Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 20 Noi 2019 8:22 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Si au totusi dreptate...
MesajScris: Mie, 09 Mar 2011 8:12 am 
Neconectat
membru de bază

Am gasit ceva pe FB si cum stiu ca nu toata lumea are cont in FB postez textul aici, daca nu e potrivit atunci sa fie sters.

Mi-am adus brusc aminte de discutia din presa romana de acum nu mai stiu cati ani, parca Nastase o purta, ca e ok sa se numeasca romi, si parca apoi au acceptat varianta cu rromi.Oricum, textul gasit m-a pus pe ganduri...

Trebuie sa spunem tuturor in Europa si in lume:

"STATI PUTIN ! Daca la Tigani nu le convine sa li se spuna "Tigani" ci, mai nou si-au dat numele "Roma" si "Romani", noua la Români nu ne convine ca tiganii sa ne preia numele, codul ISO (International Standard Organisation) - codul ISO "ROM" de tara si identitatea noastra !!!

Limba noastra se numeste "Limba Româna" !!! Limba lor NU se poate numi "Limba Romani" - decat daca toti romanii au murit sau toti romanii sunt cu capul in nisip si nu le pasa ca ni s-au furat numele si identitatea !!!

Revista tiganilor: "ROMANO VODI"
http://www.romanovodi.cz,
si televiziunea tiganilor "ROMEA TV"
http://www.romea.tv

Sa nu mai ne intrebam de ce suntem numiti toti romanii tigani si de ce Romania este considerata tara tiganilor.

http://en.wikipedia.org/wiki/Romani_people

Confuzia sau similaritatea de nume este un pumnal infipt in spatele Natiunii Romane.

Aderati si Dvs. la cauza:

http://www.causes.com/causes/524700-rom ... lict/about

Daca la unii tigani nu le mai place de cativa ani sa li se zica "tigani/gypsy", de ce le-ar place la romani ca tiganii sa aiba un nume foarte asemanator cu al lor??? Adica romanii nu sunt discriminati, doar tiganii sunt???

Veniti si voi si dati un "Like" la pagina:

http://www.facebook.com/pages/Romanians ... k=wallMehr anzeigen

p.s ah si de ce le dau dreptate in ciuda simpatiei mele pt rromi ? pt ca nu au jignit, nu au dat cu pietre ci au facut o constatare corecta ! Ce rromilor nu le place ne da dreptul si noua sa...NU NE PLACA :). Frumosa curata si civilizata reactie ...

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Si au totusi dreptate...
MesajScris: Mie, 09 Mar 2011 9:15 am 
E ciudat cum grecii au voie sa fie suparati si sa-si protejeze "brandurile", insa pt. acelasi motiv, romanii ar fi considerati...rasisti.
Sa vedem cum se va finaliza disputa asta... :)
http://en.wikipedia.org/wiki/Republic_o ... ng_dispute
After the breakup of Yugoslavia in 1991, the name of Macedonia became the object of a dispute between Greece and the newly independent Republic of Macedonia.[53] In the south, the Republic of Macedonia borders the region of Greek Macedonia, which administratively is split into three peripheries (one of them comprising both Western Thrace and a part of Greek Macedonia). Because of that, Greece raised the issue of possible territorial aspirations and also historical concerns regarding the association of the country with the history of the Greek region.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 10 Mar 2011 8:12 am 
Neconectat
membru de bază

lemon_cake scrie:
E ciudat cum grecii au voie sa fie suparati si sa-si protejeze "brandurile", insa pt. acelasi motiv, romanii ar fi considerati...rasisti

Poate pentru ca in mod "rasist" pledeaza ? ( la Romania ma refer )- de genul: noi nu suntem ca aia, rai urati si cu apucaturi de trib, noi le suntem superiori :))-

Organele UE -cel putin mie- imi dau impresia ca au asa o sensibilitate ORL la probleme de identitate :)

Pe de-o parte doresc pastrarea identitatii "popoarelor" "minoritatiilor" sau a "triburilor :))" existente pe batranul continent, pe de alta...tot incearca sa-i asimileze cumva :))
Nici ei nu au habar ce si cum vor dar sunt sensibili :P

De aia, daca e sa se ajunga la o solutionare, cred eu ca e nevoie de un tratament cu manusi :))
Ramane de vazut :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 10 Mar 2011 9:46 am 
Cand ajungi sa fii confundat (si dispretuit, in cele mai multe cazuri) cu alta etnie, din motive ultra-stiute, atunci exista o problema. Vrea Europa (draguta, toleranta de ea :) ) ori nu vrea sa recunoasca problema asta, ea exista... Asa cum elvetianul e tolerant si vorbeste "politically correct" in public, dar intre cei patru pereti improvizati ai cabinei de vot...vorbeste ceea ce simte cu adevarat..cred ca avem si noi dreptul, macar atat :mrgreen: , sa nu ne placa confuzia intre cuvintele "Romanian" si "Roma/Romani". Asemanarea termenilor nu ne-ar fi deranjat, probabil, daca nu am fi avut o populatie numeroasa de tigani, dornica de afirmare..pe alte plaiuri. Pe de alta parte mi se pare nedrept sa se creada ca toti vin din Romania, bulgarii au si ei destui, ungurii, slovacii, cehii (la cehi poate mai putini)- la fel.
O prietena elvetianca a ramas surprinsa cand i-am spus ca tiganii sunt o alta etnie decat cea romana si nu doar grupuri de nomazi din Romania, au cultura si limba proprie, etc....:D Dureros, dar (destul de) multi nu cunosc deosebirea, iar cei care o cunosc ne considera responsabili pt. starea de fapt. (aici, intre noi fie vorba, exista o bruma de adevar :X-/: )

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mar 2011 12:07 am 
Neconectat
tânără speranţă

La tema asta complexa vor fi ca intotdeauna pro, contra, si nehotaratii sau dezinteresatii.
Rezultatul dezbaterii va fi incert si controvers si acum ca si in x ani- presupun....

Eu imi pun insa intrebarea urmatoare, de pe nivelul superior problemei curente:
Cand problema cu acestia, sau alte minoritati ar fi rezolvate, carei regiuni/minoritati ii va veni randul sa poarte vina pentru 'renumele rau in strainezia'? pentru ca romanilor le merge rau? pentru alte X motive?

Oare nu se cauta superficial la cauza asa-zisei reputatii romanesti in CH in particular, in Europa in general? una e perceptia ro-ch, alta e perceptia ch-ro, ambele variaza de la ++ (f.bine) la -- (f.rau), fara vreun echilibru aparent. Si sa se dea vina mereu pe rromi pentru un renume prost in Europa, mie unul mi se pare iarasi cam superficial si prea simplu.
Un studiu pan-european despre problematica asta ar fi interesant, macar din punctul de vedere al colectarii de informatii:
care e nivelul / nota aprecierii ro in tara X, in tara Y, in tara Z
asta periodic analizat timp de ceva ani

Rezultatele cred ca ar surprinde pe majoritatea... si una din concluziile teoretic plauzibile ramane de pe acum ca reputatia romaneasca nu e influentata de boacanele facute de rromi (care deocamdata e inca denumirea oficial recunoscuta).
Si atunci, ce se fac conspiratorii? :D
Eu zic de pe acum, vor da vina pe urmatoarea minoritate :)

Se intampla pretutindeni, si e un mijloc ieftin de-a tine masele departe de adevaratele probleme.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 14 Mar 2011 8:57 am 
O sa le vina randu' ungurilor, bine-nteles!! :lol:
Pe o nota mai serioasa, reputatia sau imaginea romanilor e un lucru, asemanarea termenilor Rroma si Romanian e alt lucru. Mie uneia nu prea imi place, si asta nu pt. ca ii socotesc vinovati pe ei de toate relele, departe de mine. Dar nu-mi place confuzia (o vezi in articolele din presa straina spre ex., am auzit gafe facute si la nivel inalt, de oficiali ai U.E.), mai ales ca numele lor e aproape intotdeauna, pe drept sau nedrept, asociat cu cersetorie si ilegalitati, cu..repatrieri/deportari, cu un anumit stil de viata, iar in cazul fericit cu o cultura cu care nu ma identific, la care admir insa unele lucruri..si atat. Nu mi se pare nici rusinos si nici rasist, sa doresc sa ma identific cu romanii, cu reputatia lor buna sau proasta (depinde cu cine discuti), si nu cu rromii/tiganii..Asta doar pt. simplul motiv ca sunt romanca. Oare elvetienii nu se delimiteaza de germani sau de austrieci? Catalanii de spanioli? Scotienii de englezi? Suntem unici in modul in care reactionam, dorind sa nu fim asimilati unui grup caruia nu-i apartinem...? Zic si eu.
Intotdeauna cand vine vorba de rromi, incerc sa lamuresc lumea care sunt diferentele, fara a face remarci rasiste si de prost gust...totusi, trebuie sa recunosc ca nu am fost pusa prea des in situatia de a "da explicatii", asa cum am auzit la alti conationali...In fine..am amintit cazul grecilor, ei practic n-ar avea multe motive sa se impotriveasca folosirii numelui de Macedonia si derivatele, insa o fac. Sa fie tot din "rasism", ca la noi?
Nu neg ca gasirea unui tap ispasitor (de ex. strainii, in Elvetia sau aiurea, oriunde in tarile U.E.) e un mijloc sigur si ieftin de manipulare a maselor, insa..problema comunitatii rrome la noi e muuult mai complexa. O stim cu totii. Ca trebuie ajutati sa se integreze, ca trebuie sa existe solutii si pt. ei, e iarasi adevarat (Ei or vrea, ma intreb? Sau mai bine zis, or vrea toti sa faca asta?). Dar pana cand se vor schimba lucrurile, pana cand se vor gasi solutii pt. toate problemele astea, noi vom ramane cu...frustrarile si discutiile sterile. :)

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]