Forumul românilor din Elveţia

Acum este Dum, 15 Sep 2019 6:55 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Litoralul romanesc ?
MesajScris: Mar, 03 Iul 2012 1:57 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Buna ziua tuturor,
m-am intors de la Insula Elba, totul ok, dar....in timp ce eram acolo tanjeam sa fiu pe litoralul romanesc. Aceasta senzatie o am de cativa ani si nici Sardinia, Elba sau Corsica nu ma fac sa-mi piara dorul de marea noastra.
Ce am citit pe net nu e incurajator; multi se vaita de litoralul romanesc si zic ca se duc in Bulgaria sau in alte parti.
Dar mie mi-e dor si nu pot sa fac nimic.
Tanjesc dupa vacanta saracacioasa intr-o camera inchiriata sau in cort pe care o faceam cu ai mei, cu un cearceaf pe plaja si nu dau 2 bani pe vacanta cu tot comfortul de aici (Italia, Franta).
In sensul ca vreau sa revad litoralul romanesc, nu ca vreau sa dorm in cort ecc.
Cineva din voi a fost la mare la noi si poate sa-mi spuna cum mai e acum litoralul romanesc ?
Va multumesc
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Litoralul romanesc ?
MesajScris: Mar, 03 Iul 2012 3:00 pm 
dac68 scrie:
Cineva din voi a fost la mare la noi si poate sa-mi spuna cum mai e acum litoralul romanesc ?
Da, eu. Jalnic. Şi mie mi-a fost dor şi m-am răcorit.

Singura diferenţă este dintre cele două litorale (românesc şi non-românesc) este indeferenţa cu care eşti tratat, indiferenţă dusă până la nesimţire. Se fumează la marginea apei sau în apă, iar când le atragi atenţia eşti trimis la plimbare.

Recomandarea mea este să pleci la plajă doar cu cearceaful şi/sau prosopul + banii de plastic.
Lasă acasă telefon/acte. Colcăie de găinari.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 03 Iul 2012 3:13 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Singura chestie care poate deranja pe litoral in opinia mea ar fi activitatea nocturna. Galagie cat cuprinde mai ales in week end. Personal cred ca este pe drumul cel bun, hoteluri noi, iar majoritatea celor vechi renovate pe bune, infrastructura si posibilitati de distractie care bat la fundul gol cel putin statiunile din sudul Frantei pe unde am ajuns. Ca veni vorba, sa nu mai aud de sudul Frantei. Vacanta la mare inseamna Spania sau ..Romania in cazul meu :D
Bulgaria ia caimacul pentru ca ofera pachete all inclusive. Iar daca este vorba de mancare si bautura poate sa fie si fundul pamantului, 90% din romani vor declara ca a fost vacanta vietii lor :D Aceeasi ''minune'' se intampla si cu Turcia...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 03 Iul 2012 3:25 pm 
Neconectat
tânără speranţă

@Tible Stii cum se spune, totul este relativ :D Prefer indiferenta autentica decat aia ascunsa dupa zambetul profesional :lol:
Cat despre gainari, iarasi este o chestie de preferinta. Ori ii preferam pe aia de ii cunoastem, ori, pentru ca suntem mai umblati prin Europa, avem preferinte mai exotice cu origini in nordul Africii :D Rezultatul nu mai este relativ, in ambele cazuri ramai cu paguba...

In opinia mea litoralul romanesc poate fi o surpriza faina pentru multi care nu au mai fost acolo de ani de zile...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 03 Iul 2012 3:26 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Multumesc tible,
cit despre nesimtire, fii linistit: am facut vacantele in Italia si am vazut mult mai multe in plajele hotelurilor de 4 stele: fumat in apa, catel in apa, spalat fundulet de copil cu caca lipita de fund in apa marii in fata chaise longului meu (la 1 metru de mine), aruncat in apa gunoaiele, trimis copil fara Pampers pe terasa camerei mele (la parter) si lasat sa faca pipi (normal, daca il lasi fara Pampers e clar ca face, dar nu-l trimite pe terasa altuia), nu scuze din partea mamei, intrat catel in camera noastra (a intrat de pe terasa de la parter) si s-a suparat tipa ca l-am dat afara afara cam repede (mi-era frica de pipi de catel si in plus catelul alerga copilul meu in camera mea)...Si bineinteles ceea ce ma enerveaza mai mult in Italia sint excrementele cainilor peste tot: in gradina hotelului, pe strazi...
Dar puteam sa merg pe plaja cu telefon si bani (putini).
Dar plaja era curata ?
Mancarea, hotelul erau ok?
Si acolo sint strazile pline de maidanezi ?
Multumesc
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 03 Iul 2012 3:36 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Multumesc si tie connex.
Un pic de optimism nu face rau.
La care parte din sudul Frantei te refereai ?
Cunosti Les Porquerolles ?
Stiu ca fiecare are gusturile sale, ptr. mine e destul de bine pina la Nizza cel putin.
Mai incolo nu stiu.
Pe mine nu ma intereseaza viata nocturna, am doi copii mici (de fapt nici inainte nu mergeam in discoteci ecc).
Dar hotelul trebuie sa fie curat, sa se manince bine, personalul sa nu fie arogant, natura frumoasa, necontaminata sau aproape, strazi curate.
Cineva a fost de curind la Eforie Nord sau Neptun ?
O zi buna
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 03 Iul 2012 4:32 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Am evitat Nisa si zona respectiva tocmai datorita renumelui. In general evit zonele turistice si cu turism de masa. In concluzie experienta mea cu sudul Frantei se rezuma la zona Les Saintes Maries de la Mer,Camargue, Cap d'Agde. Bonus, pe linga infrastructura de pe vremea lui de Gaulle, in 99% din restaurantele in care am fost meniul pentru copii se rezuma la paste bolognaise sau cartofi prajiti cu 2 felii de jambon. Nici pentru adulti oferta gastronomica nu este cine stie ce.Punctul forte aici sunt plajele intinse, lipsa valurilor si lipsa cat de cat a aglomeratiei.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 03 Iul 2012 5:34 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Connex,
eu cunosc pina la Nizza, dar la Nizza nu am stat ca mi se pare aglomerata.
Dupa mine sint ok Saint Jean Cap Ferrat, Menton, Roquebrune, Eze.
Si bineinteles o plimbare la Montecarlo.
Restul nu prea cunosc.
Am auzit ca e frumos la Porquerolles....si Provence.
Cit despre mancare nu mi s-a parut asa de rau...
Si am fost surprinsa ca nici la Montecarlo mancarea nu costa excesiv.
Cartofii prajiti la copii se vad cam peste tot. Si in Austria cand cereai ceva ptr. copii aveau snitel cu cartofi projiti sau wurstel cu cartofi projiti. Atunci am evitat sa cer ptr. copii mancare de copii. Luam aceleasi lucruri ca ptr. noi.

Merçi
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 06 Iul 2012 3:39 pm 
Neconectat
nou venit

Salutare la toata lumea.
De curind am fost pe litoralul Marii Negre, dar nicio o imbunatatire, cu privire la servicile ce iti sint oferite. Depinde fiecare ce cauta. In statiunea Mamaia, e cam singura in care ai ce face si ziua si noaptea. Mai in Sudul litoralului inca se lucreaza la unele hoteluri, si de aici pleaca tot deranjul (lipsa locuri parcare, zgomot).Se pare ca a venit sezonul mai repede si hotelierii nu erau pregatati :D . Pe plajele din Franta din ce stiu nu ai voie sa faci focul pe plaja, in Vama il faci fara probleme la orice ora vrei :ymapplause: . Litoralul nostru e pentru toate buzunarele, mai ales ca unii hotelieri au decis sa bage si la noi celebrul "all inclusive". Daca ai bani te duci in Mamaia ca e "cool", daca nu ai asa multi, te duci spre Costinesti, sau Vama. Nu departe de saptamana trecuta un istet cu un suv a vrut sa isi testeze abilitatiile si pe nisip, de era sa vezi ditamai hardughia de masina in apa. E plin litoralul de astfel de personaje din pacate, iar respectul ptr. cei din jur nu prea exista.
Pentru experiente inedite va asteptam cu drag.
Bafta

Oricum litoralul nu mai miroase a mare, miroase a usturoi ;).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 07 Iul 2012 8:16 am 
Neconectat
tânără speranţă

Multumesc Adryyan,
o zi buna
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Iul 2012 6:47 pm 
Neconectat
membru de bază

Pentru nostalgie...

TOP 10 locuri unde trebuie să fii prudent când te scalzi

1. MAMAIA - zona digului vechi de la Cazino, din cauza fundului accidentat de pietrele căzute din digul dezafectat;

- zona Hotelului Parc. Curenţi putenici în zona digului. Victimele sunt în special dintre copii constănţeni veniţi nesupravegheaţi la plajă;
2. EFORIE – Plaja Belona şi zona "Golfuri", zonă deschisă, curenţi puternici şi valuri mari;
3. EFORIE zona deschisă dintre taberele de copii Luminiţa şi Internaţional, cu hulă (valuri neprovocate de vânt, rămăşiţe ale unei furtuni);
4. EFORIE – zona Cazino, zonă deschisă. După furtună, fundul se umple de bolovani şi pietre;
5. COSTINEŞTI – Plaja "Zece steaguri". Valuri mari şi fund adânc. Epava n-ar fi un pericol dacă n-ar fi mulţi inconştienţi care vor să se urce pe ea. Risc major de accidente;
6. VAMA VECHE – Plajă periculoasă, în primul rând, din cauza alcoolului consumat în exces de turişti. -asta nu pricep, de ce ? :-\ :-\
7. VENUS - în sudul staţiunii, din cauza fundului bolovănos şi hulei puternice;
8. CORBU – zonă deschisă total, nerecomandată celor care nu sunt înotători experimentaţi;
9. CONSTANŢA – Plaja Modern, în zona digul "Z". O groapă marcată, dar nerespectată de toată lumea, în special de copii;

10. Toate zonele neamenajate pentru plajă, în special cele cu stabilopozi. Pe mare agitată nu se poate urca pe ei din cauza algelor şi scoicilor depuse.

http://www.evz.ro/detalii/stiri/topul-c ... 92679.html

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 25 Iul 2012 8:56 pm 
Neconectat
nou venit

buna....eu sunt in Elvetia de 3 luni de zile...anul trecut am fost la mare in Romania in Mamaia.Ce pot sa spun este ca in ciuda serviciilor de proasta calitate atmosfera face toti banii.Cu cazarea e mai greu e cam scumpa pt ce ti se ofera insa toate restaurantele sunt ok,plaja este destul de ok....cu apa mai greut daca nimeresti dupa vreo furtuna vin toate algele la mal si miroase ingrozitor nici nu poti intra in apa.In schimb imi pare ra ca nu pot ajunge si vara asta la noi la mare.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]