Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 11 Iul 2020 8:42 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Buna ziua,am nevoie de indrumare
MesajScris: Mie, 14 Noi 2012 10:57 am 
Neconectat
nou venit

Buna ziua,ca sa fiu direct si subiectiv,am o intrebare in minte la care tot caut raspuns si cum cel mai bine il pot primi de la o persoana care a fost in situatia mea,m-am gandit sa incerc pe acest site,poate ca cineva dintre toti utilizatorii a trecut prin momentele mele.Eu si cu iubita mea vrem sa plecam din tara,ne0am saturat de promisiuni si de oameni falsi care pretind tot felul de sume ca sa iti faca contract de lucru mai bine spus te mint pe fata si nu iti platesc nici o asigurare medicala,nu ai nici contract si desi lucrezi in UE unde nu se poate munci la negru tu cu contract cu tot lucrezi tot la negru desi tu stii ca lucrezi legal si din acest motiv m-am gandit la Elvetia pentru ca e o tara mai stricta unde e greu de intrat pe piata muncii dar odata intrat esti apreciat la intreaga ta valoare,eu sunt mecanic auto cu diploma PHARE care este o diploma obtinuta printr un program european de integrare a tinerilor pe piata muncii un europa,cunosc engleza,si franceza bine iar germana la nivel conversational,iar prietena mea vorbeste perfect germana si se descurca cu engleza,ne-am gandit sa ne urcam in masina si sa venim in Elvetia la ghici,cum ne-o fi norocul,ca decat sa stai acasa si sa iti faci filme si sa te gandesci cum ar fi daca sau sa iti spui ca nu ai cum sa iti gasesti loc de munca fiindca e greu mai bine mergi si te convingi singur,eu am mai fost in Elvetia si am stat cateva luni in urma cu cativa ani si am fost impresionat ,sincer si o spun in calitate de om care am umblat prin europa destul de mult,iar daca e o tara in care as vrea sa traiesc sigur e acolo,e un vis.Nelamurirea mea e,care sunt pasii pe care trebuie sa ii fac ca sa INCERC sa ma integrez desi poate nu am sa reusesc insa VREAU sa incerc.Exista agentii care se ocupa cu recrutarea si plasarea fortei de munca,sau care sa te ajute sa te integrezi,deoarece din Romania direct nu ai cum sa pleci,mi-a spus si cineva care lucreaza la ambasada Elvetiei ca nu ai cum sa pleci direct de aici pentru ca nimeni nu te poate angaja fara sa te vada si sa vada de ce esti capabil.Ce trebuie sa iau in considerare pentru ca eu la inceputul saptamani viitoare am sa ma urc in masina si am sa plec spre Elvetia,ce acte am nevoie la mine,e nevoie de pasaport valid pentru permis de munca sau e ok doar buletinul?cum as putea face cu cazarea pentru inceput si care sunt pasii ce trebuie urmati?VA MULTUMESC FRUMOS SI ORICE SUGESTIE ESTE BINEVENITA

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Buna ziua,am nevoie de indrumare
MesajScris: Mie, 14 Noi 2012 11:41 am 
Neconectat
Admin

Pasaport valid ca Elvetia nu este in UE, traduceri (apostilate? n-am idee) la diplomele relevante, altceva nu-mi trece prin cap. Pregateste-te sa te intretii singur cateva luni ca gasirea unui servici ca cetatean roman este o aventura in sine, la fel si cu cazarea iti va fi greu (gasesti chiar aici pe forum adrese de site cu anunturi).

Acum si chestiile pragmatice:
- O fi numai parerea mea, dar am senzatia ca ideea cu "aruncam totul in masina si plecam maine" o fi mergand la Hollywood dar pentru viata reala si in special Elvetia nu este un plan prea bun.
- Si inca ceva, inainte sa intrebi :) sansele ca cineva DE PE forum sa aiba un post liber sau o cazare de oferit sunt minime.
- Foloseste functia "cautare", o sa fii surprins.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Noi 2012 1:24 pm 
Neconectat
nou venit

Sa inteleg ca ar trebui sa ma orientez catre o alta tara??!!Vad ca ma cam descurajati!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Noi 2012 4:50 pm 
Neconectat
membru de bază

RaduRoman1983 scrie:
Sa inteleg ca ar trebui sa ma orientez catre o alta tara??!!Vad ca ma cam descurajati!

Ai o idee de cazare? Ai cautat pe net preturi pe zi / saptamana/ luna la hotel? Ai cautat conditiile prin care poti inchiria un apartament in Elvetia? Ai idee care-i procedura la angajare? Stii ce obligatii sau drepturi ai ca cetatean roman in Elvetia?

Daca da, atunci o sa reusesti :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Noi 2012 4:55 pm 
Neconectat
nou venit

Exact asta incercam sa aflu de aici,de la cineva care a trecut prin asta!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 14 Noi 2012 5:28 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
Foloseste functia "cautare", o sa fii surprins.

S-a vorbit mult pe forum despre diverse situatii cu care ne-am intâlnit multi dintre noi. Sugestia lui Soterro este demna de luat in seama. Foloseste "butonul cautare"(dreapta sus), atât pe forum cât si pe site.

Aici, gasesti informatii "organizate" : viewtopic.php?f=42&t=3123

Succes!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 28 Noi 2012 5:55 pm 
Neconectat
nou venit

nu cred ca te descurajeaza nimeni, ci doar iti spunem ca viata nu este atat de roz.
Cel mai bine, este sa cauti si au avut dreptate cei de mai sus.

Elvetia este o tara "diferita" de orice natiune din Europa. Aici iti trebuie un permis de munca, nu poti sa stai degeaba caci viata e scumpa.
Eu am venit din RO cu contract si tot mi-a fost greu pana am primit primul salariu.

Nu este usor, daca vrei sa ajungi aici, trebuie sa citesti despre tara asta si sa cunosti regulile.
Apoi vei sti exact ce te asteapta, daca iti va povesti cineva, tre sa stai cu acea persoana cateva ore sa vorbesti despre ce trebuie sa stii.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]