Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 23 Mar 2019 5:47 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cum a fost la Gala romanilor din Luzern?
MesajScris: Vin, 30 Noi 2012 7:37 pm 
Neconectat
Admin

Salut
Joi a avut loc un eveniment in premiera in Elvetia. Clubul helveto roman din Lucerna a organizat sub patronajul ambasadei "Gala romanilor din Elvetia".
http://www.casa-romanilor.ch/invita%C5% ... %A3ia-3175

Despre cine a fost nominalizat si cine a primit diplomele nu stim nimic. Multa lume ma intreaba pe mine dar nici eu nu stiu fiindca nu am fost si deci -> nu am ce povesti. (-|
Ii rog pe cei care stiu, sa ne spuna si noua cum a fost.
In plus daca aveti poze, va rugam sa ni le aratati. :mrgreen:

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cum a fost la Gala?
MesajScris: Vin, 30 Noi 2012 7:54 pm 
Neconectat
Admin

Pregatirea a fost buna, mancarea gustoasa, vinul foarte bun, au venit niste bucatari din Predeal care-au gatit bufet romanesc (sarmale, pastrama, icre, cam tot ce cunoastem) foarte gustos, in rest organizarea a fost cam haotica.
N-a fost niciun fel de nominalizare, nimic cu toate c-am fost chemata explicit la Lucerna pentru asta. A vorbit Doamna Ambasador si-a spus ca de la anul ar dori foarte mult sa se inceapa cu adevarat si sa fie nominalizarile pe diferite domenii.
M-am simtit folosita de grupul din Lucerna ca nu ne-au spus adevarul, mai ales c-am sunat cu vreo 3 ore inainte sa confirm venirea.
Am inteles ca de fapt a fost un fel de petrecere de ziua Romaniei si mi se pare incorect ca nu mi s-a spus asta dinainte. De ce s-a chemat Gala romanilor? de ce ni s-a spus ca e o nominalizare pe baza propunerilor. Ma rog, am fost tare dezamagita si nu mai calc eu curand piciorul cand grupul din Lucerna organizeaza ceva.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 30 Noi 2012 8:08 pm 
Neconectat
Admin

Ana stiu ca tu ai fost nominalizata. Sa inteleg ca nu ai primit diploma despre care se pomeneste in anunt?
De fapt nimeni nu a primit diploma si nominalizatii au fost doar "de forma" ca sa umple sala.... oder?!
Suna a momeala ieftina :shock:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 30 Noi 2012 8:14 pm 
Neconectat
membru de bază

Adell scrie:
Salut
Joi a avut loc un eveniment in premiera in Elvetia. Clubul helveto roman din Lucerna a organizat sub patronajul ambasadei "Gala romanilor din Elvetia".

Ana si Adela as dori sa fac o precizare si va rog sa tineti cont de ea:

Acest eveniment a fost organizat de Elena Draghicescu. Faptul ca este mentionat Clubul Helveto Roman a fost un compromis al Conducerii clubului. De ce? Foarte simplu. De la initierea si pana la finalizarea proiectului Comitetul CHRL nu a fost implicat in decizii privind acest eveniment!

Concret:

Elena Draghicescu a avut initiativa, ea a obtinut sprijunul d-nei Ambasadoare, ele au cautat sala, tot ele sunt cele care au ales forma de nominalizare, voting ( care n-a mai avut loc! ) si premiere! CHRL are doi presedinti. Decebal Apostol este cel de al doilea. Nu a fost contactat de nimeni INAINTE de a se lua decizia finala ci el impreuna cu restul comitetului au fost pusi in fata faptului implinit! Decebal a avut bun-simt sa mearga totusi la eveniment.

Am tinut sa fac aceasta precizare pentru ca deja este a doua oara cand se procedeaza in acelasi mod. Haotic! De revelion anul trecut a fost la fel, asta daca-si mai aminteste cineva...

Si se mentioneaza a fi o organizare a Clubului! GRESIT! Nu este organizarea clubului chiar daca s-a ales mentiunea asta, ci a Elenei Draghicescu! Clubul nu are bani sa organizeze. Banii de la evenimentele anterioare nu au fost virati in contul Clubului! Asa ca, din pacate, ar trebui facute mentiuni corecte.

In ceea ce priveste nominalizarile eu una v-am nominalizat pe voi toti adminii CR. Deci chiar ma apuca nervii ca a fost o brambureala! Ma intreb asa retoric, d-na asta noua ambasador asa-si face si meseria de diplomat?! Una spune/propune si alta face / rezulta ?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 30 Noi 2012 8:25 pm 
Neconectat
Admin

Giorgia scrie:
Adell scrie:
Salut

Ana si Adela as dori sa fac o precizare s va rog sa tineti cont de ea:

Acest eveniment a fost organizat de Elena Draghicescu. Faptul ca este mentionat Clubul Helveto Roman a fost un compromis al Conducerii clubului. De ce? Foarte simplu. De la initierea si pana la finalizarea proiectului Comitetul CHRL nu a fost implicat in decizii privind acest eveniment!

Concret:

Elena Draghicescu a avut initiativa, ea a obtinut sprijunul d-nei Ambasadoare, ele au cautat sala, tot ele sunt cele care au ales forma de nominalizare, voting ( care n-a mai avut loc! ) si premiere! CHRL are doi presedinti. Decebal Apostol este cel de al doilea. Nu a fost contactat de nimeni INAINTE de a se lua decizia finala ci el impreuna cu restul comitetului au fost pusi in fata faptului implinit! Decebal a avut bun-simt sa mearga totusi la eveniment.

Am tinut sa fac aceasta precizare pentru ca deja este a doua oara cand se procedeaza in acelasi mod. Haotic! De revelion anul trecut a fost la fel, asta daca-si mai aminteste cineva...

Si se mentioneaza a fi o organizare a Clubului! GRESIT! Nu este organizarea clubului chiar daca s-a ales mentiunea asta, ci a Elenei Draghicescu! Clubul nu are bani sa organizeze. Banii de la evenimentele anterioare nu au fost virati in contul Clubului! Asa ca, din pacate, ar trebui facute mentiuni corecte.

In ceea ce priveste nominalizarile eu una v-am nominalizat pe voi toti adminii CR. Deci chiar ma apuca nervii ca a fost o brambureala! Ma intreb asa retoric, d-na asta noua ambasador asa-si face si meseria de diplomat?! Una spune/propune si alta face / rezulta ?

Initiativa dnei Elena Draghicescu este f buna si de apreciat... dar pacat ca nu o duce pana la capat si ca procedeaza asa pentru a-si atinge scopul (care o fi ala?).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 30 Noi 2012 8:31 pm 
Neconectat
membru de bază

Adell scrie:
Initiativa dnei Elena Draghicescu este f buna si de apreciat..

Acesta este si motivul pentru care cel de al doilea presedinte al clubului, Decebal Apostol, casiereul clubului Carmen Balas, si Thomas Birer au acceptat evenimentul!! Fara insa a se implica in organizare, repet, pentru ca oricum au fost pusi in fata faptului implinit!

Iar referitor la scop, si acesta a fost unul nobil: strangere de bani pentru oameni cu nevoi din Romania. Deci, intentia a fost buna. Din pacate una se scrie / anunta si apoi alta e surpriza.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 30 Noi 2012 10:51 pm 
Neconectat
Admin

Giogia, gasesc frumos din partea ta sa aperi clubul, si te inteleg! Insa Elena este co-presedinta si a organizat intalnirea in numele grupului. Sunt doua variante: ori trebuia sa negati public implicarea voastra oficiala inainte de a avea loc, ori o degradati din fct pe aceasta doamna. Altfel are de suferit renumele clubului. Intalnirea mi s-a parut o minciuna. In rest, nu pot crede ca doamna Ambasador a stiut de masinariile organizatoarei. Oricum nu m-as identifica sub nicio forma cu asemenea practici. Imi pare sincer rau pentru ceilalti membri ai clubului, dar eu- si nu sunt singura, nu va mai acord in aceste conditii nicio credibilitate.
Te rog sa ma intelegi, dar am fost foarte dezamagita. Multumesc pentru nominalizare.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Cum a fost la Gala romanilor din Luzern?
MesajScris: Sâm, 01 Dec 2012 8:33 am 
Neconectat
Admin

Din experienta stiu ca nu exista organizari unde sa multumesti pe toata lumea 100%. Dar, totusi, cand 90% sunt nemultumiti si pacaliti pe fata! gasesc ca e prea de tot.
Giorgia> Eu cred ca Clubul Luzern nu are bani, altfel nu ar fi venit dna Draghicescu sa stranga bani cu caciula pe la mese in seara de Revelion.... in conditiile in care noi am platit deja meniul afisat si nu scria niciunde ca mai are loc o colecta pentru muzica. Iar la microfon ne-a facut pe toti un fel de hoti ca au "disparut" 100 de franci din acea zisa cheta.... suta care n-a fost gasita nici in ziua de azi. (Asta ca tot mi-ai amintit de Revelionul organizat de ea.)
Dar sa revenim la GALA romanilor din Elvetia. La Multi Ani, romani! :ymparty:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 02 Dec 2012 9:53 am 
Neconectat
membru de bază

Aveti aici cateva randuri din partea lui Decebal Apostol

Stimata doamna Ana

Am citit mesajele dumneavoastra de pe forum si regret nespus cele intamplate. Organizatoarea evenimentului i-a pus pe membrii Conducerii Clubului in fata faptului implinit. Mai mult, cele discutate de "noi" (conducerea clubului) in ajunul acestor evenimente (fac referire inclusiv la Revelion) a fost putin diferit de forma finala a acestora. Daca si doamna Ambasador a fost la fel de bine informata ca noi atunci...."Noapte buna!".

Ideea si initiativa unui eveniment "Gala romanilor din Elvetia" a doamnei Ambasador este foarte buna cu mentiunea ca atunci cand se demareaza un astfel de proiect trebuie informati TOTI membrii comitetului unui club. Indiferent care este acel club, de data asta a fost CHRL poate data viitoare va fi CRB sau alt club roman din Elvetia.

Imi cer scuze ca nu am postat personal aceste randuri pe Forum, nu am cont, dar am profil in FB. Traiesc dupa principiul "cele rele sa se spele, cele bune sa se adune". Asa incat vom incerca, cu buna vointa membrilor clubului ce vor avea ocazia sa voteze in luna ianuarie a anului ce vine, sa definim o noua formula a comitetului clubului, presedinte inclusiv.

Cu respect, Decebal Apostol.

p.s O voi ruga pe Giorgia sa puna aceste randuri pe Forum in numele meu.

http://www.facebook.com/apostol.decebal?fref=ts

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 02 Dec 2012 4:25 pm 
Neconectat
Admin

Una peste alta, se pare ca exista probleme in functionarea CHRL. Aceste probleme pot fi rezolvate, sau pot fi lasate asa. Si intr-un caz si intr-altul probabil unii sau altii vor parasi clubul - intrebarea este, este mai grav sa se desparta conducerea, sau sa va abandoneze membrii? Scopul clubului este sa stranga laolalta romani, sau sa promoveze vedete?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 02 Dec 2012 5:18 pm 
Neconectat
membru de bază

Pe de-o parte acest mesaj:

Ana scrie:
Giogia, gasesc frumos din partea ta sa aperi clubul, si te inteleg! Insa Elena este co-presedinta si a organizat intalnirea in numele grupului. Sunt doua variante: ori trebuia sa negati public implicarea voastra oficiala inainte de a avea loc, ori o degradati din fct pe aceasta doamna. Altfel are de suferit renumele clubului. Intalnirea mi s-a parut o minciuna. In rest, nu pot crede ca doamna Ambasador a stiut de masinariile organizatoarei. Oricum nu m-as identifica sub nicio forma cu asemenea practici. Imi pare sincer rau pentru ceilalti membri ai clubului, dar eu- si nu sunt singura, nu va mai acord in aceste conditii nicio credibilitate.
Te rog sa ma intelegi, dar am fost foarte dezamagita. Multumesc pentru nominalizare.

Pe de alta mesajul tau:

Soterro scrie:
Una peste alta, se pare ca exista probleme in functionarea CHRL. Aceste probleme pot fi rezolvate, sau pot fi lasate asa. Si intr-un caz si intr-altul probabil unii sau altii vor parasi clubul - intrebarea este, este mai grav sa se desparta conducerea, sau sa va abandoneze membrii? Scopul clubului este sa stranga laolalta romani, sau sa promoveze vedete?

mi-au confirmat perceptia din ultimii 2 ani.

Cum ne aflam intr-o tara democrata, cred ca a sosit momentul, dupa mai multe incercari esuate a solutionarii unor astfel de probleme in cadru inchis (in privat prin tel sau mail!), sa lasam oamenilor dreptul constitutional al exprimarii unei opinii! Da, ma refer la acel drept ancorat in Constitutia elvetiana! Ca de cel roman nu-mi pasa! Acest forum fiind, cum de altfel s-a mentionat deseori, al romanilor din Elvetia!

Chiar daca unele persoane m-au acuzat deja ca "spalam rufele in public", tin sa le amintesc ca nu e prima data cund oamenii sunt nemultumiti, dar este prima data cand nu se mai doreste bagatul gunoiului sub pres!

Daca cei avizati ar fi oameni maturi, incl organizatorii, ar prelua aceste mesaje si ar incerca sa schimbe ceva data viitoare! Nu are nimeni rea vointa sau invidie, ci pur si simplu, se asteapta din partea noastra a tuturor o atitudine CORECTA!

Eu nu am participat acum la acest eveniment, la Gala ma refer, dar ma simt la fel de "mintita" cand ceva citesc intr-un anunt publicat pe casa-romanilor si alta se petrece. Sper ca de data asta a fost o lipsa acuta de comunicare eficienta intre toti factorii implicati. Sper ca nu a fost rea vointa. Si sper sa nu se mai repete! Altfel, fiecare va fi nevoit sa se organizeze dupa puterile proprii, prin mobilizare si promovare proprie.

O seara placuta si unora si altora :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 02 Dec 2012 7:55 pm 
Neconectat
Admin

Giorgia scrie:
Daca cei avizati ar fi oameni maturi, incl organizatorii, ar prelua aceste mesaje si ar incerca sa schimbe ceva data viitoare! Nu are nimeni rea vointa sau invidie, ci pur si simplu, se asteapta din partea noastra a tuturor o atitudine CORECTA!

Aveti sendintele clubului unde se voteaza chestii. ACOLO ar trebui hotarata o directie, nu pe acest forum.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 02 Dec 2012 8:48 pm 
Neconectat
membru de bază

Soterro scrie:
Giorgia scrie:

Aveti sendintele clubului unde se voteaza chestii. ACOLO ar trebui hotarata o directie, nu pe acest forum.

Merci :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 02 Dec 2012 9:18 pm 
Neconectat
Admin

Stimate domnule Decebal, draga Giorgia
Va multumesc pentru reactia la randurile mele. Dupa cum spuneati si dumneavoastra, intr-adevar asemenea neplaceri trebuiesc spalate in interiorul clubului. Si astept cu mare curiozitate ce se va intampla in ianuarie, la intalnirea clubului.
Este foarte important ca noi romanii sa fim uniti- intr-un club sau intr-o alta forma, este foarte important sa se organizeze intalinri si sa putem sa comunicam intre noi, doar suntem o mana de oameni. Daaar, cel mai important este sa fim onesti unii cu ceilalti, sa ne respectam si sa fim corecti. Daca incepem cu minciuni ca sa atragem oameni la intalniri, rezultatul va fi exact pe dos: la urmatoarele intruniri vor fi din ce in ce mai putine persoane. Nimeni nu-si doreste sa mearga la o intalnire care va decurge cu totul altfel decat s-a propus (din pacate in mod negativ). In afara de asta cred ca e cazul sa se termine o data cu colecta de bani pentru muzica sau mai stiu eu ce! anuntati de la bun inceput un tarif si tineti-va de el, in rest e doar penibil. Daca vreti sa strangeti bani pentru o cauza umanitara anuntati la microfon (de preferat dinainte de intalnire) si puneti intr-un colt o cutie de donatii, unde fiecare sa doneze cat vrea. Asa e corect si cinstit si nu "surprizele".
In rest, va urez toate cele bune si sarbatori fericite.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 03 Dec 2012 12:01 am 
Neconectat
Admin

O intrebare am si eu in numele transparentei sau a obrazului: ce s-a intamplat cu diplomele?
Asteptam o explicatie.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 03 Dec 2012 2:04 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Eu de cand sunt in Elvetia am fost la o singura intalnire a romanilor si nu stiu daca o sa mai merg vreodata.
Ma asteptam ca organizarea sa fie intr-un fel si am fost dezamagita ca sa nu mai zic ca nu mi-am facut nici macar un prieten sau macar sa zic ca ies si eu in oras cu un roman/romanca. Pur si simplu nu m-am simtit bine si abia asteptam sa plec, insa am mai stat sperand ca poate vorbesc si eu cu cineva mai mult si o sa imi amintesc cu placere acea seara.
Si sincera sa fiu, meniurile care sunt prezentate la aceste intalniri au un pret prea mare pentru ce se ofera chiar daca sunt ''la discretie'' Se poate gati si altceva in afara de sarmale si ciorbe. :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 03 Dec 2012 6:34 pm 
Neconectat
nou venit

princessduck scrie:
Eu de cand sunt in Elvetia am fost la o singura intalnire a romanilor si nu stiu daca o sa mai merg vreodata.
Ma asteptam ca organizarea sa fie intr-un fel si am fost dezamagita ca sa nu mai zic ca nu mi-am facut nici macar un prieten sau macar sa zic ca ies si eu in oras cu un roman/romanca. Pur si simplu nu m-am simtit bine si abia asteptam sa plec, insa am mai stat sperand ca poate vorbesc si eu cu cineva mai mult si o sa imi amintesc cu placere acea seara.
Si sincera sa fiu, meniurile care sunt prezentate la aceste intalniri au un pret prea mare pentru ce se ofera chiar daca sunt ''la discretie'' Se poate gati si altceva in afara de sarmale si ciorbe. :)

Chiar daca intalnirile la care am participat nu au fost perfecte, unele nici pe departe, eu am reusit sa imi fac o multime de prieteni cu care ma vad si sun regulat, cu care facem petreceri acasa, ne invitam unii la altii la cafea, la cina sau pur ci simplu doar ca avem chef de vizite, facem gratare, seri de jocuri, seri de fete etc etc. Chiar si cu persoane din alte orase. Faptul ca asta s-a intamplat nu a avut nici o legatura cu cat de bune au fost sarmalele si nici cu ciorba la evenimentul la care i-am cunoscut.

Nu ar trebui sa generalizezi. Daca aia la care s-a intamplat sa ajungi tu nu a fost ok, nu inseamna ca la nici una nu ai sansa de a cunoaste niste persoane chiar faine.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 03 Dec 2012 9:16 pm 
Neconectat
Admin

Ii dau perfecta dreptate Ruxandrei: am cunoscut oameni minunati la petrecerile romanesti si in 99% din cazuri m-am simtit excelent. Nu are sens sa grneralizam si sa ne stropim cu noroi cand nu e cazul. Si o sa viu in continuare cu toata inima la intalnirild romanesti (o perioada mai putin la cele organizate de lucerna, dar si aici o sa imi revin, sunt sigura.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 03 Dec 2012 9:33 pm 
Neconectat
membru de bază

Ratusca din ce-mi aduc eu aminte am purtat la petrecerea pe care o pomenesti un dialog destul de placut cu tine si prietenul tau, intre timp devenit sot, deci dialogul a fost...constructiv :P

Ana, decat sa-ti mai amarasti sufletul cu nereusita gala, ce zici sa facem noi o gala? Dai drumul pe forum la un formular, la nominalizari si diplomele le organizez eu daca vrei :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 04 Dec 2012 9:16 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia scrie:
Ratusca din ce-mi aduc eu aminte am purtat la petrecerea pe care o pomenesti un dialog destul de placut cu tine si prietenul tau, intre timp devenit sot, deci dialogul a fost...constructiv :P

Asa este, am vorbit cu tine si cu Cosmin. Deci , noroc cu voi 2 :) . Haha da dialogul a fost placut dar nu a fost ''un sut in...'' si decizia era deja facuta de multe luni numai ca nu stiam eu ;;)
In fine, sa nu o mai iau pe aratura, am spus experienta mea despre ''intalnire romanilor''- cred ca am fost naiva ca m-am asteptat sa am contact cu mai multe persoane. M-am dus acolo cu speranta sa o sa-mi fac prieteni romani sau macar cunostinte si o sa ma intalnesc cu cativa si dupa acea intalnire.
Dar o sa ma duc Sambata aceasta la expozitia de Craciun din ZH unde se pot cumpara vase din ceramica :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 04 Dec 2012 9:26 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Ruxandra.Balea scrie:

Chiar daca intalnirile la care am participat nu au fost perfecte, unele nici pe departe, eu am reusit sa imi fac o multime de prieteni cu care ma vad si sun regulat, cu care facem petreceri acasa, ne invitam unii la altii la cafea, la cina sau pur ci simplu doar ca avem chef de vizite, facem gratare, seri de jocuri, seri de fete etc etc. Chiar si cu persoane din alte orase. Faptul ca asta s-a intamplat nu a avut nici o legatura cu cat de bune au fost sarmalele si nici cu ciorba la evenimentul la care i-am cunoscut.

Nu ar trebui sa generalizezi. Daca aia la care s-a intamplat sa ajungi tu nu a fost ok, nu inseamna ca la nici una nu ai sansa de a cunoaste niste persoane chiar faine.

Ruxandra, ciorba si sarmalele nu au nici o legatura cu faptul ca nu mi-am facut prieteni. Era doar o sugestie pentru cei care organizeaza astfel de eveniment (cu mancare gatita de romani inclusa) si as plati cat se cere daca ar fi mai multe feluri de mancare daca tot este o intalnire a romanilor si trebuie sa fie si mancare romaneasca (cel putin eu asa vreau, sa mananc romaneste la aceste intalniri).

Eu nu te cunosc personal dar stiu ca esti o persoana foarte prietenoasa si deschisa, iar eu sunt mai timida. Pentru tine este foarte usor sa iti faci prieteni pe cand eu trebuie sa fac eforturi ca sa vorbesc cu cineva deoarece lumea crede ca sunt retrasa si implicit ca sunt nepretienoasa (si parca stau departe de mine) si desi sunt timida sunt o persoana deschisa si vreau sa imi fac prieteni.
Am mai fost la o intalnire si m-am simtit data la o parte , am vorbit cu cateva persoane si apoi gata, nu am mai auzit nimic. Nah, poate sunt eu de vina si am ceva in frunte si nu ma place lumea. Nu-i bai.
Dar e bine ca sunt romani care se intalnesc de mai multe ori si vorbesc despre experientele lor in Elvetia si nu numai :)
Si cu asta, ca sa nu fiu ''si mai off topic'', acest subiect este inchis pentru mine.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 04 Dec 2012 9:54 am 
Neconectat
Admin

princessduck scrie:
....
Dar o sa ma duc Sambata aceasta la expozitia de Craciun din ZH unde se pot cumpara vase din ceramica :)

Este in Horgen si eu voi merge duminica la acest Targ de Craciun fiindca sambata am concertul cu Cotabita. :)
http://www.casa-romanilor.ch/node/3190

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 04 Dec 2012 10:26 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

princessduck scrie:
Pentru tine este foarte usor sa iti faci prieteni pe cand eu trebuie sa fac eforturi ca sa vorbesc cu cineva deoarece lumea crede ca sunt retrasa si implicit ca sunt nepretienoasa (si parca stau departe de mine) si desi sunt timida sunt o persoana deschisa si vreau sa imi fac prieteni.
Am mai fost la o intalnire si m-am simtit data la o parte , am vorbit cu cateva persoane si apoi gata, nu am mai auzit nimic. Nah, poate sunt eu de vina si am ceva in frunte si nu ma place lumea. Nu-i bai.
Dar e bine ca sunt romani care se intalnesc de mai multe ori si vorbesc despre experientele lor in Elvetia si nu numai :)
Si cu asta, ca sa nu fiu ''si mai off topic'', acest subiect este inchis pentru mine.

...Io cred ca NU ar trebui sa fie un subiect inchis pentru nimeni, si pân' la urma nu-i deloc offtopic. Am patit aceeasi chestie ca si tine, dar "dificultatea" cred ca e o chestie absolut subiectiva, e ...problema noastra (a ta, a mea, a oricui are acest tip de chestiuni).
Pe undeva s-a produs o..fractura, iar noi (tu, eu si altii ca noi), am pus "atele" dar nu avem curajul sa utilizam membrul fracturat, de teama sa nu doara...

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]