Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 22 Oct 2019 1:56 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Tax free Romania
MesajScris: Dum, 18 Sep 2011 9:43 am 
Neconectat
tânără speranţă

Buna ziua tuturor
stie cineva daca Romania aplica (in practica, ptr. ca in teorie ar trebui) tax free si care e suma minima de cumparaturi ptr. a beneficia ?
Deci noi, care sintem residenti in Elvetia, facind cumparaturi in Romania, daca ni se ramburseaza IVA ...
Experiente?
Va multumesc
Anda Claudia

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Tax free Romania
MesajScris: Dum, 18 Sep 2011 10:18 am 
"Sistemul de rambursare a TVA-ului la export
Vizitatorii din afara UE pot beneficia de o rambursare a TVA-ului pentru bunurile pe care le-au cumpărat pe durata şederii lor în UE, cu condiţia ca bunurile respective să fie prezentate la vamă la plecare în termen de trei luni de la achiziţionarea lor, împreună cu documentele necesare pentru rambursarea TVA-ului. În mod normal, acestea sunt pregătite de către vânzător, dar, întrucât sistemul nu este obligatoriu, nu a fost adoptat de toţi comercianţii. Unele ţări stabilesc o valoare minimă a cumpărăturilor care pot beneficia de rambursare."( de aici: http://europa.eu/travel/shop/index_ro.htm)
:? :? :?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 18 Sep 2011 10:32 am 
Procedura de restituirea a TVA pentru cumparatori, persoane fizice, care nu sunt stabiliti in Romania
Procedura de restituire a TVA catre cumparatori persoane fizice care nu sunt stabilite in Romania este reglementata prin Ordinul MFP nr. 528/2004 (publicat in Monitorul Oficial nr. 358 din 23 aprilie 2004).

Restituirea TVA poate fi efectuata in cazul in care sunt indeplinite cumulativ urmatoarele conditii:

-cumparatorul sa nu fie stabilit in Romania;
-bunurile sa fie expediate sau transportate in afara Romaniei inainte de a se incheia cea de-a treia luna urmatoare celei in cursul careia s-a facut achizitionarea bunurilor;
-valoarea globala a bunurilor achizitionate, inclusiv taxa pe valoarea adaugata, sa depaseasca contravaloarea in moneda nationala a 2,5 milioane de lei;
bunurile sa nu fie prohibite sau restrictionate la scoaterea din tara, potrivit reglementarilor legale;
-bunurile sa fie cumparate de la magazinele din reteaua de vanzare cu amanuntul autorizate sa efectueze vanzari de bunuri care confera cumparatorilor straini dreptul de a solicita restituirea taxei pe valoarea adaugata;
-scoaterea din tara a bunurilor sa fie efectuata prin birourile vamale care functioneaza in incinta aeroporturilor internationale.

Dreptul de restituire a taxei pe valoarea adaugata este limitat pentru bunurile achizitionate de la acelasi magazin a caror valoare globala, inclusiv taxa pe valoarea adaugata, conform facturii fiscale, este superioara sumei de 2,5 milioane lei.

Cumparatorul strain poate solicita restituirea TVA aferente mai multor facturi fiscale, daca suma globala a fiecarei facturi este superioara sumei de 2,5 milioane lei.

Pentru livrarile de bunuri catre cumparatorii straini, care depasesc suma de 2,5 milioane lei, magazinul autorizat are obligatia:

-sa emita factura fiscala si sa incaseze de la cumparatorul strain contravaloarea bunurilor, inclusiv taxa pe valoarea adaugata;
-sa emita si sa completeze in doua exemplare formularul �Document de restituire a taxei pe valoarea adaugata cumparatorilor straini�.

Restituirea TVA pentru bunurile achizitionate in Romania de catre cumparatori straini in conditiile aratate anterior se face prin prezentarea acestor bunuri autoritatilor vamale din punctele de frontiera din aeroporturile internationale, impreuna cu originalul facturii si originalul documentului de restituire a TVA. La controlul vamal, agentii vamali verifica:

-concordanta dintre datele prevazute in documentul de restituire, referitoare la cumparator si datele din actele de identificare a persoanei care se prezinta la organele vamale;
-concordanta dintre datele prevazute in documentul de restituire, factura fiscala si bunurile prezentate;

Biroul vamal poate refuza certificarea iesirii bunurilor din tara daca:

-formularul nu este completat corespunzator normelor legale in vigoare de catre vanzator;
-bunurile nu sunt prezentate la cererea organului vamal sau nu corespund cu bunurile mentionate in factura fiscala;
-valoarea bunurilor din factura fiscala emisa de vanzator nu depaseste 2,5 milioane lei;
-datele din documentul de restituire nu corespund cu datele din actele de identificare ale cumparatorului strain si cu datele din factura fiscala.
(de aici: http://infotva.manager.ro/articole/info ... -2023.html)

Io n-am inteles precizarea pe care am subliniat-o....De ce doar la aeroporturi?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 18 Sep 2011 3:27 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Multumesc mult Luminita pentru timpul pe care mi l-ai dedicat si pentru complexitatea raspunsului.
Cu stima
Anda Claudia

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 18 Sep 2011 8:27 pm 
Cu placere! :) Am facut doar o cautare, nu mare lucru.

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]