Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 26 Sep 2020 2:18 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 207 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Primul salut
MesajScris: Vin, 04 Iun 2010 11:56 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Giorgia scrie:
Care-i baiul ? incerci sa te prezinti si nu-ti aduci aminte limba romana ?? :-?

Eu am facut o gluma (tu ai scris SAFT in loc de SFAT- apropos, daca tot scriai de adusul aminte al lb.romane :D ), gluma care vad ca ti s-a oprit in zona amigdalelor. Cu putina apa, iti va trece si asta ;)

Eu te-am iertat deja pentru ratoiala ta la umila-mi persoana.... pt. ca esti tu :ymhug:

PS: in Banat, ai fi fost inteleasa ce-ai vrut (un suc :P )

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 11 Iun 2010 9:54 am 
Neconectat
nou venit

Salutare tuturor,

Ma numesc Eliza, am 30 de ani si stau cu prietenul meu in Cully - ff aproape de Lausanne.

Amundoi umanitari infocati... dupa o misiune in Sudan, ne-am gandit sa ne stabilim aici. Mai ales ca el e elvetian.

Sper sa imi fac cunostinte romane si nu numai .. pentru moment sufar putin de lipsa de activitate intensa dinainte. Insa .. putina relaxare nu strica pentru moment.

Ahh .. nu am pisici .. am avut 3 insa a trebuit sa le dau la prieteni inimosi care au grija de ele in Bucuresti .. nu cred ca o sa mai aciuesc pe langa casa pisicute .. e f greu sa te desparti de ele.

Va salut pe toti.
Eliza
eliheri@yahoo.com

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 14 Aug 2010 10:57 pm 
Neconectat
nou venit

Salutare la toata lumea!!! Ma numesc Angelica, am 24 de ani si sunt de cateva zile in Elvetia, Friburg. Sunt incantata de tara cantoanelor, chiar daca deocamdata n-am apucat sa vad prea multe. Sunt singura aici si mi-ar placea sa-mi fac noi prieteni si sa particip la intalnirile organizate de voi....

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Aug 2010 9:05 am 
Neconectat
nou venit

Salutari! Ma numesc Melinda, sunt din Baia Mare, am 33 de ani si locuiesc in Bas :ymhug: el-Stadt din 2008. M-as bucura sa stiu ca mai sunt si alti romani in zona. Pupici. :ymhug:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Aug 2010 11:00 am 
Un călduros bun venit noilor sosiți: Melinda, Angelica, Eliza! Să vă bucurați de casă (românilor) și să vă faceți noi prieteni!

Enjoy it!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Aug 2010 12:05 pm 
Neconectat
nou venit

Buna ziua tuturor.
Ma numesc Lili si am 25 de ani.Sunt casatorita de 4 ani iar de 3 saptamani ne-am mutat in Geneva.Am locuit 4 ani in Miami dupa care sotul meu a fost transferat in Geneva.Ce sa spun...Elvetia e foarte diferita de SUA.Este destul de greu sa te adaptezi din nou la stilul de viata european dar sper ca timpul o sa le asteze pe toate.Am dat intamplator peste acest forum si ma bucur sa vad ca sunt destul de multi romani si in Elvetia.

visanliliana@yahoo.com

Va pup.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Aug 2010 4:32 pm 
Bine ai venit Lili!

Nu te necăji, toate începuturile-s grele dar... altfel, n-ar fi funny, nu?
Mă bucur că ne-ai găsit și sper să te simți bine printre noi, cel puțin la fel de bine ca-n Miami! ;;)

Țuc iu!!!!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 27 Aug 2010 9:46 pm 
Neconectat
nou venit

Buna AbraMack.
Multumesc de primire.Nu prea stiu cum functioneaza acest forum dar o sa incerc sa intru zilnic sa vad despre ce subiecte se discuta.Tu de cat timp esti in Elvetia?
Cat despre "inceputurile sunt grele" mare dreptate ai. :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 28 Aug 2010 10:35 am 
Lili....

Forumul ăsta poate fi fain cum poate fi enervant, în aceeași măsură... Depinde de mood-ul oamenilor... :)
Eu sunt aici de vreo cinci ani....și ce să zic? Tot la început mă simt! :)... dar sper să treacă o dată și senzația asta de început și să reușesc să mă simt ok...lucru ce ți-l doresc și ție! :)

Încă o dată, welcome in Switzerland! :ymhug:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 26 Sep 2010 8:26 pm 
Neconectat
nou venit

Ma numesc Mirabella, sunt din Timisoara de 9 ani casatorita cu un Bündner. Locuim in thurgau pe malul Bodensee-ului. am 3 copii, un baiat de 8 ani si doua fetite-maimutele :D de 6 si aproape 5 ani............in timpul liber sunt farmacista. Pe forum din cand in cand, iar la intalniri din pacate mai deloc :(

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 27 Sep 2010 6:12 am 
Hei, Mira ai spart gheața?

Bine ai venit :hehe: !!!!!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Sep 2010 1:27 pm 
Neconectat
nou venit

.. cred ca e momentul sa spun si eu salutare tuturor romanilor in Elvetia, nu mi-a venit sa cred ca sunt asa de multi romani aici, locuiesc din 2007 in kantonul ST. Gallen si pana acum 1 saptamana nu am cunoscut nici un roman. :-ss
Imi pare bine sa aflu noutati pe acest site si poate ca voi putea sa cunosc mai multi romani.
Lucrez in ZH asa ca sunt in fiecare zii aici, iar cei ce vor sa ne intalnim la o cafea sau ceva mai racoritor, sunt nerabdator sa ne intalnim.

Cu drag,

Lucian

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Sep 2010 3:50 pm 
Bine ai venit, Luciane, în CasaRomânilor... și stai, că încă n-ai văzut nimic!!!! :hoo: ...

Bagsamă că lumea-i încă în vacanță sau așa... bașca sunt mulți români care NU activează pe site-forum...din Ț motive... :p

So, ședere plăcută, numai bine... și... la cât mai multe cunoștințe noi!

O seară excelentă!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Sep 2010 4:01 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Luciano scrie:
.. cred ca e momentul sa spun si eu salutare tuturor romanilor in Elvetia, nu mi-a venit sa cred ca sunt asa de multi romani aici, locuiesc din 2007 in kantonul ST. Gallen si pana acum 1 saptamana nu am cunoscut nici un roman. :-ss
Imi pare bine sa aflu noutati pe acest site si poate ca voi putea sa cunosc mai multi romani.
Lucrez in ZH asa ca sunt in fiecare zii aici, iar cei ce vor sa ne intalnim la o cafea sau ceva mai racoritor, sunt nerabdator sa ne intalnim.

Cu drag,

Lucian

Bine ai venit!

te asteptam cu drag pe 13 noiembrie la http://www.casa-romanilor.ch/concert-de ... yanku-2010

http://tothdaniel.wordpress.com/2010/05 ... ui-daniel/

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Sep 2010 5:41 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Luciano, ce faci in Niederuzwil? Am stat undeva care se termina tot cu "wil", cunosc zona unde stai.
La SG sunt destui romani, ii poti intalni aici http://www.biserica-romana.ch/ daca esti credincios. De fapt merge si daca nu esti. :wink: Eu ma duceam pentru intalniri, nu pentru rugaciuni si nu m-a gonit nimeni. Zona in schimb m-a facut sa o iau la sanatoasa!

uite inca o ocazie http://www.casa-romanilor.ch/concert-de ... yanku-2010

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 29 Sep 2010 6:39 pm 
Neconectat
nou venit

Buna LeDix,

M-am casatorit in 2007 cu o fata din Niederuzwil, de aceea ne-am asezat aici. Ea este Elvetianca si nu vrea sa se mute pe altundeva caci are un salon de coafura pe care i-l patroneaza.

Mersi pt idee Laura, am vazut intalnirea pe 13 noiembrie in SG dar din pacate... Socru are prioritate... face 60 ani si i-am pregatit o surpriza intr-un hotel din Austria. ( 13-14 Noiembrie).

Dar desigur altadata cu cea mai mare placere. o sa mas uit si la linkurile pe care mi le-ai trimis.
Pe curand..

Lucian

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Primul salut
MesajScris: Dum, 30 Ian 2011 11:58 am 
Neconectat
nou venit

Salut, ma numesc Emil Cosmin si locuiesc si muncesc in Thun, canton Bern. M-am obisnuit cu traiul in Elvetia ca de 3 ani vin regulat (2-3 ori pe an) pe aici cu munca dar si in vacante. Acum voi locui permanent in Thun pt ca am obtinut viza de munca. De loc sunt din Bistrita. Nu sunt casatorit (am 23 de ani) iar in Elvetia nu prea cunosc romani...decat o prietena in Geneva. Daca mai sunteti romani prin Thun dati de veste, poate iesim la o bere in Mulliplatz. Aici lucrez ca mecanic in armament si tehnica militara. Totul e ok...decat ca sunt singur...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 01 Feb 2011 3:59 pm 
Neconectat
nou venit

Salut tuturor!

Ma numesc Stefan,m-am mutat in Elvetia din Reghin,jud.Mures.Am 26 de ani , casatorit , 0 copii :D

Locuiesc impreuna cu sotia mea in Salez (SG).
Primul loc de munca l-am avut intr-un hotel in zona Lenzerheide , acum 1 an ( dec.2009).Am inceput "de jos" , constient fiind ca altfel e destul greu... dat fiind ca nu am o calificare foarte cautata in Elvetia(gen asistent medical,IT,etc).Am terminat cu "munca de jos" :D in octombrie 2010 si de atunci sunt in cautarea unui loc de munca decent.
De profesie sunt tehnician electronist,insa nu am practicat niciodata (acum regret :( ) . In Romania am lucrat in domeniul vanzarilor insa in conditiile actuale e destul de greu sa mai obtin un loc de munca in domeniu.

Va salut pe toti,iar pentru cei care sunt in apropiere:poate ne vedem la o cafea(mai ales ca dispun de mult timp liber in ultima perioada :D ).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 01 Feb 2011 5:13 pm 
Bine ați venit, Cosmin și Ștefan, pe site și pe forum!

Vă doresc să vă meargă (și) mai bine și ceea ce vă doriți, să se împlinească!

Mult noroc și răbdare!!!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 12 Feb 2011 8:34 am 
Neconectat
nou venit

Sunt Adina, am 44 de ani. Locuiesc impreuna cu sotul meu, Dorel (51 de ani) la Geneva. Suntem in Elvetia de peste 10 ani. Nu avem copii impreuna (sotul meu are un baiat care locuieste in Romania), nici catei sau pisici (imi sunt foarte dragi, dar am o nenorocita de alergie ).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 12 Feb 2011 12:12 pm 
O Adină salută o alta!!! :ymhug:

Bine ai venit, Adina! Să te bucuri de forum și să-ți faci prieteni noi, îți doresc! Ești de ceva vreme în Elveția! Mereu în aceeași zonă? Sper că vă e bine și că sunteți adaptați 100%. Până la urmă asta contează: să te simți bine acolo unde ești!

Încă o dată bine ai venit și ședere plăcută!

O zi excelentă!!! @};-

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 17 Feb 2011 8:17 pm 
Neconectat
nou venit

Salut la toata lumea, ma numesc Dan , am 27 de ani, locuiesc in Fribourg de 4 ani si un pic , sunt casatorit si fara copii. Nu cunosc nici un roman aici desi stiu ca sunt cativa. Va urez bafta tuturor.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 17 Feb 2011 11:41 pm 
Salutare, Dane!
Bine ai venit în rândurile noastre!
Sper să te simți bine și să ajungi să îți faci cunoștințe de prin zona ta ...și nu numai!

Baftă și ție în tot și toate!!!!

O seară faină!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Feb 2011 3:32 pm 
Neconectat
nou venit

Buna ziua dragii mei,

Numele meu este Gabriela Neagoe, am 30 ani, sunt din Constanta si sunt casatorita.
Sunt plecata din Romania de mai bine de 3 ani si momentan locuiesc in Cehia (Brno) pentru ca sunt studenta aici. Sotul meu locuieste in Elvetia (Zug) si ca urmare sunt "nevoita" sa fac naveta (Cehia - Elvetia) o data la doua saptamani :) (pana imi termin doctoratul).

Mi-ar face placere sa va cunosc si sa ne intalnim la diverse "evenimente" :)

Va doresc o zi buna tuturor :),
p1s1c1ta.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 24 Feb 2011 5:12 pm 
Bine ai venit, Gabriela! Îți doresc să termini cât mai repede naveta și să îți fie bine pe plaiurile marmotiene!
(Am auzit că Cehia e o țară foarte faină! Așa-i?)

Numai bine și o seară excelentă! @};-

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 207 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC [ DST ]