Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 10 Apr 2020 1:14 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Jefuit in perioada sarbatorilor, frumos cadou...
MesajScris: Lun, 16 Ian 2012 12:43 am 
Neconectat
nou venit

Asa se face ca la finele anului 2011 am fost jefuit in apartamentul unde stau in Sion, ghinion pt mine, am ramas fara laptop si fara aparatul foto, la inceput suparat rau apoi am lasat balta supararea, nu ma consoleaza cu nimic daca ma stresez, au mai furat si alte aparate electronice si de la cele 2 persoane care locuiesc in acelasi apartament cu mine, nu au furat decat produsele electronice, nu am lasat bani si nici pasaportul in apartament, am fost inspirat intr-un fel, a fost un val de furturi aici in Sion in perioada sarbatorilor, persoana sau persoanele care au furat inca neidentificate, cei de la Politie nu cred ca vor da de urma acelor persoane, au venit au facut o constatare dar au zis ca nu pot sa faca mare lucru deoarece cei ce fura vin si pleaca, anumite bande de hoti ce pot foarte bine sa vina din orice parte a Europei si cu siguranta din Romania, ei dau vina pe hotii din Balcani, au mai incercat cu o saptamana inainte la un alt vecin din aceeasi cladire sa ii deschida cutia postala si usa,

problema a fost proprietara apartamentului a lasat cheia in cutia postala, un obicei destul de costisitor pt unele persoane in Elvetia mai ales in aceste orasele micute(au incredere in cei ce vin sa aduca mobila si alte aparate electronice, sau cand vine zugravu etc...,

in 29 decembrie trebuia sa vina o firma cu mobila, nu au mai venit... in schimb au venit cu, ''colindatul'' probabil 1 sau mai multe persoane, au luat cheia din cutia postala(pe cutia postala nu scrie la ce etaj se afla apartamentul, si au incercat fiecare apartament pana au dat de apartamentul potrivit, au cautat peste tot bineinteles bani, bijuterii sau tot ce este usor de transportat, nu au gasit mare lucru in afara de laptop-uri aparate foto, deoarece apartamentul a fost renovat, am avut si o imprimanta dar nu au furat-o probabil prea grea, cu siguranta au fost amatori deoarece mi-au furat si o plasa de shopping unde au pus produsele electronice, si totul sa intamplat in centrul orasului sau in orasul vechi, Vieille Ville Sion, intre 13:30 si 18h

ce pot sa zic... frumos cadou am primit :-w , le urez celor ce m-au jefuit in viitorul apropiat intamplari la fel de neplacute si inca o urare lor: maini si picioare rupte, si sa nu aiba parte de mostenitori, daca mai produc si copii si ei vor deveni la fel, si asa suntem deja 7 miliarde pe Terra, propun ca pedeapsa pt cei ce fura sterilizarea definitiva-vasectomia la barbati, credeti ca sunt rau? deloc... doar realist, din cauza saraciei si a prostiei deja din ce in ce mai multe persoane aleg ca metoda furatul,

iar tuturor celor ce au acelasi obicei de a lasa cheile in cutia postala va sugerez sa nu va mai lasati cheile acolo si sa verificati daca usa este inchuiata, (stiu ca stiti dar va reamintesc :) ) mai bine sa preveniti decat sa va para rau, o alta metoda este sa instalati o camera ascunsa macar in felul acesta aveti o idee cine va face vizite nedorite, a treia varianta o arma mod silentios, de multe ori cei ce fura nu sunt deloc draguti daca intampina rezistenta, deci mai bine o protectie, iar daca locuiti la casa in Elvetia in oras sau in afara orasului sa va verificati si usile sau geamurile de la etaj, baie etc, cei de la Politie au zis ca au mai fost cazuri de furturi in Sion in care au intrat pe balcon si au iesit pe usa cu produsele furate, hotii in perioada sarbatorilor supravegheaza cladiri si verifica cutiile postale mai ales in aceste zone din centru unde ei cred ca locuiesc numai si numai milionari, nu ca nu ar locuii, dar al dracului au nimerit tocmai la mine X( , din experientele lor anterioare ei stiu ca se trimit si bani si alte cadouri in perioada sarbatorilor prin posta, deci aveti grija...

astept sa vad ce zic cei de la asigurari, probabil vor restitui o parte din valoarea produselor furate, nu e nimic sigur... intre timp alti bani cheltuiti pe laptop

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Jefuit in perioada sarbatorilor, frumos cadou...
MesajScris: Lun, 16 Ian 2012 8:31 am 
tine-ne la curent cu povestea.. speram sa-i prinda.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Ian 2012 8:08 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Waw ce frustrant! Sper sa ii prinda. Am vazut ca multi lasa cheia in cutia postala, lipita cu banda adeziva de ''tavanul'' cutiei...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Ian 2012 10:13 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Pavel scrie:
au luat cheia din cutia postala(pe cutia postala nu scrie la ce etaj se afla apartamentul, si au incercat fiecare apartament pana au dat de apartamentul potrivit,

astept sa vad ce zic cei de la asigurari, probabil vor restitui o parte din valoarea produselor furate, nu e nimic sigur... intre timp alti bani cheltuiti pe laptop

Pe mine m-a uimit prima afirmatie. La voi nu scrie numele pe cutia postala si pe usa apartamentului? mi se pare foarte ciudat ce spui tu. Unul, daca a gasit cheia in cutia lui Popescu, se duce la apartamentul lui Popescu. Nu mai incearca la Xulescu... S'apoi ciudat ca locatarii din apartamentele acelea, unde au incercat ei, nu au auzit nimic. :-\

Asigurarea, din cate stiu eu, nu contribuie cu nimic, daca ai "invitat" hotul in casa. Shorrick stie sigur mai multe.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Ian 2012 11:07 pm 
Neconectat
nou venit

LeDix scrie:
Pavel scrie:
au luat cheia din cutia postala(pe cutia postala nu scrie la ce etaj se afla apartamentul, si au incercat fiecare apartament pana au dat de apartamentul potrivit,

Pe mine m-a uimit prima afirmatie. La voi nu scrie numele pe cutia postala si pe usa apartamentului? mi se pare foarte ciudat ce spui tu. Unul, daca a gasit cheia in cutia lui Popescu, se duce la apartamentul lui Popescu. Nu mai incearca la Xulescu... S'apoi ciudat ca locatarii din apartamentele acelea, unde au incercat ei, nu au auzit nimic. :-\

Asigurarea, din cate stiu eu, nu contribuie cu nimic, daca ai "invitat" hotul in casa. Shorrick stie sigur mai multe.

asa e LeDix, in apartamentul unde stau nu scrie pe usa de la intrare numele, nici la celelalte apartamente, ci doar la etajul 1, in imobilul unde locuiesc sunt doar 4 apartamente , 3 ap ocupate pt moment, LeDix probabil cunosti cladirile vechi cu un singur apartament pe etaj, asa e aici la mine, deci nu cred ca au avut prea mult de cautat... da pe cutia postala scrie numele, dar odata ce nu scrie la ce etaj se afla apartamentul cu siguranta au incercat sa vada care usa se potriveste, si uite asa ghinion am avut ca intre acele ore nimeni nu se afla in cladire, am intrebat persoanele care locuiesc in cladire, nimeni nu a auzit nimic, pt ca nu erau acasa intre acele ore, nu stiu cum s-ar fi continuat acest jaf daca eu sau una din cele 2 persoane am fi ramas in apartament intre acele ore, eu cu siguranta as fi reactionat dur, si fara sa ma laud

cheia a mai fost lasata dans la boîte à lait-boîte aux lettres si inainte de multe ori, probabil au avut un noroc chior cei ce au furat, au gasit cheia s-au servit... cei de la Politie au zis ca a inceput un val de furturi in regiunea centrala Sion si au precizat cu siguranta cladirea a fost supravegheata de cei cu pricina, vecinii in nici un caz nu au furat, sunt sigur deoarece chiar nu sunt saraci deloc si locuiesc in cladire de ani buni... astept sa vad daca se rezolva ceva, stiu si eu cum e cu asigurarea dar nu a fost nimeni ''invitat'', ci au avut noroc chior, cu siguranta hotii sunt departe si nu stiu cine le da de urma, probabil intr-o zi vor fi opriti undeva si controlati, sau ei vor face erori stupide si vor fi descoperiti, le doresc ghinion si sa faca multe dar multe erori...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 18 Ian 2012 2:04 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Imi pare rau....
Sper sa-i prinda si sa nu mai ai parte de necazuri ca asta in viitor.
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 18 Ian 2012 3:17 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Pavel scrie:

asa e LeDix, in apartamentul unde stau nu scrie pe usa de la intrare numele, nici la celelalte apartamente, ci doar la etajul 1, in imobilul unde locuiesc sunt doar 4 apartamente , 3 ap ocupate pt moment, LeDix probabil cunosti cladirile vechi cu un singur apartament pe etaj, asa e aici la mine

cheia a mai fost lasata dans la boîte à lait-boîte aux lettres si inainte de multe ori, probabil au avut un noroc chior cei ce au furat, au gasit cheia s-au servit... (...) stiu si eu cum e cu asigurarea dar nu a fost nimeni ''invitat'', ci au avut noroc chior,

-acum am inteles ce si cum.
-invatare de minte pentru toti care fac asa ceva (inclusiv subsemnata).
-asigurarea poate considera ca e vina ta, faptul ca ai fost jefuit. ai fost neglijent, ai inlesnit hotilor accesul in propria casa.
Imi pare rau pentru cele patite de tine. :(

ps.Daca vrei sa mai lasi cheia in cutia postala, ia-ti un caine rau in casa.
ps2. haz de necaz, gluma la subiect
Intra un hot in toiul noptii intr-o casa. La un moment dat aude:
-Isus te vede! Isus te vede!
Speriat, se uita cu lanterna prin jur, nimic. Aude iarasi vocea:
-Isus te priveste! Isus te priveste!
Se uita mai bine cu lanterna si la un moment dat da de un papagal.
-Aha, deci tu vorbeai! Cum te cheama, pasare de impaiat?
-Moise!
-Hahahaha, ce tampit e ala, care si-a botezat papagalul Moise?
-Acelasi tampit, care si-a botezat pit-bullul Isus!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 18 Ian 2012 7:39 pm 
Neconectat
nou venit

dac68 scrie:
Imi pare rau....
Sper sa-i prinda si sa nu mai ai parte de necazuri ca asta in viitor.
A.C.

mersi, da sper si eu... oricum timpul va face diferenta intr-un fel sau altul,

LeDix scrie:

Imi pare rau pentru cele patite de tine. :(

ps.Daca vrei sa mai lasi cheia in cutia postala, ia-ti un caine rau in casa.
ps2. haz de necaz, gluma la subiect
Intra un hot in toiul noptii intr-o casa. La un moment dat aude:
-Isus te vede! Isus te vede!
Speriat, se uita cu lanterna prin jur, nimic. Aude iarasi vocea:
-Isus te priveste! Isus te priveste!
Se uita mai bine cu lanterna si la un moment dat da de un papagal.
-Aha, deci tu vorbeai! Cum te cheama, pasare de impaiat?
-Moise!
-Hahahaha, ce tampit e ala, care si-a botezat papagalul Moise?
-Acelasi tampit, care si-a botezat pit-bullul Isus!

faina gluma :)) probabil la sfarsit papagalul : - Isuse!! fii mai bland cu acest pacatos, arata-i calea spre salvare! :pirate:

mersi LeDix, la ps 1: nu am lasat niciodata cheia in cutia postala :) mai degraba proprietara, dar de acuma ii reamintesc sa nu mai lase cheia in cutia postala cand pleaca din apartament, iar aici in micul castel(zic asta deoarece camerele sunt destul de spatioase si inalte) nu doreste animale :), prin aceasta experienta nu tocmai placuta pot sa avertizez si alte persoane care au asa obiceiuri, chiar daca in Elvetia sunt persoane care se simt in siguranta uite ca lucrurile incep sa se schimbe, nu e nevoie de panica ci mai degraba a preveni astfel de incidente, daca aveti cunostinte care la fel lasa cheile ori in cutia postala ori sub covorasul de la intrare ori in alta parte sa le avertizati, mai bine sa aiba cheia cu ei decat sa ofere intrare gratuita unor profitori...

paguba noastra se ridica la peste 5000 chf, numai la mine peste 1000 chf, dar e bine ca nu am lasat pasaportul si alte acte in apartament in acele zile, mai cunosc o alta persoana care a fost jefuita tot in zona centrala, la ea paguba a fost de cateva zeci de mii de franci elvetieni... acolo pot sa zic ca e paguba mare, nu a mai fost intrarea gratuita, ci cu forta, din fericire nu a fost nimeni acasa in acel moment. Autorii inca neidentificati.

Am vazut mai nou cei de la Securitas au o noua arma tot ceva in genul spray , de aceasta data un fel de spray ce te face sa vomiti tot ce ai mancat, sursa: Biel/Bienne de la un angajat Securitas ce lucra in perioada sarbatorilor au Marché de Noel, tubul e ceva mai marisor, a mai precizat ca si el sau cei ce lucreaza la firma Securitas din pacate trebuie sa testeze spray-ul pe ei...

ma interesez sa gasesc ceva info daca se poate cumpara acest spray :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 18 Ian 2012 8:35 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Spray care te face sa vomiti tot ce ai mancat ?
Atunci nu trebuie lasate covoare pretioase in casa....
Am auzit ca exista si spray cu ardei iute. E legal folosirea acestuia ca autoaparare ?
Apropo de spray: exista vreun spray ca sa te aperi de cainii din Romania ? (e serios, nu glumesc).
O seara buna
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Ian 2012 2:56 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Pentru câini sunt mai bune emitatoarele cu ultrasunete... ce te faci daca ai doar un spray si e o haita de catei... mai rau se întarâta :-)

Spray-urile cu piper se vând la liber. Spray-urile lacrimogene necesita permis de port-arma.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Ian 2012 3:31 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Multumesc mult Shorrick.
o zi buna
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Ian 2012 7:59 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Tentative de jafuri Pavele sunt zilnic in Elvetia si nu doar cu "cheia in usa". Poate nu ar fi rau sa mentionam cateva:

1. Telefoane saptamanale de la firma Dracusaoia International (al doilea nume e real, pe primul nu il inteleg niciodata) cum vor ei sa te sfatuiasca unde sa te asiguri si sa iti trimita sfatuitorul pe cap (nu stiu daca sfatuitorul e tot ala care te-a vizitat si pe tine dar nu m-as mira). Le-am spus de cel putin 50 de ori pana acum "Nein Danke. KEINE INTERESSE" crezi ca vor sa priceapa?! Nici vorba vor mai suna vreo cativa ani.

2. Mesaje pe mobil cum ca am devenit milionar in dolari peste noapte, fir-ar al dracu - ce norocos sunt, mai ales ca nu am jucat la nimic, nici macar la tombola de craciun. Problema e ca viata m-a invatat ca nimic nu vine nemuncit asa ca dau delete. Partea "hilara" e ca mesajele sunt in Engleza, trimise in Elvetia fara numar la vedere pe telefon de Elvetia. Ma mai intreb cateodata de unde dracu au numarul dar renunt repede.

3. Mesaje pe cont de mail de la servici (nici eu nu imi stiu adresa aia fara sa ma uit in carnetel pentru ca nu o folosesc deloc) de la banca la care am cont (mesajul culmea e ca contine elementele de identificare, ca sa zic asa, ale bancii) prin care mi se cer date despre cont pentru "confirmare". La o saptamana dupa primirea mail-ului primesc de la banca avertizarea cu "atentie, nu divulgati in mediul online datele dvs ... blabla ca am avut tentative de furt de identitate blabla". Noroc ca "am atins tasta del din greseala" de cum am vazut meil-ul ca doar stiam ce e, dar tot ma intreb de unde stiau adresa?! da nu ma mai intreb ca oricum nu conteaza. Cea mai hilara parte a fost insa ca dobitocii, ca nu pot sa le zic altfel au primis la destinatar toata lista de "posibili idioti" la care au trimis mail-ul si uitandu-ma prin ea am vazut ca erau in proportie de 80% romani, ceva sarbi & co, cativa italieni, nemti dar CH nu am prea zarit pe acolo, prevazatori hotii astia.

Asa ca sfatul tau cu "incuie usa si pastreza cheia" nu e rau dar in acelasi timp se aplica si Descuie mintea si casca ochii.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Ian 2012 8:17 pm 
Proportie de 80% romani...hmmm, or fi fost "de-ai nostri" hotii aia, altfel cum se explica preferinta pt. numele romanesti.... :ymdevil:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Ian 2012 8:20 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Marian Badut scrie:
Tentative de jafuri Pavele sunt zilnic in Elvetia si nu doar cu "cheia in usa". Poate nu ar fi rau sa mentionam cateva:
2. Mesaje pe mobil cum ca am devenit milionar in dolari peste noapte, fir-ar al dracu - ce norocos sunt, mai ales ca nu am jucat la nimic, nici macar la tombola de craciun. Problema e ca viata m-a invatat ca nimic nu vine nemuncit asa ca dau delete. Partea "hilara" e ca mesajele sunt in Engleza, trimise in Elvetia fara numar la vedere pe telefon de Elvetia. Ma mai intreb cateodata de unde dracu au numarul dar renunt repede.

Eu am primit posta din Noua Zeelanda, ca am castigat la loteria Nushcãreibanci! =)) =)) =))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Ian 2012 9:12 pm 
Neconectat
nou venit

Marian Badut scrie:
Tentative de jafuri Pavele sunt zilnic in Elvetia si nu doar cu "cheia in usa".

E adevarat si nici nu sunt surprins de acest fapt, si daca tot ai zis de tentative de jafuri cu siguranta si de pe forum se pot naste aceste tentative, dar sper sa nu existe asa ceva, nimic nu e sigur in zilele noastre fara sa exagerez, tentative de jafuri exista in fiecare tara, iar in Elvetia jefuitorii au o impresie ca se vor imbogatii fara prea mult efort... uneori da, iar ceea ce s-a intamplat in cazul meu a fost un jaf si cum am zis chiar nu a fost vina mea, mai am si ghinioane, nu pot prevenii ceea ce face proprietarul apartamentului atunci cand sunt plecat, probabil au ales acest imobil deoarece exista si cateva galerii de arta in jur, niciodata nu am lasat cheia in cutia postala si nu ma refer numai in Elvetia ci si in alte tari unde am locuit, cu siguranta hotii se perfectioneaza la fiecare jaf,.. pt ei e un fel de practica.. asa ca incerc si eu sa ma perfectionez in a nu mai face greseli si sa fiu un mai bun observator :) , sper si doresc ca toti ceilalti forumisti sa previna cat pot ei mai bine astfel de incidente,

Marian Badut scrie:
Asa ca sfatul tau cu "incuie usa si pastreza cheia" nu e rau dar in acelasi timp se aplica si Descuie mintea si casca ochii.

ca gluma: in cazul in care ei va deschid usa, voi sa le umflati ochii b-( ori lasati totul in grija lui Isus(pit-bullul) :hoo:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Apr 2012 7:32 pm 
Neconectat
nou venit

Hotii au fost prinsi (de coada pt moment), doi toxicomani elvetieni din Valais, cunoscuti de catre Politie si pt alte furturi comise ( nu au fost strainii de aceasta data), au avut nevoie de bani pt droguri si de aceea au jefuit apartamentul, aparatele furate au fost vandute unei bande de hoti kosovari in Geneva la un pret derizoriu, nu sa recuperat absolut nimic, iar cum ei sunt pe social nu cred ca vor returna nici un franc, cei 2 sunt inca in libertate...

din fericire pt mine mi-au fost restituiti francii pt obiectele furate de catre proprietarul apartamentului, cu siguranta din buzunarul propriu deoarece asigurarea nu a restituit nici un franc.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 30 Iun 2012 11:58 am 
Neconectat
tânără speranţă

Postez aici ca tine tot de subiect.

Azi am devenit milionar in euro, mai precis 815.510 Euro, la o loterie din Spania de care nu am auzit in viata mea.

Am primit prin posta un plic (pe numele meu, cu timbru spaniol si vizata de posta ca sa fie cat mai credibil) cu confirmarea castigurilor, tot ce trebuie sa fac este sa le trimit "numai" toate datele mele plus datele contului unde "vreau banii".
Eu sincer ma gandeam sa le trimit direct cardul sa nu se chinuie oamenii degeaba.

Asa ca atentie "dragi castigatori" care poate mai primiti "pomeni" sa nu cumva sa le faceti voi.

Excrocii se dau drept: Euromilliones Loteria Primitiva intermediati de Agentia Bilbao Seguros Sl. din Madrid.

Ma gandesc ca sunt conationali de-ai nostrii (tinand cont ca scrisoarea era in romana, ok intr-o romana asa mai de manelist).

O zi buna, MB

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Iul 2012 10:31 am 
Neconectat
Admin

Marsh scrie:
Azi am devenit milionar in euro, mai precis 815.510 Euro, la o loterie din Spania de care nu am auzit in viata mea.

Am primit acelaşi tip de scrisoare, în limba română (la nivel de BAC picat), pe numele meu.

Nu mai ţin minte suma, dar sigur era peste un milion.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Iul 2012 10:39 am 
Neconectat
Admin

Cunosc cazul unuia care a muscat la o loterie spaniola. I-au cerut TVA in avans apoi taxe de transfer apoi de conversie valutara apoi...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Iul 2012 7:14 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Dupa cum bine spuneam, celor care mai cred in Mos Craciun si in Iepurasul de Paste un avertisment:

nici unul nu vine din Spania si nici nu trimite scrisori in romana manelizata, in plus nu au nici mobil sa trimita mesaje castigatoare la diverse promotii, nu suna nici acasa ca sa va trimita consultanti sa va sfatuiasca gratis cum sa economisiti la asigurarea de sanatate sau altele, si nici nu vand vin de Bordeaux la juma de pret.

Multa minte si o zi fara pagube, MB

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Iul 2012 9:25 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Eu am primit doua mesaje cum ca sunt milionar prin Africa de Sud si-n Australia.
De atunci dorm mult mai linistit, am de ales.
Va spun doar voua, neamurile nu le-am anuntat.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 10 Iul 2012 9:39 pm 
Neconectat
Admin

haihui scrie:
Va spun doar voua, neamurile nu le-am anuntat.

Tocmai le-ai anuntat :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Iul 2012 12:03 pm 
Neconectat
nou venit

Atentie si in trenuri, mie mi-a fost furata recent, prin aprilie, valiza pe ruta Geneva-Zurich. Probabil credeau ca vin cu cine stie ce de la aeroport.
Am inteles de la politie ca, mai ales in zona franceza- Geneva, s-au mai confruntat cu astfel de cazuri iar personal mai cunosc un caz de furt al gentii cu laptopul tot in tren.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]