Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 24 Oct 2019 2:07 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Instalare antena Dolce
MesajScris: Joi, 07 Oct 2010 5:53 pm 
Neconectat
nou venit

Buna seara.
A instalat cineva antena Dolce? Mi-am adus de curand reciverul Dolce si nu reusesc nici cum sa-i dau de cap. Stiti vreun instalator de antene care poate sa vina la domiciliu? Mentionez ca locuiesc in Geneva si nu am nici ce-a mai mica cunostinta in "ale antenelor" dar orice informatie este bine venita.
Multumesc anticipat.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Instalare antena Dolce
MesajScris: Joi, 07 Oct 2010 9:03 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Firma care mi-a instalat antena este la Versoix linga Geneva. Sfatul meu este sa nu cumperi antena dacat dupa ce vorbesti cu ei. Pentru Digi am un monstru de farfurie 120cm diametru.
Sat Antenne Lauber
Route de Suisse 26
Versoix GE
Tel 022 7790969

Bafta

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Oct 2010 9:36 am 
Neconectat
nou venit

Oau 1.20? Asa antena mare trebuie?Pai si unde ti-au montat-o...ca banuiesc ca nu merge prinsa pe perete.

Mersi mult de informatie.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Oct 2010 9:40 am 
Neconectat
tânără speranţă

Este montata in terasa. In pereti nu am voie sa montez sa nu stric fatada...De aspectul asta te-ai interesat?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Oct 2010 10:32 am 
Ma scuzati, dar eu n-am auzit de antena Dolce. Noi avem o antena dreptunghiulara (Selfsat), care nu e prea mare, pt. receiver-ul Dolce.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Oct 2010 12:19 pm 
Neconectat
nou venit

Nu cred ca este problema cu aspectul caldirii din moment ce mai sunt locatari care au.
Eu, cel putin, numesc antena acel "lighean"...nu neaparat antena Dolce de la ei.Lemon_cake tu cum ai reusit sa o montezi?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Oct 2010 2:47 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Lili85 scrie:
Nu cred ca este problema cu aspectul caldirii din moment ce mai sunt locatari care au.
Eu, cel putin, numesc antena acel "lighean"...nu neaparat antena Dolce de la ei.Lemon_cake tu cum ai reusit sa o montezi?

Orice montaj pe exterior trebuie aprobat în prealabil de regie (chiar daca mai sunt altele deja).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Oct 2010 4:12 pm 
He he Lili, sotul meu a facut isprava (pe principiul romanu' e si instalator si electrician si...) dar nu ne intreba cat ne-am chinuit. :mrgreen: N-a mai fost nevoie sa cerem aprobare de la nimeni, ca nici nu se observa asa rau.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Oct 2010 4:41 pm 
Neconectat
membru de bază

lemon_cake scrie:
N-a mai fost nevoie sa cerem aprobare de la nimeni, ca nici nu se observa asa rau..

Asta pana vor reactiona elvetienii pe principiul "noua nu ne scapa nimic" :))

;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Oct 2010 4:49 pm 
Bai daca va zic ca e cat o tava pt. prajituri? Neaahhh, ar trebui sa fie exagerati. Desi... :mrgreen:
A propos de asta, imi povestea o vecina din Cehia ca intr-o zi cu soare a intins si ea, cf. obiceiurilor estice, rufele la uscat pe balcon. In 5 minute a sunat o baba indignata din blocul de vis-a-vis sa-i spuna ca "la noi In Elvetia lumea nu-si atarna rufele afara" :-ss Uite pe mine sau pe tine nu ne-ar fi interesat aspectele astea, ca si-a intins nu stiu cine rufele afara. Ba poate pe tine, da. Oder? 8-}

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Oct 2010 4:58 pm 
Neconectat
membru de bază

lemon_cake scrie:
Uite pe mine sau pe tine nu ne-ar fi interesat aspectele astea, ca si-a intins nu stiu cine rufele afara. Ba poate pe tine, da. Oder?

Daca le intinde ca la tara pe sarmi improvizate in loc sa le puna pe acei suporti speciali...mi-ar fi atras doar dintr-un punct de vedere atentia: ca acolo locuiesc...ausländeri :))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Oct 2010 5:09 pm 
Nu stiu, cred totusi ca pe suporti speciali, ca pare fata de oras :lol:
Intr-o zi (dimineata) am gasit o balta de voma la parter. A stat asa cam o jumatate de zi (ei, exagerez acum), inainte de a sterge cineva. Ma hotarasem eu sa o fac, pana la urma, dar a fost cineva (care probabil s-a simtit cu musca, pt. ca are baieti adolescenti..) cu 5 minute mai iute. A pus apoi o foaie la avizier in care isi exprima indignarea cam pe o pagina A4 intreaga, cu multe muuulte semne ale exclamarii. Uite, daca as fi curatat, n-as mai fi zis nimic. Diferenta de mentalitate :))

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Oct 2010 5:26 pm 
Neconectat
membru de bază

OOO la nebunii de genul asta stai linistita ca nu are legatura cu mentalitatea ci cu...lipsa de preocupare sau cu frustrariile ..unora :))

Am stat 6 ani inntr-un bloc destul de linistit de izolat de...elvetian, doar eu "straina" insa nebuna blocului, elvetianca, mi-a mancat nu doar mie zilele ci tuturor, cu afisele ei cu "regului" impuse de ea etc. Venea proprietara imobilului si se ascundea la mine cand o prindea "nebuna" pe coridor si incepea sa-i toarne toate nemultumirile ei :))

Pana la urma am cedat, m-am mutat, "nebuna" a plecat si ea dupa un an eii crezi ca a luat sfarsit "tiranizarea" ?? Nuuu doar rolul "nebunei" a fost preluat de alata, de fel italianca. Insa asta face si mai rau cand e infuriata bate la usa..vecinilor si apoi lasa o hartie cu reclamatii :))

O fi blocul ala mai ciudat insa..peste tot vei intalni astfel de ciudatenii ;)
Acum, aici unde locuiesc sunt quasi voda-in-loboda, fac ce vreau cum vreau unde vreau cu o exceptie, cand proprietara ( la 86 ani ) se uita pe terasa mea si vede ca ploua si acoperitoarea de soare e deschisa... imi suna la usa ca e noua si ca se strica etc ! zic da da si tot ca mine fac ! de ce ? simplu, pt ca stiu, cand voi pleca de aici, daca stric ceva oricum eu platesc asa ca...treaba mea...nu ?! ;)

Am mai stricat un parchet, acum si asta e stricat...tot de mine :D insa o sa-l platesc iar ei vor avea unul nou. Asa ca sa taca din gura :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Oct 2010 5:35 pm 
Neconectat
nou venit

Salutare! din cate stiu eu antenele dreptunghiulare au lnb integrat in ele si sunt omologate pt prinderea lor in exteriorul balcoanelor sau a cladirilor! cam pt asa ceva au fost si inventate! sa nu mai scoti toata oala aia mare afara...eu am digisat, au un semnal foarte bun pe satelitul intelthor 1w si am incercat cu aceasta antena insa cand vremea e nasoala pierd si semnalul! pt programele romanesti iti recomand tot oala aia mare care sa fie de minim 80cm diagonala...poa sa ninga sau sa ploua ca semnalut tot bun ramane! daca erai mai aproape de zürich te ajutam eu ca la cate am montat nu mai imi trebuie nici busola...hai bafta!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Oct 2010 5:43 pm 
@GIN
Totusi problemele de genul asta au o incidenta destul de mare in Elvetia :hum:
Pe de alta parte poate e mai bine asa, decat lasa-ma- sa te las tipic romanesc...si uite asa ajungi sa asculti manele la ore tarzii din noapte si chestii din astea.

@bobbymara
drept ii ca daca e vreme naspa...pierdem semnalu'. Dar trebe' sa fie naspa de tot. De montat am montat-o exact pe balustrada balconului si merge. Si eu cred ca farfuria ii mai buna, depinde insa de cat de...impatimit al tv-urilor romanesti esti.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Oct 2010 6:03 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

lemon_cake scrie:
Bai daca va zic ca e cat o tava pt. prajituri? Neaahhh, ar trebui sa fie exagerati. Desi... :mrgreen:
A propos de asta, imi povestea o vecina din Cehia ca intr-o zi cu soare a intins si ea, cf. obiceiurilor estice, rufele la uscat pe balcon. In 5 minute a sunat o baba indignata din blocul de vis-a-vis sa-i spuna ca "la noi In Elvetia lumea nu-si atarna rufele afara" :-ss Uite pe mine sau pe tine nu ne-ar fi interesat aspectele astea, ca si-a intins nu stiu cine rufele afara. Ba poate pe tine, da. Oder? 8-}

Cam la toate blocurile în "regulamentul de ordine interioara" (care face parte integranta din conditiile contractuale de închiriere) este specificat ca nu ai voie sa atârni rufe-n geam.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Oct 2010 6:05 pm 
Neconectat
nou venit

Multumesc de raspunsuri.O sa mai incerc sa gasesc pe cineva care se pricepe si poate pana la urma o rezolv fara a monta un "lighean" de 1.50 sau mai mare.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Oct 2010 7:06 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

O precizare in legatura cu montarea. Balconul face parte din locuinta pe care ai inchiriat-o si deci iti poti monta antena pe balustrada sau in interiorul lui, cu conditia sa fie sub o anumita dimensiune (destul de "rezonabila", nu mai tin minte cifre exacte) si sa nu "strice imaginea blocului". Altfel sta problema cu peretele balconului, el face parte din fatada blocului si nu ai voie sa montezi nimic fara acordul regiei. Firma de montaj cunoaste cu siguranta aceste cerinte. Succes!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 08 Oct 2010 7:58 pm 
Shorrick scrie:
lemon_cake scrie:

Cam la toate blocurile în "regulamentul de ordine interioara" (care face parte integranta din conditiile contractuale de închiriere) este specificat ca nu ai voie sa atârni rufe-n geam.

@Shorrick,
Regula e scrisa si in contractul de inchiriere.(care intre noi fie vorba, e permisibil, fata de alte locuri unde te angajezi prin contract sa speli geamurile exterioare de 4 ori pe an :mrgreen: )
.... ideea era ca exista un interes deosebit zic!, din partea vecinilor, pt. aplicarea acestor reguli. Te pomenesti ca si tu iti atentionezi vecinii cand calca pe bec... @-)
Oricum, sunt aproape sigura ca nu a fost expunere la geam sau pe sarme improvizate (cunosc protagonista intamplarii...) ;)

@Lili, antena dreptunghiulara e foarte O.K. din punct de vedere estetic (c'mon, nu ne-a facut nimeni reclamatie intr-un an de zile :mrgreen: ), are insa contraindicatii din cauza ca pierde uneori semnalul pe vreme foarte urata.
Succes! :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 09 Oct 2010 7:28 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

lemon_cake scrie:
@Shorrick,
Regula e scrisa si in contractul de inchiriere.(care intre noi fie vorba, e permisibil, fata de alte locuri unde te angajezi prin contract sa speli geamurile exterioare de 4 ori pe an :mrgreen: )
.... ideea era ca exista un interes deosebit zic!, din partea vecinilor, pt. aplicarea acestor reguli. Te pomenesti ca si tu iti atentionezi vecinii cand calca pe bec... @-)
Oricum, sunt aproape sigura ca nu a fost expunere la geam sau pe sarme improvizate (cunosc protagonista intamplarii...) ;)

Eu stau la casa, deci nu prea am ce vecini sa atentionez, si nici timp sa ma uit prin curtile lor nu am... poate la pensie. Cât despre interesul deosebit... nu stiu ce sa zic... dar aducându-mi aminte de "bunul întregului popor" din cartierul Drumul Taberei unde am crescut si în ce hal arata, da, parca prefer interesul deosebit de aici fata de dezinteresul deosebit de acolo.

Prin expunerea la geam ma refeream prin expunere la vedere... ca probabil daca le baga discret sub nivelul balustradei balconului nu zicea nimeni nimic. Suporti speciali... hm... ce sa zic la asta... "da domne' stiu ca nu e voie, da ia uitati ce suport smecher de rufe am eu"....

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 09 Oct 2010 7:43 am 
Suporti inalti, peste nivelul balustradei au vecinii mei de la parter...dar sunt elvetieni ;) si din fericire nu s-a gasit nimeni sa fie deranjat (mi-ar fi parut rau pt. ca sunt f. prietenosi)
Pe mine m-a surprins cum naiba a observat cineva asa repede si a si admonestat persoana respectiva...o gramada de timp pe mainile unora! :P Eu nu cred ca cehoaica a facut-o din "smecherie" (ce?chiar mi se pare absurda ipoteza asta), poate din..prostie, sau pur si simplu a fost incantata ca e foarte cald si poate sa usuce repede rufele celor doi copii mici ai ei (asta cred).
Uite, eu probabil ca mai am un drum luung pe calea integrarii (inca nu sunt sigura ca vreau sa ma integrez..la modul asta :lol: ), pt. ca am o toleranta mare fata de fazele astea.. =))

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 09 Oct 2010 9:53 am 
Neconectat
nou venit

Am reusit sa gasesc pe cineva care se pricepe...vine luni dimineata. Va anunt ce am rezolvat. Sper sa nu am probleme cu montatul...eventual o sa cumpar si eu o antena selfsat.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 09 Oct 2010 10:42 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

lemon_cake scrie:
Uite, eu probabil ca mai am un drum luung pe calea integrarii (inca nu sunt sigura ca vreau sa ma integrez..la modul asta :lol: ), pt. ca am o toleranta mare fata de fazele astea.. =))

Vorbim cumva de faimosul "lasa domle ca merge si-asa" :D ?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 09 Oct 2010 1:53 pm 
Daca nu-i alba e neagra? #:-s Nu...mai degraba de - "Mind your own business" unless...."It is your business when the wall next door catches fire". :D

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 11 Oct 2010 4:08 pm 
Neconectat
nou venit

Am intrat sa va anunt ca nu am rezolvat nimic...a venit saracul om de azi dimineata si a plecat la ora 17.Semnal la antena mea nimic...desi el zice ca semnalul este bun.Revine maine dimineata sa vada ce poate sa mai faca.Nu imi explic um naiba nu se misc nimic la semnal...e mort.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]