Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 24 Mai 2019 7:52 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Grenchen
MesajScris: Vin, 24 Feb 2012 12:23 pm 
Neconectat
nou venit

Buna..poate sa im ispuna cineva in ce parte al elvetiei este grenchen..ma reer ce limba se vorbeste ?? multmesc Clara

Sus

Subiectul mesajului: Re: Grenchen
MesajScris: Vin, 24 Feb 2012 1:30 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Nord-vestul Elvetiei.Canton Soletta (sau Solothurn). Limba oficiala -germana.
(http://it.wikipedia.org/wiki/Grenchen)

Sus

MesajScris: Vin, 24 Feb 2012 1:35 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Mai oameni buni, de google si de Wikipedia ati auzit? http://es.wikipedia.org/wiki/Grenchen

Posmagii aia trebuie inmuiati in lapte si miere?

Sus

MesajScris: Vin, 24 Feb 2012 1:44 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Eu o sa ma duc pe forumul romanilor din Spania sa intreb unde e Torrevieja, desi google imi spune ca e pe langa Murcia; dar poate nu stie Gogu bine... :snif:

Sus

MesajScris: Vin, 24 Feb 2012 6:51 pm 
Neconectat
nou venit

ZCLR scrie:
Buna..poate sa im ispuna cineva in ce parte al elvetiei este grenchen..ma reer ce limba se vorbeste ?? multmesc Clara

Draga Clara,

De ortografia romaneasca ai auzit? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Sus

MesajScris: Dum, 26 Feb 2012 4:01 am 
Neconectat
Admin

Stiu ca ma repet dar ma distreaza s-o spun: cine n-are de spus si ceva la subiect e complet pe langa subiect :) Sunt sigur ca si asta se invata la scoala, nu numai ortografia.

Sus

MesajScris: Dum, 26 Feb 2012 4:16 pm 
Neconectat
nou venit

Draga Clara,

De ortografia romaneasca ai auzit?

scuze..nu stiu cine e chiar interesat de ortagrafia mea..adevarul e ca sunt de 20 de ani plecata din romania..si sincer ptr mine era mai important sa aflu raspunsul la intrebare si nu cum se scrie corect...mersi mult oricum ptr interes

Si chestia cu google e adevarata..sau cu wikipedia..dar uneori nu am timp si sper ca sa imi raspunda cineva care stie la intrebare..

scuzati de deranj...din pacate unii romani nu se schimba nicodata :(

Sus

MesajScris: Dum, 26 Feb 2012 5:57 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

ZCLR scrie:
Si chestia cu google e adevarata..sau cu wikipedia..dar uneori nu am timp si sper ca sa imi raspunda cineva care stie la intrebare..

scuzati de deranj...din pacate unii romani nu se schimba nicodata :(

- pe Google sau pe Wikipedia poti afla foarte multe informatii despre Grenchen, nu numai unde e si ce limba se vorbeste; dar mura-n gura e mai comod...
- ai dreptate, unii romani nu se schimba niciodata... (unii inca mai asteapta para malaiata de la partid, de la guvern, de la diaspora...)
--------------------------------------------------------------------------------------------------

@Soterro: uite, asta e una dintre situatiile in care ai doar doua variante: ori ti se face lehamite sa mai ajuti, ori nu te poti abtine sa zici ceea ce gandesti! Stii, pe vremea cand am venit noi aici, nu exista Casa Romanilor, nu exista Infopoint-ul asta, nu ne informa nimeni ce acte ne trebuie sa ne angajam, sa ne maritam/insuram, sa zburam de la A la Z etc si nu am crapat! Acum au mura-n gura, vin cu intrebarile pe tava, primesc raspunsurile pe tava, si ne mai si ataca. :-l Ia, de acum incolo, numultumitii sa se adreseze consulatelor sau motoarelor de cautare si sa ne lase pe noi in pace! Noi putem discuta linistiti despre ce se intampla in CH, despre ce citim in K-Tipp, in ziarele elvetiene, despre ofertele companiilor telefonice, despre scoli/gradinite/universitati, COOP/Migros/Denner/ALDI, ricardo.ch, ebay.ch si ce mai avem aici.

Sus

MesajScris: Dum, 26 Feb 2012 6:41 pm 
Neconectat
nou venit

mda chestia cu romani pe mine nu ma afecteaza ptr ca eu nu sunt cetateanca ...romanca in al doilea rand nu sunt obisnuita sa mi se dea mura in gura...si eu am ajutat pe mult la randul meu asa ca ma gandeam ca ma ajuta si alti la randul lor...gandire proasta dar asta e...sigurul fapt era ca eu nu dispun mereu de multa verme in fata comp si ptr mine era important sa aflu chiar in aceeasi zi depre grenchen...oricum am sa ma retrag..imi pare rau ca am intalnit aseamenea persoane...

Sus

MesajScris: Dum, 26 Feb 2012 7:28 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

ZCLR scrie:
mda chestia cu romani pe mine nu ma afecteaza ptr ca eu nu sunt cetateanca ...romanca in al doilea rand nu sunt obisnuita sa mi se dea mura in gura...si eu am ajutat pe mult la randul meu asa ca ma gandeam ca ma ajuta si alti la randul lor...gandire proasta dar asta e...sigurul fapt era ca eu nu dispun mereu de multa verme in fata comp si ptr mine era important sa aflu chiar in aceeasi zi depre grenchen...oricum am sa ma retrag..imi pare rau ca am intalnit aseamenea persoane...

Hahahaa, nu am inteles nimic! dar mi s-o trage de la cetatenia elvetiana! =))
pai tocmai de aia iti convine sa cauti singura! ca gasesti informatiile imediat! pe forum nu stii cand apare cineva. ofofof x_x

Sus

MesajScris: Dum, 26 Feb 2012 7:42 pm 
Neconectat
nou venit

deci acuma sincer..problema ta care e?? ca serios nu te inteleg..daca tot nu ai chef sa ajuti ptr ce te bagi?? cetatenia nu iti schimba caracterul si se pare ca sotie te tine cam sub papuc ca trebuie sa te dezstresezi in alta parte..mult succes..

Sus

MesajScris: Dum, 26 Feb 2012 8:16 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Ba ai fost ajutata de mine pe limba ta si de luminita, dar cuvantul magic "multumesc" nu a aparut. Au aparut, in schimb, o serie de injurii. Cei ca tine nu merita nimic! Nici macar o informatie! Ba una, da! cuvantul dezstresa nu exista in limba romana. :mrgreen: Leb wohl!

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]