Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 28 Feb 2020 12:44 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Neplatit dupa expirarea contractului - Ce optiuni am?
MesajScris: Joi, 14 Ian 2016 4:33 pm 
Neconectat
nou venit

Un salut călduros tuturor!

Situația (nefericită) se prezintă astfel: am gasit un job pentru o poziție online, remote. Am aplicat, am fost intervievat și angajat în baza unui contract pentru o perioadă de probă de 1 lună. Totul a mers foarte bine, eram sunat zilnic dimineața pentru a-mi fi aduse la cunoștință sarcinile pentru ziua respectivă, până în ultimele două zile de contract. De acolo nimic, nu am mai primit telefoane, email. Nu îmi răspund la telefon când îi sun, la email-uri nici atât. Am fost extrem de politicos, nici nu am menționat până acum nimic de plată pentru că nu voiam să creadă că doar asta mă interesează. Este un post pe care mi-l doresc cu adevărat. A trecut o săptămână și compania încă mă ignoră, iar plata a întârziat să apară (dacă o să mai apară vreodată). Termenii contractului specifică clar că a fost o perioadă de probă plătită.

Din punct de vedere legal/juridic, cui ar trebui să mă adresez/plâng? Până la urmă măcar plata să o primesc. A mai fost cineva într-o situație asemănătoare și are câteva informații pentru mine?

Vă mulțumesc anticipat!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Neplatit dupa expirarea contractului - Ce optiuni am?
MesajScris: Dum, 24 Ian 2016 2:01 pm 
Neconectat
membru de bază

Daca ai un contract semnat in care sunt stipulate conditiile de munca si daca e asa cum spui ca este specificata proba de o luna ca fiind platita, atunci nu-ti ramane decat sa reclami.

1. Trimiti o scrisoare recomandata prin care le ceri in max de o saptamana sa-ti faca plata (asa cum e mentionat in linkul de mai jos) pe baza contractului semnat.

2. Daca plata nu se efectueaza, depusa plangere la Arbeitsgericht acolo unde isi are sediul firma. Ca la un sindicat nu cred ca este afiliata firma aia...

http://www.srf.ch/konsum/rechtsfragen/a ... icht-kommt

Din postarea ta nu reiese in ce canton ar fi problema, dar ca model ai aici linkul spre Zürich:

http://www.gerichte-zh.ch/organisation/ ... kunft.html

Si:

"Zahlt der Arbeitgeber nicht innerhalb der gesetzten Frist, so kann gegen den Arbeitgeber eine Lohnklage beim Gericht am Arbeitsort oder Wohnsitz/Sitz des Arbeitsgebers eingereicht werden. Das Schlichtungsverfahren in Arbeitsstreitigkeiten ist bis zum Streitwert von CHF 30'000.—kostenlos. Die Gerichte stellen hierfür zumeist sehr klar strukturierte und auch für rechtliche Laien verständliche Klageformulare zur Verfügung."

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]