Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 10 Iul 2020 9:28 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Romania vazuta de Blick
MesajScris: Mie, 15 Sep 2010 11:05 am 
Neconectat
nou venit

http://www.blick.ch/sport/fussball/cham ... ell-156554

enjoy!
nu ma pricep la germana atit de bine dar ar trebui sa le raspundem cumva....

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Romania vazuta de Blick
MesajScris: Mie, 15 Sep 2010 12:03 pm 
Neconectat
membru de bază

sailorimc scrie:
http://www.blick.ch/sport/fussball/championsleague/champions-league-tote-hunde-abfall-und-muell-156554

enjoy!

Ai aici traducerea textului, incerc s-o fac pe sarite ca sa nu para..."articol copiat " ci liber tradus ;). Nu stiu ce li s-ar putea raspunde celor de la ziar, pt ca ...vezi singur :

"Strazile denivelate cu gauri cat cada de baie il obliga pe sofer sa faca manevre de ocolire pentru a evita ruperea osiilor masinii. In mijlocul strazii un batran c-o vaca iesit la plimbare, altul cu un magar ce cara alimente si covoare in directia "Pietii Sfatului".
Bine ati venit in orasul Cluj, al 4lea ca marime din Romania. [...] cel putin centrul orasului ( orasul vechi) aminteste putin de caracterul vest european.

Saracie mare in "Mexico City". Cu cat te departezi de centrul vechi ( al orasului) cu atat mai mare este saracia. In fata unui bloc saracacios, pe strada, un caine mort. Gunoiul adunat cat inaltimea unui om ( morman), copiii se joaca de-a v-ati ascunselea si vaneaza fluturi printre rable de masini ( casare outdoor as numi eu :D) [...]

[i]Mexico City
numesc localnicii acea parte a orasului unde cu greu se gaseste de lucru. Oamenii traiesc pe strada sau in "locuinte" improvizate din tabla sau lemn, asemenea celor din Townships- Africa de Sud. Apa si curent electric este un lux !
[...]
Centrul orasului are cateva colturi frumoase, in jur de 100.000 de studenti locuiesc aici in timpul semestrelor scolare.
Orasul contrastelor. In tip ce in "Piata Sfatului" alcolicii, dependentii de droguri si copiii infometati lupta impotriva foamei si a setei, clubul adversar CFR -Cluj nu duce grija banilor. "Patronul" clubului, Arpad Paszkany un antrepenor de succes a bagat in ultimii ani in club peste 100 milioane franci . [...]

Pe oamenii din "Piate Sfatului ii intereseaza prea putin ( meciul), oricum nu-si pot permite sa plateasca un bilet la meci ce ar costa intre 7 - 75 franci."[/i]

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 15 Sep 2010 12:04 pm 
Neconectat
Admin

sailorimc scrie:
http://www.blick.ch/sport/fussball/championsleague/champions-league-tote-hunde-abfall-und-muell-156554

enjoy!

Pana una alta raspunde tu in romana, aici.

Tocmai voiam sa adaug: cine nu stie germana e suficient sa rasfoiasca fotografiile din linkul de mai sus.
Gin> multumim pentru traducere. Uite c-am aflat si eu cum este in Cluj. :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 15 Sep 2010 12:13 pm 
Neconectat
membru de bază

Si ca o completare , "Romania vazuta de Elvetia" ar trebui luat in considerare totusi acordul semnat de curand intre Romania- Elvetia prin care aceasta din urma sustine Romania -in reducerea disparităţilor economice şi sociale în cadrul Uniunii Europene- cu 181 milioane franci !!

http://bern.mae.ro/index.php?lang=ro&id=31&s=116531

In acelasi timp au fost se pare semnate contracte cu investitori:

http://bern.mae.ro/index.php?lang=ro&id=31&s=116616

Oricum politica externa a Romaniei pare sa aiba succes, contracte se semneaza, insa ce vor face cei responsabili de politica interna...nu stiu :(.

Ramane speranta ca banii vor fi corect, repartizati si investiti !¨

Cum vede Blickul Romania e..doar o parte a realitatii , din pacate sau fericire...chestia cu paharul plin sau gol :)

Asta e...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 15 Sep 2010 1:03 pm 
Am vizitat de multe ori Clujul pt. ca am prieteni buni acolo..Mie mi s-a parut un oras civilizat cat de cat, e drept n-am dat de cartierul asta foarte sarac...articolul e rautacios dupa parerea mea..
E ca si cum as merge prin Zürich si as fi hotarata sa scriu in principal despre Langstrasse sau ceva de genul asta. Dar ma rog, nu ma mira atitudinea jurnalistului.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 15 Sep 2010 1:20 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Blick (varianta elvetiana a Ev. Zilei). Nici nu merita citit/citat. Daca era un articol din NZZ mai ziceam.
Nici eu nu am ajuns in Cluj, dar din cultura generala stiu ca e unul dintre cele mai frumoase orase ale tarii.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 15 Sep 2010 1:34 pm 
Neconectat
membru de bază

LeDix scrie:
Blick (varianta elvetiana a Ev. Zilei). Nici nu merita citit/citat. Daca era un articol din NZZ mai ziceam.

Nu cu mult timp in urma, o jurnalista a NZZ a publicat in Ev.Zilei un articol ref la contingentele pentru romani, un articol foarte descurajator...

Crezi ca merita luat in seama, pt ca e scris de o jurnalista a NZZ ?? ;)

p.s poate mai gasesc in arhiva acel articol...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 15 Sep 2010 2:15 pm 
Neconectat
Admin

Apropos Ev. Zilei:

http://www.evz.ro/detalii/stiri/clujeni ... 05984.html

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 15 Sep 2010 2:24 pm 
Neconectat
membru de bază

Adela , Adela de ce nu l-ai gasit mai devreme...nu ma mai chinuiam cu traducerea :))

mda...promta reactia Ev. Zilei ;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 15 Sep 2010 3:01 pm 
Neconectat
Admin

Cultura generala luata din cartile frumos ilustrate de la magazin? :mrgreen:
Daca e sa fim realisti: toate orasele din Romania arata frumos cand esti in centru, la Moll,...... insa la periferie e groaznic.

Cei de la Blick au crezut ca facand acest articolas, lipsit de obiectivitate si ilustrand doar partea negativa, au sa socheze pe cititorii elvetieni.... sau poate viseaza la vreun Pulizer de la sefu`, stiu si eu?!? Dar vorba prajituricii acre (lemon_cake ;;) ): nu ma mira !
Pe de alta parte si eu ma curcesc!!* de fiecare data cand merg in Romania. Pot doar sa spun: Afara e vopsit gardul, inauntru leopardul.

*e cu copyright :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 15 Sep 2010 7:36 pm 
Ca si multi alti jurnalisti au cauta sa socheze si sa deformeze adevarul. Pentru cei care au citit articolul si au vazut pozele, poate ca anumite mentiuni ar trebui facute: au filmat si la groapa de gunoi a Clujului care e la cativa km departare, iar acolo traiesc tiganii si nu clujenii. La periferia Clujului insa se gasesc centre comerciale ca si in orice tara din vestul Europei. Din pacate blocurile comuniste si gropile sunt si vor ramane o realitate in orase Romaniei… :( E clar ca nu toti locuitorii traiesc la ‘standardul elevetian’ iar in orasele mari din Romania discrepantele intre bogatii si saraci sunt mai evidente, totusi nu doar partea negativa trebuia prezentata in imagini. Cateva poze cu casele/vilele din anumite cartiere ar fi aratat cu siguranta si partea prospera a Clujului si astfel o realitate mai complecta.

Cunosc elvetieni care au fost in Cluj, iar realitatea vazuta prin ochii lor arata altfel decat pozele prezentate in Blick. ;)

Totusi ce se poate face pentru un drept la replica ? Idei ? :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 16 Sep 2010 6:10 am 
CFR Cluj -FC Basel 2:1 :D

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 16 Sep 2010 12:46 pm 
Neconectat
tânără speranţă

am ramas total dezamagita de aceasta descriere, ei au redus aceasta descriere defapt la drumul de la granita pana-n Cluj. In Cluj nu-s tarani cu magari sau vaci si nici copii strazi, eu cunosc Clujul bine, am un frate care traieste acolo si stiu ce zic. Sa le fie rusine ca numai lucruri nasoale zic! Clujul este in primul rand un oras universitar, un oras oricum cu o achitectura egala cu oricare oras din Europa....in fine, nu zic ca nu-s si strazi gaurite, insa nu-i "City Mexico"....sa le fie rusine, oricum au luat-o-n barba ca astia de la Cluj i-au batut!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 16 Sep 2010 12:56 pm 
Neconectat
membru de bază

Nu au loat-o in barba ci au primit de la ai lor si replica :

"Trotzdem gewinnt Cluj. Blick.ch-Leser Ivan Santorini: «Wir haben einfach keine Eier»."- n-o traduc... =)) =))

Altfel:
CLUJ - In Transsilvanien, der Heimat der Vampire, verpatzt der FC Basel den Start in die Königsklasse.

Fain incepe articolul:

"Poate FCB trebuia sa ia cu ei usturoi...
Apoi admiratie la adresa CFR- Cluj care se pare ca nu degeaba sunt invincibil in 40 de meciuri acasa ! "...

bravo lor ;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 16 Sep 2010 12:58 pm 
Neconectat
tânără speranţă

pai fotografiile alea sunt numai de satre de tigani, unde dracu i-au gasit....doamne doamne, paqna cand vom fi confundati cu tiganii?!?!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 18 Sep 2010 8:48 pm 
Neconectat
nou venit

http://www.libertatea.ro/stire/o-elveti ... 04004.html

Ati urmarit vineri seara la stirile de la TVR reportajul despre aceasta elvetianca? Vorbea putin romaneste si zicea ca ii place sa traiasca printre tigani, sa se plimbe cu caruta si sa dea de mancare la porci... S-a crezut ca ar fi implicata in aparitia articolului din ziarul Blick, dar ea a negat, afirmand ca Dumnezeu a trimis-o acolo, ca a simtit asa ca o chemare pentru locurile acelea... A mai urmarit cineva reportajul?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 19 Sep 2010 6:01 pm 
Neconectat
Admin

flower_power scrie:

Vino cu noi la meci in Basel, in retur, si vei avea ocazia ;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 20 Sep 2010 8:03 am 
Lumi scrie:
http://www.libertatea.ro/stire/o-elvetianca-cauta-prin-gunoaie-ca-sa-supravietuiasca-304004.html

Ati urmarit vineri seara la stirile de la TVR reportajul despre aceasta elvetianca? Vorbea putin romaneste si zicea ca ii place sa traiasca printre tigani, sa se plimbe cu caruta si sa dea de mancare la porci... S-a crezut ca ar fi implicata in aparitia articolului din ziarul Blick, dar ea a negat, afirmand ca Dumnezeu a trimis-o acolo, ca a simtit asa ca o chemare pentru locurile acelea... A mai urmarit cineva reportajul?

Eu am vazut aseara pe TSR1.Nici macar copilul meu de 7 ani nu a crezut o asa minciuna,prea trasa de par.Ma intreb cat au primit tiganii pt faza asta?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 20 Sep 2010 8:09 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

De ce va surprinde asa de tare? Nu e nici primul nici ultimul european care a ales sa traiasca in alta cultura, fie ea si "trash". Mai sunt altii care traiesc in Papua-Noua Guinee, in Amazonia, in India, in nushce triburi. Am vazut acum ceva timp un documentar, al carui punct central era un elvetian, care alesese una dintre aceste zone. Daca ii place, distractie placuta!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 20 Sep 2010 9:15 am 
Eu cred ca povestea cu elvetianca e reala..Cunoasteti cazul mamei actorului Ethan Hawke care a trait la Bacau intr-un cartier marginas, acum e in Bucuresti si toate astea pt. a ajuta copiii rromi sa mearga la scoala? Poate nu e chiar aceeasi situatie, dar femeia a lasat totusi o viata de lux in State pt. mizeria mioritica..

In legatura cu articolul din Blick, nu stiu unde am citit dar se pare ca s-a semnat o petitie impotriva articolului defaimator...iar Blick a raspuns ceva de genul "Mai avem poze, vreti sa le publicam si pe-alea??" :lol: Deh, daca te bagi in cocina, te mananca porcii. E aiurea "infoierea" asta a noastra, mai rau punem paie pe foc..
Primaria Clujului ar putea sa invite frumusel cate un ziarist - doi de la diverse ziare, sa le (si sa-i) plateasca si sa le faca frumos sejurul, si gata, s-au aranjat si de articole pozitive...Altfel cum cred ei ca ti-ar scrie unii ceva de bine cand e atat de simplu si de profitabil sa scrie ceva socant?? Dar asta e, romanii n-au invatat inca ce inseamna economia de piata.. :lol:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 20 Sep 2010 7:36 pm 
Cosmin scrie:
flower_power scrie:

Vino cu noi la meci in Basel, in retur, si vei avea ocazia ;)

:) mersi de invitatie, totusi eu nu m-am referi la sustinerea galeriei CFR, ci la ce se poate face pentru ca asemenea deformari uriase ale realitatii din Romania sa nu mai apara in presa.

lemon_cake scrie:
Eu cred ca povestea cu elvetianca e reala..Cunoasteti cazul mamei actorului Ethan Hawke care a trait la Bacau intr-un cartier marginas, acum e in Bucuresti si toate astea pt. a ajuta copiii rromi sa mearga la scoala? Poate nu e chiar aceeasi situatie, dar femeia a lasat totusi o viata de lux in State pt. mizeria mioritica..

Sunt destui elvetieni/elvetience care aleg sa traiesca in tari mai putin dezvoltate, multi in scopuri caritabile. Bravo lor !

Altii cu alte teluri: un caz celebru al unei elvetience care s-a mutat in Africa (Kenia) si s-a casatorit cu un massai. Dupa ce s-a intors inapoi in Elvetia a aparut cartea si mai apoi filmul autobiografic ‘Die weisse Massai’ (http://de.wikipedia.org/wiki/Die_wei%C3%9Fe_Massai)

lemon_cake scrie:
Primaria Clujului ar putea sa invite frumusel cate un ziarist - doi de la diverse ziare, sa le (si sa-i) plateasca si sa le faca frumos sejurul, si gata, s-au aranjat si de articole pozitive...Altfel cum cred ei ca ti-ar scrie unii ceva de bine cand e atat de simplu si de profitabil sa scrie ceva socant?? Dar asta e, romanii n-au invatat inca ce inseamna economia de piata..

Si eu am avut o idee asemanatoare, doar ca mai stii peste ce fel de ziaristi dai. Daca ei vor, pot sa intoarca situatia si sa scrie ca, tehnicile binecunoscute de coruptie au fost folosite …. :(

:( intotdeuna remarci ce aberatii se scriu in ziare in momentul in care tu personal cunosti mai bine decat ei realitatea…

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 21 Sep 2010 8:43 am 
Adevarat, pana la urma tot ce vor ei pot sa scrie..Insa daca sunt invitati cu ocazia diverselor evenimente - festival de film, teatru, festivalul berii, poftim, e mai greu sa se "seteze" pe chestii negative....Pana la urma e si un trend asta - sa scrii nasol despre Romania, n-avem ce face..Nu ne putem astepta ca dintr-o data, doar pt. ca suntem si noi tara UE acum, sa se schimbe optica occidentalilor. Iar imaginile alea exista, sunt reale, nu sunt trucate....Pana cand nu vor dispare anumite aspecte din societatea romaneasca, ne putem astepta tot timpul la genul asta de articole. Cu cat ne "ofticam" mai putin, cu atat mai bine.. :) (parerea mea)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 22 Sep 2010 5:26 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

IMNUL EXPULZATILOR..............

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]