Forumul românilor din Elveţia

Acum este Dum, 22 Sep 2019 3:28 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: [b]Nesimtirea francezilor[/b]
MesajScris: Mar, 20 Apr 2010 7:00 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

LE VRAI SALUT ROUMAIN pour ces cons: "NOTRE POULE DANS VOTRE COUR"!!! ;).............
http://www.youtube.com/watch?v=J1FCUmnV7bQ

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: [b]Nesimtirea francezilor[/b]
MesajScris: Mar, 20 Apr 2010 7:34 pm 
Cam ciudata "realtie de prietenie" RO -FR....mai ales cand:

"În cadrul manifestărilor de celebrare a 130 de ani de la stabilirea de relaţii diplomatice între România şi Franţa, Ambasada României la Paris va organiza, joi 4 martie a.c., orele 19.00, masa rotundă „Dinamica relaţiilor franco-române – 130 de ani de experienţe comune”. La eveniment vor participa Toader Paleologu, deputat, fost ministru al Culturii, Cultelor şi Patrimoniului Naţional, Cristian Preda, euro-parlamentar, reprezentant personal pentru Francofonie al Preşedintelui României, Catherine Durandin, profesor la Institutul Naţional al Limbilor şi Civilizaţiilor Orientale (INALCO), doamna Odette Tomescu-Hatto, profesor asociat la Facultatea de Ştiinţă Politică din Paris."

dar de...nu poti stii niciodata ce gandeste cineva ( cu adevarat ) despre tine :(
Urat din partea lor ! Foarte urat !! :(

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 20 Apr 2010 7:40 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Ne lovim de aceasi problema chiar daca au fost destule atacuri contra natiei noastre reprezentantii nostri nu au facut nimic mi se pare ca le place sa fie pupincuristi............le place sa urmareasca doar interesele lor.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 20 Apr 2010 10:49 pm 
Neconectat
Admin

simonabulgaru scrie:
Ne lovim de aceasi problema chiar daca au fost destule atacuri contra natiei noastre reprezentantii nostri nu au facut nimic mi se pare ca le place sa fie pupincuristi............le place sa urmareasca doar interesele lor.

Ei ei ei, intai verificam abia apoi acuzam :)
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-71 ... manesc.htm

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 21 Apr 2010 6:13 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
simonabulgaru scrie:

Ei ei ei, intai verificam abia apoi acuzam :)
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-71 ... manesc.htm

Da exact si s a intamplat ceva sau va se intampla ceva?Nu au mers niciodata pana la capat ,scrisoarea lor o sa ramana pe undeva printr-un saltar ......

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 21 Apr 2010 12:04 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Cu tot respectul, ce ar trebui sa se intample? Care ar fi capatul in situatia asta? O sa vina ala probabil sa isi ceara scuze public, probabil... Se rezolva ceva? Nu. Imaginea o sa ramana la fel doar ca nu o sa mai vedem la tv. Poate sunt dus cu capul dar gluma in sine e faina :D Sa lasam ipocrizia deoparte, daca nu ati lua situatia in mod personal si aceasta gluma s-ar adresa altei natiuni ati fi cu gura pina la urechi...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 22 Apr 2010 11:02 am 
Neconectat
nou venit

Intr-adevar e urat...prima data cand am vazut clipul chiar m-am enervat...dar de..s-or fi saturat si ei de tiganii care ii "saluta" asa ...!! Vina e statului roman care nu face nimic in privinta acestei etnii...si apoi mai are si pretentii la scuze...o sa raman cu scuzele si atat ... in fine ce mai atata vorba ca oricum 1000 de vorbe un ban nu fac...!!!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 22 Apr 2010 11:09 am 
Neconectat
nou venit

...si bineinteles dreptul la replica...ha, ha..e tare...!!!

Show - Mirarile lui Cristea - Salutul Frantuzesc
www.220.ro
Salutul Frantuzesc - Shows - Mirarile lui Cristea - Raspuns la "Salutul romanesc" prezentat la televiziunea Franceza de Jonathan Lambert. O coproductie 220.ro,

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 22 Apr 2010 4:41 pm 
....Mi s-a povestit ca aici, in zona germana a Elvetiei , acum vreo 35- 40 de ani existau restaurante la intrarea carora era scris : “Accesul cainilor si al italienilor, strict interzis”.

Erau anii in care Italia era patria de origine a multor emigranti.
Erau anii in care Italia era o tara saracita de consecintele unui razboi absurd(ca de altfel orice razboi!)
Erau anii in care, dupa unii, Italia exporta doar Mafia, l’Ndranghetta, Camorra si sarantoci care voiau “o viata mai buna”, voiau sa dea o alta conditie celor ramasi acasa, cu pretul sudorii lor si al nostalgiei “della bella Italia”.

…probabil fiecare “generatie” de emigranti , oricarei natii ar apartine, trebuie sa plateasca “pretul”.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 22 Apr 2010 6:47 pm 
Neconectat
tânără speranţă

luminita scrie:
....Mi s-a povestit ca aici, in zona germana a Elvetiei , acum vreo 35- 40 de ani existau restaurante la intrarea carora era scris : “Accesul cainilor si al italienilor, strict interzis”.

Erau anii in care Italia era patria de origine a multor emigranti.
Erau anii in care Italia era o tara saracita de consecintele unui razboi absurd(ca de altfel orice razboi!)
Erau anii in care, dupa unii, Italia exporta doar Mafia, l’Ndranghetta, Camorra si sarantoci care voiau “o viata mai buna”, voiau sa dea o alta conditie celor ramasi acasa, cu pretul sudorii lor si al nostalgiei “della bella Italia”.

…probabil fiecare “generatie” de emigranti , oricarei natii ar apartine, trebuie sa plateasca “pretul”.

Lumi, si acum exista restaurante care nu accepta nici un fel de auslanderi

http://tothdaniel.wordpress.com/2010/05 ... ui-daniel/

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 22 Apr 2010 11:24 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Am scris ceva.... dar m-am razgandit si mai astept sa vedem ce mai apare pe topicul asta :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 23 Apr 2010 5:56 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Nu degeaba în Europa circulă o vorbă: după ce dai mâna cu un român e bine să-ţi numeri degetele!

Era ca o gluma........... :D :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 26 Apr 2010 12:37 pm 
Neconectat
nou venit

Nu cred ca ar trebui sa dam importanta a ceea ce spune un comic de doi bani. Ar trebui sa vedem ce se ascunde in spatele acestor glume proaste si xenofobe. Eu traiesc in Franta si am observat ca francezii sunt o natie frustrata si ipocrita, si nu ma refer la toti , ci la cei care au ceva de spus in media. Ei au o mare problema de identitate nationala si de invazie a arabilor, dar daca ridica vocea cineva contra unui arab imediat le sar in cap asociatii si tot islamul , atunci ce fac ei: isi arunca veninul pe alte tari care nu au nici o putere. Si daca ne fac noua glume proaste ca suntem tigani ce? ei tot vor fi mancati de arabi si or sa ajunga sa se salute Salam alekum si nu Bonjour si asta o stiu si ei mai bine. :D
Ar trebui sa ne fie mila de ei ca sunt invadati de islam si nu pot zice si face nimic, or sa realizeze mult prea tarziu ceea ce fac acum, tiganii chiar de sunt romani sau nu, cersesc si fura, dar nu le mananca alocatiile sociale, nu toarna zece plozi si primesc ajutoare sociale, pt ca nu au acte tiganii, pe cand arabii si negrii au.
Vina e a Romaniei care nu stie sa conduca o campanie prin care sa se faca clar diferenta intre tigani si romani, se accepta , sunt chiar romani care se bat cu pumnul in piept ca tiganii sunt ai nostri, deci ce sa mai zicem? ... fiecare tara cu bubele si frustrarile ei.
Concluzia : si daca isi cere scuze France 2, ce? important e sa nu mai faca alta data, de invatat oricum nu invata sa zica tigan sau roman, pt ei e acelasi lucru. Apoi ei sunt ipocriti pt ca daca zici tigan imediat te acuza pe tine de rasism , dar sa zici roman e ok pt ei . Oricum oamenii care sunt inteligenti si educati stiu sa aprecieze si sa faca diiferenta intre natii , nu se vor preta la glume xenofobe si proaste , atunci oare chiar ne intereseaza ce spune acest neica nimeni? Ar fi pacat sa ne stricam nervii pe asa ceva.

C'est la vie!

Pa Pam

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]