Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 29 Sep 2020 8:45 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 127 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Despre Romania si Romani, in lume...
MesajScris: Joi, 17 Iun 2010 9:21 pm 
Soterro scrie:
Cred ca e mult mai simplu sa creada omul in minuni si sa stea sa le astepte, decat sa puna mana la treaba...

10-11 iulie 2010 - poate atunci se intampla minunea... @-) @-) @-) http://putereaprezentului.wordpress.com ... i-orastie/

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 18 Iun 2010 9:33 am 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
Soterro scrie:
Cred ca e mult mai simplu sa creada omul in minuni si sa stea sa le astepte, decat sa puna mana la treaba...

10-11 iulie 2010 - poate atunci se intampla minunea... @-) @-) @-) http://putereaprezentului.wordpress.com ... i-orastie/

Si daca cumva NU se intampla nimic, promiti sa-ti revizuiesti atitudinea fata de toti bolnavii astia psihici cu veleitati mesianice?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 19 Iun 2010 11:00 pm 
Soterro scrie:
Si daca cumva NU se intampla nimic, promiti sa-ti revizuiesti atitudinea fata de toti bolnavii astia psihici cu veleitati mesianice?
:-?? :-?? :-??
http://www.youtube.com/watch?v=MeSSwKff ... r_embedded :p

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 29 Iun 2010 10:14 pm 
[list=][/list]

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 29 Iun 2010 10:38 pm 
Semne noi in Olanda! Interesant e ca explicatia e scrisa intr-o romana aproximativa. Oare de ce?
[list=][/list]

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 30 Iun 2010 7:47 am 
ei au impresia ca cei care canta stiu sa citeasca? :))

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 21 Oct 2010 9:43 am 
http://roneamt.ro/
;;)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 21 Oct 2010 12:08 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

raduvd scrie:

Macar or sti ce inseamna desenul de pe tablie. :hoo:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 21 Oct 2010 12:19 pm 
LeDix scrie:
raduvd scrie:

Macar or sti ce inseamna desenul de pe tablie. :hoo:

corect.. si se apuca de cersit :)))))

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 21 Oct 2010 12:28 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Tablie supliment :D
Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 29 Oct 2010 10:03 am 
Este o usurare sa aflam adevarul dupa atatea si atatea studii conflictuale despre nutritie:
1. Japonezii consuma foarte putine grasimi si sufera de mai putine atacuri de cord decat romanii.
2. Mexicanii consuma multe grasimi si sufera de mai putine atacuri de cord decat romanii.
3. Chinezii beau foarte putin vin rosu si sufera de mai putine atacuri de cord decat romanii.
4. Italienii beau mult vin rosu si sufera de mai putine atacuri de cord decat romanii..
5. Nemtii beau foarte multa bere, consuma foarte multi carnati si grasimi si sufera de mai putine atacuri de cord decat romanii. CONCLUZIA: Mancati si beti tot ce vreti. Se pare ca faptul ca suntem romani e ceea ce ne omoara ...

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 29 Oct 2010 10:47 am 
AbraMack scrie:
Este o usurare sa aflam adevarul dupa atatea si atatea studii conflictuale despre nutritie:
1. Japonezii consuma foarte putine grasimi si sufera de mai putine atacuri de cord decat romanii.
2. Mexicanii consuma multe grasimi si sufera de mai putine atacuri de cord decat romanii.
3. Chinezii beau foarte putin vin rosu si sufera de mai putine atacuri de cord decat romanii.
4. Italienii beau mult vin rosu si sufera de mai putine atacuri de cord decat romanii..
5. Nemtii beau foarte multa bere, consuma foarte multi carnati si grasimi si sufera de mai putine atacuri de cord decat romanii. CONCLUZIA: Mancati si beti tot ce vreti. Se pare ca faptul ca suntem romani e ceea ce ne omoara ...

:)) :)) :))

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 29 Oct 2010 11:26 am 
Neconectat
Admin

luminita scrie:

Oooo abia acum observ ca a trecut data limita. Na, s-a reactivat spiritual poporul roman deja? Ati simtit vreo furnicatura pe creier?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 29 Oct 2010 8:13 pm 
Soterro scrie:
luminita scrie:

Oooo abia acum observ ca a trecut data limita. Na, s-a reactivat spiritual poporul roman deja? Ati simtit vreo furnicatura pe creier?

DA!!!!

Sau , ma rog, CEVA s-a intamplat... :-!

EXEMPLUL 1

Grup de tineri (vreo 16), intre 20 si 35 de ani, inainte de “fatidica data” adevarati "stâlpi" ai cluburilor de “fitze” bucurestene. Merg la Sarmisegetuza in iulie si se schimba intr-un mod absolut de neconceput inainte:

- Nu mai frecventeaza sus-numitele locuri de "culturalizare"

- Cam 9 (daca-mi amintesc bine) au devenit “vegani”, restul vegetariani

- Vor djerbe, si si le cadorisesc reciproc

- Bat intr-un fel de castroane de bronz, de diverse dimensiuni si cu diverse functii (de relaxare, de concentrare, bla, bla)

- Refuza unui muritor de rand pe care l-au invitat la masa (adica subsemnata X( ) o amarâta de felie de pâine : “Nu stii ca painea este otrava? Este cel mai otravit aliment pe care NE obliga sa-l mancam”. (Cine NE obliga n-am mai stat sa aflu, intrucat m-am carat la primul restaurant din apropriere).

- Am vazut cu ochii mei 6 persoane din acest grup mâncand dintr-o conserva de 180 de grame de ton natural cu betisoare chinezesti, spunand ca e un adevarat festin, din respectiva conserva lasand si pentru pisica din dotare.

EXEMPLUL 2

Iesirea dintr-o statie de metrou. Subsemnata, complet dezorientata in frumoasa capitala. ...Zaresc doua persoane (femei), ma apropii cu gand sa cer o informatie. Pe masura ce persoanele au inteles ca ma indrept spre ele, au inceput sa se incrunte, sfarsind prin a ma privi extrem de ostil.
Am etalat cel mai mai fermecator surâs pe care l-am avut vreodata, cea mai calda voce (gen linie erotica) si am cerut informatia.
….Respectivele persoane s-au topit precum doua bucati de unt uitate la soare intr-o zi de vara. Toata ostilitatea s-a transformat in amabilitate si curtoasie. :)

EXEMPLUL 3

Aveam de recuperat acte de la 4 insitutii publice (una la Medias, doua la Sibiu, una la Bucuresti). Respectivele acte, conform regulamentelor institutiilor trebuiau eliberate in maximum 24 de ore.
La toate cele 4 institutii primul raspuns a fost : “Veniti peste o saptamana” (respectiv 15 zile). #:-s
…Prietenii ma sfatuisera sa merg “pregatita” (adica sa dau mita). Dupa respectivul raspuns ,am incercat “actiunea” la prima institutie. Functionara a refuzat politicos, DAR a schimbat data ridicarii documentului (adica mi-a spus sa revin dimineata urmatoare (chit ca eliberarea se facea dupa-amiaza !!!).
Spre stupefactia mea, si la celelalte institutii, am rezolvat in cateva ore, FARA mita! :-B

DECI ?!? @-) @-) @-)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 29 Oct 2010 8:26 pm 
"Ion Barladeanu - artist plastic, fost homeless: „Si-a dat seama toata lumea – om simplu din gunoaie sa ajunga asa de celebru si sa fie aplaudat la scena deschisa"

(http://www.hotnews.ro/stiri-film-676055 ... schisa.htm)
Un articol interesant despre un artist interesant care a expus si la Basel (a vazut careva expozitia?)

Aici se pot vedea cateva din lucrarile lui:

http://www.guardian.co.uk/artanddesign/ ... =359815562

http://www.hotnews.ro/galerie?galleryId=6760640

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 30 Oct 2010 1:34 am 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
DECI ?!? @-) @-) @-)

Deci, nimic :) intrebarea mea a fost una bineinteles retorica, caci stim foarte bine ca un (trei, o suta) de exemple din orice parte pot fi imediat contracarate cu un (trei, o suta) de exemple din cealalta parte.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 30 Oct 2010 5:05 pm 
Soterro scrie:
Deci, nimic :) intrebarea mea a fost una bineinteles retorica, caci stim foarte bine ca un (trei, o suta) de exemple din orice parte pot fi imediat contracarate cu un (trei, o suta) de exemple din cealalta parte.

:hum:

Stati asa!!! Am uitat cea mai importanta schimbare: tiganii NU mai cersesc in metrou! Au devenit mici intreprinzatori : vand diverse gadget-uri (pixuri,brichete, etc)!

Deci? ;;) ;;) ;;)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 30 Oct 2010 11:06 pm 
Or fi simtit furnicatura? :-o

Adevaru' e ca nu m-am plimbat cu metroul de ani de zile. Nu se mai canta "Mamelor din lumea'ntreaga"? :(

In alta ordine de idei, despre Ion Barladeanu stiam de mai mult timp. E si un filmulet documentar despre el facut de HBO Romania, acolo-i toata povestea lui, foarte iesita din comun. Din pacate, intre timp s-a certat si cu galeristul (si protectorul lui), ca i-a spus lui un "binevoitor" ca asta nu-i da banii cuveniti, asta dupa ce l-a pus pe calea cea buna si i-a deschis practic toate usile. Intamplator il cunosc pe baiatul asta si stiu ca n-ar face mizerii din astea, da' asa-i viata de artist....de roman, nu mai stiu. :-?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 31 Oct 2010 11:25 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
tiganii NU mai cersesc in metrou! Au devenit mici intreprinzatori : vand diverse gadget-uri (pixuri,brichete, etc)!
Multi au plecat sa cerseasca prin alte parti, iar pixuri se vand de muuulti ani. /:)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 22 Ian 2011 11:29 pm 
Un articol scris de Mihai Eminescu ... (in presa anilor 1870-1889)

"De când lumea nu s-a văzut ca un popor să stea politiceste sus si economiceste jos; amândouă ordinele de lucruri stau într-o legătură strânsă; civilizaţia economică e muma celei politice.

Dacă în timpul când ni se promitea domnia virtuţii, cineva ar fi prezis ceea ce are să se întâmple peste câţiva ani, desigur ar fi fost declarat proroc mincinos.

Să fi zis cineva că cei ce promiteau economii vor spori bugetul cheltuielilor cu 40%; că cei ce combat funcţionarismul vor spori numărul posturilor cu sutele; că cei ce sunt pentru independenţa alegătorilor vor face pe funcţionar să atârne atât de mult de autorităţile supreme încât aceste mii de oameni să voteze conform comandei din Bucuresti; că se vor da 17 milioane pe drumul de fier Cernavodă-Chiustenge (Constanţa n.r.), care nu face nici cinci, si că patru milioane din preţul de cumpărătură se va împărţi între membrii Adunărilor; că se va constata cum că o seamă de judecători si de administratori în România sunt tovarăsi de câstig ca bandiţii de codru. Daca cineva ar fi prezis toate acestea lumea ar fi râs de dânsul si totusi nu numai acestea, ci multe altele s-au întâmplat si se întâmplă zilnic, fără ca opiniunea publică să se mai poată irita măcar.

Nu există alt izvor de avuţie decât munca, fie actuală, fie capitalizată, sau sustragerea, furtul. Când vedem milionari făcând avere fără muncă si fără capital nu mai e îndoială că ceea ce au ei a pierdut cineva.

Mita e-n stare să pătrunză orisiunde în ţara aceasta, pentru mită capetele cele mai de sus ale administraţiei vând sângele si averea unei generaţii. Oameni care au comis crime grave se plimbă pe strade, ocupă funcţiuni înalte, în loc de a-si petrece viaţa la puscărie.

Funcţiunile publice sunt, adesea, în mâinile unor oameni stricaţi, loviţi de sentinţe judecătoresti. Acei ce compun grosul acestei armate de flibustieri politici sunt bugetofagii, gheseftarii de toată mâna, care, în schimbul foloaselor lor individuale, dau conducătorilor lor o supunere mai mult decât oarbă.
Justiţia, subordonată politicii, a devenit o ficţiune.

Spre exemplu: un om e implicat într-o mare afacere pe cât se poate de scandaloasă, care se denunţă. Acest om este menţinut în funcţie, dirijază însusi cercetările făcute contra sa; partidul ţine morţis a-l reabilita, alegându-l în Senat. Partidele, la noi, nu sunt partide de principii, ci de interese personale care calcă făgăduielile făcute naţiei în ajunul alegerilor si trec, totusi, drept reprezentanţi ai voinţei legale si sincere a ţării. Cauza acestei organizări stricte e interesul bănesc, nu comunitatea de idei, organizare egală cu aceea a partidei ilustre Mafia si Camorra, care miroase de departe a puscărie."

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 23 Ian 2011 12:13 pm 
Neconectat
membru de bază

Asa articole...cu drag le citesc, fie si pe forum :)

Merci :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 22 Feb 2011 5:48 pm 
Undeva, cândva....ceva:

http://romaniainterbelica.memoria.ro/

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 01 Mar 2011 1:28 pm 
Despre România și români, la ei acasă:

http://www.adevarul.ro/locale/timisoara ... entsPage-1

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 12 Mar 2011 2:18 pm 
Haoleu și vai de mine, mânca-v-aș... da cum prunca mea s-a putut să se întâmple așa, haoleu?

http://ajrromi.blogspot.com/2011/03/nou ... -mari.html

Personal, mira-m-aș ca un avocat, o studentă la drept și nu mai știu cine... să nu fie lăsați să intre. Doar dacă, mă gândesc, au apărut acolo îmbrăcați precum hargintarii!... În fine... rasiști românii ăștia!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Apr 2011 4:42 pm 
Mândră-n straie cimișorene: :hoo:

http://vimeo.com/21647264

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 127 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC [ DST ]