Switch to full style
Răspunde

Alocatie pentru copii

Mar, 01 Mar 2016 5:18 pm

Buna ziua!

Am permisul B si lucrez in Elvetia de un an.Copilul meu este in Romania,poate cineva sa-mi spuna daca pot primi alocatie aici in Elvetia pentru copil si daca da unde ma pot adresa pentru a avea aceasta alocatie?
Multumesc!

Re: Alocatie pentru copii

Mar, 01 Mar 2016 6:02 pm

Normal primesti alocatia pe statul de plata, daca lucrezi, chiar daca ai copilul in Romania (sau in alta parte).

Daca nu lucrezi trebuie sa complectezi un formular la biroul AHV al localitatii in care locuiesti. Acolo vei afla si cat anume poti primi.

Mie, 02 Mar 2016 5:10 pm

PopoviciCristina scrie:Buna ziua!

Am permisul B si lucrez in Elvetia de un an.Copilul meu este in Romania,poate cineva sa-mi spuna daca pot primi alocatie aici in Elvetia pentru copil si daca da unde ma pot adresa pentru a avea aceasta alocatie?
Multumesc!

Bine inteles ca ărimesti , insa trebuie sa informezi angajatorul tau ca ai copil , si vrei alocatia de stat , el iti va da formularele necesare le vei completa si vezi mai departe ce trebuie sa faci ... intreaba angajatorul , te va indruma si ajuta , doar nu el plateste alocatia ci statul Elvetian

Sâm, 12 Mar 2016 7:44 am

Buna Cristina
Nu uita ca trebuie sa primesti din momentul in care ai fost angajata!Deci retro.
Răspunde