Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 12 Dec 2019 9:23 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Firmă de curățenie. Sfaturi...sugestii?
MesajScris: Joi, 09 Iun 2011 6:49 pm 
La sfârșitul lunii ăsteia fac schimb de cantoane și caut o firmă (nu excesivă dpdv al prețului) pentru curățenie.

Aș vrea să vă întreb (în special pe cei din ZH), dacă ați avut ocazia să apelați la astfel de firme?
Dacă da, care sunt și cum a fost rezultatul?

Eu până acum am avut câteva oferte cutremurătoare... până în 2000 CHF pentru 80m2. Mi se pare super-hiper-excesiv....

Vă mulțumesc pentru eventualele sfaturi și/sau sugestii și vă doresc o seară faină! ;)

Sus

Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Firmă de curățenie. Sfaturi...sugestii?
MesajScris: Joi, 09 Iun 2011 8:46 pm 
Oferta e ... socanta. Mai bine angajeaza o singura persoana si ii spui clar care sunt cerintele si stabiliti pretul impreuna. In schimb, as apela la o firma sa imi curete cuptorul si hota, e atata bataie de cap cu astea, de obicei, si chiar vazusem candva o reclama cu o firma care facea si asta, separat..

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 09 Iun 2011 8:56 pm 
Știi cum e.. eu am nevoie de cineva profesionist care să îmi acorde și garanție pentru că firmele imobiliare, după cum poate știi deja, sunt speciale...

Cu a mea, spre exemplu, când am intrat eu în apartament, am convenit că micile defecte pot rămâne așa... (pereții ne-văruiți, parchet ne-refăcut, alea alea...) Acum mi se spune că apartamentul trebuie să fie lună și bec... de parcă ar fi fost NOU (sau proaspăt renovat când am intrat noi în el!!!)

Oricum, o să o mușcăm dar sper totuși să îmi pot recupera măcar jumate din cauțiune. Și pentru asta am nevoie de profesioniști.... fiindcă trebuie demontate filtrele de la robinete, curățate de calc și câte și mai câte pentru care eu nu am nici nervi, nici materialele necesare...

Mai aștept să văd ce oferte vin...

Chiar nu are nimeni o astfel de experiență? Să înțeleg că-s unica, care NU are chef să curețe singură apartamentul? :p

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 09 Iun 2011 9:55 pm 
Neconectat
Admin

AbraMack scrie:
Acum mi se spune că apartamentul trebuie să fie lună și bec... de parcă ar fi fost NOU (sau proaspăt renovat când am intrat noi în el!!!)

Chiar ti-au spus asa? Ca nu-i tocmai asa - fiecare chestie din casa are o "durata de viata".
http://www.mieterverband.ch/smv_lebensdauertab.0.html
Sau mai vezi cate ceva aici:
http://www.mieterverband.ch/fileadmin/a ... tokoll.pdf

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 09 Iun 2011 10:08 pm 
Ne-au zis azi la telefon! Au spus ca toate trebuie sa luceasca si sa alea alea...

De asociatia aia a locatarilor, sau cum ar veni tradus, stiam si cred ca am sa ii contactez sa vad cat ma costa si deplasarea alora...ca nu-s membra :p

Multam fain de sugestii!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 09 Iun 2011 10:19 pm 
Culmea ar fi sa angajezi pana la urma firma si sa iti spuna nenii de la imobiliare ca tot nu straluceste casa suficient.. :p
Glumesc, sper sa nu se intample, desi...cunoscand un pic obiceiurile de pe aici.. :-$

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 09 Iun 2011 10:22 pm 
De asta ziceam de garantia aia... pentru ca daca desteptii de la firma imobiliara gasesc ceva in neregula, cei de la firma de curatenie sunt obligati sa faca GRATUIT in asa fel incat imobilosii sa fie satisfacuti! :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 10 Iun 2011 9:53 am 
Neconectat
Admin

AbraMack scrie:
De asta ziceam de garantia aia... pentru ca daca desteptii de la firma imobiliara gasesc ceva in neregula, cei de la firma de curatenie sunt obligati sa faca GRATUIT in asa fel incat imobilosii sa fie satisfacuti! :)

Majoritatea garanteaza pentru asta asa ca n-ar trebui sa ai nici o problema in a gasi pe unii. Inca n-am avut nevoie de garantie insa, si oricum ma gandesc ca daca chiar este cazul depinde de la firma (om) la firma :)
http://www.svit.ch/de/svit-basel/news/p ... ext/3.html
Si daca stau sa ma gandesc 2000/apartament nu mi se pare chiar asa de exagerat, mult sub suma asta nu m-as astepta sa gasesti. Desi, uite ce zic astia:
http://www.mn-reinigung.ch/wohnungsreinigung.php

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 10 Iun 2011 10:07 am 
Multam... eu nu inteleg care e diferenta dintre "Ubergabegarantie" si "Ab,,,, nu stiu cum garantie"? Stii cumva?

In cel de al doilea link... sa mor eu, nu pricep o iota din cum vor aia sa imi calculez....:) (Ma gandesc sa-mi schimb culoarea la par!)

Cat despre 2000 CHF... stii cum e... fiecare cu bugetul lui! Mie mi se pare super hiper aberant! Basca la noi ce e de curatat la greu sunt peretii si aia oricum nu fac ei, so trebuie sa fac eu... 2000 CHF nu mi se pare de nicio culoare justificat, dimpotriva... Am mentionat ca e un apartament de 80m2? Nu am o casa cu 7 camere... :)

In fine, pe de alta parte.. cea mai "jos" oferta pe care am primit-o a fost de 790... Ar trebui sa ii sun sa vad si ce ofera de banii astia... Incep sa panichez.... >)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 10 Iun 2011 12:23 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

AbraMack scrie:
Știi cum e.. eu am nevoie de cineva profesionist care să îmi acorde și garanție pentru că firmele imobiliare, după cum poate știi deja, sunt speciale...

Cu a mea, spre exemplu, când am intrat eu în apartament, am convenit că micile defecte pot rămâne așa... (pereții ne-văruiți, parchet ne-refăcut, alea alea...) Acum mi se spune că apartamentul trebuie să fie lună și bec... de parcă ar fi fost NOU (sau proaspăt renovat când am intrat noi în el!!!)

Oricum, o să o mușcăm dar sper totuși să îmi pot recupera măcar jumate din cauțiune. Și pentru asta am nevoie de profesioniști.... fiindcă trebuie demontate filtrele de la robinete, curățate de calc și câte și mai câte pentru care eu nu am nici nervi, nici materialele necesare...

Cand ati intrat in apartament, ati facut un proces verbal al starii apartamentului? Cand a fost varuit ultima oara apartamentul? Cand au refacut ultima oara parchetul? Nu pot sa-ti ceara tie sa-i lasi apartamentul bec, daca ei ti l-au dat cum ti l-au dat. Daca aveti asigurare de protectie juridica (Rechtschutzversicherung) va puteti adresa lor si primiti raspunsuri.

Filtrele de la robinete, de ex., se demonteaza si decalcifiaza in curatenia ordinara; am stat un deceniu si un pic pe acolo si stiu ce si cum cu calcarul. ~x(

2'000 de franci e mult pentru 3,5 camere, dar in canton ZH nu ma mira nimic.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 10 Iun 2011 12:42 pm 
În contractul initial au fost semnalate gaurile din pereti si cele cateva chestii pe care le-am vazut din prima ocheadă însă, am mai descoperit o sumedenie de tâmpenii pe parcurs pe care nu le-am mai semnalat pentru că nu am avut habar de perioada aia de grație în care mai poți spune ce și cum e în neregulă...

Baș asigurare din aia nu cred că avem... însă nu-s sigură....dacă-i obligatorie, avem! :)

Apartamentul nu a fost văruit și parchetat de vreo 10 ani, fiecare chiriaș adăugând și astupând găuri în pereți.. Mie mi-e teamă că noi ni-s fraierii care vor plăti renovarea...
Ideea e că firmei ăsteia i se rupe, cererea de apartamente pe aici fiind super mare iar chiria nu e CHIAR atât de mare...

Acum o oră a venit cineva de la o altă firmă de curățenie... și îmi explica cam cât ar trebui să mă agit cu pereții, adică nu foarte tare... doar cât să nu se vadă...carevasăzică, cam cum au făcut și cei de dinaintea mea...

Vedem... vă țin la curent... așa, poate facem ghidul cetățeanului care se mută! :P

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 10 Iun 2011 1:07 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

AbraMack scrie:
În contractul initial au fost semnalate gaurile din pereti si cele cateva chestii pe care le-am vazut din prima ocheadă însă, am mai descoperit o sumedenie de tâmpenii pe parcurs pe care nu le-am mai semnalat pentru că nu am avut habar de perioada aia de grație în care mai poți spune ce și cum e în neregulă...

Baș asigurare din aia nu cred că avem... însă nu-s sigură....dacă-i obligatorie, avem! :)

Apartamentul nu a fost văruit și parchetat de vreo 10 ani, fiecare chiriaș adăugând și astupând găuri în pereți.. Mie mi-e teamă că noi ni-s fraierii care vor plăti renovarea...
Ideea e că firmei ăsteia i se rupe, cererea de apartamente pe aici fiind super mare iar chiria nu e CHIAR atât de mare...

Acum o oră a venit cineva de la o altă firmă de curățenie... și îmi explica cam cât ar trebui să mă agit cu pereții, adică nu foarte tare... doar cât să nu se vadă...carevasăzică, cam cum au făcut și cei de dinaintea mea...

Vedem... vă țin la curent... așa, poate facem ghidul cetățeanului care se mută! :P

Data viitoare sa faceti un proces verbal, in care sa notati fiecare defect, fiecare balama stricata. Daca descoperiti defectul dupa semnarea documentului in prezenta angajatului firmei imobiliare, semanalati totul in scris cu fotografie atasata (mail+atasament+confimare de citire sau cum s-o zice in romana)

Asigurarea aceea nu e obligatorie si intra in vigoare doar dupa 3 luni de la stipulare. Daca o faci acum, nu iti foloseste la nimic.

Nu veti plati voi varuirea si parchetarea, ei incearca sa va fraiereasca. A incercat si cu mine un proprietar; voia sa-mi fure 1000 de franci pentru varuirea peretilor ingalbeniti din cauza fumatului excesiv! :)) I-am raspuns prin recomandata ca eu nu voi plati 5 Rappen, deoarece nu fumez, nu am facut partyuri cu fumatori in casa, nu am partener fumator. Nu a mai cerut nimic.

Eu zic sa va adresati asociatiei chiariasilor si vedeti ce va zic. Puteti cere consultanta juridica gratis la primarie. Intrebati de unentgeltliche Rechtsberatung.Bafta!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 10 Iun 2011 1:11 pm 
Mulțumesc mult, LeDix...

O să încerc să fiu atentă și să nu ne lăsăm fraieriți... Am, orișicât, oareșcare emoții fiindcă DOAMNA de se ocupă de cazul nostru e de o acreală ieșită din comun care refuză să vorbească germană (doar dialect) și care se face că nu înțelege ce zicem noi... Bașca e foarte, foarte amabilă...de parcă în 2 ani am stat aici pe banii ei, sau pe gratis...

În fine... om trece noi și peste asta!

Încă o dată vă mulțumesc tuturor pentru sfaturi și... Vă scriu în curând din Schaffhausen... :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 10 Iun 2011 1:30 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

AbraMack scrie:

Tocmai pentru ca e mare cererea ar trebui sa se miste mai repede si sa colaboreze pentru a pune impreuna mai repede la punct apartamentul, nu sa faca circ. Asa cum i se rupe firmei, ti se poate rupe si tie, chiar daca nu platesti chirie foarte mare. Ori asta nu e o scuza, chirie mare sau nu, tu platesti! Nu au dreptul sa-ti opreasca din garantie, daca nu dovedesc pentru ce. Cred ca vor sa va fraiereasca, deoarece nu prea stiti limba (dialectul in care se exprima ei), sunteti stresati cu mutatul in alt canton, cu restaurantul.
Nu stiu altii cum sunt, dar eu, cand cineva incearca sa ma fraiereasca, devin leu-paraleu, ma agat de toate articolele de lege. :-t

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 10 Iun 2011 2:44 pm 
Păi da, așa ar fi normal...să le dai cu legea-n cap. Că de aia-i lege! Dar poate tu o știi, pentru că lucrezi zilnic cu legislația ch... Noi...
Oricum, a mea jumătate nu-i așa ardelean ca mine deci mă bazez pe latura lui de leu=paraleu. Vedem acum ce=o să iasă... Oricum, am auzit că durează ceva timp până se recuperează cauțiunea...

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 10 Iun 2011 4:24 pm 
AbraMack scrie:
Oricum, am auzit că durează ceva timp până se recuperează cauțiunea...

De ce, nu merg bine bancile? :p

Abra, daca apartamentul e predat in stare buna, nu zugravit sau renovat, dar in stare buna, nu au ce sa faca. Teoretic. :mrgreen: Va tin pumnii, dupa ce treci de hop ne-ar prinde bine un ghid al mutarii, pare-se ca va fi o lucrare stufoasa.. :hehe:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 10 Iun 2011 4:34 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Recuperarea cautiunii dureaza o luna de regula. Nu e neaparat sa lucrezi cu legea, ca sa stii ce drepturi ai; e de ajuns sa ai un CO http://www.admin.ch/ch/f/rs/22.html in casa si sa stii sa cauti in el. :wink:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 10 Iun 2011 5:21 pm 
Haideți să vă pove ceva...
O prietenă de a mea, căsătorită cu o persoană importantă (corp diplomatic) s-a mutat DIN Elveția...
Oamenii - curați, fără animale în casă...doar ei doi, civilizați, educați...nah... toate alea pentru a avea un apartament super-curat. Apartamentul - mare, frumos...așadar și cauțiunea pe măsură...
Au luat oamenii firmă de curățenie, cu acte în regulă... toate cele necesare au fost făcute...dar, în graba mare, au uitat să demonteze o lampă de pe terasă... Au lăsat drept contact numele nostru (ei părăsiseră deja Elveția), să mergem noi să demontăm lampa respectivă. Nu ne-a sunat nimeni de la firma imobiliară. După ceva timp, am sunat noi și am întrebat când putem merge să demontăm lampa? Au zis că ne anunță...
Ăăăăăăă, DA!
După vreo trei luni, cred, dă prietena mea telefon să vadă ce și cum cu cauțiunea?... I se spune ...
Păi .... o să vi-o virăm dar am așteptat un semn din partea dvs: nu știam dacă vreți lampa de pe terasă sau nu?!?

Râsu-plânsu! Și oricum cred că i-au penalizat cu ceva din cauza asta plus că evident or mai fi găsit ei nu știu ce...

De aia zic, dacă la persoane importante care nah, de bine de rău, cunosc legislație... și tot se întâmplă așa ceva.... ce să mai zic de casele mici?

Istorii dintr-astea am tot auzit... Mi-a intrat spaima-n oase... Plus că, precum ziceam, doamna de la firmă nu e tocmai politețea în persoană.... toate elementele necesare pentru o mică paranoia! :)

Dar, deocamdată, las povestea sării la o parte și mă minunez de prețuri: ultima ofertă, cea de azi - 1380 plus MwSt... b-(

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 11 Iun 2011 9:56 am 
Abra, se mai intampla si din astea, nu stiu cu ce frecventa, dar hai sa speram ca nu sunt "regula". Pana la proba contrarie. :ymhug:
In locul prietenei tale, as fi incercat sa obtin pe loc o programare pt. cand sa vina cineva sa demonteze lampa. Or fi ei elvetieni, dar ca tot omul, daca nu trebuie sa faca ceva, nu vor face. Invatam din greseli, asta e.
Si apoi, vorba lui LeDix, trebuie sa te mai si burzuluiesti nitel la ei, cand stii ca ai dreptate. Mie chiar imi face placere. :mrgreen: Am mentionat pe undeva ca sunt bucuresteanca.. =p~
Glumesc, nu-mi fac placere "frecusurile" astea, dar cand stiu ca am dreptate nu ma las intimidata.
Mult noroc, sa ne tii la curent cu mutarea, nu de alta dar ne poate fi de folos si noua experienta ta. :ymhug:

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 11 Iun 2011 10:31 am 
Multam, Lemon_Cake...

Da...știi cum e când te muți - mai ales precum prietena mea dintr-o țară într-alta - ești nervos, pe fugă, totul trebuie să meargă repede, să nu uiți aia și aialaltă și să fie bine și bune toate...

Desigur că nu e o regulă să se întâmple și la noi așa, și sper să nu fie cazul dar...nah, ce să fac și eu....panichez!

Evident că după ce se termină tot tărăboiul am să scriu ă cronică aici și - dacă adminii sunt de acord - am să pun și o listă cu firme de curățenie așa... măcar facem și noi ceva util pentru cei în situații similare! :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 30 Aug 2011 8:23 am 
Nah, dragii mei... și ne mutarăm... O fo și firma de curățenie... toate bune... adicătelea, vine vorba....

La predarea cheilor au fost prezenți, în ordinea importanței: Tanti de la firma X, viitorii ocupanți, nenea de la firma de curățenie (un tip super-fain și calm ca un majordom englez) și noi - de-acum - exșii. So, de cum au intrat în apartament, tanti de la firma X, foarte acră și sumbră, s-a repezit în bucătărie, în fața unui suport de șervețele prins în perete și a răcnit: Ce-i cu ăsta aici? Ăsta nu are ce căuta aici! De ce ați lipit ăsta pe perete? Ăăăăăăă ... Doriți o cafea cu valium? Am scos lista de predare (sau cum dracu o cheamă?) și i-am arătat că ĂSTA fusese acolo. Nu-i bun, trebuia luat jos! Serios? Unde scrie? Păi nu scrie niciunde dar trebuia să știm... A-ha... bun, o să știm data viitoare.
Noii locatari, un cuplu indiano-nu știu ce... în aparență oameni simplii au început să dea ochii peste cap. Parchetul e zgâriat... De la câinele dvs? NU! Așa era înainte, scrie în acte... Ușile nu sunt albe. Într-adevăr, nu sunt. Sunt beige! Ați auzit de culoarea asta? Sunt CURATE și beige (sau bej...treabă de pronunție)...ok... au mai găsit câteva pete de calc pe robineți...a rezolvat nenea de la firma de curățenie, care era pe-acolo... La un moment dat, doamna indiancă s-a uitat pe gaura cheii de la ușa sălii de baie și a spus... e praf înăuntru! Am crezut că fac atac de cord instant! Omul-clean a luat aspiratorul și i-a aspirat indiancei dorința de a găsi noduri în papură... Altceva? O, da... un șurub de la capacul de toaletă nu ține bine... Ok, plătim! Rezumat: o tavă de cuptor (care nu a existat vreodata), un șurub de la capacul toaletei și un șurub de la coșul de gunoi (a se plăti coșul integral), trebuie plătite 100%.

Au trecut două luni și cauțiunea noastră.... pauză... Am sunat luna trecută, după luna LEGALĂ, și ne-au spus că așteaptă facturile pentru ce a fost înlocuit în apartament... :-ss ~x(

Aș vrea să vă întreb, aveți idee ce se poate face?
Adică tre să îi pistonez cu telefoane sau stau cuminte, pe curu meu, să nu îi enervez și să mă mai țină încă șase luni fără cauțiune? :!!

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 30 Aug 2011 8:29 am 
Neconectat
Admin

Pentru cazuri ulterioare, opţiunile ar fi să apelezi la protecţie (asigurare juridică): CAP şi/sau la Asociaţia chiriaşilor: Mieterverband.

În cazul în care rămâi fără soluţii, ai putea suna asociaţia aia, au un număr de hotline.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 30 Aug 2011 8:35 am 
Merci, Cosmin... Pe mine m-ar fi interesat un text de lege, cu care sa le pot da peste nas. Un text de lege in care sa se arate clar termenul limita in care ei trebuie sa restituie cautiunea. Mi se pare total anapoda faza asta fiindca atunci cand inchiriezi un apartament... nu te asteapta nimeni cu aceasta cautiune, pret de doua luni... Cu restituirea insa... e alta poveste... tot timpul din lume e al lor... pe banii tai! x_x

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 30 Aug 2011 8:47 am 
Neconectat
Admin

Cosmin scrie:
Pentru cazuri ulterioare, opţiunile ar fi să apelezi la protecţie (asigurare juridică): CAP şi/sau la Asociaţia chiriaşilor: Mieterverband.

În cazul în care rămâi fără soluţii, ai putea suna asociaţia aia, au un număr de hotline.

La CAP IN NICI UN CAZ! Am doua horror stories cu ei (una a mea) asa ca va rog, ORICE altceva (atentie ca si Allianz24 sau Migros tot CAP au in spate). Protekta par mai profi, insa inca nu am avut nevoie de ei asa ca nu zic nimic.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 30 Aug 2011 9:14 am 
Neconectat
Admin

Eu am doar experienţe pozitive cu ei, am apelat de două ori (firma de mutat ne-a cerut mai mulţi bani + o problemă cu contractul de creşă cu un şef nenorocit), problema s-a rezolvat de fiecare dată.

Ne poţi da mai multe amănunte despre experienţa ta cu CAP ?

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]