Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 22 Mar 2019 3:42 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: cineva din ticino?
MesajScris: Mar, 23 Sep 2014 2:53 pm 
Neconectat
nou venit

Salutari tuturor!
Ma numesc Ionut si sunt nou pe forum.I-mi cer scuse anticipat in cas de erori de ortografie in limba romana,parintii m-au adus in Italia de mic asadar..Caut pe cineva care sa ma ajute cu informatii in legatura cu permisele de munca in Ticino.Va multumesc!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: cineva din ticino?
MesajScris: Mar, 23 Sep 2014 5:42 pm 
Neconectat
membru de bază

Cu romana stam toti prost...unii ca n au invatat o altii pt ca au uitat o si altii pt ca inca scriu dupa moda veche asa ca...welcome :D

Inainte sa ti raspundem noi....

1. Cati ani ai?
2. Esti casatorit?
3. Ai copii?
4. Ce domeniu de lucru cauti?
5. Ce calificari ai?
6.Ce limbi te dor....scuze vorbesti vroiam sa zic?

:)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 23 Sep 2014 8:19 pm 
Neconectat
nou venit

Salut Giorgia!
Am 29 de ani si sunt din Piatra Neamt.In 1999 cu parintii ne-am mutat in Varese(Italia).Ai mei au deja cetatenie italiana,eu insa nu.M-am multumit cu certificatul de resedinta permanent si nu am mai facut demersurile necesare pt cetatenie.Am lucrat tot timpul in domeniul hotelier.Nu sunt casatorit si nu am copii.
Am gasit un angajator,sau mai bine zis un prieten care ma vrea in restaurantul lui.Unica problema..mare problema e ca nu stie cum sa faca sa-mi faca permis.Cel mai indicat ar fi un permis tip G cum au transfrontalierii vazut ca stau langa vama.Ar fi posibil?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 24 Sep 2014 10:06 am 
Neconectat
membru de bază

Buna.

Da ar fi. Dar situatia politica a momentului in acea zona este una....fierbinte :(

Te intrebam de limbi pt ca in partea germana ar mai fi posibil in zone turistice dar...ti ar trebui si germana.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 24 Sep 2014 2:50 pm 
Neconectat
nou venit

Buna,
Va multumesc pentru raspuns!
Intradevar situatia aici nu e dintre cele mai bune.Zilnic sunt controale pentru ca vin hotii din Italia..Di pacate,foarte des acestia sunt romani..nu mai vorbesc despre localurile nocturne care sunt pline de romance.Suntem probabil unul dintre popoarele cele mai rau vazute aici.Toti prietenii pe care mi i-am facu aici in Ticino au ramas uimati cand le-am spus ca sunt roman..dar au trecut peste (din fericire nu toti generalizeaza).Revenind la situatia cu permisul..Ma gandeam sa merg la biroul de emigrari sa cer informatii,sau sa incerc la vreo agentie care se ocupa cu acte pt straini.Vorbesc doar italiana si engleza.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 28 Sep 2014 7:06 pm 
Neconectat
nou venit

Salut a-si vrea sa va intreb ceva ,sunt la Roma de mai mul timp ,din Romania sunt din Bicazu -Ardelean situatia ma face sa plec de la Roma de putin timp am luat Cetatenia Italiana daca a-si merge in Tincio asi gasi de munca sunt calaificat murator si asfaltist, astept raspuns :D :D :D :D :D :D :D ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 30 Sep 2014 3:03 pm 
Neconectat
nou venit

Buná ziua!...am si eu o intrebare pentru dumneavoastrá, ce sanse sunt sá gasesc de muncá in zona Ticino ca estetician??..sau orice,de inceput. momentan locuiesc in Spania. Multumesc frumos! :ymhug:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 01 Oct 2014 8:22 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Pentru cine cauta de munca in cantonul Ticino: intr-o regiune cu 62.500 de transfrontalieri si 25.000 de someri, nu se gaseste de munca. Imi pare rau ca nu va pot da stiri bune, dar asta e situatia in zona italiana.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 13 Dec 2014 9:52 pm 
Neconectat
nou venit

alex scrie:
Salut a-si vrea sa va intreb ceva ,sunt la Roma de mai mul timp ,din Romania sunt din Bicazu -Ardelean situatia ma face sa plec de la Roma de putin timp am luat Cetatenia Italiana daca a-si merge in Tincio asi gasi de munca sunt calaificat murator si asfaltist, astept raspuns :D :D :D :D :D :D :D ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^

De ce v-ati strofocat atat sa folositi cratima intr-un cuvant pe care l-ati scris gresit?! "A-SI" ... nu va suna ceva pe creier?! Nu inteleg aceasta lume care incearca sa arate ceva folosind cratimile, dar care mai tare se fac de ras. De ce v-ati obosit sa apasati pe tastatura de 4 ori, cand normal si corect era sa apasati doar de 2 ori?! As vrea, as merge, as gasi, este varianta corecta in propozitiile dumneavoastra. De ce va complicati viata? :))... de ce, de ce si iar de ce?!

"A-si" se foloseste sub alta forma. De ex: Ion a cumparat carne pentru a-si prepara sarmale.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]