Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 20 Ian 2020 1:32 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: caut un job in zona Biel-Fribourg
MesajScris: Mar, 19 Aug 2014 4:08 pm 
Neconectat
nou venit

Buna ziua. Sut noua pe acest site , dar si in Elvetia. Am 26 ani si incerc de cateva luni sa imi gasesc un job aici, prietenul meu locuind aici, langa Biel. Am tot inercat sa trimit CV pe internet, dar am primit doar raspunsuri negative.Am terminat Facultatea de Geografie-Turism si Master in Turism, la Universitatea din Bucuresti, dar si liceul pedagogic si in acelasi timp sunt si educatoare/invatatoare sau profesoara de geografie, facand si modulul pedagogic in timpul studiilor universitare si postuniversitare.Am lucrat 3 ani in Bucuresti ca educatoare, apoi am renuntat pentru a fi ghid turistic-insotiror de grup(Soania, Portugalia, Austria, Germania, Franta, Italia, Elvetia).stiti cumva ce trebuie sa fac ca sa devin ghid oficial in Elvetia? Eu sunt ghid turistic national in Romania, in afara tarii sunt insotitor de grup. Eu vorbesc franceza, engleza si spaniola, germana deloc. Am sanse sa fiu educatoare aici? In afara de siturile cu joburi, nu stiu unde sa caut sau sa intreb. Multumesc frumos si astept opiniile voastre,
Cristina Vasile

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: caut un job in zona Biel-Fribourg
MesajScris: Mie, 20 Aug 2014 8:09 am 
Neconectat
Admin

cristina vasile scrie:
Am sanse sa fiu educatoare aici? In afara de siturile cu joburi, nu stiu unde sa caut sau sa intreb. Multumesc frumos si astept opiniile voastre,
Cristina Vasile

Te poti adresa confederatiei directorilor nationali de invatamant public:
http://www.cdip.ch/dyn/15526.php
Vei citi ca trebuie sa cunosti limba in care predai, la nivelul cel mai inalt. (in partea germana este nivelul C2 der Gemeinsame europäische Referenzrahmen (GER).)
La linkul dat gasesti toate informatiile.
Succes!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 24 Sep 2014 11:28 am 
Neconectat
tânără speranţă

Pentru ghizi, cred, cel mai bine, incepi aici http://www.asgt.ch/en/

Bafta

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 24 Oct 2014 5:28 pm 
Neconectat
nou venit

Draga Cristina, din pacate studiile pedagogice nu sunt usor recunoscute in Elvetia. Daca trimiti dosarul tau la CDIP, asa cum ti-a fost sugerat mai sus, vei vedea ca va trebui sa urmezi cursurile unei scoli superioare pedagogice, timp de 3 ani, pentru ca practica pedagogica pe care ai facut-o in Romania in timpul liceului/facultatii nu este recunoscuta aici. In afara de asta, trebuie sa fii in posesia unei diplome care sa ateste nivelul C2 pentru limba in care vrei sa predai (in cazul tau banuiesc ca e vorba de franceza, deci trebuie swa obtii DALF C2) si sa ai cel putin nivelul B2 pentru o alta limba nationala (germana), asta in cazul in care urmeaza sa devii educatoare sau invatatoare.
Daca nu vrei sa incerci aceasta filiera, exista posibilitatea de a aplica pentru un job cu diplomele din Romania (traduse), insa sansele sunt foarte mici. Iti recomand www.educh.ch, vei gasi aici multe informatii.

In ceea ce priveste profesia de ghid turistic, stiu de existenta unui curs de 5 luni in Geneva, organizat de doua ori pe an. Pret 7`200.-CHF +450.-CHF pentru uniforma : http://www.ecole-lejeune.ch/formations.htm

Iti mai recomand o scoala in Lausanne, http://www.athenaschool.com/, eu am dat niste examene la ei acum cativa ani, dar am hotarat sa renunt si sa urmez cursurile unei scoli hoteliere. Au mai multe cursuri legate de meseriile din turism. Nu uita insa, ca si aici ai nevoie de germana.

Iti doresc mult succes!
Ema :)

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]