri de sobolani care fugeau din mine sau subsoluri catre iesire.
Cainii si pisicile au prezentat stari de neliniste cu mai multe ore inainte de cutremur. Caii, porcii si vacile au reactionat cu putin timp inainte de cutremur.

Gainile, gastele, au preferat sa ramana afara in seara cutremurului, refuzand sa intre in adaposturi pe timpul noptii.

Vrabiile cu 2 ore inainte de cutremur refuzau sa zboare iar porumbeii nu s-au lasat inchisi, si in timpul cutremurului s-au ciocnit in zbor.

In cursul zilei de 4 martie 1977 s-au observat pe sosele serpi si arici, iar pe camp se vedeau musuroaie de cartita, fenomene neobisnuite pentru luna martie.

In ceea ce priveste efectele modificarilor de camp magnetic dinaintea cutremurului din 77 mai trebuie luat in considerare ca anumite persoane au prezentat simptome de sufocare, nervozitate, variatii de tensiune arteriala inexplicabile, oboseala si ameteala.''

''În 1975, un oraş întreg din China a fost evacuat cu două zile înainte de producerea unui cutremur devastator, de magnitudine 7,3 grade, care s-ar fi putut solda cu peste 150.000 de victime. Evacuarea a fost ordonată în urma constatării unor comportamente stranii ale animalelor.''

''Istoria consemnează altfel de raportări încă din anul 373 î.Hr, cînd animalele au părăsit în masă oraşul grecesc Helice, cu doar cîteva zile înainte de producerea unui cutremur puternic.''

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 23 Mar 2011 9:03 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Daca era de magnitudine mare, Timisoara era rasa de pe fata pamantului, la fel cum s-a intamplat in Italia acum un an sau doi. La voi in zona sunt cutremure de suprafata care se simt intr-un areal restrans. Am mentionat ''demn de luat in seama'' :D Probabil a avut in jurul a 3 grade. Nu toata lumea stie asta, dar, un grad 4 inseamna ca este de doua ori mai puternic decat 3, un 5 de doua ori mai puternic decat un 4 si asa mai departe.

Asiaticii studiaza comportamentul animalelor de ceva zeci de ani si au identificat peste 50 de specii care pot ''prezice cutremurul'' Este un fapt recunoscut de catre autoritatile chineze ca in anii 70 la un cutremur de 7.2 au evacuat populatia pentru ca se dadeau serpii cu capul de acvarii incercand sa iasa. Acum ce sa zic, pot fi si alarme false dar, personal as insista mai mult pe aspectul asta. Un hamster sau un sarpe nu se agita non stop si este destul de usor sa vezi daca ceva nu este in regula cand se invart ca bezmeticii.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 23 Mar 2011 9:16 pm 
Tu Connexule... io-ți zic că ăla o fo demn de luat în seamă. Și de-ai fi văzut cucuiul lu Tete al meu (bunicu-meu) ai fi de acord cu mine... Ne-am legănat, la etajul trei, ca frunza-n vânt... drept e că pt câteva secunde...dar... îndeajuns! :)

Eh, în fine...lasă...noi să fim sănătoși... că... cu o moarte ni-s toți datori!!!!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 23 Mar 2011 9:28 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Eu te cred ca a fost puternic doar prin prisma faptului ca, probabil, nu ai experimentat unul la sud de Carpati de un 5 minim. Chiar m-am uitat pe google si al doilea rezultat la cautari a fost ''Cutremur la Timisoara - De acum sa antreneze Iancu echipa'' :lol:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 23 Mar 2011 9:33 pm 
:))) Jajjaja... de unde și cucuiele aferente...

Așa, off topic: eu am parte ZILNIC de cutremure de magnitudine mare... în mansardă :)

Oh, la naiba! În fapt, cred eu... metaforic vorbind că și cutremurele astea...sunt precum oamenii: când nu mai poate, pământul face poc și buf! Apoi se liniștesc iar lucrurile...

Mă duc să mai torn un pahar! Hâc! Părerea mea!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 23 Mar 2011 10:31 pm 
Neconectat
Admin

Pavel scrie:
''În 1975, un oraş întreg din China a fost evacuat cu două zile înainte de producerea unui cutremur devastator, de magnitudine 7,3 grade, care s-ar fi putut solda cu peste 150.000 de victime. Evacuarea a fost ordonată în urma constatării unor comportamente stranii ale animalelor.''

Interesant intr-adevar. Insa au avut si cateva ZECI de alarme false, plus cutremure pe care nu le-au prevazut (zice Google). Nu-i nustiuce rezultat sa te lauzi cu el... Sa nu le fi venit ideea cu serpii? Ca hamsterul meu se agita tot timpul (cat nu dormea bustean).
Oricum, cu cutremur sau ba, sfarsitul lumii tot nu ni-l pot anunta.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Mar 2011 8:34 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Pavel scrie:
In 1977 a fost facut un studiu in 1642 de localitati din tara.

porumbeii nu s-au lasat inchisi, si in timpul cutremurului s-au ciocnit in zbor

Si bineînteles nimeni nu se mira cum naiba vedeau românii porumbei ciocnindu-se în zbor noaptea pe întuneric.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Mar 2011 10:45 am 
Neconectat
Admin

Shorrick scrie:
Si bineînteles nimeni nu se mira cum naiba vedeau românii porumbei ciocnindu-se în zbor noaptea pe întuneric.
Poate era vorba de halbe nu de porumbei. Dar, mai e nevoie de vreun cutremur ca sa te ciocnesti in zbor, sau iti ajunge intunericul?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 28 Mar 2011 8:41 pm 
interesant... http://videonews.antena3.ro/action/viewvideo/801707/Oreste-vorbeaaAzte-despre-semnele-care-indicAA-Apocalipsa/

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 01 Apr 2011 9:06 am 
Neconectat
Admin

Ai dreptate, semnele care indica sfarsitul lumii sunt deja aici!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 01 Apr 2011 10:14 am 
Soterro scrie:
Ai dreptate, semnele care indica sfarsitul lumii sunt deja aici!

:)) :)) :))

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 01 Apr 2011 10:28 am 
raduvd scrie:

...mah!!!
Cum naiba a aflat Oreste care este continutul respectivei scrisori? Din cate stiu eu, este "top secret" chiar si la Vatican. :-o :-o :-o

In alta ordine de idei, am vazut nu demult un documentar in care se vorbea despre "Profetiile lui Malacchia". Ceva de genu' : "Inceputul sfarsitului va fi cand cei trei "benedetti" vor cadea ".Autorul documentarului presupunea ca cei trei "benedetti" ar fi : Papa, Hosni Mubarak si Barak Obama. (Barak insemnand "benedetto").
Bo...Unu' a cazut deja. :-?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 12 Mai 2011 10:18 am 
Rafaelle Bendanti, "prezicatoru' de cutremure" de care am pomenit ceva mai sus, se pare ca ar fi spus ca in 11 mai 2011(adica ieri), se va inregistra un cutremur puternic la Roma.

Ieri s-au inregistrat cutremure in Spania(zona Valencia) si in Italia (Lazio si Abruzzo). Cele din Spania, ceva mai puternice, cu victime.
In plus, Edna a "scuipat" ceva mai multa magma si fum ieri, decat de obicei.

...sarlatan? :-\

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 12 Mai 2011 7:27 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
Rafaelle Bendanti, "prezicatoru' de cutremure" de care am pomenit ceva mai sus, se pare ca ar fi spus ca in 11 mai 2011(adica ieri), se va inregistra un cutremur puternic la Roma.

Ieri s-au inregistrat cutremure in Spania(zona Valencia) si in Italia (Lazio si Abruzzo). Cele din Spania, ceva mai puternice, cu victime.
In plus, Edna a "scuipat" ceva mai multa magma si fum ieri, decat de obicei.

...sarlatan? :-\

iata lista institutului italian de seismica cu toate cutremurele din Italia. Dupa cum vedem, in fiecare zi sunt cateva - pe 11 mai 2011 insa nu a fost niciunul la Roma, ghinion Raffi. Dar cine sta sa citeasca liste din astea oficiale si plicticoase, cand avem ziare de scandal? Nu o sa incetez niciodata sa ma minunez cum inghite lumea tot felul de zvonuri fara macar sa INCERCE sa le verifice, asta in conditiile in care zvonurile sunt din start trase de par iar informatia e la cateva clicuri distanta...

In fine, ce-mi bat eu capul. Deci da, sarlatan.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 23 Mai 2011 10:46 pm 
http://videonews.antena3.ro/action/viewvideo/806773/Un-pastor-din-SUA-sustine-ca-maine-va-avea-loc-sfarstiul-lumii/

a mai trecut un "sfarsitul lumii"... incep sa cred despre mine ca sunt nemuritor... \:D/

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 23 Mai 2011 11:08 pm 
raduvd scrie:
http://videonews.antena3.ro/action/viewvideo/806773/Un-pastor-din-SUA-sustine-ca-maine-va-avea-loc-sfarstiul-lumii/

a mai trecut un "sfarsitul lumii"... incep sa cred despre mine ca sunt nemuritor... \:D/

:)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 15 Iun 2011 9:37 pm 
Tot de la Antena 3 citire:

http://www.antena3.ro/stiinta/nasa-anun ... 28147.html @-) @-) @-)

Daca intri pe site-ul NASA, gasesti totusi chestii utile de stiut pentru cazuri de forta majora :-B :-B :-B :
http://www.nasa.gov/centers/hq/emergenc ... index.html

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 16 Iun 2011 8:43 am 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
Daca intri pe site-ul NASA, gasesti totusi chestii utile de stiut pentru cazuri de forta majora

Chestii de bun simt as zice, intr-adevar. Nu-ti trebuie sfarsitul lumii pentru asta, ajunge sa locuiesti pe valea Siretului (sau in Galati, cat pe ce) si o sa inveti sa le apreciezi.

Pentru cei care vor sa inteleaga si ce nu e scris in recomadarile NASA, le recomand neaparat
Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 17 Iun 2011 11:05 am 
NASA se afla in Texas, foarte aproape de Houston. Si aceasta zona este foarte expusa uraganelor. Iar la 1 Iunie chiar a inceput sezonul uraganelor. Si va mai informez respectuos ca, daca plecti la plimbare prin Houston (cu msina caci pe jos e imposibil) veti vedea pe toate panourile electonice, cu anunturi privind traficul, urmatorul anunt: "Hurricane is here. Be prepared!". La asta se refera si mailul trimis angajatilor NASA. Sa fie pregatiti pentru eventualitatea unui URAGAN... nu la apocalipsa sau la cine stie ce alt dezastru...

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 22 Sep 2011 4:34 pm 
Na ca acum ne paleste satelitu' ....http://www.news.admin.ch/dokumentation/ ... g-id=41331
...sa speram ca nu prea tare :D :D :D

(Ma duc sa confectionez casca de aluminiu pt Billy. :D . Nush ce tot vrea sa-mi zica catelusu' asta de azi-dimineata... :-?? )

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 22 Sep 2011 5:31 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
(Ma duc sa confectionez casca de aluminiu pt Billy. :D . Nush ce tot vrea sa-mi zica catelusu' asta de azi-dimineata... :-?? )

vrea afara saracu...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Ian 2012 10:42 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Salut!
La Multi Ani ! si la un bun si frumos "sfarsit al...timpului"in 21 dec al acestui an! :D :D :D

Acum, io nu stiu exact daca tre' sa dam crezare "chestiilor" vehiculate pe net, io nu stiu daca tre' sa ne cumparam un loc pe mai stiu eu unde ca sa petrecem o frumoasa si securizata "trecere"...si etc.

...Cert e ca diversi oameni de stiinta povestesc despre un ciclu solar intre 8 si 15 (?) ani in care, in al trei'shpelea an se inregistreaza un maxim al activitatii solare (explozii si etc) cu diverse consecinte pentru ...clima si geografia terestra: furtuni electromagnetice si etc. Se presupune ca un maxim se va inregistra in 2012-2013. Mah...

De ceva timp "monitorizez" ( :D ) pe diverse site-uri fenomene "speciale" care se petrec pe Terra. Am observat ca in ultimul timp cutremurele sunt mai "puternice" decat ceva timp in urma, ca diversi vulcani s-au "trezit" dupa foooarte multe mii de ani,ca fenomene extreme se inregistreaza cam peste tot.

Io mi-aduc aminte, de la bunici, ca "geru' Bobotezii" era cea mai tare chestie in iarna del la Românica. Boboteaza e in 6 ianuarie. Azi suntem in 5 iar in Ro temperaturile depasesc 10 gr C. -geru'Bobotezii presupunea temperaturi de (-25 sau -30 grC).
Boo..

Ieri, când am deschis Yahoo, la stiri a aparut un titlu de genu' "Vulcanul di Germania" da semne de reluare a activitatii dupa 12.900 de ani! HA ?!? Spre rusinea mea , habar n-aveam ca in Germania exista vulcani (la naiba! si aveam note bune la geografie!!! Rusine!)
Am mers pe un site de monitorare european (http://hisz.rsoe.hu/alertmap/index2.php ) si am vazut ca vulcanul din Laachersee Rhineland-Palatinate -Germania , intradevar ,tocmai a inceput sa dea semne de viata . :hum:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Ian 2012 4:03 pm 
Deci ? Cu ce ne imbracam de sfarsitul lumii ? :D

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Ian 2012 4:32 pm 
Neconectat
Admin

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Ian 2012 4:50 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

raduvd scrie:
Deci ? Cu ce ne imbracam de sfarsitul lumii ? :D

Eroare : sfarsitul timpului. :hehe:
Evident in tinuta de "mâncat sarmale",nu?! :)

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 89 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC [ DST ]