Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 17 Oct 2019 9:15 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 63 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: MANDRU CA SUNT ROMAN! - manifest
MesajScris: Vin, 20 Ian 2012 4:07 pm 
Neconectat
membru de bază

lemon_cake scrie:
Adell: La intalnire nu s-a anuntat nimeni, trag eu concluzia.

O fi de vina intuitia mea ? ... :-\ :-\ de aici:

Giorgia : Draga Andrada, tocmai ca nu uit. In general sunt un om care pot fi mobilizat, vreau doar sa stiu pt CE ! Am urmarit evenimentele din Bucuresti si....ceea ce are loc la ora 18 nu ma reprezinta. Pe de alta parte, da, ar fi o varianta, sa facem doua grupa in Berna, una pro alta contra, dar romanii de aici nu se vor mobiliza si vrei sa-ti spun de ce ? Pt ca risca sa deranjeze linistea publica - cu atat mai mult daca va fi sambata sau duminica - si se tem apoi de "repercursiuni" asupra permisului de sedere.....nu ca ele ar exista, dar e prea fain si bine in Elvetia pt a risca orice neplacere cu....autoritatile ;)

http://www.facebook.com/casa.romanilor

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Ian 2012 6:21 pm 
GIN scrie:
lemon_cake scrie:
Adell: La intalnire nu s-a anuntat nimeni, trag eu concluzia.

O fi de vina intuitia mea ? ... :-\ :-\ de aici:

Giorgia : Draga Andrada, tocmai ca nu uit. In general sunt un om care pot fi mobilizat, vreau doar sa stiu pt CE ! Am urmarit evenimentele din Bucuresti si....ceea ce are loc la ora 18 nu ma reprezinta. Pe de alta parte, da, ar fi o varianta, sa facem doua grupa in Berna, una pro alta contra, dar romanii de aici nu se vor mobiliza si vrei sa-ti spun de ce ? Pt ca risca sa deranjeze linistea publica - cu atat mai mult daca va fi sambata sau duminica - si se tem apoi de "repercursiuni" asupra permisului de sedere.....nu ca ele ar exista, dar e prea fain si bine in Elvetia pt a risca orice neplacere cu....autoritatile ;)

http://www.facebook.com/casa.romanilor

Fiecare are motivele lui, poate si asta cu "deranjarea linistii publice" o fi unul dintre ele, nu stiu. Dar cum naiba sa faci manifestatie cu doua grupe, una pro alta contra (a ce?)? Eventual pe acelasi trotuar. Am fi de rasul curcilor.. :(
In afara de asta, se pleaca de la ipoteza ca toti romanii din Elvetia sunt educati si civilizati...hmm, stiu eu ce mardeiasi apar ca din senin, cu o tzuica la bord, si colerici eventual....daca ma vad cu ochelarii pe nas imi trag si una'n freza "ai dreak 'telectualii astia"..glumesc... :wink: Nu. Nu ma bag, imi primul rand ca nu stiu pt. ce. Solidaritate am eu destula pt. romanii din tara, dar nici nu vreau sa se profite de asta.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Ian 2012 7:42 pm 
Neconectat
nou venit

Cand am deschis acest subiect, m-am gandit la o intalnire prin care sa ne aratam solidaritatea cu societatea civila din Romania, atat. Intentia era de a ne manifesta pasnic, poate chiar in tacere, prin afisarea de pancarte. Pe aceste pancarte fiecare isi poate scrie doleantele sau sperantele. Nu trebuie sa gandeasca unul pentru toti, mai ales ca in Elvetia se considera ca majoritatea romanilor care locuiesc aici sunt oameni cu scaun la cap si un anumit grad de cultura si civilizatie.
Titlul pe care l-am dat nu s-a dorit a fi a tot cuprinzator. Nu s-a dorit a fi nici macar un slogan. S-a dorit a fi o forma de a initia discutia si sa vedem ce iese - adica, exista interes sau nu pentru o astfel de intalnire. Acesta este motivul pentru care nu am intervenit in discutia iscata,pentru ca nu am vrut sa politizam.
Este simplu sa stam la caldurica, in fotoliu, in spatele tastaturii si sa ne dam cu parerea.. de altfel, asta a fost sportul de baza al romanilor...si rezultatele acestei performate sportive se vad clar.
Trag speranta ca, macar acum, in al 12-lea ceas, romanii s-au trezit si lupta pentru cauza lor, pentru demnitate, pentru democratie, pentru valorile societatii, pentru competenta, pentru o clasa politica necorupta.
Cand am spus ca astept ganduri si propuneri .. ma refeream ca astept idei constructive si propuneri concrete, prin care am fi putut organiza ceva impreuna; pentru analize semiotice si mistouri (de genul'beretele rosii') nu e nevoie sa sapi prea adanc in putul gandirii..
Ma opresc aici cu gandurile mele, pentru ca nu doresc sa conving pe nimeni.
Trag concluzia ca aceasta manifestatie nu va exista, pentru simplul motiv ca nu am vazut prea mult interes pentru intalnire, ci doar pentru a ne toci degetele pe tastaturi..
Va doresc numai bine si sedere placuta in Elvetia! E caldut aici, ca-i mai la centru, asa ca ce sa ne mai gandim la amaratii aia din Est..
Scuze daca am fost prea acida, dar sunt realmente indignata ca, in loc sa facem ceva constructiv, doar criticam vorbele antevorbitorului..
Seara buna!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Ian 2012 8:01 pm 
Neconectat
membru de bază

Gaddry, de ce te descurajezi ? :)

Uite aici exemplu, ca daca vrei cu adevarat....POTI ! Pacat ca voi nu ati participat atunci, era un mars de prietenie CH-RO ...

http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 151&type=3

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Ian 2012 9:04 pm 
Neconectat
membru de bază

Gadrry, uite Loredana se alatura tie, pt ca nu are cont in forum mi-a dat accept sa postez:

Loredana F.
Romani din Elvetia! Hai sa ne adunam si noi dumineca si sa mergem cu mic cu mare la Bern in fata Ambasadei Romane (suntem in stare sa ne adunam la petrecerii,de ce nu am fi in stare sa ne adunam si ptr tata noastra , oriunde am fi in lume tot Romani suntem) , ce zice-ti ?
Are cineva idee cum si de unde putem obtine o aprobare ?
Gefällt mir · · Beitrag nicht mehr folgen · Teilen · vor 50 Minuten ·
Giorgia Buna Loredana, uite aici: viewtopic.php?f=5&p=24922#p24922

Forumul românilor din Elveţia • Informaţie
http://www.casa-romanilor.ch
vor 43 Minuten · Gefällt mir ·

Loredana . Ok si pana la urma? ne intalnim la Bern sau nu? P.S foarte faine foto sa speram ca vom avea prilejul si duminica ...
vor 24 Minuten · Gefällt mir
Giorgia: nu stiu :) posteaza si tu pe forum ;)
vor 23 Minuten · Gefällt mir

Loredana : Asta am facut...dar...
Übersetzung anzeigen
vor 22 Minuten · Gefällt mir
Giorgia: ai postat pe forum ? nu vad postarea :(
vor 22 Minuten · Gefällt mir

Loredana . nu pe forum ci pe casa romanilor,scuze
vor 21 Minuten · Gefällt mir
Giorgia : aaa pai pe forum tre ;)

Loredana: e oare ilegal sa ne strangem in fata ambasadei ?
Giorgia : pe trotoar, in liniste, fara sa incurcati lumea sau circulatia NU
vor 20 Minuten · Gefällt mir

Loredana : daca nu e atunci hai sa stabilim o ora si sa postam,ce zici?
vor 20 Minuten · Gefällt mir
Giorgia : de aia ti-am zis sa scrii pe forum, adriana vrea cred sambata zürich si nu stiu pana la urma ce iese ea pare ca a renuntat,
vor 19 Minuten · Gefällt mir

Loredana : Eu sunt de parere ca e mai relevant in fata ambasadei decat in vreun centru...
vor 18 Minuten · Gefällt mir
Giorgia : asa ziceam si eu. cel mai bine e: intri pe forum scrii ca si tu vrei s, duminica la berna si asa macar mai vad oamenii, aici in FB e limitat accesul
vor 17 Minuten · Gefällt mir

Loredana :ok,merci
vor 15 Minuten · Gefällt mir
Giorgia : cu placere :)
vor 14 Minuten · Gefällt mir

Loredana : vad ca nu pot intra pe forum , astept sa imi fie recunoscuta adresa dar pare`se ca merge in stil romanesc... of,Doamne,uite de asta vreau sa protestez ,aristocratie birocratica,stat la cozi si ne luare in serios !
vor 3 Minuten · Gefällt mir
Giorgia : Daca nu ai cont, trebuie sa-ti faci, apoi primele 3 mesaje trebuie aprobate, dupa merge fara aprobare,
vor 2 Minuten · Gefällt mir
Giorgia : daca vrei pana iti apare mesajul fac copy paste la tot ce e aici in FB si postez eu in numele tau. Vrei ?
vor etwa einer Minute · Gefällt mir
Loredana : Numele de utilizator specificat este momentan inactiv. Dacă aveţi probleme cu activarea contului, vă rugăm să contactaţi un administrator. asta e rasp cand vreau sa intru...
vor einigen Sekunden · Gefällt mir
Loredana : te rog
vor einigen Sekunden · Gefällt mir
Giorgia : ok stai

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Ian 2012 9:08 pm 
Neconectat
membru de bază

Loredana : Slogane ptr duminica ;vrem respect,vrem demnitate si vrem o tara ca afara ! fara jos sau sus fara injurii sau calomnii,o demonstratie demna de elvetia.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Ian 2012 11:26 pm 
Gaddry scrie:
Cand am deschis acest subiect, m-am gandit la o intalnire prin care sa ne aratam solidaritatea cu societatea civila din Romania, atat. Intentia era de a ne manifesta pasnic, poate chiar in tacere, prin afisarea de pancarte. Pe aceste pancarte fiecare isi poate scrie doleantele sau sperantele. Nu trebuie sa gandeasca unul pentru toti, mai ales ca in Elvetia se considera ca majoritatea romanilor care locuiesc aici sunt oameni cu scaun la cap si un anumit grad de cultura si civilizatie.
Titlul pe care l-am dat nu s-a dorit a fi a tot cuprinzator. Nu s-a dorit a fi nici macar un slogan. S-a dorit a fi o forma de a initia discutia si sa vedem ce iese - adica, exista interes sau nu pentru o astfel de intalnire. Acesta este motivul pentru care nu am intervenit in discutia iscata,pentru ca nu am vrut sa politizam.
Este simplu sa stam la caldurica, in fotoliu, in spatele tastaturii si sa ne dam cu parerea.. de altfel, asta a fost sportul de baza al romanilor...si rezultatele acestei performate sportive se vad clar.
Trag speranta ca, macar acum, in al 12-lea ceas, romanii s-au trezit si lupta pentru cauza lor, pentru demnitate, pentru democratie, pentru valorile societatii, pentru competenta, pentru o clasa politica necorupta.
Cand am spus ca astept ganduri si propuneri .. ma refeream ca astept idei constructive si propuneri concrete, prin care am fi putut organiza ceva impreuna; pentru analize semiotice si mistouri (de genul'beretele rosii') nu e nevoie sa sapi prea adanc in putul gandirii..
Trag concluzia ca aceasta manifestatie nu va exista, pentru simplul motiv ca nu am vazut prea mult interes pentru intalnire, ci doar pentru a ne toci degetele pe tastaturi..
Va doresc numai bine si sedere placuta in Elvetia! E caldut aici, ca-i mai la centru, asa ca ce sa ne mai gandim la amaratii aia din Est..
Scuze daca am fost prea acida, dar sunt realmente indignata ca, in loc sa facem ceva constructiv, doar criticam vorbele antevorbitorului..
Seara buna!

Las la o parte tonul si mustruluiala....fara comentarii. Deci cineva propune ceva vag, arunca pastila si ne lasa sa "dezbatem", iar noi, dandu-ne cu presupusul, o mai luam si pe langa subiect (LE), ca de obicei, apoi tot acel cineva se indigneaza ca a iesit ce a iesit. Am citit linkul postat de tine initial si ideea era ca sa ne adunam pt. "Jos Basescu, jos guvernul", iar titlul topicului - Mandru ca sunt roman. Zau daca am inteles mare lucru. Trebuia sa adaugi ideile astea din primul post, sau sa intervii pe parcurs, sa intelegem si noi despre ce e vorba. Nu crezi ca ar fi fost mai cinstit asa? ;))
Si imi permit sa iti atrag atentia ca aici toata lumea e adulta, cred ca am depasit faza in care cineva ne tine o predica si noi ne rusinam de comportamentul nostru nesabuit.
Scuzele sunt fara sens, daca vroiai sa nu fii acida (...), nu erai. Daca voiai ca ideea sa aiba mai mult succes, participai la discutie si ne lamureai despre ce e vorba. Dar nu, asta e pt. fraierii care isi tocesc degetele pe tastatura, aia pot avea analize semiotice (...) pe forum. Restul, actioneaza la indemnuri venite de nu se stie unde, nu se stie exact pt. ce. Merci nu, imi pare rau ca te-am dezamagit.

P.S. Data viitoare cand vei mai avea o propunere de genul asta, asteapta-te si la critica, nu toti avem un butonas pe umar. Vei fi si mai putin dezamagita, si mai putin indignata... :roll:

Ultima oară modificat de lemon_cake pe Sâm, 21 Ian 2012 10:17 am, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 21 Ian 2012 12:01 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

No pai imi pare si mie rau ca am dezamagit ! :(
Ce sa fac daca "putul gândirii" mele nu-i suficient de adânc incât sa gazduiasca o minunata "idee constructiva" si macar o "propunere concreta", :-?? ...m-am trezit pe aratura.
Sunt dezolata... :snif:

...Asa, ca sa stiu si eu, ar fi fost si acolo(Berna sau Zurich) baieti ca in filmulet? Si cam la cât era tarifu' ? Scoteam cheltuiala de deplasare , de-un sandvis si-un suc ?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 21 Ian 2012 1:12 am 
Buna tuturor Romanilor !
Sunt Loredana si tin sa-i multumesc Giorgiei ptr ajutorul acordat.

SLOGÁN s.n. 1. Strigăt de război al vechilor scoțieni. 2. (Uneori peior.) Formulă care exprimă succint o teorie, o problemă la ordinea zilei. [< fr., engl. slogan].

Cam asa era ideea mea despre intalnirea noastra de la Berna "Slogane ptr duminica ;vrem respect,vrem demnitate si vrem o tara ca afara ! fara jos sau sus fara injurii sau calomnii,o demonstratie demna de Elvetia.",o mana de Romani adunati in fata ambasadei,calmi,surazatori si demni,2-3 pancarde Non Politice ci care exprima solidaritatea fata de Romania si Romanii de acasa ... Europa de vest ne considera niste oportunistii,pupincuristi lipsiti de patriotism,oare chiar au dreptate ?! Oare chiar nu ne-am intoarce acasa daca am avea unde si in special la ce ?

Imi place Elvetia,intodeauna am vazut in ea o Romanie mult,mult mai bine organizata (ma refer la peisaj) dar iubesc Romania si as da orice sa am "o tara ca afara" . Nu vom schimba nimic dar vom fi acolo,daca nu in Bucuresti macar la Berna.

Duminica 22/01/2012 la orele 15:00

Cine vrea sa vina e binevenit,cine nu...

Oricum nu voi fi singura,mii de Romanii se vor aduna in Piata Universitatii ;)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 21 Ian 2012 9:46 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

LOde scrie:
Buna tuturor Romanilor !
"Slogane ptr duminica ;vrem respect,vrem demnitate si vrem o tara ca afara ! fara jos sau sus fara injurii sau calomnii,o demonstratie demna de Elvetia.",o mana de Romani adunati in fata ambasadei,calmi,surazatori si demni,2-3 pancarde Non Politice ci care exprima solidaritatea fata de Romania si Romanii de acasa ... si as da orice sa am "o tara ca afara" .

Afara, unde? Albania, Grecia, Bulgaria, Kosovo? Si ele tot "afara" sunt. Romanii inca mai gandesc la fel ca in Epoca de Aur: orice e afara, e bine.
LOde scrie:
Europa de vest ne considera niste oportunistii,pupincuristi lipsiti de patriotism,oare chiar au dreptate ?! Oare chiar nu ne-am intoarce acasa daca am avea unde si in special la ce ?

paradoxal, dar unii dintre noi sunt deja acasa, in alte tari. Asa de bine integrati, ca nu ne pot considera cum amintesti tu.

LOde scrie:
Cine vrea sa vina e binevenit,cine nu...
cine nu? E tradator?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 21 Ian 2012 9:52 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Gaddry scrie:
Va doresc numai bine si sedere placuta in Elvetia! E caldut aici, ca-i mai la centru, asa ca ce sa ne mai gandim la amaratii aia din Est.. Scuze daca am fost prea acida, dar sunt realmente indignata ca, in loc sa facem ceva constructiv, doar criticam vorbele antevorbitorului..
Seara buna!

Dar tu de unde scrii? Nu esti tot din Elvetia, la caldurica? Esti noua pe forum, nu ne cunosti, dar vii si arunci o piatra in balta, vezi cate valuri face, apoi scoti arcul cu sageti si tragi in noi, fara sa (te) intrebi de ce nu au interes ori timp pentru aceasta intalnire.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 21 Ian 2012 10:12 am 
Le Dix, inutil..e ca un pattern pe forumul asta...venim, aruncam o piatra, iar cand reactiile nu sunt pe masura asteptarilor noastre plecam in tromba, indignati. Cine nu e cu noi e impotriva noastra. Clasic.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 21 Ian 2012 10:35 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

lemon_cake scrie:
Le Dix, inutil..e ca un pattern pe forumul asta...venim, aruncam o piatra, iar cand reactiile nu sunt pe masura asteptarilor noastre plecam in tromba, indignati. Cine nu e cu noi e impotriva noastra. Clasic.

Da, si nu numai aici; auzi des "v-ati ajuns, nu va mai pasa de origini"

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 21 Ian 2012 10:36 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

LOde scrie:
Europa de vest ne considera niste oportunistii,pupincuristi,lipsiti de patriotism,oare chiar au dreptate ?! Oare chiar nu ne-am intoarce acasa daca am avea unde si in special la ce ?

1)Bineinteles ca ne-am intoarce acasa daca am avea la ce, mai precis o buna OPORTUNITATE, nu? ;;)

2)E culmea sa fim considerati LIPSITI DE PATRIOTISM ! X( Noi, care tocmai dintr-un prea-plin de patriotism, dupa ce ne-am facut studiile -majoritatea dintre noi- pe spezele statului român, ne-am carat AFARA , ca doar de noi era nevoie AFARA, nu in Ro, pentru ca in Ro "era deja ei": dinozaurii si, mai nou, baietii veseli si obraznici care sa aiba grija de frumoasa tarisoara!

3)La faza cu pupincuristi, nu m-am prins. Se obisnuieste la românii de afara? :-??

In lista de consideratii pe care le au strainii cu privire la români cred ca lipsesc alte substantive, pe care eu personal le-am auzit mult mai des.

Cât despre sloganurile de pe pancartele NON politice, propun sugestiile venite de la Bucuresti: http://www.romanialibera.ro/tehnologie/ ... _pic4.html, cum ar fi :
"Poezia e in strada", "Vrem photoshop mai ieftin, comic sans", "Help us, Chuck Norris!", "Drop acid , not bombs", "Legalizati marijuana", etc :)

OBSERVATIE:
Romanilor "calmi, surazatori si demni" ce se vor afla la Berna duminica, le sugerez sa-si exprime solidaritate IN CURTEA ambasadei (care, teoretic ar fi teritoriu românesc) ori sa obtina autorizatie pentru miting, nu de alta, dar e posibil sa li se dea OPORTUNITATEA sa plateasca o frumoasa amenda, sau chiar sa se alature manifestantilor din Romania, in cel mai scurt timp. :D

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: MANDRU CA SUNT ROMAN!-manifest, duminica 22 ian. orele 1
MesajScris: Sâm, 21 Ian 2012 10:41 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Mai astept raspuns la intrebarea pe care am pus-o ceva mai sus:
luminita scrie:

...Asa, ca sa stiu si eu, ar fi fost si acolo(Berna sau Zurich) baieti ca in filmulet? Si cam la cât era tarifu' ? Scoteam cheltuiala de deplasare , de-un sandvis si-un suc ?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 21 Ian 2012 11:17 am 
Gaddry scrie:

:!:

Eu am alta curiozitate, de ce a propus actiunea daca tot nu doreste sa convinga pe nimeni? :-\
Neah, e din ciclul "haideti sa haidem" si "noi nu gandim, noi muncim".

Hint: Daca tot vreti sa protestati impotriva intregii clase politice, poate n-ar fi rau sa protestati si impotriva "sponsorilor" lor - Vantu, Tiriac, Patriciu, Voiculescu, etc etc etc. nu de alta dar astia nu ar avea nimic impotriva sa-i sponsorizeze si pe potentialii incoruptibili care vor veni.

Ultima oară modificat de lemon_cake pe Sâm, 21 Ian 2012 11:24 am, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 21 Ian 2012 11:17 am 
Neconectat
membru de bază

Haideti sa va povestesc si eu ceva de la caldurica, ca tot am 39 grade, stau sub plapuma, si daca nu m-am drogat prea rau cu medicamente, sper sa fiu coerenta...

1. Daca va mai aduceti aminte, voi membrii mai vechi, in 2009 a existat o Manifestare in Neuchatel "1989-2009". In aceea perioada eram tare curioasa ce au de spus reprezentantii regimului de la Bucuresti despre cei 20 de ani (trecuti) si care ne-ar fi perspectivele. Am initiat o invitatie pe forum, am ajuns acolo, lume foarte putina, apoi, la intoarcere - subliniat: LA INTOARCERE!- m-am indignat si eu de dezinteresul unora si-al altora, in speta al celor din partea franceza, nu de alta dar Neuchatel e mai aproape de Geneva- Lausanne, zone mai populate cu romani si confruntate in mod nu prea placut cu "diverse probleme" pe care le stim prea bine!

Gaddry are din 2009 ( noembrie ) cont pe forum, deci nu e nou venita :) imi pare rau ca nu s-a mobilizat si atunci, cred ca am fi facut o echipa buna la Neuchatel!

viewtopic.php?
f=5&t=1110&hilit=manifestare+in+neuchatel

2. Al doilea eveniment sa-l numesc politic, au fost chiar alegerile. Nu conteaza cine cu cine a votat, conteaza ca romanii au avut posibilitatea sa ALEAGA ! Cati dintre noi au facut-o ?! Cati dintre noi au fost la Berna sa-si asume responasibiltatea unei alegeri, indiferent care ?!

3. Apoi, pe tot parcursul anului 2011, au existat diferite evenimente prin care se marcau cei 100 de ani de relatii diplomatice dintre Romania si Elvetia. Unele culturale, altele cu noanta politica. Cati au avut interes sa se implice in ceva care sa scoata in evidenta comunitatea romanilor din Elvetia in mod POZITIV ?!

Lista ar putea continua dar nu vreau sa fiu inteleasa gresit nici de unii nici de altii. Nu-s cu nimic mai breaza. Am si eu lipsurile si plusurile mele. Apreciez orice initiativa pasnica de mobilizare, nu pot insa pune paie pe foc !

*. Ce se intampla acum exact in Romania ?

Oamenii s-au saturat! De tot si de toate. De ce ?! Pentru ca de ani de zile se invarte mereu aceasi roata, exact aceasi. Unii incearca sa faca, altii nu stiu cum sa mai distruga, unii aproba, altii condamna. Unii zica da, altii zic ba. Este un dute-vino care oboseste psihic atat opinia publica locala cat si internationala. La fel cum si pe noi poate ne calca deja pe nervi schimbul dintre Putin si Medwedew. Oamenii au avut acum scanteia unei aparente nedreptati apoi insa au continuat in ciuda faptului ca acea nedreptate pare sa fie clarificata ( sau urmeaza sa fie clarificata, oricm motivul protestului initial a disparut, Arafat e in functia din care a demisionat!)

*Ce doresc romanii?

Ok, s-a spus mai sus: "macar acum, in al 12-lea ceas, romanii s-au trezit si lupta pentru cauza lor, pentru demnitate, pentru democratie, pentru valorile societatii, pentru competenta, pentru o clasa politica necorupta"

Demnitate! - frumos cuvant, il spun cei din strada ? Ok, de acord, unde incepe insa DEMNITATEA ? La Presedinte? unde incepe respectul de sine ? Cine trebuia sa ma respecte IN PRIMUL RAND nu cumva EU pe mine ? Nu cumva demnitatea pe care o cer de la altii sau respectul vine pana la urma de la sine daca eu il impun?! Printr-o atitudine atat cat se poate exemplara ?! Nu cumva eu prin exemplu propriu pe care-l dau in anturajul meu, in societate, in tara in care traiesc, converg spre DEMNITATE ?!

Daca insa se face aluzie la lipsa de respect a vestului pentru valorile cetatenilor din est, ce vrea sa para o reflectie politica, nu este oare gresita concluzia ?! Pe plan international Romania este recunoscuta ca partenera, la nivel diplomatic ma refer. Deci unde-i buba reala ? Nu cumva exact la atitudinea unora dintre noi ?! ( la natie ma refer )

Pai atunci sa cerem demnitate de la popor nu de la Presedinte ! - el poporul, pe noi cum ne reprezinta ?!

O clasa politica necorupta? Foarte CORECT! Ok, aveti posibilitatea sa votati in toamna, e chiar atat de greu de asteptat civilizat inca cateva luni ?! Avem in 2012 alegeri. Cine va merge la Berna sau alt sediu electoral, sa voteze ? Cati dintre voi ati sustinut proiectul votului de lege prin corespondenta ?! Ok, ziceti si voi ca PSD ca vor fi furate voturi ? Atunci, cu trenul sau masina, se poate vota direct la consulat. Solutii exista ele ar trebui doar vazute!

Valorile societatii ?! si alea le impune un Presedinte sau guvernul ales de el ?! Imi pare rau dar cu chestia asta nu-s de acord ! Pot fi "atacata" ba da, prin legile impuse sau prin programul ministerului de invatamant. Ah da ? Pai legea este facuta sa reglementeze in societate echilibrul ! Teoretic daca am cei 7 ani de acasa, daca de acasa de la mama sau tata am primit aceea educatie de baza, nu-mi pasa de legile de "reglemetare ale conduitei in societate" nu voi avea de-a face cu ele. Voi trece strada pe culoarea verde, nu voi arunca pe joj gunoiul, nu voi fura vecinul care si-a lasat usa deschisa etc etc . Ministerul educatiei imi poate da "ordine" doar ce sa invat, nu insa si cum sa ma comport EU in societate !

Poate ca in Romania lipseste un nou Minister: cum sa impui bunul -simt cetatenilor tarii !
- abea atunci l-as trage de urechi pe Presedinte sau Guvernul.

Competenta este asa...o chestie dorita de toti dar daca se poate incepand de la altul nu de la mine ! A demonstrat-o Bacul din acest an. Cei ce vor sa invete, cei ce vor sa fie competitivi, competenti in ceea ce fac, fie ca mestesugari fie ca intelectuali, vor sta singuri cu burta pe carte , vor fi in cel mai rau caz auto- didacti, vor cauta singuri sa se dezvolte prin competitie. Competenta se dezvolta, exact ca si in sport, prin concurenta. Altfel ea se numeste plafonare !

Situatia economica din Romania este una dezastroasa, motivele sunt complexe, dar nu vad sa fie motiv de cerere de demisie a Presedintelui. Poti cere remaniera guvernului, poti cere explicatii ale solutiilor promise, dar nu poti veni de fiecare data, absolut de fiecare data, cu cerere de inlaturare a Presedintelui!

Basescu a facut multe greseli in ultimul timp.
Opozitia, nu vrea decat o parte din ciolan.
Ce alte solutii CONCRETE sunt, momentan, pentru ROMANIA ?

OK, il dam pe Basescu jos, pe cine punem ? Pe Antonescu ? Pe Ponta ? PE CINE ?!
Cei care merg in strada si demonstreaza, fie la Berna fie la Bucuresti....CE SOLUTII CONCRETE AU ?

Aud doar REVOLUTIE ! Dar SOLUTII ??? UNDE SUNT FRATILOR ? UNDE ?!

Altfel ca sa apar prin ziare sau televiziuni ca m-am desteptat in ceasul 12 nu-i nevoie .....eu am fost mereu treaza :) nu am sentimentul ca am dormit ! Nici in ELvetia nici in Romania.

Sau nu am reusit inca sa va stresez suficient de mult ? :P

Oricum ar fi, celor ce fac drumul maine la Berna, multa bafta. Nu mai conteaza adevarata voastra motivatie, conteaza ca mergeti :) Succes !

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: MANDRU CA SUNT ROMAN!-manifest, duminica 22 ian. orele 1
MesajScris: Sâm, 21 Ian 2012 11:39 am 
Neconectat
membru de bază

Ah acum am citit, mai era chesitia aia cu intorsul in tara.

Nu stiu ce ar face altii, stiu ce as face eu :

- m-as intoarce in Romania cand legile tarii vor fi urmate in primul rand de cei care le impun si in al doilea rand de populatie. Schemcheria si tupeul incalcarii de lege este in tara un sport, ca tot s-a adus vorba de sporturi nationale. Cand aceea atitudine va disparea am un motiv sa ma intorc, altfel cad eu de porasta ca nu...sunt ca ei :D

-m-as intoarce, cand medicul care ma trateaza doar pe considrentul spagii va fi bagat la puscarie sau, cel putin amendat. Schimbare ce nu se poate face doar pe plan juridic ci si cu ajutorul polpulatiei.

-m-as intoarce, cand responsabilitatra civica a concetateanului va demonstra implicarea activa in binele nostru al tuturor.

Nu astept beneficii financiare astept insa oportunitate de lucru.
Nu astept cazari in palate, ci locuinta normala la un pret accesibil ( nu neparat cumparat )
Nu astept o alta clasa politica de la oameni care spun mereu: eu nu fac politica, politica-i o curva ! Daca ei atat inteleg din procesul definit politica.....atunci nu am nici o asteptare de la ei.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 21 Ian 2012 11:52 am 
Neconectat
membru de bază

Iar referitor la opinia strainilor despre noi, sa fim seriosi !!Mai ales aici in Elvetia!

Avem alegeri parlamentare in noiembrie acest an !! Avem civilizata posibilitate de a vota, schimbarea "scaunelor ce ne reprezinta in parlament" schimbare ce poate apoi aduce alt guvern si alt presedinte.

Ce se intampla acum in RO, as compara cu miscarea lui Toni Brunner. Cu toate ca....si el a asteptat totusi alegerile care au avut loc....asta doar ca o completare a sloganului : Mandru ca sunt roman in Elvetia" !

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 21 Ian 2012 1:16 pm 
Mandru ca sunt roman punct, poate, daca vrem neaparat sa ne falim cu ceva pt. care nu avem nici un merit, sau dupa altii, nici o vina.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 21 Ian 2012 2:01 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

OFF TOPIC: @lemon_cake
luminita scrie:
lemon_cake scrie:
E ala..stii tu... :ymdevil: ?

E "ochiul" lui si vreo cateva organe si... accesorii aferente . :D :D :D

Fişiere ataşate:
capitalism 2.jpg

Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 21 Ian 2012 2:54 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Buna ziua tuturor,
sint de acord cu LeDix: sloganul "vrem o tara ca afara" e depasit si gresit. Depasit ptr. ca a trecut vremea de cand toti credeam ca in strainatate se plimba cateii cu covrigi in coada.
Grasit ptr. ca nu e absolut adevarat.
In Romania sint multe, multe probleme dar in afara sint tari care nu pot fi luate ca exemplu si care stau mult mai prost. Si nu ma refer la tari africane sau din Sud America, ma la tari europene care se considera o "forta".
Si daca se face un slogan trebuie sa fie clar si fara preconceptii.
Sint alaturi de cei care cred ca se poate schimba ceva si poate, poate aceasta primavara romaneasca va aduce ceva bun tarii noastre.
Eu sint destul de pesimista, dar poate de data asta gresesc.
O duminica pacifica
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 21 Ian 2012 3:27 pm 
Rau imi pare...
Ieri vazusem o fotografie din Romania;pot spune ca ma marcat si de la ea a inceput totul...

Scris cu litere de-o schioapa, jandarmul din imagine tine balonul in forma de inima in dreptul unui manifest lipit de scutul sau. "Noi vrem respect" sta insemnat pe arma lui de aparare, insa scris prea mic, prea umil si prea "in soapta" .
Acel jandarm era propriu-zis de "parte cealalta a baricadei" dar nu a uitat ca face parte din popor...

Atunci mi-am zis ca e momentul,e momentul ca toti da ne aratam solidaritatea fata de poporul Roman ca doar si noi facem parte din el,uitasem total de media,niciodata nu am tinut sa fiu in fata iar numele meu sa apara undeva e la fel de important cum sunt hainele de firma,nu cred ca am vreuna :-? nu ca nu mi-as permite dar personal consider e important cum stau pe tine nu ce scrie pe ele.

Mda,citisem undeva ca a fi idealist inseamna a fi naiv,pare-se ca avea dreptate. :(

In consecinta renunt , cu parere de rau dar poate ce cazul sa fac parte din majoritate fiindca TU nu poti schimba lumea doar un NOI ar schimba ceva iar cum NOI nu exista...

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 21 Ian 2012 4:33 pm 
Neconectat
Admin

LOde scrie:

In consecinta renunt , cu parere de rau dar poate ce cazul sa fac parte din majoritate fiindca TU nu poti schimba lumea doar un NOI ar schimba ceva iar cum NOI nu exista...

Loredana> bine-ai venit pe forum.
Tu, noi.... uite ca cel din linkul de mai jos stie ce vrea! E bine sa fii un om hotarat in viata, nu? :D
http://www.hotnews.ro/stiri-esential-11 ... ternet.htm

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: MANDRU CA SUNT ROMAN!-manifest
MesajScris: Sâm, 21 Ian 2012 4:44 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

@-)
LOde scrie:
Oricum nu voi fi singura,mii de Romanii se vor aduna in Piata Universitatii ;)

:-B
LOde scrie:
....In consecinta renunt , cu parere de rau dar poate ce cazul sa fac parte din majoritate fiindca TU nu poti schimba lumea doar un NOI ar schimba ceva iar cum NOI nu exista...

:-\ :-? :-?

(-| (-| (-|

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 63 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]