Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 21 Oct 2019 2:14 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 104 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Intalnirea anuala de la Ambasada
MesajScris: Dum, 23 Mai 2010 3:22 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Hai sa il cunoasteti si pe ambasador si sa vedeti ca am fost si eu pe acolo.

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 23 Mai 2010 4:39 pm 
:-o Gizzz,eu mereu stric pozele :))

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 23 Mai 2010 5:22 pm 
Alejandra scrie:

Chiar crezi ?! :D daca da, pai nu ziceam eu: copilul mumei padurii :))

( stai sa vezi ce am stricat eu pozele de la...panasch :D )

si de bine ce m-am lamurit ( ca stric poze si nu numai ) voi sta de azi in banca mea, in padurea cu pitici si cu iepurasi si cu ce-o mai fii. Muma padurii, se retrage :p

:ymhug:

Ultima oară modificat de Giorgia pe Dum, 23 Mai 2010 5:24 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 23 Mai 2010 5:24 pm 
:)) pe tine te scuzam,e de la bere :pirate:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 23 Mai 2010 8:11 pm 
Neconectat
nou venit

Alejandra scrie:

tu strici pozele??!! right...

Stef

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 23 Mai 2010 9:34 pm 
Stefania scrie:
Alejandra scrie:

tu strici pozele??!! right...

Soare mult insolatie mare....ratiune stramba =)) =)) :p

( muma padurii isi apara pruncii :D )

:ymhug:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 23 Mai 2010 11:42 pm 
:X-/:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 24 Mai 2010 10:20 am 
Neconectat
Admin

Salut
Va comportati de parca v-au murit laudatorii. :mrgreen: Toate sunteti frumoase. Si pozele imi plac. :)

raducu> cum a fost la Berna? Am vazut ca la altii nu dai voie sa povesteasca. :) O relatare pe scurt se poate? Multumim.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 24 Mai 2010 10:40 am 
Neconectat
tânără speranţă

Adell scrie:
raducu> cum a fost la Berna? Am vazut ca la altii nu dai voie sa povesteasca. :) O relatare pe scurt se poate? Multumim.

pai cum sa nu le dau voie? a fost foarte frumos, am mai cunoscut lume noua, am stat la barfe, am mancat si am baut, am dat un tur al orasului, am vazut 4 ursi, totul perfect :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 24 Mai 2010 10:59 am 
Neconectat
Admin

Raducu scrie:
pai cum sa nu le dau voie?

Credeam ca despre tine e vorba: :)

Giorgia scrie:

Nici nu stiu ce sa mai scriu, RadU mi-a zis sa scriu putin, na scriu: m-am indragostit :D !!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 24 Mai 2010 11:10 am 
Radu mi-a atras atentia in general la postariile de pe forum .

Relatare o sa aveti de la Stefania, eu una nu ma incumet sa scriu ceva pentru ca as avea multe critici si nu e aici locul potrivit sa le expun!! Insa, scot in evidenta aspectele pozitive respectiv buna vointa a lui Florin de-a ne "intretine" printr-o vorba "dulce" si prin glume, bufetul foarte gustos, etc.

Adela....multumita acum ? :)

Ultima oară modificat de Giorgia pe Lun, 24 Mai 2010 8:53 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 24 Mai 2010 11:26 am 
Neconectat
tânără speranţă

Adell scrie:
Credeam ca despre tine e vorba: :)
Giorgia scrie:
Nici nu stiu ce sa mai scriu, RadU mi-a zis sa scriu putin, na scriu: m-am indragostit :D !!

I-am zis in general sa nu mai scrie romane ci scurt si la obiect, nu are nimic de a face cu berna ;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 24 Mai 2010 11:28 am 
Neconectat
nou venit

Un mic rezumat despre cum a fost, pentru ca pana o sa iasa articolul va trece ceva timp.

Organizarea bine pusa la punct, lumea simpatica(desi n-am vorbit cu toti), mult ras, pe scurt, mie mi-a placut. Mancare buna incepand cu aperitive si terminand cu desert, cumva s-au descurcat sa gaseasca telemea de vaca(happy happy joy joy), in loc de mici au oferit fratii mai mici balcanici cevapcici, la fel de buni. Cred ca merg si la anul :D

Deoarece s-a discutat pe la inceputul postului daca intalnirea e pentru studenti sau nu, ei bine, proportia studenti/lume nestudenteasca a fost cam 50%-50%. :)

Cam atat :)

Stef

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 24 Mai 2010 11:44 am 
Neconectat
Admin

Dragii mei
parerile voastre conteaza. In felul acesta si cei care nu au fost pot afla ce au pierdut .....si poate pe viitor vor prinde curaj sa se prezinte (sau nu) la o intalnire cu romanii. (aviz-nu dau nume :) )

Giorgia scrie:
Relatare o sa aveti de la Stefania, eu una nu ma incumet sa scriu ceva pentru ca as avea multe critici si nu e aici locul potrivit sa le expun!!

Giorgia> nu e vorba de a fi eu multumita. Pe mine nu ma intereseaza aspecte personale (care de cine se indragosteste.). Dar daca tu vrei.... :)
Si criticile sunt bune.... daca stii cum sa le scrii. :) Te rog.

Stefania> multumim. Asteptam articolul complet. :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 24 Mai 2010 3:55 pm 
Adell scrie:
Si criticile sunt bune.... daca stii cum sa le scrii. Te rog.

Criticile se scriu in mesaj privat. :). Am incredere ca data viitoare va fi si mai bine, asa ca va incurajez sa cititi ( cand va fi gata ) articolul Stefaniei.

Eu, daca am ceva de adaugat, cu inima deschisa....in MP sau mail.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 24 Mai 2010 4:14 pm 
Mie una mi'a placut,deci v'as sugera sa mergeti data viitoare...am avut mancare,bautura,barman:))pe care l'a pupat Giorgia:P,clovn(adica eu,data viitoare va taxez) :pirate: ....soare,tot ce vrei. :D
Partea proasta a fost ca erau "grupati",so nu ne'am cunoscut cu totii,dar poate se remediaza data viitoare... :ymbringiton:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 24 Mai 2010 5:07 pm 
Alejandra scrie:
Partea proasta a fost ca erau "grupati",so nu ne'am cunoscut cu totii,dar poate se remediaza data viitoare...

Oamenii erau grupati- ca si noi de altfel :D - pentru ca erau stanjeniti; adica habar nu aveau cine ce, de ce !! Cu atat mai mult cu cat dupa un anumit timp de asteptare si de nedumerire cineva mai curajos a "indraznit" sa deschida bufetul !!

Stiati ca:

-in grupa celor prezenti s-au aflat 10 sau 12 tineri studenti din partea organizatiei moldovenesti, organizatie recent formata si prezentata pe site la stiri ??
ei stiau de casa romanilor ( dovada bunei promovari a site-ului ) insa noi de ei ca sunt prezenti...am aflat la plecare ! :(

...!

Ultima oară modificat de Giorgia pe Lun, 24 Mai 2010 9:20 pm, modificat de 3 ori în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 24 Mai 2010 5:10 pm 
p.s ca idee, romanii din Bern au organizat ieri o intalnire in Gutenberg, Maria poate ne spui cum a fost sau poze :)

Ultima oară modificat de Giorgia pe Lun, 24 Mai 2010 9:17 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 24 Mai 2010 5:18 pm 
"Dar nu ma luati in seama, eu asa sunt din fire: cu toane, rea, ciufuta si pusa pe rele"

E o vb: "Si dracu e mai frumos ca mine" :ymdevil:

Sa faci o rubrica cu STIATI CA...! ,ca eu una nu stiam..decat faza cu revista..ai avut de "suferit" cu revista aia toata ziua:))

Si daca esti cu mancarea romaneasca,fa'ne o invitatie la o mamaliguta cu sarmale :D =p~

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 24 Mai 2010 5:26 pm 
Lasa ca am fost eu "sacrificata"...:D

Ultima oară modificat de Giorgia pe Lun, 24 Mai 2010 9:00 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 24 Mai 2010 5:34 pm 
Bine ca m'ai anuntat,nu cred ca o sa am timp de sarmalele alea,se anunta munca multa :))
Defapt mie nu imi pui,ca eu ti l'am adus la pupat,nu? :ymsmug: ;;)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 24 Mai 2010 5:48 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Sa va spun si eu parerea mea. Pentru ca am fost acolo :)

Am intarziat vreo....2 ore din cauza aglomeratiei de pe autostrazi dar am gasit un Ambasador al Romaniei foarte zambitor si amabil.
....grupuri grupulete, de socializare ...hmmm ....n-a prea fost vorba, fiecare cunoscandu-si partenerii de dialog dinainte.
Banuiesc ca daca mergeam singura, neinsotita de prietenele mele, faceam stanga imprejur si plecam acasa asa cum am venit, ca altfel stateam intr-un colt si urmaream bisericutele deja formate.
De bufet au vorbit deja cei care au fost prezenti, nu pot da detalii pentru ca n-am mancat si n-am baut decat apa.
In schimb, fetitele mele s-au simtit foarte bine in compania Fionei, careia ii transmit salutari :x

Am avut un dialog productiv, sper, cu Decebal si-am cunoscut-o pe Giorgia, cu care am stat putin de vorba.
Cam atat, c-am stat putin :)

http://tothdaniel.wordpress.com/2010/05 ... ui-daniel/

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 24 Mai 2010 6:10 pm 
Lauraven scrie:
Am intarziat vreo....2 ore din cauza aglomeratiei de pe autostrazi dar am gasit un Ambasador al Romaniei foarte zambitor si amabil.

Ei Laura, acum ma intelegi si pe mine de ce am fost in Neuchatel atat de incantata de el ?? ;;)

(am modificat pt ca discutia deraiaza !)
Si pt ceilalti, am incercat s-o conving pe Laura sa puna cazul lui Daniel pe tapet aoclo, dar fata, cu prea mult bun simt a spus: nu am venit aici sa cer ajutorul. Insa sper ca Dan Ottinger la fel sa faca cunoscut cazul in care si pt care se implica Laura...si printre cei mai de-o alta varsta, aflati de mult in Elvetia ;)

Ultima oară modificat de Giorgia pe Lun, 24 Mai 2010 8:33 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 24 Mai 2010 7:33 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Giorgia scrie:
Lauraven scrie:

Ei Laura, acum ma intelegi si pe mine de ce am fost in Neuchatel atat de incantata de el ?? ;;)
;)

Cum am mai spus pe undeva pe forum, eu m-am mai intalnit cu ambasadorul si-am purtat si un dialog cu el pe tema deschiderii granitelor elvetiene pentru romani si integrarea lor in spatiul elvetian, drept pentru care a si exclamat dupa amabilul ''bine ati venit'' - ''pe dvs. va cunosc''
Crede-ma Giorgia, stiu de ce erai tu incantata in Neuchatel :)

Si ca tot l-ai adus in vorba pe Daniel, asa cum ti-am spus si tie acolo, NU m-am dus sa pun cazul pe tapet, este a doua oara cand ma intalnesc cu mai mult de 3 romani intr-un loc, asa ca voiam sa ma simt bine si sa multumesc celor care m-au ajutat.
Ca n-am reusit sa socializez si sa fac mai mult decat cunostinta cu cativa romani, o fi fost din cauza fetelor mele care se zbenguiau si trebuiau cautate sau din cauza cizmelor mele de cowboy cu care am incercat sa intru intr-un grup :p

http://tothdaniel.wordpress.com/2010/05 ... ui-daniel/

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 24 Mai 2010 7:51 pm 
Exact aia spuneam Laura ca ai bun simt :) Sper totusi ca cei care poate au prins din zbor care e "durerea ta" sa te sustina :).

Si referitor la insolatie...cred ca nu doar Stef ci si eu am avut :(
Recitind anuntul initial si aruncand o privire in dexonline.ro am realizat ca EU am inteles ( am interpretat ) ceva gresit !!
Cadru informal, nu are leg cu cadru informativ !!Deci nu-mi ramane decat sa-mi fac mea culpa si sa-mi cer scuzele de rigoare pt asteptatriile mele nepotrivite !!

Acesta este si motivul pt care am modificat postarile. Chiar daca continui sa cred ca macar cateva cuvinte de bun venit si de introducere ar fi "degajat" crisparea celor prezenti, totusi, din punct de vedere informativ nu pot astepta ce nu s-a anuntat ca va fi !

:-ss

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 104 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC [ DST ]