Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 11 Iul 2020 8:44 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: un nou asistent medical care cauta de munca
MesajScris: Lun, 30 Apr 2012 12:58 am 
Neconectat
nou venit

Buna seara tuturor. Sunt cristina, sunt asistent medical de profesie si as dori sa ma tranfer din Italia in Ticino (ca germana e in curs de a o invata......dar greu se prinde).Daca ar putea cineva sa ma ajute cu mai multe detalii .....ii multumesc foarte mult.
Am trimis deja la red cross actele pentru echivalarea diplomei , dar trebuie sa mai astept sa dau testul de limba nivel b2 (examenul de IPASVI nu tine loc de ........diploma lingvistica). Pana la obtinearea recunoasterii nu ma feresc sa muncesc si ca oss sau un ram mai jos pana obtin echivalarea de asistent medical. As vrea sa reusesc transferul pana in septembrie ca fetita sa inceapa acolo clasa intai.
Am vreo sansa daca merg direct la spitale sa cer de munca sau e nevoie sa intru prin intermediul agentiilor de plasare a locurilor de munca? Care ar fi pasii? :-??

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un nou asistent medical care cauta de munca
MesajScris: Mie, 20 Iun 2012 9:36 am 
Neconectat
nou venit

Buna si eu sunt in Elvetia de 3 saptamani ceea ce am aflat pana acum este ca dupa ce obti cursul de limba germana B2 si recunoasterea diplomei de Crucea Rosie Elvetia atunci poti si singura sa aplici pentru un loc de munca ca si asistent medical dar pentru primi 2 ani nu ai sa poti munci in sectii ca si terapie intensiva sau blocul operator de la chirurgie e cel mai bine in centre de batrini si dupaceea poti cauta un loc de munca mult mai bun, o intrebare vreau sa trimit si eu diploma la Crucea rosie pt recunoastere imi poti spune cum ai facut? au am fost la o agentie pt ocuparea fortei de munca si sunt constient ca te ajuta dar te si rupe la bani .Bafta

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: un nou asistent medical care cauta de munca
MesajScris: Mie, 04 Iul 2012 2:14 pm 
Neconectat
nou venit

buna e tare simplu sunati direct la crucea rosie si primiti informatiile precise la recunoasterea diplomei sau primiti in scris de ce documentatie aveti nevoie nu e greu dar poate sa dureze ceva.multa bafta

Subiect ridicat ultima oară de danut Mie, 04 Iul 2012 2:14 pm.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]