Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 11 Dec 2019 5:03 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor social
MesajScris: Vin, 14 Iun 2013 6:33 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

sorinbun scrie:
si daca vrea si poate sa obtina ajutor social, care-i problema voastra? il platiti voi?
sorinrau

DA , noi platim ajutorul social pentru persoane ca Rami si sincer nu vreau sa platesc pentru ea.

Sus

MesajScris: Vin, 14 Iun 2013 8:06 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

princessduck scrie:
sorinbun scrie:
si daca vrea si poate sa obtina ajutor social, care-i problema voastra? il platiti voi?
sorinrau

DA , noi platim ajutorul social pentru persoane ca Rami si sincer nu vreau sa platesc pentru ea.

...unde mai pui Sorine ca lista pe care ai enumerat-o (" albanezi, turci, iugo etc" ) s-ar completa cu "fufe din România". Ar "da bine", nu-i asa? Ar ajuta la consolidarea pozitiei in "topuri". :mrgreen:

Sus

MesajScris: Vin, 14 Iun 2013 8:28 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

SA FIE CLAR-- eu nu am nimic impotriva celor care solicita ajutor social DAR sa merite asa ceva!
Toata lumea stie ca MULTI (nu dau nume/ nationalitati) stiu cum sa ''profite'' de statul elvetian sa li se plateasca vrute si nevrute! Asta nu e secret si statul tot pica in plasa. Stiu si am auzit multe povesti pe aici si ma mir de ce aud si ce vad , cum reusesc unele persoane sa obtina ajutor social.

Nu cred ca este ceva rau in a cere ajutor si a profita de statul elvetian DAR nu in sensul negativ, genul Rami-- nu vreau sa muncesc ca sunt lenesa sau nu am chef si cer bani de la stat!
Cand este vorba despre un caz special (persoane bolnave, copii multi etc etc etc) care intr-adevar merita ajutor (au lucrat cativa ani si acum nu mai pot lucra din diverse motive)-- nu am nimic impotriva!

Dar DE CE sa platesc eu pentru ...nu o sa zic ca e vaca asa cum a zis ea ...pentru...creatura aia urata si lenesa Rami? 3:-O

Pentru Rami.

Rami scrie:
V-am intrebat de ajutor social pt. ca stiu persoane in Germania , in Belgia si in US care din asta traiesc! Nu ar fi cazul meu si totusi firma la care lucreaza El a stipulat in contract acest ajutor! Ahhh si doar pt. 4-5000 de Franci nu ne mutam aici! El castiga 20000 ch + actiuni la firma care sunt substantiale.....va ofticati? Lol
Am sa ma interesez la firma cum voi primi acest ajutor ca sa nu mai intru in polenici si sa imi pierd vremea pe aici!

De ce ai mai intrebat cum obtii ajutor social daca este stipulat in contractul prietenului?? Si de ce nu te-ai interesat de la inceput daca si cum poti sa il obtii???
Nu te duce capul (~~) , daca ai avea ceva in capul ala mic si plin de fite, nu ai mai fi intrebat aici ...

Daca ai facut o facultate si nu vrei sa muncesti in curatenie sau la cules capsuni, de ce nu te folosesti de diploma sa iti gasesti ceva de lucru aici (in cazul in care ai o diploma de care este nevoie aici!). De ce ceri ajutor social daca ai diploma dar nu vrei sa muncesti?
Aaaa nu stii germana...dar macar engleza stii ? Sunt companii care au nevoie de oameni care vorbesc engleza, de ce nu aplici? Aici ce scuza ai? Foloseste-te de diploma daca spui ca nu ai facut facultatea ca sa faci curat si o sa ai un job de 10000 chf de la primul job, din prima zi, fara germana si fara experienta.

Probabil acum o sa spui-- ''Ha ha fraierilor , voi munciti si eu nu muncesc dar am ajutor social , am bani ha ha!''
Saracuta de tine...ai venit aici pe spatele prietenului care castiga 20000chf dar nu iti da si tie 1000 chf ....fara el nici nu nu ajungeai aici....si acum faci fite. Dar daca el castiga asa multi bani....tu de ce ceri ajutor social, care e 1300 chf ....daca tot te-a adus aici, el trebuie sa plateasca si pentru tine. Te simti prost ca stai aici pe banii lui...la care probabil ai acces cu taraita... si de asta ceri ajutor social, sa nu zici ca nu ai si tu bani...

Pentru Sorin
-- daca nu te deranjeaza sa platesti pentru cineva care nu merita, de ce nu ii trimiti tu in fiecare luna 1300chf fetei?? Ca acum nu are bani de haine de fite la pret intreg, le cumpara la jumatate de pret sau mai putin desi prietenul castiga 20000 chf!! Cu 1300chf cumpera ea ceva fain.

PS: In multe cazuri chiar nu este nevoie de o diploma sau germana sau experienta sau relatii ca sa ai un business sau afacere de succes sau macar sa scoti niste bani sa traiesti decent DAR trebuie sa ai ceva in cap!!!
Dupa cum am mai spus- stiu personal pe cineva care are outlet si a inceput de jos , nici nu stia germana, era venit aici de cativa ani si nu avea pe nimeni DAR l-a dus capul, s-a zbatut , a muncit pe branci si acum e asigurat pe viata pentru ca a avut vointa si nu a asteptat sa ii cada din cer.

Asadar si prin urmare daca esti lenes si nesimtit nu ajungi nicaieri.

Ultima oară modificat de princessduck pe Vin, 14 Iun 2013 10:54 am, modificat de 5 ori în total.

Sus

MesajScris: Vin, 14 Iun 2013 9:04 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Haideti sa nu ne mai batem capetele! Fata asta ori e troll ori e una cu fitze de cartier ajunsa in Elvetia multumita partenerului si acum se crede buricul Pamantului!

Sa ne vedem de vietile nostre de "personaje mediocre", fraieri platitori de impozite! Ah, cine vrea sa faca shopping in outlet cu articole de marca, de la Armani la Zenga (Ermenegildo), veniti la Mendrisio, la FoxTown! http://www.foxtown.ch/info.php?lingua=i ... =mendrisio Ala da, outlet! Nu toneta lu' Rami! In caz ca exista aceasta Rami...

Sus

MesajScris: Vin, 14 Iun 2013 9:20 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

LeDix scrie:
Haideti sa nu ne mai batem capetele! Fata asta ori e troll ori e una cu fitze de cartier ajunsa in Elvetia multumita partenerului si acum se crede buricul Pamantului!

Sa ne vedem de vietile nostre de "personaje mediocre", fraieri platitori de impozite! Ah, cine vrea sa faca shopping in outlet cu articole de marca, de la Armani la Zenga (Ermenegildo), veniti la Mendrisio, la FoxTown! http://www.foxtown.ch/info.php?lingua=i ... =mendrisio Ala da, outlet! Nu toneta lu' Rami! In caz ca exista aceasta Rami...

Eu cred ca e ambele =)).

Da chiar sa stii ca o sa trec prin Mendrisio saptamana viitoare! Multumesc pentru link :D .

Sus

MesajScris: Vin, 14 Iun 2013 9:38 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Eu am o prietena romanca care are sifonierul pliiiiin de Versace&Co, articole cumparate in Via Nassa din Lugano - echivalentul a Bahnhofstrasse din Zürich - deci nu outlet sau second hand! Fata asta e de o modestie, de o simpatie si de o inteligenta cognitiva si emotionala molipsitoare. Sotul ei e milionar, ea lucreaza 8 ore pe zi in biroul firmei, plateste impozite, face o scoala acum. Jos palaria pentru un asemenea om! Ah, a citit aici si i s-a facut sila de mademoiselle Rami.

Sus

MesajScris: Vin, 14 Iun 2013 9:40 am 
Neconectat
nou venit

"Dar ma opresc aici. Eu trebuie sa ma duc la munca, nu traiesc din ajutor social ca nu sunt nici lenesa si nici ....ca tine. "

Ma bucur ca nu esti lenesa, dar pot sa te intreb ce ocupatie ai....vad ca e Ora 17 cand ai trimis
mesajul lucrezi cumva noaptea???? Ah , am inteles tot! ;)

Sus

MesajScris: Vin, 14 Iun 2013 9:49 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Rami scrie:
"Dar ma opresc aici. Eu trebuie sa ma duc la munca, nu traiesc din ajutor social ca nu sunt nici lenesa si nici ....ca tine. "

Ma bucur ca nu esti lenesa, dar pot sa te intreb ce ocupatie ai....vad ca e Ora 17 cand ai trimis

Mai fata, dar tu chiar nu stii ce e rusinea? Eu te-am semnalat la moderatori. Cum iti permiti sa jignesti membrii ca la usa cortului? Dar nu ai pic de jena in tine? Sa-ti fie rusine!

ps. se vede ca nu stii ce inseamna a munci. Da, la ora 17 poti sa scrii mesaje din birou sau de pe smartphone.

Sus

MesajScris: Vin, 14 Iun 2013 10:17 am 
Neconectat
tânără speranţă

Off topic: CAT FIGHT, let's go.

In loc sa ii raspundeti scurt si la obiect sau sa ignorati postul lu Rami va luati la cearta. Mai bine ati veni la cate o intalnire cu romani (de exemplu "la un pahar de vorba" pe 24.06 in zürich) si v-ati mai calma. Acolo puteti vorbi cu persoane cu care va face placere sau care sunt din aceeasi "categorie". (Avem si ca Rami, avem si ca Ratusca, sunt destui ;) )

Sus

MesajScris: Vin, 14 Iun 2013 10:23 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Rami scrie:

Hm ... ce sa mai zic? In caz ca nu stiai ora 17:00 este ziua, nu noaptea. Daca nu stii sa faci diferenta intre noapte si zi, e grav.
In al doilea rand am postat cu aproximativ o ora jumatate in urma. In acest moment este ora 11:18 ziua. O fi ceva in neregula cu timpul in care se posteaza mesajele pe forum.
Unele persoane lucreaza si pana la 20:00 sau toata noaptea.

''Lucrezi cumva noaptea''-sunt sigura ca te referi la prostitutie ca atat te duce mintea sa spui daca cineva lucreaza noaptea, de ex: doctori, asistente, politie etc etc.
Sa stii ca nu am nimic impotriva prostituatelor, pentru ca macar ele lucreaza , nu stau degeaba ca tine si mai platesc si taxe. La fel si dansatoarele si fetele care fac masaj.

Si FYI sunt casatorita si prefer sa imi petrec noaptile cu sotul meu....dar na...daca prietenul tau care castiga asa mult nu te cere in casatorie...probabil nu vrea sa ii toci tu salariul.

Cat despre ce ocupatie am , nu conteaza ce lucrez dar te informez ca se intampla sa lucrez si noaptea sau in weekend. Iar azi o sa lucrez intre 15:00- 18:00. Dupa ce am postat mesajul ca trebuie sa ma pregatesc de munca, am primit mesaj de la sefa mea ca pot sa ma duc mai tarziu la servici azi. Asa ca am avut timp sa mai postez aici.

Ultima oară modificat de princessduck pe Vin, 14 Iun 2013 11:42 am, modificat de 2 ori în total.

Sus

MesajScris: Vin, 14 Iun 2013 10:26 am 
Neconectat
tânără speranţă

Raducu scrie:

In loc sa ii raspundeti scurt si la obiect sau sa ignorati postul lu Rami va luati la cearta. Mai bine ati veni la cate o intalnire cu romani (de exemplu "la un pahar de vorba" pe 24.06 in zürich) si v-ati mai calma. Acolo puteti vorbi cu persoane cu care va face placere sau care sunt din aceeasi "categorie". (Avem si ca Rami, avem si ca Ratusca, sunt destui ;) )

+1

Sus

MesajScris: Vin, 14 Iun 2013 10:30 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Raducu scrie:

Pe 24.06 nu sunt in Elvetia. Poate altadata.
Dar cu siguranta nu as vrea sa o intalnesc pe Rami! :blurp:
Ea locuieste in Basel oricum. Nu vine ea pana aici sa ne cunoasca :)) .

Sus

MesajScris: Vin, 14 Iun 2013 10:32 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Gata! Nu mai trebuie bagata in seama! Singurii care ar trebui sa o contacteze sunt moderatorii.

Sus

MesajScris: Vin, 14 Iun 2013 10:41 am 
Neconectat
nou venit

princessduck scrie:
Raducu scrie:

Pe 24.06 nu sunt in Elvetia. Poate altadata.
Dar cu siguranta nu as vrea sa o intalnesc pe Rami! :blurp:
Ea locuieste in Basel oricum. Nu vine ea pana aici sa ne cunoasca :)) .

Poate participa la intilnirea din Basel :-? maine...daca crede ca poate sta intre persoane ,sa comunice civilizat!!!

Sus

MesajScris: Vin, 14 Iun 2013 10:50 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Mariana2010 scrie:
Poate participa la intilnirea din Basel :-? maine...daca crede ca poate sta intre persoane ,sa comunice civilizat!!!

Mult succes participantilor la intâlnire, in cazul asta! :D :D

(poate n-ar strica sa aveti la voi si ceva calmante, nu de alta, da' sa n-ajungeti la paruiala :pirate: )

Sus

MesajScris: Vin, 14 Iun 2013 10:51 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

luminita scrie:
Mariana2010 scrie:

(poate n-ar strica sa aveti la voi si ceva calmante, nu de alta, da' sa n-ajungeti la paruiala :pirate: )

Eu nu m-as intalni cu ea nici sa ma platesi si sa imi dai o camasa de la Versace!

Sus

MesajScris: Vin, 14 Iun 2013 10:57 am 
Neconectat
nou venit

princessduck scrie:
luminita scrie:
Mariana2010 scrie:

Eu nu m-as intalni cu ea nici sa ma platesi si sa imi dai o camasa de la Versace!

Eu..sunt in tara..pierd aceasta intilnire:) :) :)
dar vor mai fi altele,o sambata placuta celor care participa!!

si sa speram ca isi revizuieste acest comportament...d-ra:))

Sus

MesajScris: Vin, 14 Iun 2013 12:24 pm 
Neconectat
Admin

Eu una propun sa inchidem discutia, nici nu-i constructiva, nici nu-i tocmai relaxanta (sau e? :D )
Sa ne bucuram de weekend si sa uitam de "certurile" de-aici.
S-aveti un weekend linistit si insorit. Ana

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]