Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 15 Noi 2019 8:04 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: biserica in politica
MesajScris: Lun, 26 Oct 2009 7:06 pm 
Neconectat
Admin

Evenimentul Zilei: Parteneriatul Politică-Biserică, o afacere prosperă de 20 de ani

Citat:
E vorba despre o întrebare pe care ministrul culturii, Toader Paleologu, a exprimat-o public în Parlament, când a constatat că jumătate din bugetul Ministerului Culturii se duce pe construcţia de biserici. “Mai avem nevoie să construim multe biserici?”.
Citat:
Sumele alocate cultelor, de la bugetul naţional, au crescut şi ele corespunzător, de la 3 milioane de dolari anual până în 1998, la 10 milioane de dolari în 1999, 40 de milioane de euro în 2007, 100 de milioane de euro în 2008.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: biserica in politica
MesajScris: Dum, 08 Aug 2010 9:18 pm 
Citat:
"Hienele dau tarcoale si au inceput sa latre. Au iesit din ascunzisul lor si isi arata coltii. Asta pentru ca se simt amenintate: ar putea fi lovite in cel mai dureros punct – buzunarul.

Biserica Ortodoxa Romana nu vrea nici in ruptul capului sa fie impozitata pentru ca “sprijinul de la bugetul de stat asigură doar în parte cheltuielile pentru salarizarea personalului clerical şi neclerical al cultelor religiose”. Pai da, pentru ca in rest popii isi asigura veniturile prin diferite taxe IMPUSE de botez, nunta, inmormantare, etc si donatii consistente ale unor suflete caritabile, cu bani multi, care spera sa isi rezerve un loc in Rai. Sau de parinti disperati care spera ca un miracol sa le salveze copiii."

(de aici: http://pandoras.realitatea.net/politica ... 11868.html)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 11 Aug 2010 12:07 pm 
Neconectat
tânără speranţă

..."Spuneti-mi ce-i dreptatea? - Cei tari se îngradira
Cu-averea si marirea în cercul lor de legi;
Prin bunuri ce furara, în veci vezi cum conspira
Contra celor ce dânsii la lucru-i osândira
Si le subjuga munca vietii lor întregi.

Unii plini de placere petrec a lor viata,
Trec zilele voioase si orele surâd.
În cupe vin de ambra - iarna gradini, verdeata,
Vara petreceri, Alpii cu fruntile de gheata -
Ei fac din noapte ziua s-a zilei ochi închid.

Virtutea pentru dânsii ea nu exista. Însa
V-o predica, caci trebui sa fie brate tari,
A statelor greoaie care trebuie-mpinse
Si trebuiesc luptate razboaiele aprinse,
Caci voi murind în sânge, ei pot sa fie mari.

Si flotele puternice s-armatele faloase,
Coroanele ce regii le pun pe fruntea lor,
S-acele milioane, ce în gramezi luxoase
Sunt strânse la bogatul, pe cel sarac apasa,
Si-s supte din sudoarea prostitului popor.

Religia - o fraza de dânsii inventata
Ca cu a ei putere sa va aplece-n jug,
Caci de-ar lipsi din inimi speranta de rasplata,
Dupa ce-amar muncirati mizeri viata toata,
Ati mai purta osânda ca vita de la plug?
..."
Marele Mihai Eminescu 1874

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 11 Aug 2010 5:06 pm 
Neconectat
Admin

Nu-s de acord cu Eminescu :) aia inventata ca sa te puna in jug e biserica, nu religia.
Religia a aparut din teama de necunoscut.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 11 Aug 2010 5:33 pm 
Neconectat
nou venit

JUST,adica;adevarat ca,biserica a incercat si,mai incearca sa tina lumea in friu(intuneric)¨!
:ymdevil:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 11 Aug 2010 5:57 pm 
Soterro scrie:
Nu-s de acord cu Eminescu :) aia inventata ca sa te puna in jug e biserica, nu religia.
Religia a aparut din teama de necunoscut.

Fals!!! Aia inventata e religia, bello!!! Oare de cine?!?!?!?

Care-o fi treaba bisericii si a cultelor, in general? Alea sunt "institutii"...sau poate altceva? Care este "obiectul muncii" lor, care este "scopul"? (sau poate nu au un scop care ar putea fi "taxabil", precum diverse organizatii non profit? :p )
Care sunt "premisele proiectului"??? Care este "argumentul" decisiv"?
"Scopul" e ala care l'ai mentionat ...

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 12 Aug 2010 12:14 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Soterro,
biserica, religia, uneori diferentele sint atat de mici...
De acord religia s-a nascut din superstitie, din teama de necunoscut, iar biserica a sfrutat aceasta frica a muritorului de rind, a alimentat-o in cursul secolelor si o impune si astazi deja de la o virsta frageda.
In Italia, de exemplu, la gradinita de la 3 ani se face deja religia. Nu e obligatoriu, dar toti parintii italieni isi inscriu copii la orele de religie. Fetita mea, daca s-ar fi dus la gradinita, ar fi trebuit sa aleg intre a face religie sau intre a fi separata (sa ramina singura in alta clasa) in timp ce toti colegii se duc in alta clasa sa faca religie, cu consecinta de a fii "rupta" din grup. La 3 ani esti prea mic pentru a valuta creationismul sau evolutionismul, mai ales ca Darwin se studiaza abia catre 14 ani. Deci religia are un avans de mai bine de 10 ani.
Si bunica mea m-a invatat primele rugaciuni, probabil la aceeasi virsta, dar cu o mare discretie si fara impuneri care m-a facut sa ma "apropie" de religie datorita dragostei mele fata de bunica mea.
Acum biserica e prezenta in ziare, televiziune si mai ales in bugetul statului.
Cred ca pentru Eminescu diferenta dintre biserica si religia era imperceptibila.
Nimeni ca biserica nu promoveaza atit de bine "teama de necunoscut", religia.
Va expun experienta pe care am avut-o la o biserica romaneasca din Italia.
M-am casatorit in biserica catolica cu ritul mix:catolic si ortodox.
Eu ortodoxa, sotul catolic.
In momentul casatoriei preotul catolic mi-a cerut sa semnez un act in care mi se cerea sa nu -l convertesc(asa se zice ?) la religia ortodoxa pe sotul meu. Nu-mi trecuse niciodata prin gind sa-i cer sotului asa ceva, asa cum nici eu nu m-am gindit niciodata sa renunt la religia ortodoxa, deci am semnat. In plus mi se cerea ca ai nostrii copii sa fie botezati catolici. Traind in Italia, si pentru a nu se simti "diversi" de prietenii lor si vazind ca sotul meu e catolic, am semnat.
Credeam sa preotul roman stia de acest lucru. Oricum nu asta e important.
Oricum el a facut slujba impreuna cu preotul italian si a fost o nunta frumoasa.
In anii urmatori ma duceam destul de rar in biserica; faceam mai bine de o ora pina la biserica si cum lucram foarte mult (cariera, vezi)ma duceam la biserica cu ocazia Pastelui sau a Craciunului.
Simbata si duminica aveam ca prioritate copiii, sa-i duc un pic la parc ca stateau toata saptamina aproape segregarti in acest oras de ciment), sa fac cumparaturi si cite ceva in casa.
Intr-o buna zi, mama mea mi-a cerut sa mergem la biserica sa cumparam un calendar. Nu era in orarul cind biserica era deschisa si de aici probabil preotul a inteles ca nu o frecventam in mod regular. A inceput sa ma intrebe cind m-am confesat ultima oara (cind m-am casatorit, i-am raspuns), de cite ori vin la biserica si copiii daca sint ortodocsi.
A urmat o serie de fraze tipul: (adresate mamei mele, ca eu nu mai eram nici demna sa-mi adreseze cuvintul) ce fel de educatie i-ati dat copilului acesta ecc....
Cind a vazut copiii ca au facut cruce ca ortodocsii credeam ca se mai imbuneaza, in schimb a inceput sa-mi zica (tonul era destul de alterat) ca imi imbolnavesc copiii de schizofrenie in felul acesta(fraza spusa in fata lor), ca ei o sa aiba o dubla personalitate, ca nu vor mai stii cine sint ....
Preotul era de parere ca sa botez copiii ortodocsi. Nu catolici.
Asa incep certurile, razboaiele, pentru o convintie.
Sotul meu ar fii fost de acord sa botez unul catolic si altul ortodox; in felul acesta impacam cele doua biserici.
Dar doi frati botezati divers ????
Fratii trebuie sa ramina uniti, nu separati de convintii sau religii. Cind vor fii mari isi pot alege singuri strada lor, cu tot ceea ce implica.
Inutil sa spun ca ai mei copiii vorbesc romaneste si ca la sfirsit fetita m-a intrebat de ce m-a certat atit de mult preotul, ce am facut atit de rau. Preotul pentru ea era o figura de mare respect si sa-si vada mama certata in felul acesta a turbat-o mult.
Niciodata nimeni nu m-a certat cineva in felul acesta (in afara parintilor mei, bineinteles).
Cu respect
Claudia

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Aug 2010 6:53 pm 
Neconectat
nou venit

**==[/url]
putina meditatie,...nu strica !http://www.youtube.com/watch?v=rhqtLefUvA4&feature=related

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 14 Aug 2010 1:40 am 
Wow..Romi. No apai interesant filmu' tau. Cu Steaua lu' David in prim plan. Francmasonerie. Evrei. CONSPIRATIE... :shock:
Si subtitrarea e "pe romana"... :)) Cooool. :-q

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 15 Aug 2010 2:23 pm 
Romi scrie:
**==[/url]
putina meditatie,...nu strica !http://www.youtube.com/watch?v=rhqtLefUvA4&feature=related

...de meditat LA CE mai precis , Romi? :-??

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Aug 2010 7:19 am 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
...de meditat LA CE mai precis , Romi? :-??
La ceva fara legatura cu tema initiala :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Aug 2010 10:06 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Buna, am si eu o intrebare de principiu. De ce trebuie sustinuta institutia "biserica" cu bani de la stat? Sint de acord ca bisericile existente, ca monumente istorice sa beneficieze de bani publici, dar preotii, administratia? Daca un sat sau oras doreste slujbe la biserica, sa le plateasca din bani locali sau din donatii. Cine doreste slujba la biserica sa plateasca un preot. Nu se gasesc destui enoriasi-nu e slujba.
Ideea nu este a mea. Am intilnit-o in concediu in SUA. Desi nu sint un fan american **== nu as fi crezut ca la ei nu exista "religie nationala". Mi s-a parut interesant ca intr-o tara unde politicienii il invoca pe dumnezeu in fiecare discurs si este pomenit chiar pe bancnote, fiecare religie se lupta sa supravietuiasca pe cont propriu.
La noi in Europa, unde religia se impleteste cu istoria e mai complicat, dar nu ar fi buna o solutie ca asta?
:-bd

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Aug 2010 10:31 am 
Neconectat
Admin

conny scrie:
dar nu ar fi buna o solutie ca asta?
:-bd

Bineinteles ca ar fi - ATUNCI s-ar vedea cat de "nationala" e biserica ortodoxa de fapt. Asa si-ar castiga si credibilitatea: daca intr-adevar 95% din romani (cam atati se declara ortodocsi, nu?) ar contribui benevol, jos palaria.
Dar bineinteles, sunt si ei realisti si-si dau seama ca ar pica sub 30% (cifra scoasa din burta). Cum sa dea asa cu sutul in banii de la stat, ce-s fraieri??

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Aug 2010 1:43 pm 
conny scrie:
...fiecare religie se lupta sa supravietuiasca pe cont propriu.

...aseara, din plictiseala am butonat telecomanda tv si am dat peste un post (cred ca se numeste "daystar"): se ofera GRATUIT "apa sfintita" care te scapa de orice griji: datorii, boli incurabile, etc,(totu' i sa dai telefon!!!!) :)
Celor "ne-loviti" (inca) de soarta le garanteaza un castig de 50 000 de lire sterline ( daca telefoneaza la un numar si isi da "ofranda" de 33 de lire sterline!!!) SUPER !!!!!!
B-)

...nu? O:-)

P.S.: Era un numar pt UK, un altul pentru USA si unul pentru restu' lumii. Deci totu'i accesibil, tuturor! ;)

Ultima oară modificat de luminita pe Lun, 16 Aug 2010 1:48 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Aug 2010 1:43 pm 
:ymsick: :ymsick: :ymsick:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Aug 2010 3:39 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Da, nu prea stiu ce sa spun...Niste sarlatani care vor sa cistige bani. Asta nu se bazeaza tot pe "religia sustinuta de stat" care ani de zile a sugerat oamenilor o anumita credinta? Pe acest fond vin niste sarlatani si le fura banii, dar sint bani privati, nu publici. Prostia se plateste.
Pe mine ma revolta mai mult furtul bisericilor "nationale" din banii publici (una peste alta nu cred ca ele ofera mult mai mult decit sarlatanii de la televizor) :evil:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Aug 2010 4:32 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

La noi in Romania se exagereaza cu credinta si cum zicea cineva prostia e prea mare si biserica profita de pe urma lor ....Cand vezi preoti ca iti cer bani la un acatist sau am vazut o faza zilele astea pe posturile romanesti ,un preot mort a fost dezgropat si au observat ca nu a putrezit ,au incercat sa il faca sfant dar biserica nu a fost de acord din nu stiu ce motive dar in fine in ziua de azi este pus intr-o camaruta pe langa cimitir propriu zis cadavru ,deci nu inmormantat ,si lumea vine sa ii pupe mana ca face minuni si bineinteles lasa bani ,dar cine profita de prostia de lor ,preotul ........
Alta situatie un preot pe langa Botosani care cica facea minuni ,maicamea m-a dus cu forta la el sa platesc acatist si sa ii pup mana ca o sa imi mearga bine in viata si dupa cativa ani il vad la televizor arestat pt escrocherie......
Altul in spatele blocului meu in incinta curtii bisericesti si-a facut ditamai viloiul si in fiecare an isi schimba dacia dar aceasi culoare ca sa nu isi dea seama lumea ,si in plus pe timpul ala se intrerupea apa si era singurul in cartier care avea fantana ,pai incuia poarta ca sa nu intre lumea sa i a apa de la el ...
Pe timpul lui Ceausescu au fost toti niste securisti si acum daca te uiti majoritatea fac aceasta meserie pt ca sunt o multime de oameni care in loc sa aiba credinta in inima lor sau sa creada in cine trebuie cred in preoti ,dar la ei nu se schimba nimic au aceasi viata ca noi casatoriti cu familie ,ies prin disco ,merg in vacante ....
Eu nu sunt de acord cu biserica romaneasca si daca trebuie sa cred nu merg la biserica port credinta in sufletul meu indiferent ca este Alah,Dumnezeu ,isus .........
Eu am 2 copii si nu i am botezat pt ca nu vreau sa le impun eu vreo credinta vreau sa o aleaga ei mai tarziu cand o avea in ce sa creada ,acum trebuie sa creada doar in ei ....
Normal era vorba despre biserica in politica am deviat un pic dar si aici e acelasi context ,cand vezi ca statul a dat mai multi bani decat celorlalte ministere care ar aduce poate un pic de educatie si ar deschide ochii romanilor care se imbulzesc sa i a apa sfintita ........educatie le trebuie nu credinta in timpurile astea

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Aug 2010 4:41 pm 
conny scrie:
Da, nu prea stiu ce sa spun...Niste sarlatani care vor sa cistige bani. Asta nu se bazeaza tot pe "religia sustinuta de stat" care ani de zile a sugerat oamenilor o anumita credinta? Pe acest fond vin niste sarlatani si le fura banii, dar sint bani privati, nu publici. Prostia se plateste.
Pe mine ma revolta mai mult furtul bisericilor "nationale" din banii publici (una peste alta nu cred ca ele ofera mult mai mult decit sarlatanii de la televizor) :evil:

...alti "sarlatani" au stiut sa speculeze un anume moment istoric , moment istoric foarte important in existenta unui stat, si sa-si aroge un rol important in evolutia politica. Sa nu uitam totusi ca banii publici vin di banii privati, si ca biserica a reusit sa impuna "o ratiune de stat" ,un "interes national si international valabil"

...Scuze, bat campii cu gratie!

In fond, eu as dori sa expun un punct de vedere:
PUTEREA a fost, este si va fi scopul esential al OMULUI asupra SEMENULUI SAU.
"Competitia"(cu bucata de plumb in manusa) e o chestie innascuta!De ce? Cred ca nimeni nu poate defini cu precizie..

Puterea este scopul politicii. Primul nume al politicii a fost BISERICA, iar prima "ideologie"(bucata de plumb din manusa) a fost "religia".

...Puterea, in general, o ai in momentul in care ai sau dai impresia de a avea informatia.

Daca informatia se seamana pe un teren virgin (respectiv ignorant dar expus), prinde aripi ideologia.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Aug 2010 5:44 pm 
Neconectat
nou venit

Buna tuturor !
Imi asum responsabilitatea,pentru postare ! De "modul" de intelegere,revine fiecarui cititor !Prin postarea mea ,nu am obligat pe cineva sa creada,sau sa se lase de credinta !Unghiul din care s-a "privit"continutul aceste-i postari,e unul ingust !Postarea e corecta,...la titlu.
O meditatie placuta ! :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Aug 2010 10:05 pm 
Cand Biserica Ortodoxa Romana va infiinta scoli, cantine si camine pt. saraci....macar asa, dupa modelul bisericii catolice...poate va avea rost discutia asta.. :(

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Aug 2010 9:13 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

lemon_cake scrie:
Cand Biserica Ortodoxa Romana va infiinta scoli, cantine si camine pt. saraci....macar asa, dupa modelul bisericii catolice...poate va avea rost discutia asta..

Ideea unei biserici care se ocupa de educatie, ingrijirea saracilor etc tine dupa parerea mea de evul mediu. Pentru asta exista statul modern, pentru aceste lucruri (si multe altele ) toti cetatenii platesc impozite, exista scoli, servicii sanitare si sociale. Ele trebuie sa functioneze, nu sa fie preluate de biserica. Biserica trebuie sa se rezume la o "filozofie de viata", fara bani publici.
Cum sa se finanteze scolile, cantinele etc ? Din bani publici? Atunci de ce sa nu se faca direct scoli si cantine publice?
Eu cred ca o discutie are rost oricind... O:-)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Aug 2010 9:53 am 
Neconectat
tânără speranţă

Lemon cake scrie:
"Cand Biserica Ortodoxa Romana va infiinta scoli, cantine si camine pt. saraci....macar asa, dupa modelul bisericii catolice...poate va avea rost discutia asta.. "
Asta e impresia pe care biserica catolica vrea sa o dea; realitatea e insa diversa si amara.
O cunostinta a mea in un anumit moment dificil al vietii a cerut bisericii catolice un loc de munca; orice...
Era o mama singura cu doi copii de crescut; biserica catolica i-a oferit un post de voluntar (sa munceasca gratis pentru biserica)
O pacienta a sotului meu fara rude, batrina si bolnava era ajutata de niste vecini. Cind s-a imbolnavit aceasta batrinica, sotul meu a fost impresionat ca aceasta femeie depindea decit de ajutorul unor vecini si s-a informat pentru un post la un azil de batrini tinut de biserica. Pretul: acum citiva ani: 1000 de euro pentru o camera divisa cu alta persoana. Conditiile anumitor azile conduse de biserici s-au vazut cind au explodat scandale; bolnavii tinuti in conditii groaznice, lipsa de personal calificat, dar biserica lua de la stat pentru fiecate bolnav o suma importanta. Scandalul a izbucnit cind anumiti pacienti de la acest azil au disparut si nimeni nu dadea nici o explicatie. Citeva zeci de persoane disparute in cursul anilor de la acelasi azil. Pe urma s-au descoperit in mormintele care erau in proprietatea preotului care conducea azilul corpurile persoanelor disparute. Dar in acesti ani au continuat sa incaseze bani pentru bolnavii morti pina cind niste rude au reclamat.Pe urma preotul fugise....
Oricum in azilul in care se informase sotul meu cifra de 1000 de euro era prea mare; batrina cistiga cam jumate. O leafa normala in Italia e de 1000 de Euro, deci va imaginati ca putini pensionari isi pot permite un azil al bisericii.
Biserica catolica se introduce in scoli; rezultatul: copii abuzati: in aceeasi saptamina am aflat ca doua personaje cunoscute: cintaretul Fabrizio de Andre si actorul-deputat Luca Barbareschi au fost abusati de preoti in scoala pe care o frecventau.
Si citi altii care tac (vezi preotii catolici sint fortati la abstinenta si rezultatele se vad). Ultimul lucru pe care il vor face copiii mei e scoala catolica.
Intr-o duminica de iulie f. calda duc copilasii mei la un parculet de circa 100 m patrati cu doua topogane mici si un copac; altceva nu e in incinta parculetului. Acest parculet depinde de biserica. Duminica se deschide la ora 11. Cum gasisem usa deschisa am intrat deja la ora 10. Vine la mine asa zisul angajat al bisericii si vrea sa ma dea afara. L-am rugat sa ne lase ca plingeau copiii si celalalt parc era in renovare. Altele aproape nu erau. Mi-a zis ca se deschide la 11 pentru ca inainte e slujba si trebuie mers la slujba (cu un copil de doi ani si celalalt de 4). I-am raspuns ca ora 11 era tirziu si ar fi fost prea cald (era mare caldura). A zis ca cheama politia. Eu i-am zis s-o cheme; dar n-a facut-o bineinteles. Unde o bunatatea bisericii care adoposteste toti amaritii ?
Sau doi copii mici fara un parc pus la dispozitie de primarie cu o caldura d 37 de grade nu erau destul de amariti ?
De data aceea am ramas, dar alta data ne-au dat afara.
Caritabila, nu ?
Si multe, multe altele.
Scuzati-ma pentru lungime, dar eu traind aici am vazut prea multe cu biserica catolica.
Cu respect
Claudia

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Aug 2010 12:09 pm 
Romi scrie:
Buna tuturor !
Imi asum responsabilitatea,pentru postare ! De "modul" de intelegere,revine fiecarui cititor !Prin postarea mea ,nu am obligat pe cineva sa creada,sau sa se lase de credinta !Unghiul din care s-a "privit"continutul aceste-i postari,e unul ingust !Postarea e corecta,...la titlu.
O meditatie placuta ! :D

...Meditam, meditam, Romi! :)

"...i simboli legati a fasi recenti di cultura si sono costituiti allo stesso modo dei simboli più arcaici, cioè come il risultato di tensioni esistenziali e di assunzioni totali del mondo. Quale pur sia la storia di un simbolo religioso, la sua funzione è sempre la stessa”(M.Eliade)

...Prin urmare, interpretarea “simbolistica” din filmulet este foarte “saracuta”!(cel putin din punctul meu de vedere)

In alta ordine de idei, “Steaua lui David” este prezenta in multe biserici catolice : Santa Maria Maggiore- Roma(am vazut cu ochii din dotare si am fost foarte ..uimita), diverse biserici catolice din sud-estul Frantei http://www.rennes-le-chateau-archive.co ... anches.htm , in Belgia (Sainte Catherine si Saint Nicola la Brussel http://www.youtube.com/watch?v=li6QfoeEjwI)

Daca ati vazut filmuletele de mai sus veti fi remarcat ca sunt prezente si alte simboluri care apar SI in filmuletul postat de Romi.(echerul si compasul, piramida cu ochiul atotvazator, mana cu degetele dispuse :1) degetul mare,mediumul si inelarul stranse iar indexul si degetul mic “deschise” si 2) Madonna cu degetele dispuse in modul de a reprezenta cifra 666).

Eu am mai vazut "piramida cu ochi" si aici, in Elvetia , in doua biserici din partea germana (sincer, acum nu-mi amintesc numele – eram atat de zapacita incat nu m-a mai interesat cu exactitate locul, ci doar "prezenta"; dar promit ca refac “turul” si semnalez locul :) ). Simbolul se afla pictat pe tavanul bisericilor respective.

In Santa Maria Maggiore , pe cupola este reprezentata “piramida cu ochi”, semiluna islamica; in alte biserici exista zodiacul, etc.
De asemenea crucea intoarsa, svastica , steaua lui david sunt simboluri care se regasesc in bisericile crestine DAR si in alte culturi( Grecia antica, America precolumbiana, etc). Exista moschei cu "steaua lui David"

Cum zicea Eliade: “Il pensiero simbolico [...] è connaturato all’essere umano: precede il linguaggio e il ragionamento discorsivo. [...] Le immagini, i simboli, i miti [...] rispondono a una necessità ed adempiono una funzione importante: mettere a nudo le modalità più segrete dell’essere. Ne consegue che il loro studio ci permette di conoscere meglio l’uomo, l’«uomo tout court», quello che non è ancora sceso a patti con le condizioni della storia. Ogni essere storico porta con sé una grande parte dell’umanità prima della Storia

Si:

“Il simbolo è sempre aperto. [...] L’interpretazione non è mai conclusa

...Ceea ce nu inteleg eu foarte bine este aceasta “condamnare perpetua “ a Masoneriei, acesta dorinta de a o transforma in “omul negru”, Satana, etc.

Prima fraza din filmuletul postat de Romi mi se pare deplasata, in sensul ca mi se pare destul de firesc ca “ai mai dastepti cu 5 minute” sa faca regulile. Le-au facut si ne conformam.
Dar vai!!!!noi nu aveam habar de aceste reguli, acum ne “trezim”, ergo tre’ sa facem ceea ce am stiut sa facem dintotdeauna: sa “fentam” (vezi “pacatul original”);

sau in casa x din Cucuietii din Deal, vine compania electrica sa monteze fire, sa aiba tzatza Frosa curent sa vada teveul si sa spele rufe la masina, dar “PTIU, DRACE !!! Lumina este aia data de Domnul, cu soare, luna si etc., astia’s trimisii necuratului! Vade retro, Satana!”,

Mah!!!
Revenind la subiectul “Biserica in politica”..

Raman la ideea initiala: Biserica(ca si sinagoga,moscheea, templul,casa de rugaciuni,etc) reprezinta o gasca de indivizi care a dorit puterea; religia este un mod de accesa puterea, un mod extrem de eficace intrucat este bazat pe teama de necunoscut a fiecaruia dintre noi.Cand ne este teama sa explora un tinut necunoscut, suntem recunoscatori oricui ne da puncte de reper; probabil din cauza ca nu avem suficienta incredere in noi insine.

…Ca orice “partid” care se respecta are nevoie de cotizatii ca sa existe si sa poate dezvolta o suprastructura, nu? Chestia cu promisiunile electorale, “nu tine”cu baietii, intrucat ideologia lor e mult mai “clasica” decat a oricarui alt partid de pe planeta! :p

PS : Ar mai fi ceva : BIBLIA. Probabil cea mai interesanta carte de istorie a lumii. Ceea ce am inteles eu din ea : este descrierea unui “ciclu”. Pentru intelegere cred ca trebuie inceputa lectura cu finalul(apocalipsa).

PSS: Din filmuletul propus de Romi lipseste cel putin o “chestie”: in cabala, in partea dedicata numerologiei, W= 6.

Daca stai putintel sa te gandesti, cand accesezi filmuletu’ nu tre’ sa faci: www(adica 666)?

De unde s-ar putea deduce:

1) ca autorii filmuletului fac parte din gasca pe care care o condamna , deci nu sunt tocmai “credibili” :p ....
...Sau
2) ca “Satan, Bestia, etc” este informatia, respectiv chestia aia pe care Dumnezeu a refuzat-o lui Adam? :-B

...Acum, daca stau sa ma gandesc mai bine, pe de-o parte Dumnezeu avea dreptate in legatura cu "informatia".

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Aug 2010 12:38 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
PS : Ar mai fi ceva : BIBLIA. Probabil cea mai interesanta carte de istorie a lumii.

De fictiune vrei sa zici, fiindca partea de istorie nu se prea tine pe picioare. Dar ne indepartam (iarasi) de subiect.

Mie chestiile cu actiunile caritabile si educative ale bisericii, de oricare, mi se par frectie totala. Daca biserica da, din banii pe care-i primeste la negru, 5% pe chestii caritabile (procentul e luat la intamplare, probabil e mult mai putin), trebuie cumva sa ne extaziem ca nu i-au pastrat pe toti?!? Iar in scoala stim foarte bine ce ii invata pe copii: sa-i urasca pe cei apartinand altor culte si ca daca nu asculta de parinti o sa le rupa doamnedoamne picioarele. In biserica mi s-a zis acum o luna ca cine nu merge la spovedanie o sa fie pedepsit cu boli ale copiilor sai - daca nu eram acolo in "misiune oficiala" ii si ziceam vreo doua la nesimtit. Dar stiti proverbul "daca-i dai nas lui Ivan, Ivan se suie pe divan"...

Uite ce zice Basescu, dar sunt sigur ca o sa-i treaca foarte repede:
http://www.puterea.ro/news7100/Dupa-ce- ... serica.htm

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Aug 2010 10:12 pm 
conny scrie:
lemon_cake scrie:
Cand Biserica Ortodoxa Romana va infiinta scoli, cantine si camine pt. saraci....macar asa, dupa modelul bisericii catolice...poate va avea rost discutia asta..

Ideea unei biserici care se ocupa de educatie, ingrijirea saracilor etc tine dupa parerea mea de evul mediu. Pentru asta exista statul modern, pentru aceste lucruri (si multe altele ) toti cetatenii platesc impozite, exista scoli, servicii sanitare si sociale. Ele trebuie sa functioneze, nu sa fie preluate de biserica. Biserica trebuie sa se rezume la o "filozofie de viata", fara bani publici.
Cum sa se finanteze scolile, cantinele etc ? Din bani publici? Atunci de ce sa nu se faca direct scoli si cantine publice?
Eu cred ca o discutie are rost oricind... O:-)

Dar nici n-am propus ca biserica sa preia rolul statului, insa s-ar mai putea implica pt. cauzele sociale pe ici, pe colo, nu cred ca e o idee care apartine evului mediu. Tocmai asta cred eu ca e o idee depasita - biserica se rezuma la o filozofie de viata si...cam atat. Si de ce ma rog as finanta prin taxe, o filozofie? Ca la ora actuala biserica are mare legatura cu banii publici, si va avea si in urmatorii..n ani.

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]