Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 14 Dec 2019 11:30 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 63 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: MANDRU CA SUNT ROMAN!-manifest
MesajScris: Joi, 19 Ian 2012 4:27 pm 
Neconectat
nou venit

Dupa exemplul comunitatii romanesti din Londra,Viena,etc. am putea sa organizam un manifest si in Elvetia.

Locatia: BERNA sau Zuerich (de preferat Zuerich)
Data: 21.01.2012(sambata) sau 22.01.2012(duminica)

Exista ganduri si propuneri?

Daca sunt romani (sau chiar si persoane de alte nationalitati) care doresc sa participe, sa dea un semn, pentru a sti daca demaram sau nu organizarea acestui manifest.

Ganduri bune!

http://www.jurnalul.ro/observator/prote ... 601846.htm

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: MANDRU CA SUNT ROMAN! - manifest
MesajScris: Joi, 19 Ian 2012 4:35 pm 
Neconectat
membru de bază

Yep ! Eu sunt IN dupa cum urmeaza :

- votez pt duminica :D - BERNA

- nu ma asociez cu cei din Londra sau Viena: aia s-au adunat sa strige jos Basescu :D

- VOTEZ - pentru continuarea Reformei in Romania ! si pt lozinca "Mandru ca sunt roman in ELVETIA"

- si pt pedepsirea unui tamp cu numele de PONTA din cauza caruia de 8 ani de zile stagneaza totul.

Daca ma primiti in conditiile astea.....bem o cafea duminica in Berna ;)

Ultima oară modificat de Giorgia pe Joi, 19 Ian 2012 4:55 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Ian 2012 4:42 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Gaddry scrie:
Dupa exemplul comunitatii romanesti din Londra,Viena,etc. am putea sa organizam un manifest si in Elvetia.

Locatia: BERNA sau Zuerich (de preferat Zuerich)
Data: 21.01.2012(sambata) sau 22.01.2012(duminica)

Exista ganduri si propuneri?

Daca sunt romani (sau chiar si persoane de alte nationalitati) care doresc sa participe, sa dea un semn, pentru a sti daca demaram sau nu organizarea acestui manifest.

Ganduri bune!

http://www.jurnalul.ro/observator/prote ... 601846.htm

Gânduri si propuneri:

Gândul 1: cum naiba vine asta, persoana de alta nationalitate care sa iasa în strada la o manifestatie "Mândru ca sunt român"

Gândul 2: aha, de fapt e o manifestatie anti-Basescu, nimic de a face cu mândria nationala.

Propunerea 1: Schimbarea titlului manifestului?

Propunerea 2: Distributi manifestantilor câte o basca rosie (una per cap de om).

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Ian 2012 5:31 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Mie nu-mi place deloc sloganul "mandru ca sunt roman".
1. Suna de parca am fi cu musca pe caciula din cauza originilor.
2. Suna si de parca am fi buricul Pamantului.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Ian 2012 8:27 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Shorrick scrie:
Gânduri si propuneri:

Gândul 1: cum naiba vine asta, persoana de alta nationalitate care sa iasa în strada la o manifestatie "Mândru ca sunt român"

Gândul 2: aha, de fapt e o manifestatie anti-Basescu, nimic de a face cu mândria nationala.

Propunerea 1: Schimbarea titlului manifestului?

Propunerea 2: Distributi manifestantilor câte o basca rosie (una per cap de om).

Subscriu.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Ian 2012 8:28 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

LeDix scrie:
Mie nu-mi place deloc sloganul "mandru ca sunt roman".
1. Suna de parca am fi cu musca pe caciula din cauza originilor.
2. Suna si de parca am fi buricul Pamantului.

Si aici subscriu.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Ian 2012 8:40 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Citat:
"Am dorit să le arătăm celor din ţară că, deşi am plecat de atâţia ani din România, nu ne-am pierdut convingerile. Îi susţinem pe cei care protestează în mod paşnic în România. Cerem demisia preşedintelui şi demisia Guvernului", a declarat pentru Antena 3 organizatorul protestului, Adrian Cherciu, preşedintele asociaţiei "Români online", care susţine tinerii români din Marea Britanie. - de aici: http://www.jurnalul.ro/observator/prote ... 601846.htm

...Si ce propunem in schimb?

Mdea...Complet aiurea : stim ce NU MAI vrem, dar nu stim CE ANUME vrem. Poate ca atunci când vom sti EXACT CEEA CE VREM, vom avea vreo sansa. Pâna atunci, istoria se va repeta: baietii veseli si obraznici (ponta si antonescu) sunt gata sa confiste roadele revoltei.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Ian 2012 10:25 pm 
Neconectat
tânără speranţă

GIN scrie:
- VOTEZ - pentru continuarea Reformei in Romania !

Care reforma va fi continuata?! Of, GIN....

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Ian 2012 10:23 am 
luminita scrie:
Citat:
"Am dorit să le arătăm celor din ţară că, deşi am plecat de atâţia ani din România, nu ne-am pierdut convingerile. Îi susţinem pe cei care protestează în mod paşnic în România. Cerem demisia preşedintelui şi demisia Guvernului", a declarat pentru Antena 3 organizatorul protestului, Adrian Cherciu, preşedintele asociaţiei "Români online", care susţine tinerii români din Marea Britanie. - de aici: http://www.jurnalul.ro/observator/prote ... 601846.htm

...Si ce propunem in schimb?

Mdea...Complet aiurea : stim ce NU MAI vrem, dar nu stim CE ANUME vrem. Poate ca atunci când vom sti EXACT CEEA CE VREM, vom avea vreo sansa. Pâna atunci, istoria se va repeta: baietii veseli si obraznici (ponta si antonescu) sunt gata sa confiste roadele revoltei.

Ce vrem?
Hai sa scriu si eu cate ceva, lista e lunga, tare lunga...
Cea mai mare problema a Romaniei din "89 incoace este ca banii publici se cheltuiesc fara sens, sau mai bine zic cu unicul sens de a umple buzunarele vechii nomenclaturi care si-a conservat toate privilegiile plus a altora, noii oportunisti...Ceea ce trebuie sa fie o parghie sau un mecanism pt. stimularea dezvoltarii, folosita de orice guvern responsabil, si anume directionarea banilor catre infrastructura de exemplu - autostrazi , sosele etc. (investitiile publice in general), la noi este pur si simplu bataie de joc, inseamna de fapt hranirea firmelor si firmulitelor de tot felul care nu fac nimic, sau prea putin din ceea ce ar fi cu adevarat necesar, dar consuma bani, excesiv de multi bani. S-au facut privatizari pe bani putini, repede, prosteste...ca apoi banii aia sa se cheltuie la fel de repede si de stupid.
Vrem un sistem fiscal reasezat, care sa premieze si incurajeze anumite sectoare economice de viitor (au avut ei o tentativa cu IT-ul, trebuie sa recunosc, dar si aia a fost incompleta), nu taxele peste taxe peste taxe al caror rol este de a umple visteriile devalizate ale statutului ne vor face mai competitivi si atractivi pt. investitori.
Vrem reducerea birocratiei si combaterea eficienta a coruptiei (de disparut definitiv nu or sa dispara..sa nu ne amagim). Vrem controlul averilor, libertatea presei care sa nu se rezume numai la intratul cu bocancii in viata unor vedete, la revistele de scandal.
Vrem reforma invatamantului dar care sa se faca o data si bine, pt. ca au innebunit noile generatii de elevi si profesori cu atatea schimbari, de la an la an.
Renuntarea la proiectul Rosia Montana...pt. ce se face distrugerea asta, pt. o mana de arginti, pardon..galbiori?
Apropos, ce s-a intamplat cu legea lustratiei?
.........................................................
etc etc etc
In alta ordine de idei, e nostim cum aceleasi partide care huiduiau romanii din strainatate pt. alegerea facuta la alegerile prezidentiale din 2009 si erau gata sa propuna (ce dezamagire a fost Crin Antonescu) ca "tradatorii" astia de tara care nu mananca salam cu soia laolalta cu romanii ramasi acasa sa nu mai voteze, pe principiul ca "ce stiu ei"...acum ar fi interesati de sprijinul diasporei, pe principiul...fa-te frate cu ala pana treci puntea, sau, interesul poarta fesul.. :ymsick:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Ian 2012 11:45 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Propunere:
Sursa de inspiratie pentru sloganuri de utilizat : http://liviumihaiu.ro/2012/01/19/colec% ... -scandari/
(mi se pare ca nu-i chiar updatata sursa ; parca n-am vazut: "Base si amanta lui sug bugetul' statului")

@lemon_cake : se poate observa ca prezenta unor obiective reale in lista de mai sus este destul de ...timida.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Ian 2012 11:46 am 
Reale sau realiste, Liminita?

Ce ar insemna obiective reale, poti sa dai un exemplu de obiectiv real?
Cumva sa fi si scris cum sa faca ei toate astea.. Pt. punctul unu: luam la puricat toate firmele demnitarilor, de ex. , toate contractele semnate de stat.
De multe ori sunt sigura ca ar fi suficienta respectarea legislatiei in vigoare, fara presiuni asupra justitiei venite "de sus".
Cat despre sistemul fiscal care ar trebui regandit, mi-ar trebui mult mai mult timp si o echipa de profesionisti, romani si consultanti straini, ca sa pot scrie cum anume sa fie modificat. :)

Astept cu sincer interes sa vad un singur obiectiv real propus de altcineva. %%- ~o)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Ian 2012 12:12 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

lemon_cake scrie:
Reale sau realiste, Liminita?

Reale - astea vreau sa le fac; realiste- astea ar fi fezabile

Exemplu:
- obiectiv real = vreau sa fiu ca Marilyn Monroe
- obiectiv realist = vreau sa fiu ca Zainab Bibi

:D :D :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Ian 2012 12:22 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Na ca ai completat postarea iar raspunsul meu pare ..pe lânga. :-s

Guvern tehnic? Unul care pur si simplu sa aplice legile in vigoare iar legile sa fie egale pentru absolut toti?

Uitam ! Si fara partide politice, fara parlament pentru vreo 5 ani, pana se dezmeticesc politicienii ca tre' sa vina cu chestii serioase si ca sunt slujbasi ai romanilor si nu invers!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Ian 2012 12:54 pm 
Neconectat
membru de bază

luminita scrie:
Uitam ! Si fara partide politice, fara parlament pentru vreo 5 ani, pana se dezmeticesc politicienii ca tre' sa vina cu chestii serioase si ca sunt slujbasi ai romanilor si nu invers!

La intrebarea adresata lui Plesu in 7 decembrie " cu ce formatiune politica ne-ar recomanda sa votam din perspectiva unui filozof nu a unui politician" el a raspuns:

- Romania ar avea nevoie de o alianta, un guvern, sau o conducere care sa-si asume atributiile si deciziile luate indiferent daca vor fi sau nu realesi. Sa decida pentru tara, nu in interes politic.

Exista asa ceva in Romania ? O grupare, o asociatie politica, un partid sau orice altceva care sa vrea cu adevarat binle tarii si nu al lor personal ??

Dar pana la aceea "echipa", exista oare suficienti oameni care sa-si doreasca acest lucru ?

Eu una observ altceva:

- oamenii politici care se "modeleaza" in functie de evenimente !
- intelectuali care se modeleaza in functie de posibilele posturi primite sau pe care ar putea sa le primeasca.
- un popor care priveste cu jind spre VEST care-si doreste sa aiba acelasi "confort" ca in vest, dar care nu este dispus sa si sacrifice ceva- ok, pe ei ii inteleg au asteptat 22 ani....iar acum cand sunt OBLIGATI de situatia economica mondiala sa "sacrfice" nu au suficienta anduranta, de unde s-o aiba, nu au exersat sacrificiul decat teoretic, practic l-au oprit mereu la juma de drum

Cine nu crde ce spun, sa-mi explice si mie, cateva nedumeriri:

- de ce trebuie sa-ti iei un credit la banca pe o suma mai mare decat venitul familial, si ipotecile prevazute ? ( de ce dau bancile astfel de credite ?? )

- de ce nu te multumesti cu o masina autohtona, macar cativa ani, pana mai pui ceva deoparte sa poti plati macar jumate din suma reala a unei masini din import ?

- de ce trebuie sa faci pe interesantul platind mii de euro dintr-un buzunar gol pe "beneficii" snoabe ?

- de ce iei credite pt o casa daca nu ai bani ?

De ce nu poti sa te intinzi decat atat cat iti este plapuma fara sa te simti "umilit" , in schimb tii sa ai imbracamintea si incaltamintea cea mai tare de la cel mai tare magazin ??

De ce trebuie sa fi snob ?? Iar apoi sa plangi: vreau job urgent in afara tarii ca la noi nu se mai poate, am aia si aia de platit, cu ce sa platesc ??

Mi-a trecut entuziasmul de plimbari la Berna. Mi-au trecut nervii pe Ponta si PSD, de fapt m-as bucura sa castige, de ce nu, pana la urma cine se aseamana se aduna!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Ian 2012 12:55 pm 
luminita scrie:
Na ca ai completat postarea iar raspunsul meu pare ..pe lânga. :-s

Guvern tehnic? Unul care pur si simplu sa aplice legile in vigoare iar legile sa fie egale pentru absolut toti?

Scuze, uneori mai completez postarile pt. ca se mai intampla sa scriu in graba, incomplet. Graba strica traba. Stiam care este diferenta intre real si realist, eu te intrebam ce intelegi tu prin obiectiv real, care "ciudat", poate fi real dar nerealist,
luminita scrie:

Pai in cazul asta nu cumva ne-am transforma in dictatura militara cu guvern de tehnocrati.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Ian 2012 1:08 pm 
Neconectat
membru de bază

lemon_cake scrie:
Pai in cazul asta nu cumva ne-am transforma in dictatura militara cu guvern de tehnocrati.

Poate ca asta se si vrea...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Ian 2012 1:15 pm 
GIN scrie:
La intrebarea adresata lui Plesu in 7 decembrie " cu ce formatiune politica ne-ar recomanda sa votam din perspectiva unui filozof nu a unui politician" el a raspuns:

- Romania ar avea nevoie de o alianta, un guvern, sau o conducere care sa-si asume atributiile si deciziile luate indiferent daca vor fi sau nu realesi. Sa decida pentru tara, nu in interes politic.

Exista asa ceva in Romania ? O grupare, o asociatie politica, un partid sau orice altceva care sa vrea cu adevarat binle tarii si nu al lor personal ??

Dar pana la aceea "echipa", exista oare suficienti oameni care sa-si doreasca acest lucru ?

Eu una observ altceva:

- oamenii politici care se "modeleaza" in functie de evenimente !
- intelectuali care se modeleaza in functie de posibilele posturi primite sau pe care ar putea sa le primeasca.
- un popor care priveste cu jind spre VEST care-si doreste sa aiba acelasi "confort" ca in vest, dar care nu este dispus sa si sacrifice ceva- ok, pe ei ii inteleg au asteptat 22 ani....iar acum cand sunt OBLIGATI de situatia economica mondiala sa "sacrfice" nu au suficienta anduranta, de unde s-o aiba, nu au exersat sacrificiul decat teoretic, practic l-au oprit mereu la juma de drum

- de ce trebuie sa-ti iei un credit la banca pe o suma mai mare decat venitul familial, si ipotecile prevazute ? ( de ce dau bancile astfel de credite ?? )

- de ce nu te multumesti cu o masina autohtona, macar cativa ani, pana mai pui ceva deoparte sa poti plati macar jumate din suma reala a unei masini din import ?

- de ce trebuie sa faci pe interesantul platind mii de euro dintr-un buzunar gol pe "beneficii" snoabe ?

De ce nu poti sa te intinzi decat atat cat iti este plapuma fara sa te simti "umilit" , in schimb tii sa ai imbracamintea si incaltamintea cea mai tare de la cel mai tare magazin ??

De ce trebuie sa fi snob ?? Iar apoi sa plangi: vreau job urgent in afara tarii ca la noi nu se mai poate, am aia si aia de platit, cu ce sa platesc ??

Mi-a trecut entuziasmul de plimbari la Berna. Mi-au trecut nervii pe Ponta si PSD, de fapt m-as bucura sa castige, de ce nu, pana la urma cine se aseamana se aduna!

Dar Romania ar avea nevoie si de legi mai bune, de principii solide de guvernare pe care sa le poata consulta toata lumea si sa inteleaga de ce guvernul a luat o anumita masura. Uite ordonanta, nu e ordonanta, crestem taxele, adaugam altele pt. ca am vazut ca ne apropiem de pragul critic de deficit bugetar si ne da UE, FMI, S&P la cap etc etc asta nu e seriozitate, nimeni nu vede altceva decat amatorism, haos, oportunism.

Faptul ca se luau credite prea usor nu e vina oamenilor ci a bancilor, de ce tind ei sa ia credite care par impovaratoare pe termen lung? Pai unu - pt. ca e firesc, toti ne dorim un nivel de trai mai bun. Ne facem calculele la momentul t si daca suntem optimisti (contrar asteptarilor, romanii sunt niste optimisti) ne zicem OK, pot duce. Numa' ca vine guvernul si creste TVA-ul, mai introduce o taxa, mai reduce salariile bugetarilor, mai face o boroboata care pune pe fuga investitorul strain si ne pierdem jobul sau ne afecteaza afacerea etc et etc. Sunt numai oamenii de vina si lacomia lor (naturala) de nestavilit? Nu cred. Da' ma rog, poate ca mai e si specificul national, mai nou tradus prin "Mi-am luat Mertzan sa moara dumanii mei".. :mrgreen:
Doi - ni s-a bagat in cap ca "toata lumea traieste pe credit", toata Europa, America etc. Nah ca s-a spart balonul si acolo.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Ian 2012 1:43 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

GIN scrie:
lemon_cake scrie:

Poate ca asta se si vrea...

NU! NU dictatura militara, NU clasa politica.

Un prim-ministru-presedinte care sa n'aiba mama, tata, frati, surori, amante, copii, iar nevasta lui sa fie Romania. @-)
Sa fie ales prin vot popular.
Sa-si faca o echipa solida, din oameni ca si el, care sa se ocupe DOAR de aplicarea corecta a legilor existente.
Sa taie toate ambiguitatile din ele, sa inchida toate "portitele"pentru smecheri lasate de legislatorii precedenti.
Sa "onoreze" intelegerile internationale existente acum, fara a se implica deocamdata in alte combinatii.

In timpul asta, partidele sa-si faca temele, apoi guvernul sa se asigure ca tot romanul intelege despre ce-i vorba in propozitie pentru fiecare partid in parte.
Apoi alegeri libere. Cu observatia ca orice incercare de "mituire" (cu mici, bere, gaini,plastice, etc) sa se pedepseasca cu eliminarea partidului respectiv din cursa electorala. :ymcowboy:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Ian 2012 1:49 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

GIN scrie:

Pentru ca se face "confuzie" intre verbe : A FI = A AVEA sau A AVEA= A FI :pirate:
:ymdevil: :ymdevil: :ymdevil: :ymdevil: :ymdevil:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Ian 2012 2:04 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

lemon_cake scrie:
Faptul ca se luau credite prea usor nu e vina oamenilor ci a bancilor, de ce tind ei sa ia credite care par impovaratoare pe termen lung? .

Si cine câstiga in toata afacerea asta oare? :p
Raspuns: Acel care a stiut sa profite de "lacomia (naturala) de nestavilit" , adica acel care a reusit "sa ne bage in cap ca toata lumea traieste pe credit", mai precis acel care acum rastoarna guverne, strâmba din nas la "masurile de austeritate adoptate" gasindu-le prea "lejere", acel care a ajuns la concluzia ca ar trebui facuta o oarecare curatenie (asa cum face cam o data la patru'jde ani :p ).

Na, ce sa-i faci nimeni nu poate scapa de umbra lui. Nici macar capitalismul. :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Ian 2012 2:18 pm 
E ala..stii tu... :ymdevil: ?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Ian 2012 2:28 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

lemon_cake scrie:
E ala..stii tu... :ymdevil: ?

E "ochiul" lui si vreo cateva organe si... accesorii aferente . :D :D :D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Ian 2012 3:29 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

luminita scrie:
Cu observatia ca orice incercare de "mituire" (cu mici, bere, gaini,plastice, etc)

Blonde cu berete rosii...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Ian 2012 3:31 pm 
Neconectat
Admin

Parca era vorba de o anumita intalnire. Un subiect pe aceeasi tema politica este deja deschis pe forum.
Initiatoarea subiectului ce (mai) are de spus dupa atatea ganduri si propuneri?
Multumesc.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Ian 2012 3:37 pm 
Nu stiu Luminita, cred ca "ala" controleaza doar o parte din ce se intampla, asta o fi si pt. ca nu sunt adepta explicatiilor simplificatoare pt. probleme complexe.

Interesant este ca la topicul asta - Mandru ca sunt roman, chiar initiatorul lui a dat bir cu fugitii dupa propunere, iar restul am batut, pe alocuri numai, cu gratie, campii. =:)

Adell: La intalnire nu s-a anuntat nimeni, trag eu concluzia.

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 63 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]