Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mie, 18 Sep 2019 10:12 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Intalnire la Bellinzona
MesajScris: Sâm, 13 Feb 2010 7:26 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Aveti chef de o zi la soare in atmosfera celor 3 castele medievale din Bellinzona, patrimoniu UNESCO? Cine nu cunoaste, sa deschida acest link si sa aleaga limba in dreapta sus.
http://www.bellinzonaturismo.ch/framewo ... lang=it-CH

Mai multe imagini sunt aici. http://www.bellinzona.ch/index.php?node ... 1016e65f78

Deci, va propun o intalnire intr-o sambata in martie sau aprilie la Bellinzona. Vom putea vizita cele 3 castele: Castelgrande in centrul orasului, Castello Montebello, 20 de minute de mers de la primul si apoi Sasso Corbaro, sus pe colina.
Propun sa pranzim la un restaurant foarte placut si ieftin in centru, apoi vizita celor trei castele. Privelistea de pe Sasso Corbaro e minunata, mai ales noaptea! Se vede toata valea de la Biasca pana la Locarno, inclusiv raul Ticino si Lago Maggiore.
Daca e dorita innoptarea in Ticino, exista variante B&B in zona, dar nu le stiu acum, ca nu am avut niciodata nevoie. Prietenii pot dormi la mine, evident. :wink:

La Bellinzona se poate ajunge foarte comod cu trenul; toate drumurile spre Ticino trec prin Bellinzona, sau cu masina.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Intalnire la Bellinzona
MesajScris: Sâm, 13 Feb 2010 8:36 pm 
Buna Ledix :)

ideea ta e excelenta, ma bucur ca te-ai hotarat ;) . Dupa cum ti-am scris si in MP, cativa dintre cei ce au participat in 23 ianuarie in Luzern chiar au propus o excursie in Tessin. Deci varianta propusa de tine cade "manusa" :ymhug: . Si ar fi super sa avem un ghid, cu atat mai mult cu cat italiana mea e doar...la nivelul c-o inteleg, de vorbit, prefer sa n-o vorbesc :ymblushing: .

Sper sa ai cati mai multi participanti :ymparty:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 14 Feb 2010 9:28 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Buna Giorgia! Deci am o persoana pe lista. Chiar daca ai sti limba, nu cred ca ai putea vorbi mult, Bellinzona te lasa cu gura cascata. :-o Propun sa facem excursia in aprilie, in martie inca mai e rece si natura inca mai e amortita. In aprilie privelistea din jur e incantatoare. Aici http://250kb.de/u/100204/j/y13PU3vxva1I.JPG puteti vedea o imagine din spatele blocului meu. Iar aici http://250kb.de/u/100204/j/SzZbKANuyQi4.JPG ceea ce eu vad in fiecare seara: castelele Montebello si Sasso Corbaro.
As dori sa vizitam si Chiesa SS Pietro e Stefano http://images.google.ch/images?q=chiesa ... =de&tab=wi , situata in centru la jumatatea drumului intre Castelgrande si Montebello si apoi cladirea Primariei din Bellinzona http://images.google.ch/images?q=munici ... =de&tab=wi situata pe acelasi itinerariu. (la 20 de metri se afla magazinul care vinde produse Desigual.) :-bd

ps1. toate cele 3 castele noaptea http://www.welterbe.ch/uploads/pics/bellinzona_02.jpg
ps2. centrul orasului, Piazza Collegiata http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... stelli.jpg

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 14 Feb 2010 5:27 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Buna LeDix,
as veni si eu cu placere; singurul lucru sa nu se nimereasca sotul meu de garda.
Poate sa vina si sotul meu care nu e roman ?
O alta intrebare: la aceste intilniri vin si copiii (mici) ?
Ai mei au 5 respectiv 2 ani jumate...
Daca intilnirea nu e potrivita pentru copii asa de mici ii putem lasa cu mama mea.
In perioada 15-19 aprilie sigur nu pot veni eu (indiferent de sotul meu).
o zi buna tuturor
Anda

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 14 Feb 2010 5:31 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Buna LeDix

O idee super, desi noi locuim de 14 ani in Elvetia, nu am apucat inca sa vizitam castelele de linga Bellinzona, de care am auzit ca ar fi foarte frumoase.
Noi am putea participa in week-endul 10-11 aprilie, de exemplu, celelalte sint mai problematice...
Ce ai spune de aceasta simbata, LeDix? S-ar mai gasi doritori?
O seara placuta,
Conny

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 14 Feb 2010 6:20 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Buna Conny, ma bucur ca mai sunt interesati. Pentru mine e egal care sambata, de aceea nu am propus nimic fix. Eu sunt mereu aici, veniti voi cu propuneri.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 15 Feb 2010 7:52 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Buna Anda! Postarea ta a aparut abia mai tarziu.

Bineinteles ca pot veni si sotii! Si copiii, dar trebuie sa luati in calcul oboseala. Se poate merge cu masina pana la oricare castel, deci vor fi scutiti de urcus.

Data nu o stabilesc eu acum, ci va fi fixata in functie de zilele voastre disponibile.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 15 Feb 2010 10:51 am 
Neconectat
tânără speranţă

buna ziua tuturor,
daca o fi sa fie 10-11 aprilie ptr. mine e bine.
Anda

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 15 Feb 2010 12:10 pm 
Daca nu intervine un imprevizibil...10-11 si pt mine e ok, doar ca e posibil sa vin cu copiii. Ei au fost in vara cu bunicii in Tenero o saptamna si vor iar in zona, deci pt ei cu siguranta as petrece un Week-end acolo. LeDix, poate ma ai si pe mine pe lista "prietenilor" care ar putea dormi la tine ?? :ymblushing:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 16 Feb 2010 7:46 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

buna Giorgia, copiii au fost probabil in camping. Bellinzona e altceva, nu e ca in Tenero (zona Lago Maggiore) dar o sa le placa vizita la castele. O manifestare la care sigur le-ar placea sa ia parte e http://www.laspadanellarocca.ch/en/index.html
Ai doi baietei maricei, nu?
Pentru restul iti scriu privat.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 16 Feb 2010 5:20 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Restaurantul cu terasa unde as vrea sa mancam http://www.porta-ticinese.ch/second.aspx

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 16 Feb 2010 9:10 pm 
Neconectat
nou venit

Buna...eu am cunostinte in Belinzona asa ca am unde sa inoptez.
Sper sa fie timpul frumos :ympray:

i'm the best

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 17 Feb 2010 10:58 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Buna Naty, fain ca vii si tu! Vremea? Speram ca va fi frumoasa. Oricum, previziunile meteo le putem afla cu 4 zile inainte. In caz de vreme rea, vom amana intalnirea.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 23 Mar 2010 7:23 pm 
Buna,

cum ramane cu 10-11 aprilie ?? data se apropie vertiginos. Eu voi fii plecata un timp deci daca stiu din timp ar fi perfect. Daca nu prin mail. Ok LeDix ?? Sper sa ramana si Conny si Lory pe lista, Stef cred ca e in Ro , oder ?? Ca altfel o luam si pe ea cu noi :D .

Bucatarule, Ovidiu voi ce faceti in 10-11 aprilie ? In 23 ianuarie erati incantati de idee, deci ?? :p

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 24 Mar 2010 8:34 am 
Neconectat
nou venit

Da, sunt in ro, plus ca deja "mi-am scuipat plamanii" mergand la toate castelele mari pe jos. #-o

Stef

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 24 Mar 2010 2:48 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Giorgia, chiar voiam sa intru azi sa va spun ca din pacate nu pot in acel sfarsit de saptamana, 10-11 aprilie. :( Vom stabili impreuna o alta data, in functie de cum aveti si voi timp. Faceti propuneri?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 07 Mai 2010 6:55 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Revin cu propunerea pentru un sfarsit de saptamana in iunie, respectiv 26/27 iunie. Sper sa nu am din nou probleme cu genunchiul pana atunci. :(

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 09 Mai 2010 12:08 am 
Neconectat
nou venit

Salutare tuturor!Vreau sa mentionez ca e super idee,dar...fiecare are cite ceva(plan,cu familia eventual)OK.Eu sint oricum in Belinzona pt ca joc interclub tennis.Si mai ales ca nu ati stabilit o data anume, inseamna ca o sa am ceva sustinatori ,daca va hotariti sa fie intilnirea pe 16mai.(Sper)Daca nu,altadata cu alta ocazie.Mi-ar face mare placere sa am alaturi si sustinatori romani.(romani si interesati de acest sport)
Toate cele bune!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 09 Mai 2010 12:37 am 
Neconectat
nou venit

LeDix,cu toate durerile tele de genunchi,sper sa ne vedem.Daca ceilalti nu pot veni e de inteles.Cerilalti sint la o distanta anume ?Poate nu constiezezi ce inseamna ,,familie,,inseamna sa fii mai mereu cu familia
in sensul asta am zis:lasam sa cada dela sine.Sper,bis bald,

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 09 Mai 2010 12:37 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Angela, stiu ce inseamna sa ai familie, am si eu asa ceva. :wink: Mi se pare foarte corect sa stabilim/propunem o data si sa-si faca oamenii planuri, mai ales ca au familii. Acel we nu e batut in cuie, dar daca vin propuneri, intalnirea poate avea loc in alt sfarsit de saptamana. Pe 16 nu pot veni, am obligatii familiare.

Legat de starea genunchiului meu, 'om trai s'om vedea. Daca nu voi fi in stare sa ajung la castele, va descurcati voi si fara mine. :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 11 Mai 2010 11:15 am 
Neconectat
tânără speranţă

Buna ziua
pentru mine ar fi bine 26-27 iunie, pe 16 mai sigur nu pot. Inainte de 11 iunie sint plecata...
Toate cele bune
Claudia

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]