Switch to full style
Te rugăm să te prezinți, pe scurt sau în detaliu, celorlalți forumiști.
Răspunde

SCHWEIZ OULTET AG. ZURICH.....EXISTA? CHIAR ANGAJEAZA ??

Lun, 18 Noi 2013 9:15 am

Ma numesc Anca si am primit o oferta " interesanta " de munca in Zurich, oferita de compania de recrutare SCHWEIZ OUTLET AG. pentru fabrica de textile cu un salariu oferit de 1,500 EURO/luna
Oferta suna excelent (mai ales pt mine care sunt la prima experienta de genul acesta) dar am unele intrebari daca ma poate ajuta cineva:
- oferta a fost facuta de 2 pers de origine romana si anume "Anca Gheorghe si Iulia Stanculescu" care semneaza ca HR Officer pentru firma mai sus mentionata.
_ se solicita o plata a 80 euro (sau 355 ron) pentru obtinerea Autorizatiei de munca in Elvetia suma care trebuie depusa in contul unei persoane fizice din Romania, este normal asa ceva ? Doamnele HR Officer sustin ca plecarea va fi pe data de 30 Noiembrie 2013.
Din punctul meu de vedere nu este o suma mare si e ok ca sa platesti un serviciu, dar as fi mai linistita sa stiu ca e in regula si ca au mai trecut si altii prin aceasta experienta, pentru ca nu doresc sa ma vad intr-un oras necunoscut, fara jobul promis.
Sunt insa reluctanta deoarece prin minimele mele verificari nu pot obtine un contact direct cu oficiul companiei SCHWEIZ OUTLET AG in Zurich, iar pe site-urile de verificare nu regasesc codul oferit de companie si anume:
Registered Office: 223 Hardstrasse, 8005 Zurich, Switzerland

Post Code: 8005
Company No: SW 6083664 ZRCH
Phone/ Fax: +41 (0) 443 325 555

De asemenea mi s-a oferit un numar de cont bancar la BCR sa fac o plata in vederea obtinerii permisului de munca, care "suna asa":

Daca NU aveti autorizatie de munca pentru ELVETIA,
sa platiti taxa de 355 de Ron la urmatoarele coordonate bancare:
Executive Partner Dragos Banu,
BCR, Cod IBAN: RO 88 RNCB 0 0 7 5 0 4 7 4 9 7 8 2 0 0 0 1

Daca cineva a obtinut un loc de munca prin aceasta companie si a avut succes, va rog sa ma informati.
Apreciez orice sfat pertinent sau raspunsul dvs.

Anca,

Re: SCHWEIZ OULTET AG. ZURICH.....EXISTA? CHIAR ANGAJEAZA ??

Lun, 18 Noi 2013 9:30 am

E o înşelătorie.

Re: SCHWEIZ OULTET AG. ZURICH.....EXISTA? CHIAR ANGAJEAZA ??

Vin, 22 Noi 2013 4:49 pm

Si inca o inselatorie mare, citeste topicul asta: viewtopic.php?f=32&t=3843
Răspunde