Forumul românilor din Elveţia

Acum este Dum, 29 Mar 2020 1:29 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Munca la negru?
MesajScris: Dum, 12 Iul 2015 8:53 am 
Neconectat
nou venit

Buna ziua,am o intrebare. In anul 2014 in timp ce munceam in Germania(cu o firma romaneasca)m-am angajat la o firma poloneza al carui patron este cetatean elvetian! Totul a fost ok pana anul acesta,cand nu am mai fost platitdecat cu tărăita,pana intr-un final din toti oamenii pe care i-am avut am ramas doar eu, toate lucrarile pe care le-am condus ca sef de lucrare s-au incheiat foarte bine,de fiecare data fiind laudat... Am refuzat vreo 2 oferte crezanand in continuare in promisiunile patronului,in timp ce munceam la Konstanz in Germania la ultimul santier mi-a cerut date si am complectat hartii spunand ca la sfarsitul lucrarii am sa incep un nou lucrare in elvetia si o sa am totul in regula! Am inceput munca aici,fara nici o problema,aceleasi aprecieri pozitive din partea tuturor,mai putin banii pentru mine si familia mea,totul a culminat cu moartea tatalui meu,sIngurii bani pe care familia mea ia primit fiind 50 franci!!! Eu muncind bineinteles!!! Pana la urma firma cu care firma mea avea contract,a decis sa puna capat colaborarii datorita unori neintelegeri provocate de patronul meu! Probabil datorita muncii mele de o buna calitate,patronul celeilalte firme ma contactat si ma intrebat daca vreau sa continuui lucrarea impreuna cu oamenii lui,caz in care va accepta din nou sa lucreze cu firma noastra, daca nu imi doresc lucrurile ramanand asa,adica inchise! Am spus ca da cu toate ca eram hotarat sa caut alta firma! Surpriza a venit ca o bomba cand am descoperit ca patronul meu nu trimisese actele pentru mine,sa dovedeasca ca pot lucra,practic eu pana in momentul acesta muncind la negru inteleg! Am uitat sa specific ca muncesc ca trockenbauer(gips-carton,pereti,tavane,etc) iar datoriile patronului meu catre mine depasesc 9000 euro! Bineinteles facusem un grafic impreuna,pe care din nou nu la respectat,familia mea din romania va ajunge in strada saptamana asta...are cineva vreo idee cum pot iesii din situatia asta? mentionez ca are termen pana maine sa aduca actele altfel contractul se incheie,iar eu de vineri nu am putut sa mai intru in santier,normal...fara acte in regula!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Munca la negru?
MesajScris: Joi, 16 Iul 2015 9:34 am 
Neconectat
tânără speranţă

Buna ziua...

E groaznic prin ceea ce treceti. Ati incercat sa vorbiti cu asiguratorul dumneavoastra? Aveti asigurare? Poate aveti inclusa si asigurare juridica si puteti vorbi cu un avocat... Altfel... din pacate, slabe sanse sa puteti ataca un astfel de "rechin"...:(

Mult succes va doresc!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 16 Iul 2015 11:17 am 
Neconectat
nou venit

Din pacate nu am asigurare!!!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 16 Iul 2015 11:35 am 
Neconectat
membru de bază

Mergi si depune plangere la politie! Cat mai urgent. Si daca nu poti in germana, cere acolo translator.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 23 Iul 2015 10:21 am 
Neconectat
nou venit

A depus ambasada la politie. Ce amenzi risca pentru munca la negru firmele in Elvetia?

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]