Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 20 Ian 2020 12:07 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Conversații pe forum, tonuri și jigniri
MesajScris: Vin, 29 Mai 2009 7:30 pm 
Neconectat
Admin

În ultima vreme au fost multe postări cu atacuri personale, jigniri sau cu un ton care lasă de dorit.

Aș dori ca pe viitor să evităm aceste situații. Ar fi păcat să moderăm toate discuțiile, mai ales că aceste postări nu au fost și nu sunt caracteristice acestui forum.

Multumesc pentru înțelegere.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Conversații pe forum, tonuri și jigniri
MesajScris: Sâm, 30 Mai 2009 3:30 pm 
Neconectat
Admin

Am sters deja cativa utilizatori. Sper sa nu mai fie cazul.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 12 Iun 2009 1:33 pm 
Dragi forumisti

Am fost indemnat sa iterez nemultumirile cu privire la administrarea acestui forum. Am ezitat in prima instanta deoarece nu vroiam sa fac dernanj... o fac insa nu din dorinta de a ma implica in acest forum ci mai cu seama in speranta ca noii veniti sa nu aiba acelasi tratament pe care l-am avut eu.
Am sa incerc sa enumerez evenimentele puctual exprimandu-mi dorinta ca acesta sa aiba un efect si un raspuns coerent din partea dvs. Spun aceasta deoarece am sesizat tendinta de a se raspunde adiacent iar cand am fost atacat si ironizat (nedorind sa fac prea mult tam-tam din asta) reactia fiind de genul “nu mai putem glumi pe acest forum”.

1. Intr-o prima faza, chiar din primele zile ale postarilor pe forum am raspuns in cadrul topicului “Caut cunostinte in Geneva” o informatie conform careia ofeream posibilitatea celor ce locuiesc in Geneva, de a se inscrie pe un grup yahoo “studgeneva” astfel, acestia, putand lua legatura cu multi tineri din geneva inscrisi pe acest grup. In plus, ofeream posibilitatea de a ni se alatura in cadrul unei biserici din Geneva. Acest post a fost sters. Observand aceasta, am subliniat situatia, insa fara efect.

2. In cadrul discutiilor pe teme politice, mi s-a sters un post din motive de “atac la persoana”.
As dori sa reformulez din memorie continutul acestui post si in comparatie cu alte replici gasite pe acest forum, las la latitudinea dvs sa considerati acest gest.
2.1 Acest text facea referire la o replica a d-lui Sottero, care imi sunblinia ca dpdv politic am de ales intre varianta X si Y.... replicandu-i “cine a facut acest clasament? Tu?” dorind astfel sa mentionez ca nu sunt deacord cu ideea in sine ci ca exista si alte posibilitati de a alege intre X si Y.... gest care probabil l-a desconsiderat.
2.2. Puctual, am raspuns si d-lui Petre care propunea, pt rezolvarea problemelor din Romania, citez
Cum se rezolva toate ,...?
Prin conceperea si implementarea unui sistem corect pentru toti romanii fie ei in Tara sau Diaspora.
Raspunzand de genul “un sistem? Buna idee... nu m-am gandit la asta” Tratand, e adevarat, textul cu o usoara ironie datorita lipsei de substanta. In momentul in care acest participant subliniaza ca rezolvarea tuturor problemelor din Romania se pot rezolva printr-un sistem, dati-mi voie sa ma indoiesc de coerenta unei astfel de idei.
2.3. Tot in acest topic, am raspuns d-lui Peter, faptul ca acesta refuza sa inteleaga ca in Romania nu lipsa unei constitutii (eventual implementarea constitutiei Elvetiene in Romania ... idee care personal o consider puerila) este primordiala si necesara in contextul incalcarii constitutiei existente chiar de catre aparatorii legii. Aceasta idee am subliniat-o in repetate randuri, iar in acest topic am afirmat ca “nu voi mai insista sa reexplic acest fenomen deoarece acesta refuza sa inteleaga… cu alte cuvinte imi bat gura degeaba”.
2.4. Tot in cadrul acestui subiect, am afirmat despre ideea integrarii constitutiei dreptpropaganda avand impresia ca tindem sa OTV-izam acest topic.
2.5. Ultima idee expusa in cadrul acestui mesaj, a fost in legatura cu parerea d-lui Peter citez:
“Se pare ca la anumiti oameni nu se poate , este o chestiune de educatie de toleranta.”
Aici consider ca d-l Peter a facut referire la o oarecare lipsa de educatie si toleranta a celor ce nu impart aceleasi puncte de vedere.... Probabil ca aceasta replica a fost luata in considerare drept “atac la persoana”

Am rugamintea, ca in cazul in care textul sters de catre moderator poate fi recuperat, sa poata fi afisat pentru a demonstra ca interventiile mele nu au fost atacuri la persoana. Ce am atacat eu, au fost IDEILE expuse in cadrul acestor discutii. Consider ca este o diferenta intre a ataca o idee publicata pe un forum si a ataca o persoana. Haideti sa nu confundam “un alt punct de vedere” cu o “bataie” sau intr-un atac la persoana.
Deasemenea, implicarea mea in cadrul subiectelor pe tema politica au fost pentru un simplu motiv. Pentru ca imi pasa... si observand ca exista initiative, mi-as fi dorit sa-mi aduc aportul catre eficientizarea unei eventuale actiuni. Astfel, in comparatie cu d-l Petre, care e plecat de mult timp din Ro avand timp sa devinia Peter Badesco, personal am trait mult mai multe evenimente legate justitie si social decat dumnealui, dorind astfel sa impartasesc fenomene acute cu care cetatenii se confrunta. In concluzie, si doresc sa subliniez din nou, am atacat idei nu persoane.

In alta ordine de idei, prin parcurgerea posturilor publicate pe forum, am observat replici mult mai acide si mai personale decat cele facute de mine. Dati-mi voie sa exemplific :
1.
sorinbun
Citat:
incepuse o polemica intre Peter si Marian care s-a intrerupt cred din cauza comentariilor tale, iar asta m-a deranjat

Cu alte cuvinte “tu de ce te bagi?”...(reactie la care nu am ripostat)...Dupa cum spuneam, politica pumnului in gura. N-am sesizat in regulamentul forumului ca trebuie sa ne asteptam randul la postari ca sa nu-i deranjam pe altii.

2.
Tiovarnitel:
Citat:
Si a aparut si mama Omida ....ca nu poate sa se abita fara sa comenteze ea putin ...

Sincer.. sa-i spui cuiva “Mama omida” mi se pare jignire, mai ales in contextul precedent, post in care se poate vedea putina rautate.

3.
Gabriel Iza
Citat:
credeam ca sunt singurul care are impresia asta !!! oare xista subiect la care sa nu fie atotcunoscatoare?!

Atac la persoana sau nu, las la aprecierea dvs

(Nu am absolut nimic cu cei 3 de mai sus... si daca se simt atacati si ei enumerandu-i, imi cer scuze).

Exemplele pot continua bineinteles insa doresc sa ma opresc aici. Intrebarea care se ridica este de ce in aceste cazuri nu s-a procedat la fel? Aici doresc sa fac o supozitie dat-fiind ca exista astfel de argumente, si anume ca am impresia ca am intrat intr-un cadru inchis... in care unii se cunosc cu altii, si cine vine sa se alature, daca nu ne convine, ii dam cu praf in ochi... ca nu e “de-al nostru”. Noi sutem stapani... punctele tale de vedere nu ne intereseaza deci poti iesi.
Consider ca reactia d-lui soterro suvine si din cauza faptului ca acesta impartasea aceleasi idei cu d-l Peter fiind partinitor pe marginea acestor subiecte.
Dovada replici de genul:
Citat:
Cosmin:
Lansez, cu acest prilej, o intrebare celorlalti forumisti: gasiti oportuna propaganda asta ?

Soterro
DA.

Daca e vorba de inoportunitati, mi se par mult mai inoportune incercarile de a-l reduce la tacere.

Precum si
Citat:
Aici nu inteleg o chestie: de ce descurajati omul? Poate are el mai mult curaj decat altii. Va e mila de el? Poate n-are nevoie de mila altora
.

Sunt oare indreptatit ca e partinitor din moment ce a sters un post al unuia care nu e deacord cu ideile lui ? (Sunbliniez... Nu cu el ca om .. ci cu ideile lui....)

Probabil ca facand acest gest, a uitat sa tina cont tot de ceea ce dumnealui scria intr-unul din posturi :

Citat:
Suntem sau nu suntem de acord, va trebui sa supravietuim. Asta inseamna democratie si libertate de exprimare - sa vorbeasca si nea Ion ca si el e om.

As dori sa remarc ce scria intr-un ultim post pe chat:

Citat:
impartialitate nu exista pe lumea asta; nici tu nu esti impartial si nu vad de ce ar fi altcineva (sau de ce ar astepta cineva de la altcineva sa fie impartial).

Consider ca pe un forum putem fi impartiali in calitate de moderatori.... (si asta se poate invata la cursuri de comunicare) insa ma intreb.. daca nu suntem in stare sa fim impartiali... de ce na bagam nasul aiurea?

In speranta de a fi ceva mai toleranti si mai impartiali cu cei ce se vor implica in doscutiile de pe forum, precum si cu cei ce vor dori sa se implice animand acest forum sau propunand teme interesante de discutie, in speranta ca nu mi-am ridicat tot forumul in cap, va urez multa bafta si sanatate.
radu

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 13 Iun 2009 9:07 am 
Neconectat
nou venit

super tare omule! bravo!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 13 Iun 2009 3:46 pm 
Neconectat
Admin

Eu asa inteleg ca libertatea se termina acolo unde incepe sa calce in picioare libertatea altora - de exprimare sau altfel, iar tonul jignitor cam trece peste aceasta limita de acceptanta. Hai sa examinam acum faptele, toate - nu numai cele care convin uneia din parti. Au fost intr-adevar si altii inafara de tine care au jignit, fiecare in felul sau, mai mult sau mai putin pe fata. Au fost si ei avertizati asa cum ai fost si tu avertizat. Unii au incetat dupa aceea cu jignirile (Gabriel de exemplu daca tot l-ai mentionat), altii au continuat (tu si altii). Unele conturi au fost apoi sterse (bobby, tiovarnitel), al tau nu a fost. Eu personal n-am facut-o fiindca printre jigniri mai si spuneai ceva cu miez, de aceea ti-am cerut numai sa-ti reformulezi acel mesaj si sa-l scrii fara atacuri. Mesajul nu l-ai reformulat insa nici magarii n-am mai vazut de atunci, asta insemnand ca scopul (scopul MEU!) a fost atins. Nu trebuie sa ne iubesti pe toti pe lumea asta, nu trebuie sa fii de acord cu tot ce spunem, dar daca scrii mesaje asa cum scrii ACUM esti binevenit oricand pe forum sau oriunde.

Acum as astepta si propuneri concrete de imbunatatire a modului de moderare. Cum sa procedez atunci cand o sa se ia din nou cineva de Giorgia, de exemplu? Aici nu e forum numai de reclamatii ci si de sugestii...

PS: De faza cu studentii din Geneva nu stiu (inca) nimic. Aflam noi.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 13 Iun 2009 5:02 pm 
Draga Soterro...

Cred ca am subliniat de mai multe ori in postul precedent ca am atacat idei si nu persoane.... Nu sunt prima oara pe un forum... mai mult decat atat, sunt si moderator pe unul din ele. (Daca doresti iti pot oferi link-ul) Sincer, asa ceva nu mi s-a mai intamplat. E adevarat ca unii, in calitatea lor de moderatori sunt mai mult sau mai putin politisti.... Repet... mi-ai dat impresia de partinitor... Ti-am oferit si argumentele. Mi-as dori sa reusesti sa faci diferenta intre "nu sunt deacord cu ideea ta" si "esti un..., du-te in.... te bag in.. etc" Astea pot fi considerate jigniri....
Spui ca eu am continuat... Din cate imi aduca aminte, dupa "avertizare", mi-am exprimat intr-adevar parerea la calitatea persoanei dvs in urma reactiei pe care ati avut-o, reactie care poate fi considerata jignire.
Ca idee, in momentul in care aveam o discutie pe acel subiect politic, in care repet.. combateam o idee care o consider puerila (a nu se face confuzie.. termenul de pueril NU l-am atrinbuit participantului la discutie) iar dvs ati aplicat aceasta corectie public, nu face decat sa sectioneze convesatia care cu siguranta nu va mai fi continuata.
Citat:
Mesajul nu l-ai reformulat

De ce spun ca e pumn in gura? Pt ca:
1. Nu am fost informat CARE ESTE TEXTUL EXACT pe care l-ati considerat jignitor. Poate doresc sa stiu EXACT unde am gresit... pentru ca admit ca oricine poate gresi... nu suntem perfecti... insa am dreptul sa stiu cu ce exact? si daca nu sunt deacord, sa ofer posibilitatea unui liber-arbitru nu?
2. Mesajul a fost sters si s-a considerat avertisment (in public)
3. REFORMULAREA ACELUI MESAJ????? Despre ce vorbim? Mi-ati trimis cumva textul original pt a avea posibilitatea de a-l reformula? NU
Deci scopul a fost "avertisment...inchide-ti gura!!!" nicidecum "reformuleaza"

Acestea ar putea fi considerate si sugestii.

Din proprie experientza... In moderarea unui alt forum pe care activez, in cazul in care exista jigniri precum cele enumerate mai sus, copiez textul, subliniez in culoare rosie exprimarea jignitoare , si rog persoana sa reformuleze insa prin MESAJ PRIVAT... nu in public.
De ce evit sa o fac in public? pentru a nu oferi ocazia interlocutorului de cealalta parte a baricadei sa scrie de genul "bine admin ca i-ai tras-o.. yess".. si bineinteles, pt a nu distorsiona sensul discutiei.
TE ASIGUR ca in 4 cazuri am primit un mesaj (tot privat) in care isi cereau scuze si au modificat mesajul.
Cazuri in care au fost foarte vulgari, nu au existat..... ci chestii de genul - citez din memorie - "tu acasa la ma-ta aveai tv?... etc" limbaj destul de vulgar. dar care dupa mesajul privat a fost schimbat in "tu acasa la tine aveai TV..."
In plus... in cazul unui mesaj privat, interlocutorul are posibilitatea sa se explice cu textul sub nas si se-si aduca argumente...
se da deci, un drept la explicatie....

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]