Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 12 Dec 2019 10:07 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Tu cum percepi coruptia din Romania ?
MesajScris: Vin, 21 Mai 2010 1:19 am 
Multumesc anticipat celor ce-mi vor veni in ajutor cu raspunsuri documentate fie din massmedia fie din experienta voastra personala ! Subiectul si intrebarile le-am pus in blog, dar discutia poate continua si aici pe forum !

:ymhug:

http://www.casa-romanilor.ch/perceptia- ... mania-2010

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Tu cum percepi coruptia din Romania ?
MesajScris: Dum, 13 Iun 2010 5:01 pm 

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 13 Iun 2010 5:32 pm 
Sa fi fost asta GENEZA coruptiei ??? :-\ :-\ :-\

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 13 Iun 2010 7:26 pm 
Mda....doare :((
Se pare ca la inceput se duceau "atentiile" mai mult din dorinta de a fi "tratat altfel"...

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 17 Iun 2010 8:35 pm 
Dupa parerea mea, in Romania coruptia este un “mod de viata”.

...Este ca o “infectie cronica”, la care organismul s-a adaptat pur si simplu, cu care convietuieste bine mersi.
Daca din cand in cand, vreun “organ” se revolta, organismul incearca o “stare de rau”, mimeaza “o lupta” intre “organ”si “infectie”, iar “infectia” iese mereu invingatoare. Si organismul rasufla usurat, continuind sa traiasca, continuind sa existe(si sa co-existe cu infectia).

Ca orice “ajutor de bagator de seama” care se respecta, am incercat sa descopar “de ce”-ul. :D

In varianta scurta, in opinia mea, cauza pentru care in Romania coruptia a devenit un mod de viata,este : raportul gresit pe care noi,ca indivizi si-apoi ca neam, il avem cu "recunoasterea" puterii semenului nostru..

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 19 Iun 2010 9:10 pm 
Mi-am amintit doua episoade legate de “fenomen”, episoade care m-au marcat:

1) Aveam vreo 4 ani jumate, eram in vacanta la bunici, vara, ora 5 dupa-amiaza. O vedeam pe matusa mea care jumulea de zor o gaina in curte, in vreme ce bunica il servea pe cerdac pe “dom’doctor”cu cafeluta ,dulceata de cirese amare si apa rece de fantana.
“De ce ai omorat gaina, tanti?” am intrebat soptit privind de la o oarecare departare degetele lui dom’doctor pe paharul aburit. “Pai s-o dam lu’ dom’doctor, ca a venit sa-l vada pe bunelu’ ca-i bolnav, stii doar. Ia du-te tu sa te joci cu catelu’ .”
Chit ca Tereza(asa se numea inaripata) era afurisita, ciupea si era mereu pe picior de razboi cu subsemnata, sacrificarea ei mi s-a parut absurda si inutila. (Doar acasa la noi, mama nu avea gaini, iar dom’doctor tot venea sa ma vada atunci cand eram bolnava!)

2)La sfarsitul anilor ’80, lucram la un santier naval. Cumparam de la “vaporeni” sapunuri “Lux”, pachete de “Kent” si de cafea si le “daruiam” vanzatoarelor de la magazinul din colt, ca sa-mi “tina”si mie 2 litri de lapte pentru bebelusul meu. (nu stiu cum se facea, dar chiar daca ma infiintam la 6 dimineata, nu mai era lapte, sau pur si simplu nu venise inca masina cu marfa).
Interesant era ca, la vremea aia, toate vanzatoarele de la magazinele alimentare erau cele mai “elegante” persoane din oras( ma rog , “elegant” era echivalent cu “scump” si se traducea: diverse accesorii din aur, caciuli de vulpe polara, cizme de piele, etc).

Cum spuneam in postul anterior, dupa parerea mea "infectia" are drept cauza un raport gresit pe care noi,ca indivizi si-apoi ca neam, il avem cu recunoasterea puterii semenului nostru

In primul caz expus, factorul determinant in eroarea acestui raport are doua componente:

a) constiinta propriei ignorante in domeniul dat, transformata in complex de inferioritate
b) principiul stramosesc(intrat de acum in gena) “capul plecat, sabia nu taie” sau cum sa “imbunam bestia” (unde “bestia”= cunoasterea aplicata in exemplul 1).

Prima componenta(a) rezulta din lipsa momentana a unei solutii la care sa ne “pricepem”. Eu, cel putin, m-am plictisit de cate ori am auzit fraza rostita cu mandrie prosteasca: “Romanu’-i bun la toate! Se pricepe la orice. Poate repara orice”. (in situatia de mai sus, bunica nu reusise sa gaseasca de una singura “leacul”)

Celei de-a doua componente i se pot gasi motivatii istorice si emotionale. Noi, ca popor, nu am avut niciodata(in opinia mea) mentalitate de “invingator” sau de “cuceritor”. Noi, ca popor, am invatat ca daca “dam obolul” suntem lasati in pace, suntem chinuiti mai putin, sau poate chiar ajutati.

In situatia de mai sus bunica, femeie cu frica lui dumnezeu, a apelat la stravechiul gest prezent in mai toate religiile: sacrificarea animalului din ograda, transformarea bietei Tereza in ofranda, in obol.

In cea de-a doua situatie expusa, factorul determinant in eroarea raportului cu puterea semenului este nevoia, lipsa.
Perioadele dificile(razboi,foamete, dezastre naturale) din istoria oricarei tari au dat nastere unei tipologii aparte, au zgandarat in unii din noi un instinct care mai bine ramanea adormit. Tipologia se numeste :”Speculantul marunt".

Prin urmare:

Situatia 1 a fost rezultatul ignorantei, al fricii de necunoscut, al memoriei istorice a bunicii si al credintei ca “obolul” va fi pe placul celui de sus, care va fi bland. (Dom’ doctor nu a pretins nimic, doar a acceptat)
Situatia 2 a generat dintr-o stare “exceptionala”(conditiile de trai in ’88,’89 erau dificile) si a retrezirii in unii din noi a respectivului instinct. (Nici vanzatoarele nu cereau nimic, dar acceptau; asta le stimula sa-si faca treaba si sa-si imbunatateasca viata personala.)

Situatia 3 este cea care se traieste azi in Romania. Raportul gresit pe care noi, ca indivizi ai unui neam, l-am avut in decursul timpului cu recunoasterea puterii semenului nostru , a nascut monstri.

Situatiile 1 si 2 au functionat din timpuri imemoriale.

Azi, in conditii cat de cat de normalitate (pace), cel caruia i s-a dat sau si-a adjudecat un dram, cat de mic, de putere in societate, acum pretinde!
Pur si simplu pretinde! (Ca un copil care considera ca ultimul tip de i-phone este o chestie pe care parintele sau are obligatia sa i-o cumpere in maxim 3 zile de la aparitia pe piata.)

..Iar ceilalti satisfac pretentiile, pentru ca asa au fost invatati, pentru ca au obedienta in sange, pentru ca gena de “invingator”au pierdut-o in aproape 2000 de ani de istorie cu capul plecat, precum oile ocupate cu pascutul ierbii pe taluz, precum oile care nu inalta capatanile si habar n-au cum arata zarea.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 19 Iun 2010 9:50 pm 
1. Luminita multumesc pentru timpul acordat raspunsului tau ;)
2. Uneori trebuie sa recunosc, ma lasi cu gura ca la dentist..sau cu ochii lipiti de computer !
3. Postarii chiar daca as vrea nu am ce sa-i adug, ma lasi fara replica insa...la ultimile 2 paragrafe

luminita scrie:
Azi, in conditii cat de cat de normalitate (pace), cel caruia i s-a dat sau si-a adjudecat un dram, cat de mic, de putere in societate, acum pretinde!
Pur si simplu pretinde! (Ca un copil care considera ca ultimul tip de i-phone este o chestie pe care parintele sau are obligatia sa i-o cumpere in maxim 3 zile de la aparitia pe piata.)

..Iar ceilalti satisfac pretentiile, pentru ca asa au fost invatati, pentru ca au obedienta in sange, pentru ca gena de “invingator”au pierdut-o in aproape 2000 de ani de istorie cu capul plecat, precum oile ocupate cu pascutul ierbii pe taluz, precum oile care nu inalta capatanile si habar n-au cum arata zarea.

as putea doar intreba:

si chiar nu se poate schimba nimic ? E ceva de genul: pretinsul si plecaciunea n-a fost a noastra ci a strabunilor strabunilor nostrii...iar noi avem obligatia "morla" s-o perpetuam ??

Imi trecea de curand prin minte un gand...ciudat. Recunosc, de idei nu duc lipsa si nici de spirit de aventura !! Imi pusesem in cap, la vara ( daca-o mai pot numi vara ) sa dau o fuga de o luna in Romania. Si...sa ma fac ca am nevoie..de una de alta ! Vad eu, inventez eu ceva, de un act, de o nu stiu..autorizatie..de un medic..ma doare aia sau ailalta...m-as duce ca simplu cetatean roman...fac eu rost de o resedinta temporara adica de o viza de flotant..ca sa arat ca am acum "domiciliul " acolo!! Si...as vrea sa-mi dovedesc eu mie ca SE POATE !! se poate fara..dare de mita sa-mi rezolv problemele !! As veni apoi cu totul pus aici pe tava !! Cu date exacte ce anume am incercat...si am reusit !! Fara plata pe sub ghiseu, fara mita, fara "kent" "lux" si cafele !! Crezi ca mi-ar reusi un astfel de plan ??

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 19 Iun 2010 10:15 pm 
Putin off-topic dar subiectul fiind deschis de mine imi "permint" sa deraiez...
Luminita tu mentionezi acel spirit de "invingator": "Noi, ca popor, nu am avut niciodata(in opinia mea) mentalitate de “invingator” sau de “cuceritor”. " pe care se pare ca nu l-am avut...eu tind sa cred ca prea l-am avut !! Adica, cumva am reusit si ca indivizi si ca popor sa existam in ciuda greutatiilor prin care am trecut sau la care am fost supusi !

Iti dau 2 example la nivel national si individiual:

1. Romania a reusit pana la urma sa scape de un regim totalitar ( indiferent prin ce mijloace a reusit ) !!
Tot ea pana la urma a fost acceptata in randul tariilor UE ( indiferent prin ce mijloce sau datorita caror interese a reusit ! )

2. Eu ( ca sa ma dau pe mine de ex ca pe altii nu stiu daca am voie :D ), am avut "bafta" sa cad de multe ori...pe drumul vietii mele ! Totusi, cumva tot m-am ridicat, acolo unde altii n-ar mai fii facut-o. De fiecare data cand renunt, cand cedez, cand zic: ajunge ! nu mai am putere sa merg mai departe, cumva de undeva, vine un sprijin, o solutie, o rezolvare !

Poate din acest motiv nu voi inceta nici acum sa cred ca acea infectie pe care-o pomenesti mai sus...isi va gasi in curand "atidotul" :).

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 28 Iun 2010 9:11 am 
Giorgia scrie:
Poate din acest motiv nu voi inceta nici acum sa cred ca acea infectie pe care-o pomenesti mai sus...isi va gasi in curand "atidotul" :).

....Giorgia, stii care este deosebirea intre un pesimist si un optimist?
Pesimistul spune: "Mai rau de atat nu se poate!"
Optimistul spune : .."Ba se poate!"

Din tot ce am scris noi doua pana acum la acest subiect, rezulta ca tu esti pesimista, iar eu sunt optimista.... :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 28 Iun 2010 9:19 am 
Giorgia scrie:
Putin off-topic dar subiectul fiind deschis de mine imi "permint" sa deraiez...
Luminita tu mentionezi acel spirit de "invingator": "Noi, ca popor, nu am avut niciodata(in opinia mea) mentalitate de “invingator” sau de “cuceritor”. " pe care se pare ca nu l-am avut...eu tind sa cred ca prea l-am avut !! Adica, cumva am reusit si ca indivizi si ca popor sa existam in ciuda greutatiilor prin care am trecut sau la care am fost supusi !

Iti dau 2 example la nivel national si individiual:

1. Romania a reusit pana la urma sa scape de un regim totalitar ( indiferent prin ce mijloace a reusit ) !!
Tot ea pana la urma a fost acceptata in randul tariilor UE ( indiferent prin ce mijloce sau datorita caror interese a reusit ! )

2. Eu ( ca sa ma dau pe mine de ex ca pe altii nu stiu daca am voie :D ), am avut "bafta" sa cad de multe ori...pe drumul vietii mele ! Totusi, cumva tot m-am ridicat, acolo unde altii n-ar mai fii facut-o. De fiecare data cand renunt, cand cedez, cand zic: ajunge ! nu mai am putere sa merg mai departe, cumva de undeva, vine un sprijin, o solutie, o rezolvare.

...Din punctul meu de vedere, exemplele de mai sus nu intra in categoria "mentalitate de cuceritor", ci in cea de "instinct de supravietuire".

P.S. Mea culpa: in postul respectiv, ar fi trebuit sa ma limitez doar la exprimarea "mentalitate de cuceritor", pentru a evita echivocurile . :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 28 Iun 2010 1:16 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Giorgia scrie:
Imi trecea de curand prin minte un gand...ciudat. Recunosc, de idei nu duc lipsa si nici de spirit de aventura !! Imi pusesem in cap, la vara ( daca-o mai pot numi vara ) sa dau o fuga de o luna in Romania. Si...sa ma fac ca am nevoie..de una de alta ! Vad eu, inventez eu ceva, de un act, de o nu stiu..autorizatie..de un medic..ma doare aia sau ailalta...m-as duce ca simplu cetatean roman...fac eu rost de o resedinta temporara adica de o viza de flotant..ca sa arat ca am acum "domiciliul " acolo!! Si...as vrea sa-mi dovedesc eu mie ca SE POATE !! se poate fara..dare de mita sa-mi rezolv problemele !! As veni apoi cu totul pus aici pe tava !! Cu date exacte ce anume am incercat...si am reusit !! Fara plata pe sub ghiseu, fara mita, fara "kent" "lux" si cafele !! Crezi ca mi-ar reusi un astfel de plan ??

Simpla parere.... Indiferent de care ar fi rezultatele (intre da se poate/se poate cu pierderi/ nu se poate), pentru mine apare alta intrebare: "este de dorit si/sau va fi urmat un asemenea comportament?" Adica.... so what? daca s-ar putea? S-ar putea, si mai nimeni nu vrea sa serveasca acest drum, pentru ca [...urmeaza 1001 de motive]...

E ca si cand s-ar dovedi ca se poate supravietui intr-un Plumpsklo (nah, scuze de expresie, cu @#°§¬ pana la gat). S-a demonstrat asta, acolo miroase rau si e scarbos, si incomod, stramt, nasol, dar stai cu capul sus si drept si esti mandru de realizarea asta.... si cine va vrea sa incerce aceeasi experienta pe piele proprie (pt. ca.... urmeaza 1001 de motive de ex. rezultate secundare nedorite, cazul dureaza mai mult, scarbosenie cu interfatele cu care se trebuie interactionat etc)?

Dar ar fi un pas mic.... inainte sau cel putin lateral :) daca acest test ar fi facut incognito de doua persoane simultan (una 'old way' si una 'official way', pentru aceleasi rezolvari din x domenii de ex. treburi cu avocati, bancare, aprovizionare zilnica, medicale etc samd), si documentat negru pe alb de exemplu de niste ziaristi cu ceva in cap si in condei, care au renume pentru ratiune, integritate, si pentru (oarece?) independenta. Eu unul as tine pumnii la persoanele din experiment sa nu fie mare diferenta intre poza dinaintea inceperii experimentului (par incaruntit, boli cardiovasculare proaspat aparute, sau si mai si).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 28 Iun 2010 2:37 pm 
Kit3surf3r scrie:
[Simpla parere.... Indiferent de care ar fi rezultatele (intre da se poate/se poate cu pierderi/ nu se poate), pentru mine apare alta intrebare: "este de dorit si/sau va fi urmat un asemenea comportament?" Adica.... so what? daca s-ar putea? S-ar putea, si mai nimeni nu vrea sa serveasca acest drum, pentru ca [...urmeaza 1001 de motive]...

E ca si cand s-ar dovedi ca se poate supravietui intr-un Plumpsklo (nah, scuze de expresie, cu @#°§¬ pana la gat). S-a demonstrat asta, acolo miroase rau si e scarbos, si incomod, stramt, nasol, dar stai cu capul sus si drept si esti mandru de realizarea asta.... si cine va vrea sa incerce aceeasi experienta pe piele proprie (pt. ca.... urmeaza 1001 de motive de ex. rezultate secundare nedorite, cazul dureaza mai mult, scarbosenie cu interfatele cu care se trebuie interactionat etc)?
....
..cunosc. :ymsick:

Kit3surf3r scrie:
Dar ar fi un pas mic.... inainte sau cel putin lateral :) daca acest test ar fi facut incognito de doua persoane simultan (una 'old way' si una 'official way', pentru aceleasi rezolvari din x domenii de ex. treburi cu avocati, bancare, aprovizionare zilnica, medicale etc samd), si documentat negru pe alb de exemplu de niste ziaristi cu ceva in cap si in condei, care au renume pentru ratiune, integritate, si pentru (oarece?) independenta. Eu unul as tine pumnii la persoanele din experiment sa nu fie mare diferenta intre poza dinaintea inceperii experimentului (par incaruntit, boli cardiovasculare proaspat aparute, sau si mai si).

...tu chiar crezi?
Kit3surf3r scrie:
..niste ziaristi cu ceva in cap si in condei, care au renume pentru ratiune, integritate, si pentru (oarece?) independenta

...specie disparuta! de fapt, specie "cumparata" :p

si-cum chiar:
Kit3surf3 scrie:
este de dorit si/sau va fi urmat un asemenea comportament?" Adica.... so what? daca s-ar putea? S-ar putea, si mai nimeni nu vrea sa serveasca acest drum, pentru ca [...urmeaza 1001 de motive]...

...chiar ,este de dorit?...QUI PRODEST?
...nimeni nu are interesul sa mearga pe acest drum, iti spun eu sigur!!!

PS: Bafta Giorgia!!! Da' sa nu spui ca nu ai fost avertizata! ;)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 28 Iun 2010 3:06 pm 
luminita scrie:
PS: Bafta Giorgia!!! Da' sa nu spui ca nu ai fost avertizata!

Cred ca ma duc in vara la maica mea si trag o cearta pe cinste: de ce m-a facut asa ciudata doamneeeee :(( , dupa ce ca nu-mi tace "gura ( mana :D ) " nici o clipa, mai am si talentul inascut de-a ma ambitiona sa dovedesc contrariul :ymdevil: ..
Unde esti Razvaneeee :((, e singurul om care stia cum sa ma ia...cand trebuia sa dau rezultate, venea la mine si-mi spunea asa de convins: nu-i asa ca stii ca poti mai mult dar nu vei face ?!
Häää ?! ciudata...fraza...dar nu stiu cum si de ce, ma ambitiona sa-i dovedesc ca voi face !
Asa si voi, daca-mi spuneati ca o sa am succes...ma culcam pe partea stanga si gata, ambitia mea, canuta om sucit...de.

Insa asa...mi s-a incins sangele in vine...si pana la urma tot fac :)
Frumos ar fi sa se mai alature cineva sa nu fiu eu asa de capul meu haihui prin Romania dar poate avea muma padurii asemenea pretentii ??? :P

Bine Luminita, tin cont de avertismentul tau... :ymhug:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 28 Iun 2010 9:18 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Giorgia luna o sa treaca asteptand viza de flotant. Dar daca ''sari la mal'' cu ceva.... :lol:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 30 Iun 2010 3:08 pm 
Coruptia, birocratia si criminalitatea nu pot fi combatute de niciunul dintre principalele trei partide din Romania - PDL, PSD, PNL, arata un sondaj realizat de Grupul de Studii Sociale 2000.
Sondajul realizat la comanda liberalilor releva faptul ca aproape jumatate (41%) dintre cei intervievati considera ca niciun partid nu poate eradica coruptia, birocratia si criminalitatea.

Mesaj editat de Cosmin: citat din EVZ

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 30 Iun 2010 4:05 pm 
Multumesc pt text ( link ) Alex :ymhug:

http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/ ... abila.html

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 30 Iun 2010 9:01 pm 
luminita scrie:
Giorgia scrie:

....Giorgia, stii care este deosebirea intre un pesimist si un optimist?
Pesimistul spune: "Mai rau de atat nu se poate!"
Optimistul spune : .."Ba se poate!"

Din tot ce am scris noi doua pana acum la acest subiect, rezulta ca tu esti pesimista, iar eu sunt optimista.... :)

Ia uite aici confirmarea, eu sunt "optimista" : http://www.hotnews.ro/tags/legea%20ani
("Ba se poate!")

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 01 Iul 2010 2:11 am 
luminita scrie:
Ia uite aici confirmarea, eu sunt "optimista" : http://www.hotnews.ro/tags/legea%20ani
("Ba se poate!")

Nu stiu, imi poate explica cineva de ce cand citesc texte ca cel din linkul de mai sus ...eu nu inteleg nimic ?? M-au lasat neuronii, m-a lasat limba romana...?
Eu nu vad in acel text decat o plimbare de la stanga la dreapta, o pisica moarta aruncata ba la senat ba la presedinte ba la altii ..."nu-i a mea, ba-i a ta", "scoate-o bag-o sucest-o" ( fie lege sau altceva :D ) !!!

Cand citesc intr-un ziar din CH despre un eveniment asemanator...parca pricep mai bine..rostul evenimentelor...:((

Na ja, liegt bestimmt an meiner rumänischen Sprache...:(

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 01 Iul 2010 8:19 am 
Giorgia scrie:
Nu stiu, imi poate explica cineva de ce cand citesc texte ca cel din linkul de mai sus ...eu nu inteleg nimic ??
:-?? :-?? :-??

...Uite ce am inteles eu:

Agentia Nationala pentru Integritate (ANI) este o institutie creata in scopul …combaterii coruptiei (grosso-modo). Principalul obiect de activitate era verificarea declaratiilor de avere ale demnitarilor si, in cazul constatarii unor nereguli , sesizarea ANAF (fiscul) respectiv a Parchetului, dupa caz.

Guvernul a inaintat Parlamentului un proiect in vederea imbunatatirii activitatii ANI, proiect care a fost practic “macelarit” (dupa cum se exprima un ziarist roman) de Presedintele Comisiei Juridice din Senat, G.Frunda.

..Mai precis, citand din articolele de pe link :

-Cu sprijinul senatorilor PSD si PNL a fost eliminat amendamentul care prevedea infiintarea comisiilor de cercetare pentru ca „Aceste comisii vor avea un singur scop - sa-si demonstreze utilitatea si sa confiste averile''”(Frunda). [-x [-x [-x ( $-) $-) )

-Au eliminat prelungirea activitatii de cercetare a declaratiilor de avere ale demnitarilor(Prin limitarea cercetarii pana la un an, dosarele aflate pe rol in acest moment se prescriu. Agentia are pe rol aproximativ 4.000 de dosare care se pierd la intrarea in vigoare a legii.-Horia Georgescu-presedinte ANI) ( L-) :ymdevil: )

-O alta modificare propusa de Frunda si adoptata de senatori este ca Agentia de Integritate are dreptul de a demara si a efectua cercetarile averilor demnitarilor pe un termen de un an de la incheierea mandatului unui demnitar si nu trei ani cum se cerea in cererea de reexaminare a presedintelui Traian Basescu. B-)

-Au respins solicitarea presedintelui Traian Basescu de a introduce prevedere prin care demnitarii trebuie sa declare si contractele cu statul [-x [-x ( \:D/ )

-Totodata la propunerea lui Frunda cu 10 voturi pentru si 7 impotriva s-a decis sa se elimine din formularele declaratiilor de avere publice, mentionarea bijuteriilor, obiectele de arta si de cult, colectiile de arta si numismatica, precum si obiectele care fac parte din patrimonial cultural national sau universal, a caror valoare insumata depaseste 5.000 de euro. „Bijuteriile si tablourile tin de intimitatea familiei si orice cetatean al Romaniei are acest drept. In plus publicarea lor reprezenta un pericol pentru cei care depun declaratia de avere pentru pot fi calcati de hoti... Obiectivul legii nu este sa se publice bijuteriile”, a declarat Frunda. [-x :-q

-Din cererea de reexaminare senatorii juristi au acceptat doua puncte. Astfel intra in categoria celor care trebuie sa depuna declaratii de avere si interese si persoanele care candideaza pentru functiile de primar, presedinte de Consiliu Judetean, consilier judetean, si consilier local. :ymbringiton: :ymbringiton: :ymbringiton:

Cel de-al doilea punct acceptat de senatori este eliminarea articolului care prevede ca nu constituie infractiune fapta persoanei care isi modifica declaratia de patrimoniu sau de interese care nu corespunde adevarului daca denunta fapta mai inainte ca autoritatile sa se fi sesizat pentru aceasta.( :ympeace: )

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]