Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 28 Ian 2020 2:40 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: unde se aplica pentru permis daca locuiesc in alt canton?
MesajScris: Lun, 13 Oct 2014 2:59 am 
Neconectat
nou venit

Daca nu ati inteles intrebarea din titlu, exemplific: daca locuiesc in cantonul vaud, unde mi.am facut si inregistrarea la primarie si etc si mi.am gasit de munca in cantonul fribourg, unde se fac actele ptr permis? In vaud sau in fribourg?! Trebuie sa locuiesc neaparat in cantonul in care muncesc? Sunt intrat pe contul de forum al unui prieten..va rog sa lasati mesaje aici daca ma puteti ajuta, nu mail.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: unde se aplica pentru permis daca locuiesc in alt canton
MesajScris: Mie, 15 Oct 2014 1:36 am 
Neconectat
nou venit

Nu raspunde nimeni?.. si as mai avea o intrebare daca ma puteti ajuta..ce documente sunt necesare ptr obtinerea unui permis L..ce se cere la inregistrarea unei persoane in elvetia? se cere contract de inchiriere ceva? Sau este vorba doar de o fisa care trebuie completata..si cazul in care se cere contract de inchiriere iar eu stau la o cunostinta, ce solutie ar fi ptr rezolvare? A obtinut cineva permisul L fara sa aiba un loc de munca? Ma refer la acea prelungire de a sta pana la maxim 1 an in elvetia.
Va rog..raspundeti daca ati fost in aceste situatii..ajutati si pe altii..

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: unde se aplica pentru permis daca locuiesc in alt canton
MesajScris: Mie, 15 Oct 2014 9:35 am 
Neconectat
nou venit

Buna Daniel,

am sa incerc sa te redirectionez catre cineva intr-o situatie asemanatoare. Din pacate e putin riscant sa iti raspunda cineva la astfel de intrebari, pentru ca e o situatia mai speciala si majoritatea putem sa ne dam doar cu parerea (riscand sa iti dam o solutie / idee gresita care sa iti faca mai mult rau decat bine). In plus daca a functionat pentru cineva, nu inseamna ca merge si pentru tine (din pacate tine si de contingente si uneori chiar de cheful lui madamme de la ghiseu).

"A obtinut cineva permisul L fara sa aiba un loc de munca?" - raspunsul aici este DA ... se poate. Exista acel "Auf Stellensuche" cu care ai permis de sedere pentru o perioada limitata in care sa iti cauti un job.

Din punctul meu de vedere ar trebui sa te inregistrezi in Vaud unde locuiesti.

Cel mai sigur cand ai probleme de genu (ceva mai alambicate) e sa mergi la sursa... in cazul tau o vizita la cel mai apropiat Migrationsamt (cu incredere si putina cunostiinta de franceza la bord... ca tanti nu o sa prea aibe chef de tine)

Online poti sa gasesti foarte multe informatii pe portalul asta:

https://www.bfm.admin.ch

(de la documente necesare pana la date de contact ale centrelor de migratii)

Mai multe din pacate nu pot sa-ti spun, am sa incerc sa gasesc pe cineva care a trecut printr-o situatie asemanatoare sa iti explice poate mai multe

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 15 Oct 2014 12:40 pm 
Neconectat
nou venit

Foarte frumos raspuns...merci mult ptr timpul acordat..si daca tot ai zis ca ai pe cine intreba care a fost intr.o situatie asemanatoare, astept un raspuns aici....merci inca odata..aa si inca o situatie si gata....daca cineva obtine permis L ptr munca..dupa 1 an angajatorul trebuia sa faca din nou demersurile ptr un permis nou?!..adica sa caute muncitori pe piata interna ...sa demonstreze ca nu a gasit..apoi sa angajeze iar pe acel cineva?...sau la prelungire e o procedura simpla..

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 16 Oct 2014 9:42 am 
Neconectat
tânără speranţă

Salut

In momentul in care schimbi domiciliul trebuie sa schimbi si permisul de sedere.

Poti lucra cu un permis de Vaud in Valais sau Neuchatel , daca scrie pe el ca e valabil in toata elvetia.
Sunt anumite permise care se dau doar pentru cantonul respectiv.

Daca ai L, si la exipirare - marog 2 luni inainte, ai contract valabil de munca , se prelungeste automat.

Oricum e in sarcina posesorului sa mearga sa isi depuna actele .

O zi faina

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 16 Oct 2014 10:19 am 
Neconectat
nou venit

:)

mersi derkleine pt completare. In continuare nu mi se pare chiar atat de clar (sau simplu)

teoretic cred ca asa e cum spui dar cel putin la mine in 2 puncte a fost altfel

"Daca ai L, si la exipirare - marog 2 luni inainte, ai contract valabil de munca , se prelungeste automat. " - acel automat poate sa insemne mai multe lucruri :)

la mine firma a trebuit sa depuna din nou cererea si etc (fara partea de dovedit ca nu e nimeni pe piata pentru jobul respectiv).

respectiv "Oricum e in sarcina posesorului sa mearga sa isi depuna actele . " - si la prima depunere si la celalalte 2 prelungiri (L - L - B) firma a depus documentatia nu eu. Nu sunt 100% sigur care e legislatia ...dar mi s-ar parea si normal ca firma sa depuna pentru documentele tale de lucru nu tu ca angajat - pana la urma ei trebuie sa dovedeasca ca nu au gasit pe nimeni pe piata interna si etc... (sorry daca am interpretat gresit ce ai scris u)

De aia iti spuneam Daniel noi cu drag putem sa ne spunem parerea ....dar inainte sa te bagi cu capu fa o intrebare la migratii pentru versiunea oficiala...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 16 Oct 2014 10:33 am 
Neconectat
tânără speranţă

Iar lumea nu face distinctie intre 2 lucruri
1. permis de munca
2 permis de Sedere. :)

Pentru permisul de munca e firma care face actele.
Pentru permisul de sedere e persoana.

Pentru mine a depus firma in 2011 cerere, a fost aprobata si apoi am ajuns aici si am depus eu actele pentru permis de sedere. Am primit B pe 5 ani. Am schimbat recent cantonul si a trebuit sa refac cererea de permis. Acelasi B cu acelasi valabilitate.

Am avut colegi care au primit L , si dupa 6 -8 luni au depus actele si au primt B . Ei nu firma

Daca primesti B cu drept de munca , valabil in toata Elvetia, poti sa iti cauti altceva de munca, Firma nu va ma fi obligata sa iti ceara drept de munca.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 16 Oct 2014 5:23 pm 
Neconectat
nou venit

Va multumesc pentru raspunsuri..sunt mai luminat putin dupa situatiile prin care ati trecut voi..
Derkleine..nu am inteles exact ce ai zis...deci daca imi gasesc de munca, iar firma depune actele ptr permis si obtin B sa presupunem....dupa toate astea mai trebuie sa mai obtin inca un permis de sedere..sau cum? sau care e faza cu permisul de sedere despre care vorbesti...sau e vorba doar de inregistrarea ta pe teritoriul elvetiei...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 16 Oct 2014 6:20 pm 
Neconectat
tânără speranţă

1. Permisul de MUNCA, dreptul de MUNCA legal . pentru asta depune FIRMA actele.
2. Permisul de sedere e un fel de FLOTANT de elvetia ca nu stiu cum sa ma exprim altfel. Si pentru asta depui singur actele la Controles des habitants.

Ca sa beneficiezi de permis de sedere iti trebuie contract de munca.

sper ca am fost clar de data asta

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 16 Oct 2014 10:22 pm 
Neconectat
nou venit

derkleine scrie:
1. Permisul de MUNCA, dreptul de MUNCA legal . pentru asta depune FIRMA actele.
2. Permisul de sedere e un fel de FLOTANT de elvetia ca nu stiu cum sa ma exprim altfel. Si pentru asta depui singur actele la Controles des habitants.

Ca sa beneficiezi de permis de sedere iti trebuie contract de munca.

sper ca am fost clar de data asta

Da foarte clar ai fost...eu am crezut ca odata ce firma iti asigura dreptul de a munci, iti asigura totodata si dreptul de sedere fara sa mai faci si altele..am crezut ca este inclus lucrul acesta...

bun si procedura care e mai exact? :
Ptr o persoana care aplica din romania, nefiind inregistrata in elvetia, neavand permis de sedere facut..cum se procedeaza? Avand in vedere ca firma intocmeste dosarul ptr permis, sa presupunem ca primeste acceptul si mai departe care e procedura?...vine in elvetia isi ridica permisul apoi isi ia permis de sedere? Sau mai intai trebuie sa.si ia permis de sedere ptr a finaliza procedura "permis" ..

Scuze daca vi se par intrebari ptr oameni batuti in cap :)) ..dar e destul de complicat..

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 16 Oct 2014 11:20 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Pai permis de sedere fara contract de munca doar daca ai ceva milioane in cont:)

Nu ai dreptul sa incepi sa muncesti pana nu ai permisul de munca. In momentul cand ala e gata , vii in CH si ai 8 zile sa te inregistrezi la Controles des Habitants.
Atunci depui actele pentru permis de sedere.

Sa aplici din RO? nu am auzit de asta deci nu pot sa ma pronunt.

In momentul in care ai un contract de munca cu o firma. Pe el scrie - daca nu ai dreptul de munca in CH nu e valabil. Firma aplica pentru dreptul tau de munca care poate fi refuzat. :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 17 Oct 2014 6:59 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Trimiti actele la angajator, el se intereseaza ce si cum (trebuie sa spuna de ce te vrea musai pe tine), primeste raspuns ca ai dreptul sa vii aici sau nui, când ajungi aici ti se da permisul.
Eu am aplicat din tara.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 17 Oct 2014 4:03 pm 
Neconectat
tânără speranţă

@ Princess

Ai aplicat din tara pentru ce? pentru contractul de munca sau pentru permisul de sedere?

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]