Forumul românilor din Elveţia

Acum este Lun, 23 Sep 2019 8:40 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 82 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Grupa de limba germana in Zürich
MesajScris: Mar, 30 Noi 2010 11:32 pm 
Neconectat
Admin

Am vorbit pe rand cu cativa forumisti din sau de pe langa metropola, toti interesati (respectiv interesate) sa se vada in grup, eventual intr-un week-end, ca sa exerseze limba germana.

Si pentru ca fiecare imbie pe altcineva sa rezerve o masa, intr-un bar mai linistit de pe langa Hauptbahnhof, lansez intrebarile publice:

- cine vrea (si la ce nivel e) ?
- cand ?
- cine se indura sa dea un telefon de rezervare ?

Stiu ca-i frig afara si nu mai merg lecturile in aer liber, dar si asta e un motiv in plus de pahar de vorba, in germana, eventual amestecat cu ciocolata calda, ceai, cafa ori alt lichid.

Multumesc anticipat pentru orice feedback si dovada de curaj.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Grupa de limba germana in Zürich
MesajScris: Mie, 01 Dec 2010 2:32 pm 
Neconectat
nou venit

Cosmin scrie:
Am vorbit pe rand cu cativa forumisti din sau de pe langa metropola, toti interesati (respectiv interesate) sa se vada in grup, eventual intr-un week-end, ca sa exerseze limba germana.

Salut Cosmin,

care e "metoda" de invatare a limbii? Nu vreau sa fiu rau, dar intr-o tara cu vorbitori nativi, de ce trebuie sa discute romanii intre ei ca sa invete germana? Precis te-ai gandit si la aspectul asta, dar din mesajul initial nu reiese.

--tic-tac.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 01 Dec 2010 2:39 pm 
Neconectat
Admin

Nicidecum, nu esti reu, intrebarea e foarte buna, multumesc pentru ocazia de a face completari.

Ideea nu e noua, au avut-o si alti expati/emigranti: a te intalni cu conationali (legatura fiind limba materna) si a discuta pe teme stabilite dinainte cu alti incepatori. Ma gandesc la nivelele A1, A2, B1 si la faptul ca, in general, e mai usor sa discuti cu cineva care face greseli ca si tine (nu te inhiba, sesizezi tu erorile). Principiul e de a lega o conversatie si de a invata din greselile celorlalti parteneri de discutii.

Asta suplimentar la cursurile de germana, fiecare din cele 4 persoane de care ziceam urmand un curs de germana.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 01 Dec 2010 10:18 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Eu sunt disponibila Sambata (de preferat dimineata...pana la ora 14 dar imi inchipui ca multi oameni au treaba dimineata) si sunt nivel B1. Dupa-amiaza este ok :pirate: . Nu am nici o idee unde sa ne intalnim :hum:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 02 Dec 2010 12:46 pm 
Neconectat
membru de bază

Daca va este de folos o idee:

nu va bazati pe grup format aici, pe forum. Incercati, mai ales acele persoane care locuiesc in Zürich sa formeze .."ein Stammtisch" apropo de germana ;), apoi acea grupa sa frecventeze regulat o sigura locatie, daca macar 2 persoane fac acest gest / sacrificiu :P, atunci se vor alatura cu timpul si altii, chiar daca poate vin din afara Zürich-ului. Acest gen de Stammtisch este un obicei inradacinat la elvetieni, mai batrani, care merg la...jucat Jass ( sper ca am scris corect :D )

Si ca o completare, daca scopul este intr-adevar limba germana, puteti venii de fiecare data la intalnire cu un / o nativa de limba germana :). Retinerile ce apar in dialog, sunt ameliorate cand o persoana vorbitoare nativ de limba germana corecteaza in mod placut . De fapt, nu corecteaza ci ajuta :). Altfel, veti avea parte de vechea prejudecata ( care apare deseori si pe forum): " da ce, esti mai destept, mai despteapta ca mine, de vrei sa-mi spui tu cum se spune corect in germana..?! " si asa...incepe frustrarea ;)

Oricum, daca se formeaza aceasta grupa, si daca aveti nevoie, va pot ajuta :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 03 Dec 2010 11:26 am 
@ceasu într-un oraş ca Zurich nu foarte multi expaţi se împrietenesc cu nativi, ştim cu toţii cât de rezervaţi şi strânşi sunt elveţienii. Plus de asta, ceea ce vorbesc ei nu este deutch; se ştie şi de cât de multă flexibilitate dau dovadă elveţienii în materie de a vorbi deutch sau switzer-deutch.

Există deja în Zurich, şi nu numai, o comunitate de oameni care se întâlnesc regulat pentru a exersa germana, dar se întâlnesc în fiecare miercuri, 18:30. Dacă va interesează să mixaţi cu acest grup revin cu amănunte. Eu sunt foarte interesată de un astfel de grup şi de la anul sunt decisă să îmi iau în serios germana, pe mine vă puteţi baza din 10 ianuarie, voi spune prezent!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 24 Ian 2011 12:09 pm 
Este cineva interesat fie si online sa incercam sa deschidem acest grup? Eventual sa ne intalnim de 2 ori pe luna si sa discutam in germana diferite subiecte date?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 25 Ian 2011 9:51 am 
Neconectat
membru de bază

Ruxandra.Balea scrie:
Este cineva interesat fie si online sa incercam sa deschidem acest grup? Eventual sa ne intalnim de 2 ori pe luna si sa discutam in germana diferite subiecte date?

Buna Ruxi

uite eu ti-o propun pe LeDix. Ea lucreaza ca traducator si candva ne-am tot "ciondanit" noi cu "slabiciunea ei pt corectat" insa...in acelasi timp o slabiciune poate fi o mare calitate, daca e folosita intr-un context potrivit :). Clar ca va ajut si eu, doar ca eu am multe lipsuri...:D- insa promit sa incerc ;). Ideea ta de online as putea s-o definesc asa:

Deschizi un topic nou ex: stiri 20.min-online. Ziarul apare zilnic. Dai copy paste unui articol (o parte din articol ca altfel se supara Adminii :P) si incercati apoi sa-l discutati in germana, iar LeDix sa va ajute cu informatii gramaticale :). Sa fie un fel de "corector/indrumator". Singura conditie e, ca cei care primesc corecturile sau indrumarile sa nu se simta frustrati, ca ea stie si ei inca nu. E o absoluta naivitate sa nu accepti corecturile intr-un topic deschis exact pt asa ceva :)

No, acum sper sa fie si ea de acord :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 25 Ian 2011 9:52 am 
Neconectat
membru de bază

A da..si ref la intalniri, cred ca va fi posibil, mai sunt cateva fete care vor...:D

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 25 Ian 2011 3:56 pm 
Das ist eine tolle idee!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 25 Ian 2011 4:22 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Sincera sa fiu cred ca ar fi mai bine daca ne-am intalni, fata in fata, sa vorbim in germana. Online mai ''chatuiesc'' si eu cu cativa amici dar daca nu VORBESTI in germana, este mai greu sa inveti repede.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 27 Ian 2011 12:32 am 
Neconectat
membru de bază

Ehrlich gesagt was wäre mit....anfangen ? :D
Hier ein - vielleicht- interessantes Thema ;)
Und die Frage dazu: Haben die Ärzte falsch gehandelt ? :)

Ein Arzt hat sich geweigert Coras Brust weiter zu vergrössern. Hätte der operierende Arzt sich auch gegen eine solche Brust-OP stellen sollen?
Es steht mir nicht an, den Kollegen zu kritisieren. Fakt ist aber, dass genau diese extremen Vergrösserungen schlechte Werbung für die Brust-Operation sind. Hinzu kommt, dass die Alsterklinik in Hamburg extra mit Erfahrung mit grossen Brüsten wirbt. Da setze ich schon ein Fragezeichen. Denn sehr grosse Brüste bekommt man in der Regel nur mit mehreren Operationen, weil das Gewebe langsam ausgedehnt werden muss. Da stellt sich immer die Frage: Ist es notwendig, sinnvoll und vertretbar, noch eine Operation zu machen.

http://www.20min.ch/people/internationa ... --28807125

Viel Spass ;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 27 Ian 2011 10:20 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Hm? Textul ala nu ma ajuta deloc sa invat germana mai repede :X-/: .

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 28 Ian 2011 5:51 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Danke GIN, dar nu promit ca pot sta mult pe net. Am foarte multe de rezolvat personal si profesional; nu contati pe mine. Imi pare rau...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 08 Feb 2011 12:48 pm 
Für mih das text war gut weil Mein Ziel ist viele neue Wörter zu lernen und zu verstehen Printmedien. Zum beispiel, nur weil ich schrieb diesen Satz habe ich schon gelernt ein paar neue Wörter wie Ziel, Printmedien und von Giorgias text: vergrössern, Werbung, gewebe, Regel, notwendig, sinnvoll und vertretbar.

Der Artikel ist über schlechte Comercials für Brest Erweiterung Operationen, durch die Frauen in Wunder zu glauben. Eigentlich, von klein bis sehr gross Grösse für Brest sie benötigen mehr als eine Operation. Das Gewebe muss sich erst an die neue Grösse anpassen. Die Debatte geht es um, wenn man sollte die zweite Operationen wollen oder nicht.

Persönlich verstehe ich jemanden sich einer Operation unterziehen, wenn sie keine Brüste hat überhaupt, aber am Ende sollte natürlich aussehen. Mich, ich bin glücklich mit meiner Größe B.

-------------

Chiar si daca m-am ajutat sa raspund acestui subiect a meritat pentru ca mi-au intrat in cap niste cuvinte noi si am reusit sa inteleg un text in ansamblul lui. Mersi Giorgia! Astept urmatoarea tema :D

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 08 Feb 2011 1:03 pm 
Ia un dictionar, deschide google translate, citeste-l odata cu voce tare si tot te-ai cu ceva.

princessduck scrie:
Hm? Textul ala nu ma ajuta deloc sa invat germana mai repede :X-/: .

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 08 Feb 2011 5:15 pm 
Și zici, Ruxandra, că ești începătoare într-ale germanei?
Apăi dacă o începătoare reușește o asemenea performanță, io n-oi vorbi limba asta niciodată! :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 08 Feb 2011 6:18 pm 
AbraMack scrie:
Și zici, Ruxandra, că ești începătoare într-ale germanei?
Apăi dacă o începătoare reușește o asemenea performanță, io n-oi vorbi limba asta niciodată! :)

da...la scris e usor / poti consulta / dar chiar si asa ... e o modalitate prin care se imbogateste vocabularul si pentru vorbit...

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 28 Feb 2011 9:14 pm 
Neconectat
nou venit

Intrebare intrebatoare.....carti dupa care sa inveti germana?Ceva idei?Bineinteles,carti in romana. :X-/:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 01 Mar 2011 11:54 am 
Neconectat
membru de bază

Ruxandra.Balea scrie:
Persönlich verstehe ich jemanden sich einer Operation unterziehen, wenn sie keine Brüste hat überhaupt, aber am Ende sollte natürlich aussehen. Mich, ich bin glücklich mit meiner Größe B.

Um Thema zu wechseln und uns auf die bevorstehende Party vorzubereiten, schlage ich das Folgende vor:

- reden wir kurz über die Mode :)
- reden wir über Freundschaft und Liebe :)

Das kommt immer gut an :). Oder wo man so noch reisen will...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 01 Mar 2011 7:29 pm 
Alejandra scrie:
Intrebare intrebatoare.....carti dupa care sa inveti germana?Ceva idei?Bineinteles,carti in romana. :X-/:

Am eu cateva dar engleza/ germana, ti le arat maine cand ma vizitezi :D. Daca stii cat decat engleza (tu esti ok cu engleza) chiar functioneaza. Mult din logica limbii germane se regaseste in engleza si invers.

Aber hier wir sprechen nur Deutch...

Ich habe eine frage, vieleicht Giorgia kannt mir erkleren...

Wann schauen und wann zeigen? Wann kennen und wann wissen?

Ultima oară modificat de Ruxandra.Balea pe Mar, 01 Mar 2011 7:32 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 01 Mar 2011 7:31 pm 
GIN scrie:
Oder wo man so noch reisen will...

Ich verstehe das nicht. Wo wollen wir reisen in zukunft, oder?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 01 Mar 2011 9:28 pm 
Neconectat
nou venit

Ruxandra.Balea scrie:
Alejandra scrie:

Am eu cateva dar engleza/ germana, ti le arat maine cand ma vizitezi :D. Daca stii cat decat engleza (tu esti ok cu engleza) chiar functioneaza. Mult din logica limbii germane se regaseste in engleza si invers.

Sprechen oder google übersetzen? :pirate:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 01 Mar 2011 9:35 pm 
Alejandra scrie:
Ruxandra.Balea scrie:
Alejandra scrie:

Sprechen oder google übersetzen? :pirate:

Auch gut, jetzt wir wir wissen wie man ubersetzt "ubersetzen" :)))

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 02 Mar 2011 12:54 pm 
Alejandra scrie:

Polirom are o oferta chiar bogata, poate poti cumpara online sau ruga pe cineva din tara.
http://www.polirom.ro/catalog/domenii/l ... _DESC.html

Sus

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 82 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC [ DST ]