Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 18 Ian 2020 7:05 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Permis de munca - drepturi, restrictii si alte nelamuriri
MesajScris: Lun, 10 Feb 2014 1:12 pm 
Neconectat
nou venit

Salutari tuturor,

Dupa perioada in care compania angajatoare a facut cercetarea de piata si nu a gasit un candidat din celelalte tari UE sau Elvetia, care sa poata ocupa pozitia oferita, dosarul meu a fost pregatit si depus saptamana trecuta catre autoritatile cantonale. Contractul este pe o durata indetermianata. Voi enumera mai jos cateva aspecte si sper sa am ajutorul vostru cu niste raspunsuri.

Tin sa precizez ca nu am gasit raspunsuri la aceste nelamuriri in sectiunea de informatii, pe care o sonsider, insa, foarte utila.

1. Am citit ca pentru un asemenea contract, tinand cont de cota anuala, se poate oferi direct permisul de tip B, insa chiar si departamentul HR imi spune ca, desi foarte probabil cota nu este atinsa pentru ca este inceput de an, ar trebui sa ma astept la un permis de tip L.

Pareri sau experiente proprii?

2. Tot departamentul HR mi-a spus ca daca voi primi un permis de tip L, sotia mea va primi doar permis de sedere, fara drept de munca. Daca insa voi primi permis de tip B, sotia mea va primi si drept de munca.

3. Am citit reguli contradictorii in ceea ce priveste posibilitatea cetatenilor din tarile EU2 (Romania si Bulgaria) de a schimba angajatorul. In unele parti nu se mentioneaza nimic, pe cand in altele se precizeaza ca permisul este legat de angajator si o data cu incetarea contractului de munca, angajatul nu se poate angaja la un alt angajator fara ca acesta sa parcurga iar toti pasii (respectarea prioritatii nationale si pregatirea unui nou dosar). Astfel, cetateanul Roman sau Bugar este obligat sa paraseasca tara, chiar si daca sotul/sotia care a primit permis de munca in baza permisului partenerului este angajat/-a in Elvetia, pentru ca este dependent tot de permisul de munca al aplicantului principal.

Un exemplu este urmatorul link: http://www.slideshare.net/ExperisCH/permits-explained

Imagine

Va multumesc.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Permis de munca - drepturi, restrictii si alte nelamurir
MesajScris: Lun, 10 Feb 2014 4:13 pm 
Într-adevăr un subiect care prezintă interes.

Fiind student, am avut doar contracte pe durată determinată, în timpul verii şi perioada de sărbători, pt. a câştiga nişte bănuţi.
Deţin permisul B şi n-am avut probleme cu schimbarea patronului în tot acest timp.
Dar probabil că experienţa mea nu e f. relevantă în raport cu a dumneavoastră.
În cazul unui contract pe durată indeterminată, e posibil ca regulile să nu fie aceleaşi.

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Permis de munca - drepturi, restrictii si alte nelamurir
MesajScris: Mar, 11 Feb 2014 6:20 am 
Neconectat
nou venit

Locul meu de munca e tot in Geneva, deci sper ca aceleasi reguli sa se aplice si penru mine si permisul de munca sa nu fie legat de angajator. Asta daca dosarul meu va fi aprobat si permisul intr-adevar iese. Chiar si timpul de asteptare am inteles ca nu e standard si poate dura de la 3 saptamani la 3 luni.

Iti multumesc!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Feb 2014 12:26 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Daca ma intrebi pe mine, diferenta intre un permis L si unul B este data de ''vizibilitatea'' companiei sa spun asa. Una este sa aplice pentru un permis Nestlé sau Novartis si alta o firma de talie mai mica. Pina la urma, chestia asta depinde si de cantonul in care faci aplicatia.

Din ce stiu, punctul 2 este in intregime adevarat.

Punctul 3 nu cred sa mai fie in vigoare. Nu am avut dreptul sa schimb locul de munca, este adevarat, pentru o perioada de 5 ani avand si permis dependent de cel al sotiei. Dar, am ajuns in Elvetia in 2005, cand permisul B se dadea pe un an de zile. Din ce stiu, daca ti-ar da B-ul, va fi valabil pe 5 ani. Practic, daca unul din voi lucreaza, nimeni nu va poate da afara. Permisul B permite astazi sa te muti dintr-un canton in altul, chestie imposibila inainte.
Situatia este mai ''albastra'' in cazul L-ului. Cunosc caz in care, dupa 6 ani de L, omul a trebuit sa plece din Elvetia, pentru ca nu i-au mai acordat permisul, desi contractul ''mergea'' in continuare.

Marawder, daca permisul B a fost emis pentru studii, ai dreptul sa lucrezi, parca 40%. Informatia asta ar trebui sa fie trecuta in permis.Se pot schimba patronii fara probleme in aceasta limita.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Feb 2014 1:03 pm 
Neconectat
nou venit

Mersi, Connex. Ca o informatie suplimentara, dosarul meu a fost depus in Geneva.

Din curiozitate, lipsa de rabdare sau stat ca pe ace am dat de numarul +41.313.258.840, numar de la care poti afla de la autoritatile serviciului de Imigratie din Geneva, statusul dosarului depus pentru permisul de munca. Cand sun in afara orelor de program sunt instiintat de asta de o voce inregistrata. In timpul orelor de program mi se spune, insa, de acceasi voce inregistrata sa incerc mai tarziu pentru ca toti operatorii sunt ocupati. Asta se intampla MEREU (in cazul meu). Am incercat 2 zile la rand.

Legat de lipsa dreptului la munca pentru sotie in cazul unui permis L, ma intristeaza vestea si ma intreb, oare va putea macar sa incerce o continuare a studiilor cu acest permis, desi si de asta ma indoiesc pentru ca permisul este el de sedere, dar nu de studii.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Feb 2014 2:30 pm 
Neconectat
tânără speranţă

La studii, daca esti acceptat, totul este ok. Spun daca esti acceptat, prin prisma concursului de dosare. Nu o sa fie problema cu permisul de sedere.
Numarul la care suni, nu este de Geneva. Probabil Berna sau mai stiu eu pe unde centralizeaza cererile...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Feb 2014 5:23 pm 
AlexBlomkvist scrie:
am dat de numarul +41.313.258.840
Nu, încearcă la 022 546 46 46, ori 022 546 48 60.
Poţi încerca şi alternativa mail-ului, dacă nu răspund la telefon: emploi.ocpm@etat.ge.ch

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 12 Feb 2014 10:59 am 
Neconectat
nou venit

Mersi pentru informatii. N-am reusit sa dau de un operator la cele doua numere pentru ca toate liniile sunt mereu ocupate. Am trimis, in schimb, un email. Singurele temeri pe care le am sunt legate de cercetarea de piata facuta de angajator. Stiu ca au facut totul ca la carte si ca au respins candidatii pe criterii reale, eu fiind, in schimb, calificat pentru jobul asta. Nu stiu insa cum este analizata aceasta cercetare de piata de catre autoritati.

N-am decat sa sper ca va fi bine, dar ma roade lipsa de rabdare....rau. :?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 12 Feb 2014 6:10 pm 
AlexBlomkvist scrie:
N-am decat sa sper ca va fi bine, dar ma roade lipsa de rabdare....rau.
Şi eu sunt nerăbdător din fire, deci înţeleg ce simţi. :)
Să ne spui ce ţi-au răspuns pe mail.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 13 Feb 2014 10:37 am 
Neconectat
Admin

E dragut ca HR-ul tau isi da cu parerea, parca am fi noi pe forum :)
1. ce primesti tu, primeste si nevasta. Exista L, exista B, si depinzand de ce/cum cere firma poate exista si B _pe_contract_ (hopa, si Experis sunt forumisti)
2. cotele nu sunt anuale ci trimestriale (impartind cota anuala la 4), iar un trimestru incepe la 1.12. etc.
3. O observatie personala, poate ti se aplica si tie poate nu. Pe mine cand ma injunghie in piept ma duc la doctor, nu intreb pe forumuri... Si chiar cu doctor, indiferent daca-mi convine sau nu ce aud, poate mai cer si o a doua parere. Mai ales cand e vorba de decizii ce urmeaza sa-mi schimbe viata. Numa' zic.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 13 Feb 2014 10:50 am 
Neconectat
nou venit

Mersi pentru raspunsuri. Am considerat ca pana vine data la care-s programat la doctor, intreb si pe forum si poate dau de persoane care au experimentat simptome similare cu ale mele, si uite ca am primit niste informatii si de la tine.

Vreau sau nu, la "doctor" tot ajung. :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 17 Feb 2014 11:42 am 
Neconectat
nou venit

Departamentul care se ocupa cu emigrarea in cadrul firmei mi-a spus ca, desi dosare se depun in continuare daca este cazul, in momentul de fata este un "deadlock with Swiss immigration" si niciun dosar nu a fost aprobat in ultimele 4 saptamani. Incearca sa discute cu ei in privinta asta.

Cert e ca nu-s vesti bune pentru mine.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 17 Feb 2014 12:13 pm 
Neconectat
Admin

AlexBlomkvist scrie:
in momentul de fata este un "deadlock with Swiss immigration" si niciun dosar nu a fost aprobat in ultimele 4 saptamani.

...fiindca s-a epuizat cota pe trimestrul 1.12-28.2 asa cum se intampla intotdeauna? N-au ce discuta, ci trimite dosarul pe 1 martie.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 10 Mar 2014 5:47 pm 
Neconectat
nou venit

Tot cerand update-uri de la firma de avocatura care s-a ocupat de depunerea dosarului meu in numele angajatorului, am primit urmatorul raspuns:

"Processing time is at least 8-10 weeks in Geneva" si "...in Geneva the authorities are quite strict".

Au trecut abia 4 saptamani si cateva zile de la depunerea dosarului. Rabdare acum :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 14 Mar 2014 2:19 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Salut,

Eu nu stiu ce dumnezo tot vorbiti voi aici.Va spun cum a fost la mine in 2011.

Firma a cerut DREPT DE MUNCA pentru mine, nicicum permis B L C X Y Z.
Dupa ce am ajuns in Elvetia , eu m-am dus PERSONAL la Controle des Habitants unde am depus dosarul pentru permis de SEDERE.
In acelasi timp a depus o colega , am venit amandoi incepand cu 1 mai 2011, ea a depus dosarul in 2 mai eu in 3 mai.

Eu am primit permis de Sedere B ea L .

Firma nu se ocupa cu permisul de sedere. Cel putin la mine asa a fost. :) Si e o loterie.

So faceti diferenta
Permis de sedere tip B, L C .
Drept de munca -dreptul de a munci in Elvetia. Pentru noi romanii , nu poti incepe sa lucrezi pana nu ai dreptul de munca. Pentru restul UE poti incepe sa muncesti din momentul in care ai depus actele.

Multam

P.S. Eu am semnat contractul fiind inca in RO, prin februarie, dar pe contract se specifica ca daca nu obtin dreptul de munca , pica afacerea. A durat undeva intre 3-6 saptamani.
Intreaba bine la HR ce cer. Pentru ca sunt habarnisti cateodata.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 14 Mar 2014 3:35 pm 
Neconectat
nou venit

Dupa cum citesc si pe forum, "Oficiul cantonal de muncă va elibera acordul de obţinere a permisului de muncă". De la tine, derkleine, inteleg acum, insa, si ca obtinerea acestui acord nu dicteaza tipul de permis de munca, tip care nu va fi aflat oricum pana la eliberarea acestuia de catre Controle des Habitants.

Cu alte cuvinte, initial voi afla daca dosarul imi este acceptat, dupa care pot depune personal actele si pot obtine permisul. Voi afla apoi si tipul acestuia.

Tin sa precizez ca si pe contractul meu este precizata nulitatea acestuia in cazul in care permisul nu este eliberat.

5 saptamani au trecut de la depunerea dosarului. Sper sa nu astept chiar 10.

Multumesc.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 14 Mar 2014 4:05 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Dupa cum am mai zis "permisul" de munca e Dreptul de a munci in CH. Pe baza acestuia depui actele pentru permis de sedere.
Permisul de sedere e dreptul de a locui aici .
Daca o sa primesti B , apoi nu mai ai nici o treaba :) Pe el scrie ca esti autorizat sa muncesti in CH.
Sotia mea a primit B cu drept de munca. Pe el scrie Intregirea familiei si drept de munca.

Daca o sa primesti L nu iti fa griji , poti aplica peste 1 an pentru B.

Primadata sa vina dreptul de munca.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 19 Mar 2014 5:02 pm 
Neconectat
nou venit

Au dat raspunsul si nu e unul pozitiv. Aparent nu sunt multumiti de motivul dat in cazul respingerii a doi candidati elvetieni pentru acelasi post si au cerut mai multe detalii.

Am aflat de la un superior pe cale neoficiala ca vor incerca sa raspunda si ca ar fi increzatori ca raspunsul va fi pozitiv apoi dar retinerea lor de a ma instiinta direct nu ma face sa vad totul cu ochi prea optimisti, mai ales ca am aflat ca raspunsul a fost dat acum 6 zile doar dupa ce am sunat personal la oficul cantonal.

Dupa ce mi-am pus viata pe HOLD ultima jumatate de an, cu promisiunea ca voi primi postul respectiv, ma simt foarte abatut la aflarea vestii.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 21 Mar 2014 10:41 am 
Neconectat
nou venit

Am aflat raspunsul oficial si nu e precizat nimic legat de cererea unor alte detalii. E pur si simplu un raspuns negativ si atat. Motivul e, spun ei, cercetarea de piata necorespunzatoare facuta de catre angajator.

Angajatorul spune insa ca are toate dovezile care sa ateste nu numai ca cercetarea de piata a fost facuta corespunzator, dar a fost si aprobata de Office Cantonal de l'emploi si poate demonstra asta prin schimburi de mailuri intre angajator si Office Cantonal de l'emploi. Faza dubioasa este ca Office Cantonal de l'emploi ar fi negat asta, conform deciziei primite.

Cert e ca angajatorul a inceput deja practicile de redepunere a dosarului impreuna cu dovezile mai sus mentionate.

S-a mai confruntat cineva cu vreo situatie similara. Considerati ca decizia mai poate fi modificata in urma acestei "contestatii"? Eu nu sunt prea increzator.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 24 Mar 2014 10:02 pm 
Alexe, personal nu m-am confruntat (încă) cu o situaţie similară, dar for what it's worth, vreau să-ţi spun că-mi pare rău de hotărârea luată de autorităţi.

AlexBlomkvist scrie:
...cu promisiunea ca voi primi postul respectiv...
Ai fost puţin cam naiv. :)
Trebuia să te informezi pe net, este menţionat cred chiar şi pe Casa Românilor, că promisiunea unei angajări în această ţară nu garantează deloc obţinerea dreptului de muncă.
De fapt, dacă ţin bine minte, au existat şi situaţii când inclusiv după semnarea contractului cu un angajator, autorităţile au refuzat totuşi acordarea permisului.
Nu e un climat prea primitor pt. străini, mai ales cei români. :(

AlexBlomkvist scrie:
Dupa ce mi-am pus viata pe HOLD ultima jumatate de an...
Nu ştiu ce înseamnă a-ţi pune viaţa pe hold, dar poate că e timpul să apeşi pe butonul start. :p

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 25 Mar 2014 11:07 am 
Neconectat
nou venit

Mersi :D ...cat despre promisiune, eram constient ca semnarea contractului nu inseamna permis de munca, mai ales ca scrie chiar pe prima pagina a acestuia treaba asta :) Legat de lipsa de documentare care ar fi dus la naivitatea mea, nu cred ca e cazul. Nu lipsa de documentare a dus la asta ci pur si simplu speranta ca se poate materializa totul conform planurilor, speranta alimentata si de faptul ca firma a dus deja destul de multi angajati acolo.

Ca eu as putea fi picatura care umple paharul nu m-am gandit.

Well, life goes on! :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 12 Mai 2014 12:50 pm 
Neconectat
nou venit

Va mutumesc pentru toate sfaturile.

Din pacate Elvetia n-a fost sa fie pentru mine. Recursul a fost, de asemenea, respins. Angajatorul mi-a oferit apoi o relocare in Germania, pe care am acceptat-o. Totul s-a miscat apoi foarte rapid si saptamana aceasta plec si incep deja si munca.

Va multumesc inca o data si va urez numai realizari si multa sanatate!

I'm out.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 12 Mai 2014 2:10 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Alexule, felicitari si sa fie intr-un ceas bun!!!!!

Ca parere personala, considera-te "UN CASTIGATOR"...O sa iti dai seama mai tarziu de ce!?... Intre timp, spor in tot ce faci...

Si...e loc din DE in CH sa vii... mai incolo! Spor si bafta!!!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 12 Mai 2014 3:24 pm 
AlexBlomkvist scrie:
Va mutumesc pentru toate sfaturile.
Angajatorul mi-a oferit apoi o relocare in Germania, pe care am acceptat-o. Totul s-a miscat apoi foarte rapid si saptamana aceasta plec si incep deja si munca.
Dacă ţi-ai dorit să scapi de Românistan, Germania rămâne o alternativă mai bună decât nimic. Eh, asta e, nu le poţi avea pe toate... :)

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]