Forumul românilor din Elveţia

Acum este Dum, 19 Mai 2019 3:29 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: nedumerire cu permisul de munca
MesajScris: Vin, 09 Dec 2011 5:58 pm 
Buna!!
Ma poate lamuri si pe mine cineva..:D...daca vreau sa imi bag lichidarea la locul de munca actual...si permisul de munca l'am primit pentru ca angajatorul meu s'a ocupat de asta...e adevarat sau nu ca tot el mi'l poate lua?...poate pare ridicola intrebarea...dar asa am auzit.
Multumesc.

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: nedumerire cu permisul de munca
MesajScris: Vin, 09 Dec 2011 7:30 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Andre scrie:
Buna!!
Ma poate lamuri si pe mine cineva..:D...daca vreau sa imi bag lichidarea la locul de munca actual...si permisul de munca l'am primit pentru ca angajatorul meu s'a ocupat de asta..e adevarat sau nu ca tot el mi'l poate lua?...poate pare ridicola intrebarea...dar asa am auzit.
Multumesc.

Ce sa faca el cu respectivul? Sa-l puna in rama?
Permisul ti se da si ti se retrage de catre autoritati in functie de un contract de munca. Deci, ai contract de munca, ai permis de sedere; nu contract, nu permis.

inca ceva: Daca angajatul reziliaza contractul, nu are dreptul la indemnizatia de somaj - 2 luni, daca nu ma insel; daca angajatorul reziliaza contractul, angajatul are dreptul la somaj. Nu stiu daca e valabila pentru permisele B; cineva mai informat decat mine poate completa.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Dec 2011 8:38 pm 
LeDix scrie:
Andre scrie:
Buna!!
Ma poate lamuri si pe mine cineva..:D...daca vreau sa imi bag lichidarea la locul de munca actual...si permisul de munca l'am primit pentru ca angajatorul meu s'a ocupat de asta..e adevarat sau nu ca tot el mi'l poate lua?...poate pare ridicola intrebarea...dar asa am auzit.
Multumesc.

Ce sa faca el cu respectivul? Sa-l puna in rama?
Permisul ti se da si ti se retrage de catre autoritati in functie de un contract de munca. Deci, ai contract de munca, ai permis de sedere; nu contract, nu permis.

inca ceva: Daca angajatul reziliaza contractul, nu are dreptul la indemnizatia de somaj - 2 luni, daca nu ma insel; daca angajatorul reziliaza contractul, angajatul are dreptul la somaj. Nu stiu daca e valabila pentru permisele B; cineva mai informat decat mine poate completa.

Mersi mult de respuns...asta inseamna ce?...k eu raman fara permis de sedere daca nu am un nou contract de munca?...permisul mai e valabil 4 ani...cu somajul e asa cum spui...si e valabil si pentru B.(am vrut sa postez aici si am trimis mp din greseala..:)..)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 11 Dec 2011 6:50 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Somajul nu se primeste oricum, trebuie sa fi cotizat un numar minim de luni, in caz contrar nu se primesc alocatii indiferent cine denunta contractul de munca.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 15 Dec 2011 1:04 am 
Neconectat
tânără speranţă

Daca ai muncit nr de ore necesar ai dreptul la somaj chiar daca iti dai demisia, doar ca vei fi penalizata cu un nr de luni de prestatie de somaj.
Dar banuiesc ca nu asta era intrebarea ta.
Permisul de sedere e valabil 4 ani, nu ti-l anuleaza nimeni (numai daca faci prostii). Este o lege care spune ca daca ti-ai terminat somajul si trec x nr de luni si n-ai gasit de munca te pot expulza (nu vorbesc de permis C), insa a fost suspendata de cativa ani (nu stiu daca n-a fost chiar abrogata, am citit intr-un ziar de un conflict intre dreapta si celelalte partide pe aceasta tema).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 15 Dec 2011 11:01 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Andre scrie:
Buna!!
Ma poate lamuri si pe mine cineva..:D...daca vreau sa imi bag lichidarea la locul de munca actual...si permisul de munca l'am primit pentru ca angajatorul meu s'a ocupat de asta...e adevarat sau nu ca tot el mi'l poate lua?...poate pare ridicola intrebarea...dar asa am auzit.

Revoca del permesso di dimoraIl permesso di dimora può essere revocato dalle competenti autorità cantonali,
in virtù dell’articolo 62 LStr, se lo straniero (cfr. Istruzioni I, n. 8.2.1.2.1):

a. o il suo rappresentante ha fornito, durante la procedura d’autorizzazione, indicazioni false o taciuto fatti essenziali;

b. è stato condannato a una pena detentiva di lunga durata o a una misura penale ai sensi dell’articolo 64 o 61 del Codice penale (RS
311.0);

c. ha violato in modo rilevante o ripetutamente o espone a pericolo l’ordine e la sicurezza pubblici in Svizzera o all’estero ocostituisce una minaccia per la sicurezza interna o esterna della Svizzera;

d. disattende una delle condizioni legate alla decisione;

e. o una persona a suo carico dipende dall’aiuto sociale.

(de aici: http://www.bfm.admin.ch/content/dam/dat ... lung-i.pdf )

"Revocarea permisului de şedere
Permisul de şedere poate fi revocat de către autorităţile competente cantonale,în conformitate cu articolul 62 din Legea privind străinii, dacă străinul (a se vedea instrucţiunile I, nr 8.2.1.2.1):

a. sau reprezentantul său a furnizat în cursul procedurii de autorizare, informatii false sau a ascuns fapte esentiale;

b. a fost condamnat la o pedeapsa cu închisoare pe termen lung sau la măsură penala în temeiul articolului 64 sau 61 din Codul penal (RS311.0);

c. încalcă în mod semnificativ sau în mod repetat sau expune la pericol Ordinea publică şi siguranţă în Elveţia sau în străinătate sau este o ameninţare la adresa securităţii interne sau externe a Elveţiei;

d. nu indeplineste o condiţie referitoare la decizia (de eliberare a permisului);

e. (daca el) sau o persoană aflata în întreţinerea sa depinde de ajutorul social."

Acum imi pare rau, nu mai stiu exact unde am citit si nu mai am rabdare sa caut ca sa dau sursa exacta:
Strainul, posesor al unui permis de sedere, care dintr-un motiv sau altul a incetat contractul de munca, are dreptul sa caute de lucru(permisul ramanand valabil).

Ar mai fi o chestie de retinut:
Art. 66 Validità cantonale
"Lo straniero può avere il permesso di soggiorno di breve durata, il permesso di dimora o il permesso di domicilio [b]soltanto in un Cantone. Il permesso vale sul territorio del Cantone che l’ha rilasciato.
1 Il trasferimento del centro delle attività in un altro Cantone implica l’obbligo di un nuovo permesso nel nuovo Cantone.
2 Per soggiorni temporanei in un altro Cantone, di durata inferiore a tre mesi nell’arco di un anno civile, lo straniero titolare di un valido permesso di soggiorno di breve durata, di dimora o di domicilio non ha bisogno né di altri permessi né di
notificarsi[/b] (art. 37 cpv. 4 LStr)." (de aici: http://www.bj.admin.ch/content/dam/data ... eaug-i.pdf)

Validitate cantonala
Strainul poate avea permis de scurta durata, permis de sedere sau permis de domiciliu DOAR intr-un singur canton. Permisul este valabil pe teritoriul cantonului care l-a eliberat.
1)Transferul intr-un alt canton implica in mod obligatoriu obtinerea unui nou permis in noul canton
2)Pentru sederi temporare intr-un alt canton, cu o durata inferioara a 3 luni in timpul unui an, strainul titular al unui permis valid nu are nevoie nici de alt permis, nici de a notifica prezenta in cantonul respectiv.

Succes! :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 18 Dec 2011 9:24 pm 
Multumesc mult pentru raspunsuri...imi sunt de mare ajutor informatiile.
O seara placuta!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Ian 2012 9:03 pm 
Buna seara!

Mi'am bagat lichidarea la locul de munca...am ramas cu permisul..deocamdata..:D...dar am o problema...am 6 luni perioada de preaviz...pana la sfarsitul lunii iunie mai trebuie sa lucrez acolo...daca mai stau o luna o iau razna...la modul cel mai serios...am n motive...din acelasi motiv sunt in cautarea unui loc de munca acum...chiar nu pot face nimic sa mai scurtez din timp..
In contract scrie asa...Vorbehalten sind die Fälle der fristlosen Entlassung aus wichtigen Grund(OG 337).Als wichtiger Grund gilt namentlich jeder Umstand,bei dessen Vorhandensein dem Kündigenden nach Treu und Glauben die Fortsetzung des Arbeitsverhältnisses nicht mehr zugemutet werden darf..nu stiu prea bine germana...asa ca nu inteleg tot...ma poate ajuta cineva?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Ian 2012 10:40 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Daca ai probleme cu continuatul serviciului din motive serioase care iti afecteaza deja sanatatea (de ex. mobbing), clarifica situatia ta in discutii cu:
- medicul de familie pe teme medicale
- RAV - Regionale Arbeits- Vermittlung pe teme legislative si de drept, ei te pot directiona la avocatii de la ALK (Arbeitslosenkasse) pentru clarificarea situatiei tale si a drepturilor / obligatiilor

Din cate stiu, maximul sistarii pentru greseli grosolane din partea angajatului (grobe Selbstverschuldung) este de 60 zile.

Apropos de plecare- de obicei 6 luni preaviz se pune in contracte cu cadre de la un anumit nivel ierarhic si de pregatire in sus.
Vezi si la sectiunea contacte pe acest forum, sunt acolo si persoane romane care lucreaza in avocatura elvetiana.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]