Switch to full style
Despre călătorii în Elveţia, în România sau în alte ţări; mergi cu maşina în ţară şi ai locuri libere; etc.
Răspunde

Calatorie cu permisul

Joi, 16 Feb 2012 11:29 pm

Se poate calatori in (si iesi din) Romania doar cu permisul copilului?
Mentionez ca pe permis este scris ca nationalitate "roman" insa n-are certificat de nastere romanesc (sa-i pot face foaie de drum la consulat).
In jurul "casei" merge doar cu permisul.
Sau mai bine dau tel la consulat?

Multam!

Re: Calatorie cu permisul

Vin, 17 Feb 2012 11:01 am

Buna,
informeaza-te mai sigur si la consulat.
Eu cred ca nu e suficient permisul ptr. calatorii in strainatate. Dar nu sint sigura.
Am avut probleme intr-un aeroport italian cand am calatorit cu certificatul de nastere (italian) al copilului vizat si ptr. calatorii in afara (deci absolut in regula). In sensul ca uneori ne lasau sa trecem fara probleme, alteori ne-au blocat si riscam sa pierdem avionul. Am intrebat la politia italiana care mi-a vizat certificatul ptr. calatorii in strainatate si mi-a spus ca cei de la aeroport sint prost informati si ca ei nu pot face nimic impotriva prostiei.
Oricum cel mai sigur e pasaportul.
O zi buna
A.C.
Ultima oară modificat de dac68 pe Vin, 17 Feb 2012 4:50 pm, modificat 1 dată în total.

Vin, 17 Feb 2012 4:16 pm

Deci sa inteleg ca permisul nu tine loc de carte de identitate?

Vin, 17 Feb 2012 4:49 pm

imi amintesc ca cineva ne-a spus ca permisul nu tine loc de carte de identitate, dar nu-mi amintesc cine (ori avocatul care s-a ocupat de permise, ori Consulatul Italian). Scuza-ma ca iti dau o informatie partiala.
Daca pleci cu avionul si ai aeroportul aproape incearca sa intrebi si acolo.
Iar daca pleci de la un aeroport italian stai atent ca eu riscam sa pierd avionul din cauza unei functionare prost informata.
Si mai ales intreaba si la Consulat.
O zi buna
A.C.

Vin, 17 Feb 2012 4:58 pm

Multumesc!

Joi, 23 Feb 2012 9:49 am

haihui scrie:Deci sa inteleg ca permisul nu tine loc de carte de identitate?

Permisul tine loc de titlu de calatorie fara viza doar în spatiul Schengen.

Joi, 23 Feb 2012 10:00 am

Mersi!
Răspunde