Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 08 Apr 2020 10:40 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: New Medias si impactul in viata cotidiana- cu sau fara voie
MesajScris: Vin, 02 Mar 2012 9:10 pm 
Neconectat
tânără speranţă

De mult ma gandeam sa postez un experiment ce l-am facut aici pentru discutie... Cand am mai citit si articolul acesta, am zis ca acum e momentul :)
http://www.tagesanzeiger.ch/digital/internet/Gefangen-in-der-Blase/story/27030131

Chestia e si mai trista decat reclame dupa cuvinte cheie de prin mailuri...
Deja exista interconexiuni functionale intre diversele platforme si datele despre cei care le folosesc. masina de cautare are 'preferinte1', pe mail public1 avem 'cuvinte cheie2', pe facebuci un 'accurate social network mesh' si asa mai departe. Datele alea sunt deja folosite la greu.

Big bradar.... inainte aveai baietii cu ochi albastri, azi avem facebuci de unde cu usurinta poti stabili un user profil cu multe-multe detalii care pot fi folosite cu usurinta in diverse scopuri. Si lumea da apa la moara- pe gratis, fara microfoane, fara spioni si alea alea :D

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: New Medias si impactul in viata cotidiana- cu sau fara v
MesajScris: Vin, 02 Mar 2012 11:29 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Kit3surf3r scrie:
Big bradar.... inainte aveai baietii cu ochi albastri, azi avem facebuci de unde cu usurinta poti stabili un user profil cu multe-multe detalii care pot fi folosite cu usurinta in diverse scopuri. Si lumea da apa la moara- pe gratis, fara microfoane, fara spioni si alea alea :D

Ai mare dreptate. Acum nu ne mai spioneaza altii, acum dam noi informatii chiar mai mult decât trebe', orisicui are sau n-are nevoie de ele; daca mergi pe feisbuci afli cu mare usurinta cum gândeste x sau y, ii "citesti" cu o simplitate extraordinara.
Aceasta dorinta de " a se exprima", de "a fi liber"( si de a demonstra lucrul asta)ne face ...vulnerabili. Da, nu mai suntem "frustrati", "aratam", " ne exprimam"!!! Dar nush de ce acum, in epoca asta, am senzatii nashpa : ma simt chiar ca in casa lu' big bradar.

E clar ca devenim (de buna voie si nesiliti de nimeni :D ) masa ideala de manipulat.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: New Medias si impactul in viata cotidiana- cu sau fara v
MesajScris: Sâm, 03 Mar 2012 12:06 am 
Neconectat
Admin

Iar eu am crezut intai ca e vorba de noul oras Mediaș :))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 03 Mar 2012 9:16 am 
Neconectat
membru de bază

Eu nu pricep panica asta a voastra ! Din punctul meu de vedere exista doua categorii de "useri " ai netului.

Prima:

- cei care fac mai totul prin net. Plati online, comenzi din cataloage online, participari la discutii sau evenimente online, traiesc un procent mai mare de 80% online. Posteaza permanent unde se afla (ex in FB x-ulescu se afla aici ). Aceast comportament apare fie datorita conjucturii, job etc, sau pentru ca asa simt nevoia.

A doua categorie:

- sunt cei care folosesc netul ca un instrument. Cauta, citesc, se informeaza. Cumpara insa din magazine reale, participa la evenimente ( poate anuntate pe net ) reale, poarta dialoguri reale, ies in strada ( politic ) real. Nu-si posteaza "in direct" poze private de ex de la hotelul unde-si faac vacanta ci daca e cazul la ceva timp dupa. Procentul prezentei pe net e ceva mai mic decat al celor din prima grupa. Aici insa nu procentul e cel care "defineste" profilul ci modul de utilizare a netului.

Faptul ca unele firme se folosesc de "informatia" creata artificial sau nu, a comportamentului user-ului virtual devenit potential client, e doar o "deviere" a management-ului comercial. Daca nu merge clientul la garajul x sa admire cine stie ce noua masina aparuta pe piata, de ce nu ar veni firma la tine prin portale online daca tot te benoclezi ore in sir la noua varianta a BW-ului de ex !!

Personal cred ca mai toti facem echilibristica intre prima si a doua categorie de useri net.
De aia ii si zice "navigare". Cine se simte "frustrat" de noua tehnologie cel mai bine ar fi s-o folosesca in regim de minima folosinta. Si cu asta "ochii albastrii" nu vor mai avea ce vedea.

Realitatea insa este alta: ne place sa fim vazuti, admirati, bagati in seama ! Sau cel putin sa avem impresia ca cineva are un ochi pe noi. Cu atat mai mult cu cat multi dintre noi mergem pe strada si parca suntem invizibili celor asemenea noua.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 03 Mar 2012 6:16 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

GIN scrie:
Cine se simte "frustrat" de noua tehnologie cel mai bine ar fi s-o folosesca in regim de minima folosinta..
Pai nu ne simtim "frustrati", ci ...speriati(?) . :D
GIN scrie:
Realitatea insa este alta: ne place sa fim vazuti, admirati, bagati in seama ! Sau cel putin sa avem impresia ca cineva are un ochi pe noi. Cu atat mai mult cu cat multi dintre noi mergem pe strada si parca suntem invizibili celor asemenea noua.

Sincer, ma trec fiorii când imi amintesc timpu' ala cand cineva avea chiar ceva mai mult de un ochi pe mine.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 03 Mar 2012 6:24 pm 
Neconectat
tânără speranţă

@GIN, e vorba de factul ca informatiile pe care le lasa orice folositor de internet sau new media (IPTV de ex) sunt deja partial (si devin din ce in ce mai!) interconectate. Rezultatul va fi ca mai orice individ se poate face 'profiler' (nu numai cei cu ochii albastri) si poate sa stresseze pe oricine vrea muschii lui pe baza informatiilor culese de pe net. Stalking si mobbing in versiune moderna- brrrr.....

Desigur ca e valabil- cu cat mai mult se foloseste internetul, cu atat mai multe informatii si cu atat mai exacte si cu posibilitate de a le consolida.
Dar si de la folosire sporadica se poate incepe- diferenta o face rata de precizie a datelor culese.

Si in viata reala lasi urme: plata la case, inregistrari video, masina si nr. tau in parcare :) si in multe cazuri aceste informatii sunt salvate local (nici n-ai vrea sa stii de cate ori aproape neprotejate)- dar accesibile- ghici pe unde? via internet :)
Cand toate informatiile astea sunt legate de profilul cuiva ca individ => distractie placuta.

Un caz concret? de aici? Parcare cu masina privata in fata unui loc de distractie pt. familie, platit cash deci nicio informatie despre vreo persoana precum nume, adresa. Dupa 1 luna, flyere regulate de la acest loc de distractie prin posta. Elucidarea secretului?
- colectia de numere de masina din acea parcare (nu e interzis, asa-i?)
- multe cantoane au un portal pe care poti sa introduci nr. masinii si afli numele proprietarului. De acolo afli adresa, nr. telefon si multe altele :)

Ferice de cei care nu vad probleme in chestii d-astea :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 03 Mar 2012 7:15 pm 
Neconectat
membru de bază

Kit3surf3r scrie:
Ferice de cei care nu vad probleme in chestii d-astea

Sau ferice de cei ce vad solutii la astfel de probleme ! :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 04 Mar 2012 10:43 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Kit3surf3r scrie:
@GIN, e vorba de factul ca informatiile pe care le lasa orice folositor de internet sau new media (IPTV de ex) sunt deja partial (si devin din ce in ce mai!) interconectate. Rezultatul va fi ca mai orice individ se poate face 'profiler' (nu numai cei cu ochii albastri) si poate sa stresseze pe oricine vrea muschii lui pe baza informatiilor culese de pe net. Stalking si mobbing in versiune moderna- brrrr.....Desigur ca e valabil- cu cat mai mult se foloseste internetul, cu atat mai multe informatii si cu atat mai exacte si cu posibilitate de a le consolida.
Dar si de la folosire sporadica se poate incepe- diferenta o face rata de precizie a datelor culese.

Si in viata reala lasi urme: plata la case, inregistrari video, masina si nr. tau in parcare :) si in multe cazuri aceste informatii sunt salvate local (nici n-ai vrea sa stii de cate ori aproape neprotejate)- dar accesibile- ghici pe unde? via internet :)
Cand toate informatiile astea sunt legate de profilul cuiva ca individ => distractie placuta.

Ferice de cei care nu vad probleme in chestii d-astea :)

Absolut de acord cu Kit.

GIN scrie:
Kit3surf3r scrie:
Ferice de cei care nu vad probleme in chestii d-astea

Sau ferice de cei ce vad solutii la astfel de probleme ! :)

:-? :-? :-?

De pilda?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 04 Mar 2012 11:16 am 
Neconectat
membru de bază

luminita scrie:
De pilda?

1. contactele virtuale sunt si contacte reale ! Mai exista pe ici pe colo cate o exceptie ;)

2. nu ma impresioneaza "cerinta" continua a googel ce-mi apare mai nou pe tel: spune-ne unde te afli ! Uite ca n-am chef si dau ignor ! ( googel möchte wissen wo du dich gerade befindest! )

3. data viitoare cand voi schimba apartamentul si o s-o fac curand, nu mai dau accept la publicarea online a nr de telefon fix ( care include adresa etc ) De altfel in curand voi renunta la nr fix de tel, voi lua un pachet complet mobil + TV + internet.

4. citesc chestiile alea marunte de pe FB de ex ( adica-mi setez asa cum vreau eu nu cum vor ei ! )

5. copiii nu au acces la net. Nu inca. Si cand vor avea ma bucur ca am experimentat deja pe pielea mea avantajele si dezavantajele netului !

6. in principiu accesez de acasa 3 sau 4 site-uri ! Asa ca daca cineva sta sa ma purice ce pagini vizitez deci ce interese am, cred ca deja s-a plictisit !! Interesele mele sunt de mult exprimate public in texte, trebuie doar citite :P

7. comunicarea pe mail o fac "public". Adica sunt costienta ca cineva/undeva posibil sa-si bage nasul unde nu-i fierbe oala, deci, nur zu !

8. daca chiar am ceva de comunicat strict -privat, o fac live, intre 4 ochi. In rest, cel putin eu sunt constienta ca "nu suntem singuri" de ex acum pe net ;)

p.s la mine exista insa o diferenta. Anumite pareri, opinii ( texte scrise ) mi le asum ! De aia le public ! Sunt insa opinii ce le sustin si live. In rest, daca altii au devenit un fel de "profiler" eu de ce n-as deveni ? :P Ziceai tu odata ceva de rampa si reflector. Absolut de acord cu tine, cu o diferenta, in contextul topicului asta, reflectorul se misca cum te misti TU ! Si aici....depinde de tine, doar de TINE ce si cum....pui pe scena :)

p.s 2 cine foloseste o tehnologie prin satelit, indiferent care, trebuie sa fie naiv daca spera sau crede ca mai poate fi "nestiut, neauzit, necitit" !

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 04 Mar 2012 5:43 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

GIN scrie:
1. contactele virtuale sunt si contacte reale ! Mai exista pe ici pe colo cate o exceptie ;)

Io ma cam indoiesc ca cei care au liste de sute,mii sau chiar zeci de mii de prieteni isi cunosc in mod real cei j'de mii de prieteni. Mai precis ca au avut un "contact real" cu acestia.

GIN scrie:
2. nu ma impresioneaza "cerinta" continua a googel ce-mi apare mai nou pe tel: spune-ne unde te afli ! Uite ca n-am chef si dau ignor ! ( googel möchte wissen wo du dich gerade befindest! )

Na ca azi nu l-ai ignorat: acum 2 ore te aflai la "Käptain Jo's" cu Stefania Rosu. :ymsmug:

GIN scrie:
3. data viitoare cand voi schimba apartamentul si o s-o fac curand, nu mai dau accept la publicarea online a nr de telefon fix ( care include adresa etc ) De altfel in curand voi renunta la nr fix de tel, voi lua un pachet complet mobil + TV + internet.

Si la ce-ti foloseste? Sau schimbi locuinta pe motive de "hartuiala cu sorginte pe net"? :-o :-o :-o

GIN scrie:
4. citesc chestiile alea marunte de pe FB de ex ( adica-mi setez asa cum vreau eu nu cum vor ei ! ).

Cum lasam de inteles mai sus: cam târziu. Tot ceea ce a iesit odata in retea, nu dispare; pe undeva se conserva, iar unul care stie cum si unde sa caute, gaseste. Sau nu?

GIN scrie:
5. copiii nu au acces la net. Nu inca. Si cand vor avea ma bucur ca am experimentat deja pe pielea mea avantajele si dezavantajele netului !).
:-? :-? :-? Si când se va impune necesitatea unui mobil de ultima generatie si experienta unor "prietenasi" mai "liberi", mai putin supravegheati decât juniorii tai? Ce-o sa faci?

GIN scrie:
6. in principiu accesez de acasa 3 sau 4 site-uri ! Asa ca daca cineva sta sa ma purice ce pagini vizitez deci ce interese am, cred ca deja s-a plictisit !! Interesele mele sunt de mult exprimate public in texte, trebuie doar citite :P .

Yeap! Si asta te face sa te simti foarte puternica? In sensu' "non manipulabila"? Cineva pe care nu-l cunosti, dar care te cunoaste dupa textele publicate, dupa poze, dupa informatiile primare pe care le-ai dat cu ocazia inscrierii pe un site de socializare, de pilda, te-ar putea manipula, te-ar putea determina sa actionezi intr-un mod pe care probabil nici nu-l gandesti acum.

GIN scrie:
7. comunicarea pe mail o fac "public". Adica sunt costienta ca cineva/undeva posibil sa-si bage nasul unde nu-i fierbe oala, deci, nur zu !

8. daca chiar am ceva de comunicat strict -privat, o fac live, intre 4 ochi. In rest, cel putin eu sunt constienta ca "nu suntem singuri" de ex acum pe net ;) .
Pai nu prea suntem singuri. Mai sunt si serverii care o sa trebuiasca sa dea raportu' . :shock: :shock: :shock: (ACTA?. Guvernele se tem, ca reteaua a fost cea mai tare arma in primavara araba.)

GIN scrie:
p.s la mine exista insa o diferenta. Anumite pareri, opinii ( texte scrise ) mi le asum ! De aia le public ! Sunt insa opinii ce le sustin si live. In rest, daca altii au devenit un fel de "profiler" eu de ce n-as deveni ? :P Ziceai tu odata ceva de rampa si reflector. Absolut de acord cu tine, cu o diferenta, in contextul topicului asta, reflectorul se misca cum te misti TU ! Si aici....depinde de tine, doar de TINE ce si cum....pui pe scena :).

...si cu ala ce se afla in spatele reflectorului ce faci? Ala care-l poate stinge ori ii poate da o lumina mult mai "cruda" sau mai galbena sau mai verde decât aia pe care i-ai dat-o tu? :-B

GIN scrie:
p.s 2 cine foloseste o tehnologie prin satelit, indiferent care, trebuie sa fie naiv daca spera sau crede ca mai poate fi "nestiut, neauzit, necitit" !

Perfect de acord! Dar oare noi realizam care sunt riscurile la care ne expunem?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 04 Mar 2012 7:00 pm 
Neconectat
membru de bază

luminita scrie:
Io ma cam indoiesc ca cei care au liste de sute,mii sau chiar zeci de mii de prieteni isi cunosc in mod real cei j'de mii de prieteni. Mai precis ca au avut un "contact real" cu acestia.

Asa e, ai dreptate, eu ma refeream la mine. Prietenii din lista ii stiu si live. Am spus cu "ceva" exceptii :). Daca altii procedeaza altfel sa fie sanatosi, fiecare cu motivele lui.

luminita scrie:
Na ca azi nu l-ai ignorat: acum 2 ore te aflai la "Käptain Jo's" cu Stefania Rosu.

Ai sesizat bine ;). A fost un test, am vrut sa vad CUM pot evita exact asta :). Am un tel nou si vreau sa stiu cum il pot folosi optimal dupa cheful meu nu al lui. Dar poate vor mai exista derogari....;) Depinde de locatie si interes. Poate nu degeaba am postat unde sunt.... :ar!

luminita scrie:
Si la ce-ti foloseste? Sau schimbi locuinta pe motive de "hartuiala cu sorginte pe net"?

E mie mi-ar folosi, dar nu descriu aici de ce :)

luminita scrie:
Cum lasam de inteles mai sus: cam târziu. Tot ceea ce a iesit odata in retea, nu dispare; pe undeva se conserva, iar unul care stie cum si unde sa caute, gaseste. Sau nu?

Da.

luminita scrie:
Si când se va impune necesitatea unui mobil de ultima generatie si experienta unor "prietenasi" mai "liberi", mai putin supravegheati decât juniorii tai? Ce-o sa faci?

Vor fi profileri :P

luminita scrie:
Yeap! Si asta te face sa te simti foarte puternica? In sensu' "non manipulabila"? Cineva pe care nu-l cunosti, dar care te cunoaste dupa textele publicate, dupa poze, dupa informatiile primare pe care le-ai dat cu ocazia inscrierii pe un site de socializare, de pilda, te-ar putea manipula, te-ar putea determina sa actionezi intr-un mod pe care probabil nici nu-l gandesti acum.

Eu nu vad in manipulare ceva negativ ( depinde de la caz la caz ). De fapt depinde si de fiecare cum "traduce" cuvantul manipulare. Adica ce inseamna pt el acest cuvant.

luminita scrie:
...si cu ala ce se afla in spatele reflectorului ce faci? Ala care-l poate stinge ori ii poate da o lumina mult mai "cruda" sau mai galbena sau mai verde decât aia pe care i-ai dat-o tu?

Ii urez multe succesuri :)

luminita scrie:
Perfect de acord! Dar oare noi realizam care sunt riscurile la care ne expunem?

Nu stiu. Dar cei care le realizeza cum procedeaza ?

..

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 06 Mar 2012 8:17 pm 
Neconectat
tânără speranţă

E OK sa se si dormiteze.... cine are ochi sa vada, urechi sa auda, si creier sa inteleaga- n-are decat sa se foloseasca de astea :)
Restu', fuguta la dormitat ca totul e OK, linistea vegheaza peste matrix ;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 11 Mar 2012 2:07 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... iUEAMjdCc#!
:-? :-? :-?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Iul 2012 12:50 am 
Neconectat
Admin

Uite ca noi astia micii si fara voce am reusit ceva:
ACTA is dead after European Parliament vote

Oare o sa reusim si in Romania?

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 05 Iul 2012 6:13 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
Uite ca noi astia micii si fara voce am reusit ceva:
ACTA is dead after European Parliament vote

Oare o sa reusim si in Romania?

"Ca să nu obosim ar fi înţelept să ne organizăm. Internetul e al nostru nu al lor. Să îl ocupăm metodic căci suntem numeroşi, tineri şi deştepti foc. Aliaţii hoţilor sunt babele cucuiete din deal, fără wireless. Noi avem adevărata putere! Priviţi la ce se întâmplă în lume la nivel de mobilizări şi veţi înţelege. Să ocupăm strada căci e a noastră nu a lor. Cel mai vizibili suntem afară, pe asfalt, împreună. Suntem doar 300 de inşi în total !? Şi aceia, doar în Bucureşti? Restul ţării doarme sau se uită la Antene? Vă e lene şi vociferaţi indignaţi în casă? Secta normalilor are aşa puţini membri?"

(http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-1270 ... omania.htm)

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]