Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 17 Oct 2019 9:43 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 168 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Sa nu te increzi in greci, nici cand ...isi dau acordul?
MesajScris: Joi, 17 Noi 2011 8:46 pm 
Neconectat
membru de bază

Titlul topicului ar trebui sa fie: " Sa nu te increzi in aia mari nici cand iti intind o mana"

Pe SF a fost un documentar - aseara dar cred ca in 3 serii- despre Grecia, EU si problema financiara. Documentarul a trecut in revista toata "istoria" caderii :))

Concluzia:

dezastrul Greciei vine in primul rand exact de la cei care au "salvat-o" adica de la Germania si Franta. De ce ? Pt ca ele au fost primele tari din cadrul pactului comunitar care au incalcat legislatia europeana. O sa caut pe net documentarul, e lung, dar merita vazut :)

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sa nu te increzi in greci, nici cand ...isi dau acordul?
MesajScris: Joi, 17 Noi 2011 9:32 pm 
GIN scrie:
Pe SF a fost un documentar - aseara dar cred ca in 3 serii- despre Grecia, EU si problema financiara. Documentarul a trecut in revista toata "istoria" caderii :))

Concluzia:
dezastrul Greciei vine in primul rand exact de la cei care au "salvat-o" adica de la Germania si Franta. De ce ? Pt ca ele au fost primele tari din cadrul pactului comunitar care au incalcat legislatia europeana. O sa caut pe net documentarul, e lung, dar merita vazut :)

flower_power scrie:
Revenind la greci si UE :)
Datorile nu le-au facut singuri. Adica toti banii pe care acum trebuie sa-i dea inapoi le-au fost dati sub diferite forme: credite ieftine, leasinguri, etc. Inca de la inceput era de asteptat ca nu vor putea plati, si totusi cineva le-a dat.Am auzit ca, chiar si cand datoria publica a depasit un anumit nivel, politicienii germani au preferat sa pastreze tacerea pt. ca si Germania depasise nivelul si nu vroiau sa atraga atentia asupra acestui subiect.
Tot ce grecii au pe [b]minus, e pe plus acum undeva in Europa! anumite banci au facut profit in Grecia. [/b]
lemon_cake scrie:
Pe de alta parte, e clar ca nu au ce cauta in zona euro

De ce nu mai au ce cauta in zona euro ?
Daca UE decide ca Grecia nu mai are ce cauta in UE, va trebui ca in viitorul nu foarte indeparta sa desprinda si alte state( Irlanda, Spania, Portugalia, …). Intotdeuna unul va si mai slab decat ceilati. In moment UE reprezinta cea mai mare piata de desfacere. Renuntand la anumite state, va pierde curand aceasta pozite.
Situatia Greciei e ‘hot’ pt ca astefel se va crea un precedent!
UE trebuie sa faca anumite corectii in modul si rolurile pe care vrea sa le joace in viitor, poate in directia Statelor Unite ale Americii.

P.S : Nu sunt un aparator al grecilor! :) Sunt pentru combaterea cauzelor si nu a simptomelor !

:? :? :?
...mda.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 17 Noi 2011 9:41 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Trebuie sa fim naivi sa credem ca situatia grecilor n-a fost cunoscuta. Problema e ca s-au manevrat cifrele in bugete si raportari, nimeni nu se astepta la o gravitate atat de mare.
Daca Romaniei i s-au inlesnit anumite lucruri cu conditia ca Ro sa incheie contracte cu anumiti parteneri europeni (a vorbit presa la vremea aia), nu vad de ce n-ar fi o practica generalizata.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 17 Noi 2011 11:43 pm 
GIN scrie:

Mai intai trebuie sa spun ca imi sunt simpatici grecii. Dar, sa nu exageram. Bancile, in goana lor dupa profit, ca asta este ce le mana pe ele in lupta, au acordat credite in conditii de risc mult mai mari, s-au dat credite imobiliare si ipotecare pe banda rulanta, unor indivizi care, evident, nu pot garanta aceleasi venituri pe o perioada de 30 de ani. De ce, pai investim in beton. Ce, nu stiti ca betonul in 20j de ani se transforma in aur (i se va insuti valoarea pe piata)? :mrgreen: Asa ca mai mira pe cineva ca au dat bani guvernelor, care, zice-s-ar, prezinta garantii mai mari, cu ochii inchisi?
Faza cu
Citat:
Tot ce grecii au pe [b]minus, e pe plus acum undeva in Europa! anumite banci au facut profit in Grecia.
nu o cumpar, pt. urmatoarele motive:
-bancile au si ele pierderi
-daca era asa, nu ar fi fost tot scandalul asta, scaderea atator actiuni la bursa etc.
-Greciei i s-a iertat juma' din datorie (capital plus dobanzile aferente). Evident, ca sa poata plati totusi ceva.
Problema este ca altii, ex. Franta, Italia, mai produc ceva (industria automobilelor de ex.). Nu stiu cum o sa o scoata grecii la capat din vanzarile masive de ouzo si tzatziki.
Poate, zic io ca morala este, e mai bine sa nu te intinzi mai mult decat iti este plapuma?
P.S. Si evident ca au falsificat documente, au ascuns nivelul deficitului bugetar etc. etc. etc. (criteriile alea de convergenta monetara erau probabil glume de mult) Iar altii s-au prefacut ca ii cred.
Adevarul e undeva la mijloc. Ca intotdeauna.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 18 Noi 2011 11:37 am 
Neconectat
Admin

Asta e ca si cu consumul de droguri: care VERIGA este de vina in tot lantul de la producator la consumator? Consumatorii greci ies acum in strada cerandu-si injectia zilnica, dealerii lor sunt suparati ca le-a picat afacerea, producatorilor li se impun reguli foarte stricte... fiecare a fost de vina pentru ca fiecaruia i-a convenit. Asa ca n-are rost sa ne vaicarim de mila unora sau altora, au stat ani de zile in perne de puf cum noi fraierii numai am visat.
Cine vrea sa se lase de consum se lasa sau se lasa ajutat, punct.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 20 Noi 2011 5:22 pm 

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 20 Noi 2011 5:58 pm 
Ufff, ce demagogic si discursul asta. :)
Am urmarit ieri un documentar realizat de un regizor italian din Tirolul de Sud. E vorba de o fresca a Italiei, pe regiuni. Italy: love it or leave it. Foarte interesant..
http://www.cineman.ch/movie/2011/ItalyLoveItOrLeaveIt/

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 21 Noi 2011 2:45 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Oricum Berlusconi a lasat Italia asa cum e (si e mult mai rau decit imaginati sau puteti vedea intr-o simpla vacanta) si spune ca e vina celor de dinainte. Dar el de citi ani e prim ministru ?
Inainte era cam tot el. Nu se poate da vina la infinit pe cei de dinainte si la o distanta de 20 de ani (ca de exemplu in Romania: toti zic ca e rau in Romania si ca e vina comunistilor de acum 20 de ani, dar au trecut 20 de ani si dupa 20 de ani si din un razboi se iese mai bine...)
Dupa mine italienii nu au pierdut nimic cu demisia lui Berlusconi, dar nici nu cred ca vor gasi pe altul mai bun. E o problema de mentalitate; in general in Italia corectitudinea nu e premiata, daca esti corect te considera fraier.
In ceea ce priveste restul, nu intru in meritul drepturilor si obligatilor care vin in urma aderarii la Com. Europeana. Nu stiu daca "tragerea de urechi" a italienilor si a grecilor incalca independenta statelor respective, dar oricum cred ca totul depinde de acest mecanism al datoriilor. Nu e bine cind le ai, dar nu te privesc nici prea bine nici cind nu le ai.
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 21 Noi 2011 4:00 pm 
Ce-am putut sa vad in documentarul asta, ca de altfel si in altele...m-a lasat cu gura cascata. I se cantau, da, efectiv cantau ode! maritului Berlusconi mai ceva ca lui Ceasca, cu diferenta ca sustinatorii lui B cantau din inima si cu convingere. Ridicol. Doamne, si astia au trait in libertate in ultimii 70'j de ani :((

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 21 Noi 2011 4:58 pm 
Din punctul meu de vedere , Berlusconi era "produsul" societatii din care a "emers". Italienii, ca si noi (parerea mea :) ) au nevoie de un "tatuc" ; de unul care sa le arate "la strada", sau sa "confirme" ca strada pe care au ales-o ei este OK.
lemon_cake scrie:
.... I se cantau, da, efectiv cantau ode! maritului Berlusconi mai ceva ca lui Ceasca, cu diferenta ca sustinatorii lui B cantau din inima si cu convingere. Ridicol. Doamne, si astia au trait in libertate in ultimii 70'j de ani :((

Diferenta consta in faptul ca majoritatea dintre voi ati auzit acele "ode pt Ceasca", muuult mai tarziu de momentul "initial". ...In sensu' ca la momentul initial, odele pt Ceasca erau ...sincere.

Sfidez pe oricine care exista in '68 si care poate spune ca nu a fost cel putin "mândru" de faptul ca e român si ca reprezentantul lui a spus NU invaziei rusesti in Cehoslovacia.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 21 Noi 2011 5:31 pm 
Ups. Nici nu eram in proiect la vremea aceea, probabil m-as fi simtit si eu mandra. Desi..."invazia" ruseasca nu se petrecuse cu succes in Ro? :ymalien:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 21 Noi 2011 6:13 pm 
lemon_cake scrie:
Ups. Nici nu eram in proiect la vremea aceea, probabil m-as fi simtit si eu mandra. Desi..."invazia" ruseasca nu se petrecuse cu succes in Ro? :ymalien:

Prajiturico, eu eram..Eram micuta, si tatal meu era in "alarma" (adica nu-l mai vedeam deloc- era aviator al armatei romane). In iarna aceluiasi an tatal meu s-a imbolnavit tare, iar asta ne-a marcat viata pt totdeauna....

..Dupa aia, Ceasca a fost invitat de Elizabeta, regina GB, de Pompidou si alti "mari ai vremurilor"... Apoi, am aflat ca declaratia (refuzul de interveni in Cehoslovacia) era sprijinita de China(cu care Ceasca tocmai incheiase un tratat de "pretenie vesnica")...

Deci, in '68, URSS si-a aratat coltii Cehoslovaciei si ...diverselor "primaveri"; a cerut tuturor statelor semnatare al Blocului de la Varsovia sa intervina in Cehoslovacia si sa "rapuna dusmanu' " capitalist. Iar Ceausescu s-a opus. De fapt a fost singura "voce" (apartinand blocului de la Varsovia) care a refuzat "sa cante" la unison cu brava conducere sovietica..
...si-atunci m-am simtit foare mândra de tara mea si de Ceausescu!
..., am aflat apoi, din mai multe surse, ca soldatii romani au fost trimisi sa apere granitele de sovietici, cu arme fara munitii..Mai precis au fost trimisi sa fie "carne de tun". Din fericire, URSS s-a abtinut sa treaca peste teritoriul romanesc ..

Ultima oară modificat de luminita pe Lun, 21 Noi 2011 8:46 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 21 Noi 2011 7:26 pm 
Offf Luminita, ce trist. Povestea tatalui tau, povestea soldatilor-carne-de-tun.
Stiu ca au fost atatia oameni care au luptat pt. Romania, au crezut, au avut o patrie. Unii au crezut si in comunism. Astazi, pare..de necrezut. :( Ehee, "Adio, adio, patria mea cu î din i, cu â din a"..(poate ati citit cartea)
Mai bine ne intoarcem la italieni (ca de greci ne-am ocupat :) ). Fratii nostri, intru mentalitate si comportament.. Cu toate ca mafia noastra este copilas pe langa mafia lor, sper ca la noi nu va fi totusi niciodata ca in Calabria, Sicilia..intr-adevar, Italia e intr-o stare deplorabila, ca societate. Si ca sa semanam si mai bine, se pare ca si italienii au cultul "tehnocratilor"...daca e sa vie mantuirea natiei, apoi de la un tehnocrat corect, cinstit si competent va veni! =))

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 21 Noi 2011 7:38 pm 
Neconectat
membru de bază

lemon_cake scrie:
Cu toate ca mafia noastra este copilas pe langa mafia lor, sper ca la noi nu va fi totusi niciodata ca in Calabria, Sicilia.

Pana la Romania eu ma ingrijorez de infiltrarea lor in Elvetia :)

http://www.swissinfo.ch/ger/politik_sch ... d=30707046

Ultima oară modificat de Giorgia pe Lun, 21 Noi 2011 9:38 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 21 Noi 2011 8:58 pm 
lemon_cake scrie:
Stiu ca au fost atatia oameni care au luptat pt. Romania, au crezut, au avut o patrie. Unii au crezut si in comunism. Astazi, pare..de necrezut.

Da..au crezut in comunism...Niste cretini. Ca si mine de altfel. Precizez ca nu m-am "inregimentat " niciodata, intrucat ideea de "haita " mi-a repugnat dintotdeauna...
Cati dintre voi ati citit Capitalul?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 21 Noi 2011 10:02 pm 
...tocmai scrisesem un frumos discurs despre istorie, Mafia, l'Ndrangheta, la Camorra si Santa Corona Unita, precum si opiniile mele in legatura cu mersul lucrurilor in Italia si in lume. Din pacate , cand sa .."submit", mi-a fost sters tot.
O seara faina!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Noi 2011 9:45 am 
GIN scrie:
Pana la Romania eu ma ingrijorez de infiltrarea lor in Elvetia :)

http://www.swissinfo.ch/ger/politik_sch ... d=30707046

Sanchi. Te ingrijorezi tu, dar....nu cumva elvetienii aplica, ca de obicei, ideea "da' ce, banii lor ce au. Banii nu au miros."..Gramajoarele de aur ale indezirabililor au permis micului stat alpin o larghete si o ne-stramtorare de care altii nu au avut si nu vor avea vreodata parte. ( Stii ce inseamna pt. alte tari sa se imprumute cu niste rate ale dobanzii uriase?)
Nu ca nu sunt baieti buni si corecti, la modul general. :mrgreen: Sper sa ma insel, iar lupta impotriva spalarii banilor sa fie pe bune.
Pana la urma pe Al Capone l-au infundat pe motiv de evaziune fiscala, morala fiind - daca se vrea, se poate.

Luminita, poate refaci "postarea"? (please) :ymhug:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Noi 2011 2:41 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Salut tuturor,
ca Berlusconi nu vroia sa vada ce e in jurul lui si continua sa declare ca "totul e bine", PIL e in crestere de 0,0000000000001% (ptr. el orice gasea in crestere de 0,0000001 era motiv sa fie mandru) e evident. Probabil nu-l interesa, ca era ocupat cu altele (o gramada de procese la care oricum nu se prezenta si o gramada de petreceri pe care le dadea). In sfirsit era un om f.f.f. ocupat cu treburile lui.
Si Ceausescu zicea ca merge bine, dar dupa parerea mea (nu sint economist) in anul 1989 Romania avea mai mult viitor facind alegeri mai bune; cum a facut China. Nu trebuia sa renunte la industria pe care o avea si ce trebuia privatizat, se privatiza, dar nu pe doi bani. Atunci nu avea datorii si folosind o alta cale de a intra in capitalism fara sa se lepede de industrria pe care o avea, poate ne mergea mai bine. Poate. Oricum, dupa cit se vede, nu se poate zice ca situatia de acum e infloritoare.
Dar situatia Italiei e mult mai grava si e agravata si de (in)cultura si mentaliatea italienilor; daca in Italia a ajuns ministru o "showgirl" care cu putin timp inainte facea calendare dezbracata (problema n-ar fi ca se dezbracase sa pozeze, dar ca pregatirea ei ca ministru se limita la acest lucru si nimic altceva). In sensul ca nu avea o pregatire demna ptr. un ministru. Sau sint exagerata sa pretind o minima pregatire ptr. un ministru ?
Oricum italienii accepta orice (mai putin strainii)...
O zi buna
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Noi 2011 11:01 pm 
Salut dac..ule!
In '89 Romania NU mai avea datorii! In fond de asta a trebuit ca Romania sa cada!!! Ceasca s-a shucarit! Tare! Pentru ca nush ce banca internationala nu a mai vrut sa-i dea imprumuturi in termeni "normali" ci cu dobanzi inadmisibile (nu conteaza ca imprumutul era pentru cultul personalitatii- Casa Poporului, Transfagarasanul, etc) , drept pt care a zis: "imi bag picioarele in banii vostri¨o sa fac ceea ce mi-am propus singur"
... rezultatu'a fost ca romanii mancau gheare de pui si faceau racituri din copite de porci...

..Rezultatu' a fost ca muritoru ' de rand a fost pus in situatia sa "se descurce" (de regula fara a respecta legea) pentru a supravetui.
..In octombrie '89 am reusit sa intru "pe felie" cu un "mahar" (in sensu' ca stia CUM sa fure si sa bage in chiloti carne, lapte etc) si sa-l vanda unei proaste (la triplu pret) care a facut ceva scoala, da' trebuia sa dea de mancare juniorilor care plangeau de foame acas'.... Nu-i problema: "proasta" avea bani (salariul) doar ca nu avea ce cumpara(in afara de paste care se ...dizolvau dupa ce erau aruncate in apa transformandu-se in lipici, si macrou congelat). Proasta mergea la restaurant ca sa cumpere portocale (ca junioru' trebuia sa bea sucuri- mde- varsta si anotimpu' ) si le platea probabil quadruplu de cat faceau... (Chestia cu MAHARU' a durat doar pt 2 livrari)

...Probabil ca cei mai multi dintre voi nu stiti ce inseamna "cartela", ca nu stiti ce inseamna sa "ai dreptul " la 500 ml de ulei pe luna, 1 pachet de unt pe luna, 500 gr carne pe luna (inclusiv mezeluri), 1/2 kg de faina de grau pe luna...

Ceausescu...nu stiu ...e posibil ca el sa fi fost victima "sfintilor" din jur. Mai precis a alora care faceau osanale purcicai din Cucuietii din Deal care facu' un purcel, da' la "raportare" facuse 12....

E usor acum sa aratam cu degetul..
Chiar spre Berlusconi ,un om foarte "ocupat" cu problemele personale ( de la gagici la procese)...

Chestia e : nu cumva nu intelegem cum devine cazu' si indreptam des'tu' spre cine nu trebuie?

PS Dac-ule, in legatura cu ce zici mai sus, voi reveni. Voi incerca sa "explic" mentalitatea verisorilor din peninsula. :D

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Noi 2011 11:52 pm 
lemon_cake scrie:
Luminita, poate refaci "postarea"? (please) :ymhug:

Boo, nush daca's capabila sa refac postarea. In general ma "fura valu' " si uit.
Incerc:

Deci totul a inceput (sa-mi dea de gandit) acu’ cativa ani. Ieseam de pe autostrada “del sole” dupa o calatorie lunga si obositoare. Eram cu nervii in pioneze. Stateam la coada, cand vreo 3-4 masini s-au bagat in fata noastra fara nici o jena, cu radiourile la max, cu ochelari de soare (si fitzele incluse) si cu tigari “speciale.”
Io, cu repertoriul de injuraturi tocmai “updatat” si cu mediumurile in sus ma lansam sa aprostofez indezirabilii.., cand ma trezesc sub bord , cu capul acoperit si cu respiratia nelinistita a tovarasului de drum: “ce faci, vrei sa ne omori pe amandoi? Inchide pliscu’ si tine-ti destele la locul lor!”
Mi s-a pus pata! Era prima oara cand partenerul meu s-a comportat in felu’ asta, ma simteam frustrata, eram nashpa!
..Dupa doua zile ne-am prezentat la nunta la care eram invitati. Serviciul religios (foarte lung dupa parerea mea) a fost *parfum” (adica neimportant) fata de tensiunea pe care am simtit-o toti invitatii pana cand cativa dintre ei (tot cu ochelari, costume negre, limuzina si etc) s-au carat.
Am cerut explicatii. Ceea ce am “primit” a fost o chestie genu’ : “Fato, vezi-ti de trebile tale! Lucrurile stau “asa”, iti place sau nu!”

Ajunsa acasa, am incercat sa inteleg lucrurile. M-am pus pe net, pe carti, etc…
Deci, ceea ce am inteles io:
Mafia e o…chestie care s-a nascut prin secolul 17,in Sicilia, pe principiul “robin hood”(luam de la bogati si dam la saraci). Acelasi tip de organizatie s-a format ulterior si in peninsula, in sud: in Campania se numeste Camorra, in Calabria -l’Ndrangheta(se pare ca acum este cea mai puternica in lume) , in Puglia -Santa Corona Unita.
…Chestia e ca “gustul puterii” este mult prea ..seducator, si ca naste…monstrii. Acest frumos ideal s–a transformat in altceva. S-a tranformat in dorinta de a avea “control” dand “de munca”, luând “pizzo”(taxa de protectie) etc.
Asta e valabil pentru organizatiile de tipul asta, pentru dictatori, pentru idei generoase, etc.

Din punctul meu de vedere.,acest concept este cea mai tare “amprenta” pe care Italia a dat-o lumii intregi.(mult mai tare decat pizza, leonardo da vinci , versace si dolce gabana)

In timp, cel putin in sud Italia, puterea acestor organizatii a depasit cu mult puterea statului: asta pentru ca ignoranta, teama, lipsa acestuia (a statului) au depasit orice limita, si poate ca statul e prea tanar (are doar 150 de ani) si i s-a cam rupt in paispe de ce mama naibii se intampla in sudul tarisoarei.

Ceea ce s-a intamplat in ultima saptamana in frumoasa peninsula, in opinia mea, spune urmatoarele: “Aruncam pisica moarta in curtea tehnocratului, si, intre timp noi ne “cosmetizam”, ne “vitaminizam” si incepem frumoasa campanie electorala pentru 2012. De ce mama naibii tre’ sa ne asumam o raspundere? Noi suntem frumosi, destepti, facem si calendare sexi.. Prin urmare acu’ noi ne pregatim, facem-desfacem aliante, si etc. Oricum lumea nu ne uita (mai facem si noi fitze pt o lege sau alta, nu? Ca doar asa-i in politica ..)...este doar un dragut aranjament pentru a nu-si asuma raspunderea pt viitorul adevarat al tarii, pastrand portita: "io as fi facut asa..*

…Daca pentru noi Caragiale este vesnic actual, pentru italieni Goldoni si a sa “comedia dell’arte” a fost, este si va fi mereu… contemporan.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 23 Noi 2011 9:44 am 
Neconectat
tânără speranţă

Draga Luminita,
ai descris bine mentalitatea si modul italienilor de a se purta; dar ceea ce ai vazut tu e prea "soft".
Eu am trait 18 ani in peninsula si-i sfatuiesc pe toti :
-sa nu claxoneze un italian
-sa nu reproseze unui italian ca a parcat unde nu trebuie blocindu-i iesirea
-sa evite orice discutie cu italian
-sa-i lase sa le-o ia inainte la coada (pierzi citeva minute dar ramai in viata- vezi intimplarea Maricicai care s-a certat cu un italian la Roma)
-daca lucreaza in Italia in negru sa nu pretinda "prea mult" de la patron sa le faca actele (vezi intimplarea de acum citiva ani cind unui muncitor roman patronul i-a dat foc de viu ptr. ca si-a permis sa insiste sa-l angajeze in regula; bineinteles aceasta poveste nu a avut un mare efect mediatic)

Cu stima
A.C

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 23 Noi 2011 10:51 am 
Dac, Luminita, va multumesc pt. comentariile voastre. Cine nu a trait acolo nu are cum sa stie lucrurile astea. Mi-as permite sa adaug ca sunt multe alte neamuri in Europa care au ideea asta: ce poti sa stii tu mai, tu vii din Romania, nu conteaza ca esti un emigrant pregatit, nu conteaza prestigiul muncii tale, nimic. Si sa nu-mi spuneti ca noi suntem de vina, ca noi singuri ne-am facut imaginea pe care ne-am facut-o. La Arte am vazut un documentar dedicat lui Berlusconi si catorva oponenti (oricat de proasta ar fi parerea noastra despre italieni, sa stiti ca sunt si oameni care se opun tot circului asta), poate nu stiti ca domnul asta a fost implicat in chestii dubioase cu extrema dreapta, terorista. Eu zic ca rasismul si xenofobia sunt politici incurajate de la cel mai inalt nivel, si ce sa faca si italianu' de rand, mai ales cand nu il ajuta nici inteligenta si nici educatia. Din pacate, romanii nu au un Minister de Externe care sa intervina in cazurile astea, ai nostri tac, sa nu deranjeze. Ati vazut vreo campanie mediatica impotriva rusilor, vreodata? Neah. Asa ziceam si eu.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 23 Noi 2011 11:55 am 
Neconectat
membru de bază

lemon_cake scrie:
Mi-as permite sa adaug ca sunt multe alte neamuri in Europa care au ideea asta: ce poti sa stii tu mai, tu vii din Romania, nu conteaza ca esti un emigrant pregatit, nu conteaza prestigiul muncii tale, nimic. Si sa nu-mi spuneti ca noi suntem de vina, ca noi singuri ne-am facut imaginea pe care ne-am facut-o.

Nu noi, unii dintre noi!

Dimineata ascultam la radio un reportaj despre migratia nemtilor si perceptia integrarii acestora in societatea helveta. Un cliseu: nemtii sunt aroganti! Dezmintit de un profesor etnolog al universitatii din Berna. Totusi explicatia lui e rationala:

ajunge sa fie unul sau doi nemti aroganti, aceasta "veste" umbla mai repede decat una de genul " ce amabili sunt nemtii". Apoi, cliseul este intarit prin simpla realitate ca interlocutorii pleaca deja de la premiza: nemtii sunt aroganti ! Cel mult pot "uimii" prin faptul ca nu sunt.

Cam acelasi fenomen e valabil si pt romani. Si tot de aia, am ales de ex sa particip acest an la un revelion romanesc. Nu din patriotism sau din lipsa de program TV acasa, ci de-a face "unora" cunostinta cu romanii aia "rai si urati" :P

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 23 Noi 2011 1:56 pm 
Mda, nu stiu cat va schimba perceptia generala faptul ca tu le faci unora cunostinta cu romani frumosi si buni. Nu ma porni sa critic incapatanarea helveta... :mrgreen: La nivel de stat, eu le-as fi impus cote pe piata muncii. Da, pt. aia 2 elvetieni care lucra in Romania, as fi facut tam tam-ul cu cotele. La fel si pt. cei care ne-au impus restrictii pe piata muncii din UE, in acelasi timp acordandu-le unda verde la EU-8. Daca iti zici ca e ridicol, ei bine, eu nu cred. I-ar enerva. :mrgreen: :ymdevil:
Mai sincer mi s-a facut cam greata de toata povestea asta, nu mai sper eu sa ocupam si noi un locusor decent in Europa.
Dar cand vezi altii ce probleme au..in fine. Noi sa fim sanatosi. :wink:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 23 Noi 2011 2:06 pm 
Neconectat
membru de bază

lemon_cake scrie:
Mai sincer mi s-a facut cam greata de toata povestea asta, nu mai sper eu sa ocupam si noi un locusor decent in Europa.

Si de cand zici ca esti in Elvetia ? :P

Sa vezi greata cand vei fi cam de 10-20 ani si cu pasaport rosu in bunznar :))

poate te ajuta asta ;)

http://www.casa-romanilor.ch/visul-unei ... rna-2009-0

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 168 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul

Ora este UTC [ DST ]