Switch to full style
Răspunde

Sâm, 09 Apr 2011 1:50 pm

Cum se face pentru a da quote sectionat intr-un mesaj? Adica sa sectionezi un mesaj al cuiva si sa scrii raspunsurile tale la mai multe fraze ale sale?

Re: Quote

Dum, 10 Apr 2011 9:53 am

LeDix scrie:Cum se face pentru a da quote sectionat intr-un mesaj?

Io fac asa:

-click "post replay"
-click "Quote" (de pe bara de sus din imaginea aparuta)
-apar doua paranteze patrate: in prima e scris cuvantul "quote" in a doua "/quote"
-"copy" pasajul care intereseaza din postul la care se raspunde
-"paste" pasajul respectiv in spatiul dintre cele doua paranteze de mai sus - apare in paranteza patrata cuvantul quote , textul, apoi alta paranteza patrata in care este scris /quote; ceea ce da in preview :
...

-in prima paranteza tre' sa "atribui" citatul: deci scri ="ionescu" (apare urmatoarea chestie:paranteza patrata, quote="ionescu",inchis paranteza patrata, ceea ce da [quote="ionescu"] ...textul copiat...[/quote] iar in preview
ionescu scrie:...textul copiat...

NB:
-in prima paranteza trebuie neaparat sa fie semnul "egal" si numele celui citat intre ghilimele (fara spatii intre ele)
-in a doua paranteza tre' sa fie neaparat semnul/ si quote (de asemenea fara spatiu intre ele)

Recapitulare
1)paranteza patrata, quote="ionescu" inchid paranteza patrata
2)"past" textul de citat
3) paranteza patrata, /quote, inchid paranteza patrata

Explicatie "babeasca", da' na ! mi's "autodidacta" in domeniu. #:-s
Sper ca ai inteles ceva.

Dum, 10 Apr 2011 10:06 am

LeDix scrie:Adica sa sectionezi un mesaj al cuiva si sa scrii raspunsurile tale la mai multe fraze ale sale?

Pt sectionare:
-quote postul respectiv
-unde vreau sa ma opresc, click, apoi paste [/quote]
-scriu raspunsul
-restul il tai

- daca am de raspuns si la sectiunea ramasa, pentru a o cita, am grija incep cu paranteza patrata in care am quote="ionescu" si sa sfarsesc cu [/quote]

Mie, 13 Apr 2011 5:05 pm

Multumesc, Luminita. Doar ce am pus in practica sfatul tau. :)

Mie, 13 Apr 2011 9:36 pm

No bine ca te-ai descurcat, chiar daca explicatiile erau stufoase si plictisitoare!( :ymsick: )
:) :) :)
Răspunde