Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 21 Mar 2019 10:53 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: "Miss Sandy Frankenstorm"
MesajScris: Lun, 29 Oct 2012 10:54 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Io urmaresc cu sufletul la gura chestia asta, uraganul Sandy.
Sunt in panica. Baiatul meu este pe un vas de croaziera in mars la 157.95 nm (292.51 km) de Baltimore directia Cap Canaveral. Azi noapte am vorbit, debarcasera pasageri la Baltimore urmând sa imbarce altii si sa plece dupa 12 ore. Mi-a spus ca era la imbarcare, ca totul e ok, ca a fost greu la venire (vant peste 120 km/ora si valuri de 5-6 metri.
Apoi a spus ca urmeaza sa plece, mai repede decât era prevazut pe orar. A spus ca probabil vasul va ancora in vreo rada, ca vor fi petreceri pentru "guests" si ca echipajul se va ruga sa tina ancorele.
Nu mi-a mai dat nici o veste de aseara. In schimb a postat pe facebook, acum 8 ore: "Se anunta zile grele, am plecat fara pasageri la bord, sa nu pateasca ceva:))".

Am accesat toate site-urile posibile pentru a afla care-i situatia in zona in care se afla. De pe site-ul national american pentru supravegherea uraganelor, am aflat ca vasul se afla practic in cea mai periculoasa zona"marinara"...

Sincer, mi-e teama...

Va rog sa-mi spuneti ca ceea ce este pe filmuletul asta nu-i adevarat: http://www.youtube.com/watch?v=o4P7Kr17 ... e=youtu.be
....ca asta NU a fost provocata.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: "Miss Sandy Frankenstorm"
MesajScris: Lun, 29 Oct 2012 2:13 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Draga Luminita

Mesajele in legatura cu uraganul sint nelinistitoare, dar fiul tau se afla cu siguranta pe un vas cu marinari cu experienta, care stiu ce este de facut si pe vremuri furtunoase. Ai incredere ca stiu sa-si faca meseria. Desi stirile despre evacuarile in zona New-York-Washington sint deosebite, toate aceste masuri sint numai preventive, este normal ptr o zona atit de dens populata.

In legatura cu filmuletul: Este o incercare foarte rafinata de a spori nelinistea telespectatorilor. Dpdv psihologic, oamenii resimt daunele provocate de semenii lor mult mai puternic decit catastrofele naturale. Atunci cind exista un "vinovat", durerea, minia, frica sint mult mai usor de canalizat.
Teoriile conspiratiilor (si asta este una dintre ele, circula de ani de zile) fac exact acest lucru.
Eu te intreb sincer: nu este o catastrofa naturala destul de grea, trebuie sa o facem cu orice pret o intreprindere umana, numai ca sa avem pe cine ne supara?

Eu m-as informa numai pe caile stiintifice. Filmulete pe youtube sau chiar FOX (cu tonul si limbajul lui inflamat) nu se califica :D

Va tin pumnii strinsi ca uraganul sa ramina la dimensiuni acceptabile si sa treaca cit mai repede! %%- %%-

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 29 Oct 2012 4:48 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

conny scrie:
Eu te intreb sincer: nu este o catastrofa naturala destul de grea, trebuie sa o facem cu orice pret o intreprindere umana, numai ca sa avem pe cine ne supara? Eu m-as informa numai pe caile stiintifice. Filmulete pe youtube sau chiar FOX (cu tonul si limbajul lui inflamat) nu se califica :D

Ai dreptate.
...Doar ca sunt extrem de nelinistita. Nici o veste de la Tudor de-atunci. Pe "sea-scanner" spun ca vasul a plecat spre Cap-Canaveral cu 2000 si nu stiu câti pasageri la bord, dau cursul etc. Pe de alta parte, a scris pe facebook ca vasul a plecat fara pasageri... Pe CNN, tot uraganul e legat de alegerile de peste câteva zile din SUA si de masuri anti uragan ...electorale. Diverse alte "canale" sugereaza ca ar fi vorba de o "facatura" marca HAARP, ca HAARP ar fi "potentat" acest uragan...
Nush ce sa mai cred... Lucreaza de câtiva ani buni la Carnival, au avut de-a face cu atâtea uragane... Totusi, niciodata nu a fost asa de nashpa...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 29 Oct 2012 6:10 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

te inteleg ca esti nelinistita. O mama la mii de kilometri distanta, care nu-si poate ajuta copilul, o tortura inimaginabila...
Din cite inteleg uraganul va atinge pamintul asta noapte, dupa aceea mai scad in putere, din experienta altor ani. Sper sa fie asa, atunci si situatia pe ocean se va relaxa.
Daca ma gindesc bine, la toate uraganele pe care le-am urmarit in viata, nu cred ca am auzit vreodata de vase mari in dificultate pe mare, sau gresesc ?... :-\ Probabil ca tehnica avansata la creaza posibilitatea sa se puna la adapost de linia de trecere a uraganului. Nu cred ca vreun vas ia in mod constient un curs primejdios, nu?

Eu ma gindesc la voi, sa treaca toate cu bine si sa auzi curind de la Tudor. :ymhug:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 29 Oct 2012 8:33 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Multumesc "conny".Acum doua ore am vorbit prin skype. Vasul este ancorat undeva la vreo 300 de km de Baltimore. Nu au pasageri la bord. Este doar echipajul, atmosfera era destul de calma. Asteapta cu totii trecerea lui Sandy.
Sper sa fie totul bine,... dar mi-e al naibii de frica. Presa si canalele astea ..."conspirationiste" ma ucid cu alarmismele.

PS
Citat:
Nu cred ca vreun vas ia in mod constient un curs primejdios, nu?

"Concordia", vasul care a naufragiat in ianuarie in Mediterana, apartinea aceleiasi companii ("Carnival"), iar urmarile au fost tragice.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 29 Oct 2012 9:44 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Oh, ce veste buna, acuma te poti culca linistita. Singurele informatii concrete vin de la Tudor :)
Inchide computerul, asa esti la adapost de canalele conspirationiste... ;)
Noapte buna! pina miine seara este totul trecut cu bine %%-

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]