Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 21 Mar 2019 10:55 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Alt tip de asigurare
MesajScris: Dum, 03 Mar 2013 1:41 am 
Neconectat
tânără speranţă

conny scrie:
holiday scrie:
cica trebuie sa platesti ceva TVA la vama

observ eu ca informarea nu e punctul tau forte :) asa ca uite aici:
http://www.bvet.admin.ch/ein_ausfuhr/index.html?lang=fr

merci pt info. dar credeam ca e evident ca m-am informat inainte.
aveam toate actele in regula, de la pasaport la CIP, certificatul vétérinar si vaccinele la zi.
spuneam doar ca nu l-am declarat la vama. am trecut prin 5 tari si am venit cu el in fata (era mic si nu se vedea la picioarele consoartei) de altfel asa ii si placea sa mearga. (pana sa ii iau cusca din aluminiu pt.transport)

En Suisse:
Une micropuce (norme ISO 11784, qui ne comporte que des chiffres, lisible avec un lecteur selon norme ISO 11785).
La puce électronique doit avoir été implantée au plus tard avant l’actuelle vaccination contre la rage.
Vaccination antirabique valable
Pour les jeunes animaux de moins de 3 mois, par contre: Un certificat vétérinaire en français, en allemand, en italien ou en anglais attestant que, depuis qu'ils sont nés, les jeunes animaux ont été détenus sur leur lieu de naissance, sans avoir eu de contacts avec des animaux sauvages qui pourraient être atteints de la rage. Le certificat n'est pas nécessaire si les animaux sont accompagnés de leur mère dont ils dépendent encore.
Les chiots âgés de moins de 56 jours ne peuvent être importés en Suisse que s’ils sont accompagnés de leur mère.
Passeport pour animal de compagnie délivré par un pays de l’UE ou passeports reconnus par l’UE (p. ex. Croatie, Norvège, Islande, San Marino) si l’animal provenait à l’origine d’un de ces pays.
Déclarez votre animal (vos animaux) aux douanes suisses et conservez précieusement les documents attestant de votre déclaration effectuée en bonne et due forme et du versement de la TVA.
L’importation de chiens à la queue ou aux oreilles coupées est interdite en Suisse.
Des exceptions sont faites pour les déménagements en Suisse. Les autorités douanières décident si les critères pour une dérogation sont remplis.

si acum urmeaza urmatoarele :

En tant que propriétaire de chien(s), vous devez déclarer votre animal (vos animaux) auprès de votre commune de résidence suisse. Votre vétérinaire doit en outre les enregistrer dans la base suisse de données sur les chiens (ANIS).
Renseignez-vous également sur votre lieu de vacances ou à la commune de votre nouveau domicile (en cas de déménagement) sur les règles spéciales relatives à l’obligation de tenir les chiens en laisse ou de leur mettre une muselière.
Informez-vous sur l’obligation de formation pour les propriétaires canins en Suisse.
Pour en savoir plus…
Cette réglementation ne s'applique qu'aux animaux de compagnie (chiens, chats, furets), c'est-à-dire aux animaux qui sont détenus par intérêt pour l'animal ou comme compagnon dans le ménage et qui sont accompagnés par leur propriétaire ou par une personne mandatée par celle-ci.
Il est interdit de vendre des animaux de compagnie ou de les remettre à un nouveau propriétaire après avoir franchi la frontière. Les animaux de compagnie doivent avoir été sous la garde de leur propriétaire déjà dans le pays de provenance.
Si les animaux de compagnie sont remis à de nouveaux propriétaires après leur entrée en Suisse, leur introduction sur le territoire suisse est considérée comme une importation commerciale et sera soumise aux conditions régissant les importations commerciales.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 03 Mar 2013 10:23 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Citat:
Les animaux de compagnie doivent avoir été sous la garde de leur propriétaire déjà dans le pays de provenance.
Si les animaux de compagnie sont remis à de nouveaux propriétaires après leur entrée en Suisse, leur introduction sur le territoire suisse est considérée comme une importation commerciale et sera soumise aux conditions régissant les importations commerciales.

Nashpa....
Billy are pe pasaport 3 (trei) nume de proprietari: al unei prietene de-a fiicei mele (care s-a ocupat de controlul veterinar, vaccinare si pasaport in Ro), al celui care l-a "livrat" in Ch cu masina sa si al "jumatatii mele mai bune". NU a fost declarat la vama.

Cu toate astea, cei de la comuna NU au luat in considerare ca ar fi un "import comercial" si NU a fost supus "conditiilor privind importurile comerciale". (Nu stiu daca din necunoasterea prevederilor legale- iar aici ma indoiesc, legea fiind din 2008 iar atunci eram in 2011 - sau din alte motive -de ex.: "buna noastra credinta" -de altfel noi prezentându-ne cu bestia la o data foarte apropiata de cea a emiterii pasaportului ).

Tinând cont ca in documente esti singurul proprietar, cred ca daca te prezinti sa declari prezenta patrupedului la comuna in mod spontan (mai precis NU in urma vreunei reclamatii a vreunui vecin) nu vei avea probleme gen plata TVA, etc).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 03 Mar 2013 10:53 am 
Neconectat
membru de bază

Si cum adevarul este mai mereu pe la mijloc, pentru viitor:

1. Animalele aduse din afara Elvetiei cu scop "productiv" , adica spre a face pui si a fi vanduti, sau de competitie, trebuie declarate si inregistrate asa cum s-a mentionat, deci dupa acele reguli de import.

2. Animalele de companie care sunt doar...de companie, trebuie inregistrate la medicul veterinar pe care-l ai ( nu conteaza comuna!) apoi acela trimite inregistrare la Primaria de care apartii asa incat sa platesti impozitul anual. Cam 100 si ceva de franci.

Ce trebuie sa aiba ORICE animal de casa, indiferent ca "produce" sau doar "acompaniaza" bipedul:

-vaccinele la zi
-CIPUL - care e obligatoriu.
-pt cazuri mai recente acea scoala de "purtator arm" :)) ( arma fiind cainele ;) )

Exista mereu derogari de la legislatie si pt asta nu trebuie mers la vamele granitelor Elvetiei. Fiecare canton are un medic cantonal care aplica si dispozitiile vamale. Adresa acelui medic o da medicul veterinar curent. Cainele meu are coada taiata in ciuda faptului ca e interzis. De ce ? Pt ca este adus din Ungaria de la un adapost de animale. A fost suficienta hartia de confirmare a medicului veterinar a orasului de unde provine Bubico, si acceptul de "livrare" in CH dat de medicul cantonal cu coada taiata cu tot! Am primit unda verde pt el cu conditia sa nu-l imperechez pt vanzare sau sa nu particip cu el la concursuri canine. Ci sa merg doar civilizat cu el pe strada :))

Dar da, deseori m-au oprit destui proprietari de caini sa ma intrebe unde i-am taiat coada cainelui....nu stiu ca e interzis in Elvetia ?! Raspunsul: ba da stiu de aia l-am salvat din Ungaria :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 03 Mar 2013 10:35 pm 
Neconectat
tânără speranţă

marti se produce evenimentul cu veterinarul.
o sa-i fac pasaport elvetian, dat fiind faptul cu politica proasta din Romania si amanarea intrarii in spatiul Schengen, macar cainele meu sa se bucure de previlegiile unui elvetian cu acte'n regula.

multumesc de sfaturi. :wink:

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC [ DST ]