Forumul românilor din Elveţia

Acum este Mar, 22 Oct 2019 3:27 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: circari
MesajScris: Lun, 27 Feb 2012 1:12 pm 
Neconectat
nou venit

va place sa atacati enorm,va ironizati exact ca in romania la piata...mi e mila de acest tip de oameni.eu imi cer scuze ca nu m am exprimat corect,si cum zicea sottero ma puteti evita.eu respect toate religiile,am specificat ca vb strict despre ortodocsi...in fine,continuati va flecareala ca ma lasa rece ,sincer. celor care au inteles mesajul despre post,le doresc post usor.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: circari
MesajScris: Lun, 27 Feb 2012 1:42 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Vezi tu, exista si un risc cand te duci la biserica.
Daca nu te duci in fiecare saptamana, deci nu esti frecventator si nimeresti in afara orarului poti sa-l intilnesti pe popa care-si da seama imediat ca nu prea mergi la biserica...
Si te cearta: de ce i-ai botezat catolici pe copii (ii explic: tatal copiilor e catolic si traiam in Italia, sa nu se simta discriminati- sotul meu dragutul a propus sa botezam unul catolic si unul ortodox...)
Si iar te cearta cand vede ca ai mei copii isi fac cruce ca ortodoxii: in fata lor imi zice ca imi nenorocesc copiii, ca vor avea probleme de dubla personalitate, ecc.
Totul in fata copiilor mei.
Care au inteles decit ca eu "as fi facut ceva foarte grav" daca preotul (de care eu ii invatasem sa aiba mare respect) m-a certat asa de mult.
Si iar ma cearta ptr. ca zice ca e imposibil sa nu pot veni macar o data pe saptamina la biserica.
De aceea consider ca e "mai indicat" sa evit aceste peripetii si sa ma duc in parc. Cu copiii.
O zi buna
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 27 Feb 2012 1:57 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Extras din Numele Trandafirului, în ecranizarea semnata JJ Annaud.

Citat:
- Ce are râsul de este atât de înfricosator?
- Râsul omoara frica. Si fara de frica, credinta nu poate exista. Pentru ca fara frica diavolului, nu mai este nevoie de un dumnezeu.
- Dar nu vei elimina râsul distrugând acea carte
- Desigur ca nu. Râsul va ramâne distractia omului de rând... dar ce se va întâmpla daca din cauza acestei carti oamenii educati decreteaza ca putem râde de orice? Putem sa râdem de dumnezeu? Lumea s-ar întoarce în haos.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 27 Feb 2012 2:03 pm 
Neconectat
nou venit

eu nu am spus ca e obligatoriu sau chestii de genu asta..nu sunt o fanatica si nici asa inchisa....si cunosc foarte bine genu de preoti pe care il descrii.si ei te indeparteaza, si faci bine ca mergi in parc,macar acolo nu te denigreaza nimeni in fata copiilor tai.dar o data la ceva timp poti face abstractie de acesti preoti si sa i duci la biserica.eu ignor criticile venite de la persoane care habar n au ce vorbesc,poti face la fel si sa te gandesti la ce e important.o zi frumoasa

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 27 Feb 2012 2:04 pm 
Neconectat
nou venit

Shorrick scrie:
Extras din Numele Trandafirului, în ecranizarea semnata JJ Annaud.

Citat:
- Ce are râsul de este atât de înfricosator?
- Râsul omoara frica. Si fara de frica, credinta nu poate exista. Pentru ca fara frica diavolului, nu mai este nevoie de un dumnezeu.
- Dar nu vei elimina râsul distrugând acea carte
- Desigur ca nu. Râsul va ramâne distractia omului de rând... dar ce se va întâmpla daca din cauza acestei carti oamenii educati decreteaza ca putem râde de orice? Putem sa râdem de dumnezeu? Lumea s-ar întoarce în haos.

SUPERB

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 27 Feb 2012 4:56 pm 
Neconectat
membru de bază

Circari sunt fapturile create dupa chipul si asemanarea Domnului, deci ii iubesti si pe ei nu ? :)

Un Post Mare cat mai linistit si Paste Fericit !

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 27 Feb 2012 5:48 pm 
Neconectat
nou venit

Apropo draga GIN stii cand mi-a trecut depresia ?Cand am descoperit persoane ca tine cu coificentul de inteligenta avansat si te felicit pentru asa dar din pacate fara scoala vietii care e mult mai lunga decat 4ani de facultate ai tai.Incearca sa te relaxezi iesi mai mult la aer mie depresia mi-a trecut uitandu-ma in jurul si gasind persoane simple si umane.Uita-te in jurul tau si deschide-ti sufletul sigur vei deveni mai apreciata.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 27 Feb 2012 9:04 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Nu pot sa ma abtin sa remarc cum cei care chestioneaza câtusi de putin doctrina oficiala fie pe drept sau pe nedrept nu sunt îndrumati ci imediat catalogati de precupeti/e, dezechilibrati spiritual, acri, fara prieteni, fara scoala vietii... etc.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 27 Feb 2012 9:25 pm 
Neconectat
nou venit

ni se intampla in viata sa complicam lucrurile simple...si grabindu ne cu replici filozofice facem din simple si dragute gesturi niste lucruri banale si nah...cu intentie rea.dar se pare ca e ca un fel de chat STRICT contracdictoriu.probabil nu stapanesc foarte bine conceptul de forum.asta e,eu sunt mai simpla.oricum nimeni nu judeca,unii se autojudeca indirect aratandu si caracterele bine "cizelate" si emancipate.sfaturile(indrumarile) le gasesti ,e suficient sa te uiti bine.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 27 Feb 2012 10:38 pm 
Neconectat
Admin

Shorrick scrie:
Nu pot sa ma abtin sa remarc cum cei care chestioneaza câtusi de putin doctrina oficiala fie pe drept sau pe nedrept nu sunt îndrumati ci imediat catalogati de precupeti/e, dezechilibrati spiritual, acri, fara prieteni, fara scoala vietii... etc.

Iar daca te tii de doctrina oficiala si salvezi suflete, sau jertfesti ce-ai mai drag, iarasi nu iesi bine. Complicata si viata asta, in care trebuie sa faci ce zice popa, nu ce face popa.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 27 Feb 2012 10:52 pm 
Neconectat
nou venit

:))) ai dreptate,doar ca avem dreptul sa incercam sa facem ceva...chiar daca "doctrina oficiala te face mai dezechilibrat spiritual"

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 27 Feb 2012 11:11 pm 
Neconectat
Admin

melybeea scrie:
:))) ai dreptate,doar ca avem dreptul sa incercam sa facem ceva...chiar daca "doctrina oficiala te face mai dezechilibrat spiritual"

Eu ziceam numai sa nu te miri asa de ce unii sau altii au retineri serioase fata de a-si arunca copiii in bratele acestor reprezentanti oficiali.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 28 Feb 2012 1:44 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Citat:
buna dragilor, dupa cum stiti dupa traditia crestin-ortodoxa maine incepe perioada Postului Mare. multi ne regasim sau nu sufleteste in aceasta perioada, dar atat pentru cei care sunt bine echilibrati spiritual ca si pentru cei care nu sunt crestini activi, poate fi o etapa in care sa ne "reparam" sufleteste, sa invatam lucruri noi...despre noi insine si sa ne autodepasim cei care aveti copii, este indicat saptamana de saptamana sa mergeti cu ei la biserica, eventual piticii chiar impartasiti ,ca este de folos familiei si ii linisteste. fiecare isi cunoaste capacitatile si stie exact cat si cum poate posti de aceea va doresc din inima sa va atingeti sau depasiti limitele interioare.
POST USOR

melybeea scrie:
va place sa atacati enorm,va ironizati exact ca in romania la piata...mi e mila de acest tip de oameni........in fine,continuati va flecareala ca ma lasa rece ,sincer. celor care au inteles mesajul despre post,le doresc post usor.
melybeea scrie:
.eu ignor criticile venite de la persoane care habar n au ce vorbesc,poti face la fel si sa te gandesti la ce e important.o zi frumoasa
.

Mda..., daca "reparatia" sufleteasca executata prin post inseamna actiunea prin care imi permit sa numesc semenii care nu-mi impartasesc punctul de vedere ca fiind CIRCARI, PRECUPETI, FLECARI, IGNORANTI, DEZECHILIBRATI SPIRITUAL, CU SCOALA VIETII FACUTA LA FARA FRECVENTA,DEMNI DE MILA... @-) @-) @-) , thanks, but no thanks ! :ymcowboy:

@ nidara: felicitari pentru insanatosire si la mai mare! :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 28 Feb 2012 10:17 am 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
Mda..., daca "reparatia" sufleteasca executata prin post inseamna actiunea prin care imi permit sa numesc semenii care nu-mi impartasesc punctul de vedere ca fiind CIRCARI, PRECUPETI, FLECARI, IGNORANTI, DEZECHILIBRATI SPIRITUAL, CU SCOALA VIETII FACUTA LA FARA FRECVENTA,DEMNI DE MILA... @-) @-) @-) , thanks, but no thanks ! :ymcowboy:

Ei, ai si tu un pic de intelegere, astea-s vorbele dinainte de post. Stai sa vezi dupa post cand o sa fim reparati.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 28 Feb 2012 2:10 pm 
Neconectat
membru de bază

Nu e chiar asa, cu inainte si dupa !

Un om al lui D-zeu stie cum sa atraga atentia asupra, de altfel, unui eveniment foarte important in viata adevaratului crestin: apropierea Patimilor Mantuitorului !! Dar de, de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere. Iar la propavaduirea Cuvantului ..." multi chemati putini alesi"

"Iubiti credinciosi,

Ajunsi la începutul Postului Mare va rog sa ma iertati pe mine pacatosul pentru toata gresala savârsita cu cuvântul, cu fapta sau cu gândul, cu stiinta sau cu nestiinta, cu voie sau fara de voie.

Va doresc sa petreceti un post usor, aducator de bogate roade duhovnicesti si de netrecatoare bucurii!

Va imbratisez cu dragoste frateasca (si parinteasca) !

Pr. Dan"

Asta da mesaj cu tema Postul Mare ! :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 28 Feb 2012 2:11 pm 
Neconectat
membru de bază

Si aici un text pentru cei ce stiu a lua aminte:

Postul nu este lasat sa omoare omul

Unii nu postesc deloc, altii postesc o saptamana sau cateva zile, iar altii, o saptamana la inceput si o saptamana la sfarsit. Fiecare isi va lua plata dupa ostenelile sale. Dar cei care postesc, adeseori se mai si incurca in intelegerea postului. Unii postesc ajunand mai ales vinerea - si e foarte bine. Pentru ca postul si ajunarea dau bun prilej organelor noastre celor dinlauntru sa se repare - aceasta "uzina" care suntem noi insine si care merge asa, ca un automat: de pilda, nu ne dam seama cand se transforma painea in energie. Si cand postim, se bucura tot launtrul nostru, ne spune "mersi", pentru ca se reface aievea. Asadar, cine tine post cu regularitate isi face el insusi foarte mult bine.

Este la cate unii aceasta panica: "Daca nu mananc, mor, ametesc!" Nu-i adevarat. Postul armonizeaza si invioreaza tot launtrul nostru. Postul crestin, supravegheat si tinut cu intelepciune, este recomandat de sfintii Parinti, iar unii din ei aveau studii de medicina inalta si ei urmareau sa ne faca noua bine, nu sa ne chinuiasca. Asa ca toate au fost randuite cu foarte multa luciditate si pricepere.

Postul trebuie sa fie luminat, consimtit de buna voie, nu cu ciuda, ci sa fie ca o bucurie. Nu un post cu ciuda sau tinut de frica, pentru ca atunci stomacul resimte postul ca o mare suferinta, iar mintea culege numai matraguna si numai rautati. Dumnezeu nu vrea un astfel de post. Este un post netrebnic, cu adevarat, atunci cand posteste aceasta aparatura fizica, iar sufletul se revolta. Nu asa! Dumnezeu vrea ca totul sa fie global, armonios; sa posteasca si trupul, dar sa posteasca si sufletul, si atunci e postul cu adevarat binefacator. Sa se bucure si cele dinlauntru si sa nu se revolte gura si limba ca le-am pus la post.

Sfantul Timotei, ucenicul sfantului apostol Pavel, nu stia cum sa se chinuiasca mai mult, ca sa-si stapaneasca patimile. Manca numai paine, apa si fructe - nu numai in post, ci tot timpul - si slabise foarte rau. Sfantul Pavel, care stia suferinta lui, ii scrie sa bea si putin vin, nu numai apa, din pricina deselor sale slabiri. Desigur, sfantul Pavel ii scria putine cuvinte, insa Timotei intelegea foarte mult din ele, din aceste cuvinte putine.

In post conteaza foarte mult sa va iertati unul pe altul. Postul n-are nici o valoare cand ai necaz pe cineva si nu te poti impaca cu el. Poti sa mori de foame, nu are nici un rost postul tau, pana cand nu te impaci cu celalalt. Dar nu asa, o impacare de politete, ci iertare din inima. Nu asa, ca "da, eu n-am nimic cu nimeni". Asta nu e iertare. Sa va iertati unul pe altul din toata inima, numai atunci postul va fi cu adevarat de folos. Unii nu-si vorbesc cu anii, dar postesc fiecare post. Vai de postul lor... Asemenea persoane trec pe deasupra gurii iadului, duc cu ei un fel de zbucium cumplit si dincolo ii asteapta acest foc cumplit al constiintei vinovate.

Nu va temeti de post. Postul nu e lasat sa omoare omul, ci sa potoleasca patimile din noi. Daca esti bolnav si postesti, de cele mai multe ori te vindeci prin post. Si dimpotriva, daca mananci prea bine, poti fi oricat de sanatos, indata te distrugi. Si apoi sa nu uitati ca postul nu inseamna numai post de mancare, ci sa te abtii de la tot ceea ce simti ca nu-ti este de folos: de la o placere vinovata, de la un roman nepotrivit.

In comunitatile in care traim, cand pleaca unul afara, toti ceilalti tabara pe el si ii spun toate greselile si uita ca, oricat de rau ar fi cineva, are si niste lucruri bune. Dar se uita acest amanunt si se spun numai cele rele. Si gresim osandind pe altul, si spurcam postul nostru cu acest pacat, si ne adunam pacate grele in fata lui Dumnezeu. Pentru ca atunci cand judeci pe altul, intri cu obraznicie in drepturile lui Dumnezeu, El e judecatorul. "Cine esti tu, sa judeci sluga straina?" Ce folos ca nu mananci carne, dar mananci cinstea fratelui tau? Sau dai averea la saraci, dar tu esti plin de ura?

Sa avem grija, asa cum v-am spus, sa postim si cu limba, frati crestini. Noi avem gura, cu care facem foarte multe greseli de neiertat. Sfantul Iacov spune asa: "Cine-si pazeste limba si nu spune lucruri gresite, acela e barbat desavarsit". Mare e razboiul purtat de limba - limba aceasta cu care vorbesc si eu acum. Si apoi nu uitati ca vom da seama de orice cuvant desert - asa ne avertizeaza Mantuitorul. E cumplit: vom fi pusi in fata cu toate cuvintele noastre. De aceea spun sfintii Parinti ca limba are doua garduri in fata, ca s-o poti stapani: dintii si buzele. Cand spune prostii, musc-o in asa fel incat sa curga sange. Pedepseste-ti limba, ca sa scapi tu de pedeapsa cea vesnica. Ar trebui sa ne controlam fiecare cuvant pe care-l spunem, pentru ca fiecare are rostul lui in viata noastra sau in viata altora. Nu-ti invinui numai limba, ca si cum ea ar merge fara cap si fara minte... S-o strunim noi, sa-i poruncim noi ce sa spuna, nu sa ne scuzam ca "am scapat din vedere ceea ce am spus", nu dati vina numai pe limba. Inca o data, nu uitati ca postul este si al gurii. Sunt vorbe de aur, vorbe de argint, dar cele mai multe sunt vorbe goale. Nu uitati indemnul:. "Cuvantul vostru sa fie dres, cu sare.. .". Asa ca aveti grija la capitolul "barfa". La noi, asa se procedeaza. Cand lipseste cineva din birou, chiar pentru o clipa, in urma e anulat cu totul de ceilalti, nu mai e bun decat de scuipat cand se intoarce... Sa nu fie, frati crestini.

Marile calatorii sunt intotdeauna cele interioare. Pentru ca in calatoriile exterioare, in timpul nostru, sunt foarte multe inlesniri - de pilda putem merge foarte comod si putem parcurge drumuri mari intr-un interval de timp foarte scurt. Sunt insa calatorii interioare in care avem de luptat cu noi insine, asa cum, de pilda, in Athos, ca sa mergi de la o manastire la alta, te strecori pe niste cararui si cararuile astea [au] de o parte si de alta niste arbusti mici, cu foarte multi spini - si daca mai si ploua, pe de o parte te uda ploaia sau roua, iar pe de alta parte te zgarie spinii care te intampina pe toate cararuile acestea inguste. La Athos nu prea calatorim, insa calatorim cu totii pe o cale foarte ingusta, plina de spini, cu piedici de tot felul. Sa ne gandim cate piedici avem cand vrem sa facem o fapta buna, cate targuieli nu facem noi cu noi insine, cand vrem sa facem o milostenie: cat ii dam? Mai putin, ca avem si noi nevoie... Sau cat trebuie sa ne luptam ca sa ne stapanim de la niste patimi! Cat de greu ne vine sa ne hotaram la aceasta calatorie, fara sa stam pe loc, ci sa mergem numai inainte! De aceea spun ca marile calatorii sunt cele interioare - mai ales aceste targuieli cu noi insine, pentru fapta cea buna.

Aceasta randuiala a postului este tot o calatorie pentru fiecare din noi, un timp de lupta cu noi insine. Pentru ca cea mai cumplita lupta este cu noi insine, nu cu altii, frati crestini. Noi pe altul il biruim repede sau il inlaturam, mai ales daca suntem mai voinici - il desfiintam repede pe dusmanul nostru, insa cu noi insine suntem tare delicati, ne este tare mila de noi si gasim toate argumentele ca sa ne crutam pe noi insine. Postul este lasat ca o arena in care trebuie sa ne luptam cu fiarele din noi, cu spinii din noi, cu rautatea din noi - si e foarte greu sa te biruiesti pe tine insuti.

Si intr-o asemenea calatorie launtrica, ne este absolut de trebuinta o fapta buna care, daca o implinim, este egala cu eliberarea noastra launtrica: adica sa ne iertam unii pe altii. Pentru ca in aceasta calatorie spre inviere, avem noi insine nevoie de multa iertare de la Dumnezeu. Si daca nu iertam, nici noua nu ni se iarta si vai de sufletul nostru! Ne merg toate impotriva, chiar daca ni se pare ca mergem pe drumul cel bun; vai de sufletul nostru, daca nu ne iarta si pe noi Dumnezeu! Cand stii ca seful tau e suparat pe tine si urmeaza sa te sanctioneze, te temi si cauti sa faci tot ce poti, ca sa te ierte si sa te pui bine cu el. Dar marele Stapan al universului, cand il stim suparat pe noi, la cine putem mijloci sa ne ierte? Iar conditia iertarii Lui, e sa iertam si noi. Este conditia pe care acest mare Stapan o pune pentru fiecare dintre noi: "iertati si vi se iarta"; "nu iertati, nu vi se iarta". Aceasta este problema iertarii - foarte grea de multe ori, dar si foarte luminoasa, pentru ca ea ne ajuta la sporul cel duhovnicesc si "ne pune bine" cu acest mare si bun Stapan al universului intreg. Ierti - ti se iarta.

Orice truda pentru luminare si mantuire presupune aceasta conditie a pacii interioare. Caci asta inseamna iertarea: pacea ta. Si nici nu se poate face rugaciune cu ciuda. Cand te chinuie gandul ca celalalt ti-a facut rau, n-ai liniste in suflet si nu te poti ruga. Praful acesta care ustura si doare, stergeti-l de pe suflet si aruncati-l la caini... iertati, fratilor, ca sa puteti veni aici la rugaciune cu inima deschisa si sa va intoarceti acasa cu pace in suflet. Si nu asteptati sa va ceara celalalt iertare. Nu, incepeti prin a cere dumneavoastra iertare, pentru ca este imposibil ca, oricat ar fi si celalalt de vinovat, sa nu aveti si dumneavoastra o vina cat de mica... e imposibil...

Parintele Sofian Boghiu

--
www.biserica-luzern.ch

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 28 Feb 2012 11:31 pm 
Neconectat
nou venit

deosebit.am inceput cu un sfat banal,dar ai terminat grandios.multumesc

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 09 Mar 2012 6:52 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

melybeea scrie:
buna dragilor, dupa cum stiti dupa traditia crestin-ortodoxa maine incepe perioada Postului Mare. multi ne regasim sau nu sufleteste in aceasta perioada, dar atat pentru cei care sunt bine echilibrati spiritual ca si pentru cei care nu sunt crestini activi, poate fi o etapa in care sa ne "reparam" sufleteste, sa invatam lucruri noi...despre noi insine si sa ne autodepasim cei care aveti copii, este indicat saptamana de saptamana sa mergeti cu ei la biserica, eventual piticii chiar impartasiti ,ca este de folos familiei si ii linisteste. fiecare isi cunoaste capacitatile si stie exact cat si cum poate posti de aceea va doresc din inima sa va atingeti sau depasiti limitele interioare.
POST USOR

"Dupa cum stiti, dupa tradititia crestin-ortodoxa", azi este Sarbatoarea celor 40 de Sfinti.
In spirit crestinesc, doresc sa va propun largirea ...Listei celor 40, macar cu unu' : Sfântu' Google! :) Acesta este foarte binevoitor cu toti cei care ii acorda putina atentie: da raspunsuri la diverse intrebari care ne framanta, ne simplifica viata ajutându-ne sa economisim timp si efort in gasirea informatiei care ne intereseaza. Ce mai : e un sfânt gigea!!! ;;) Si nu asteapta nimic in schimb de la noi, nici macar un multumesc! :)
Oricum, daca sunteti de acord cu largirea listei celor 40 de sfinti, mai puteti alege de aici: http://www.util21.ro/afaceri/motoare-ca ... ngines.htm
Post usor in continuarea programului! :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 13 Mar 2012 10:02 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

melybeea scrie:
buna dragilor, dupa cum stiti dupa traditia crestin-ortodoxa maine incepe perioada Postului Mare. multi ne regasim sau nu sufleteste in aceasta perioada, dar atat pentru cei care sunt bine echilibrati spiritual ca si pentru cei care nu sunt crestini activi, poate fi o etapa in care sa ne "reparam" sufleteste,sa invatam lucruri noi...despre noi insine si sa ne autodepasim cei care aveti copii, este indicat saptamana de saptamana sa mergeti cu ei la biserica, eventual piticii chiar impartasiti ,ca este de folos familiei si ii linisteste. fiecare isi cunoaste capacitatile si stie exact cat si cum poate posti de aceea va doresc din inima sa va atingeti sau depasiti limitele interioare.
POST USOR

Da, da! \m/ \m/ \m/ Duceti-i la biserica pe copiii vostri! Cu siguranta o mare parte din preoti vor fi fooooaaaarte multumiti!!! Mai cu seama daca fiii vostri minori vor fi "fideli" macar pentru vreo 4 ani! .....Ei(preotii) ii vor invata(pe copii) ce inseamna iubirea crestineasca, si-i vor aduce muuuult mai aproape de Doamne-Doamne... (popii fiind, cum bine se stie, "canalu' direct" cu sacralitatea!) :ymdaydream: :
http://milano.notizie.it/prete-ha-una-r ... arrestato/

(semneaza : o circareasa flecara, precupeata,ignoranta, dezechilibrata spiritual, cu scoala vietii la FF, demna de mila ... 8-| )

PS: Post usor in continuarea programului! :)

Ma intreb cum va fi de maine viata afectiva a pustoaicei din articol... :-?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 13 Mar 2012 10:59 am 
Neconectat
tânără speranţă

Aceste lucruri se intimpla destul de des in Italia; imi imaginez ca cele care vin la iveala sint numai o parte....
Am vazut in tv (italiana)multe cazuri, dar un caz m-a surprins: o fata a fost abuzata dar erau imagini filmate care documentau ceea ce facea preotul. In fata acestui fapt asa de evident un sat intreg a ales sa fie de parte preotului (!!!!???!!!) si sa dea vina pe fata. Explicatiile erau pe masura mintii lor:" pai preotul a facut asa crezind ca face bine, dar nu avea intentie sa-i faca rau" ?!? Si mai ales fata nu trebuia sa-l parasca.....
Probabil o explicatie a acestor fapte e imposibilitatea preotilor catolici de a casatori dar si cum prezentam preotii copiilor nostri.
Totdeauna descriem preotii ca "ambasadori" ai lui Dumnezeu, si care sint perfecti si in care trebuie sa ne incredem neconditionat.
Copiii (deseori si adultii) se incred orbeste ptr. ca asa i-am invatat noi si societatea, deci sint convinsi ca preotii nu pot gresi; asa se explica multe lucruri.
Trebuie sa reconsideram faptul ca si ei sint tot umani si ca pot gresi.

O zi buna
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 13 Mar 2012 11:56 am 
Neconectat
Admin

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 13 Mar 2012 10:04 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

dac68 scrie:
Aceste lucruri se intimpla destul de des in Italia.

Nu doar in Italia! :niak: Si in Statele Unite, Irlanda, Germania, Belgia, Austria, Olanda : http://karadeniz-press.ro/kara/biserica ... -pedofili/
Si nu doar in Biserica Catolica, ca de, avem si noi "falitii" nostri ! ;;) (aici o "listuta" de cazuri ajunse in presa: http://www.oocities.org/trezireabiseric ... tului.html)

dac68 scrie:
.
Trebuie sa reconsideram faptul ca si ei sint tot umani si ca pot gresi.

Mda...Is chiar mult mai ..."umani" decât noi, muritorii de rând! :ymsigh:
Is poate chiar mai "umani " decât unii samsari de fotbalisti, de pilda, intrucât "cifra" lor are chiar mai multe zero-uri decât ale acestora din urma. $-) $-) $-)
http://www.capital.ro/detalii-articole/ ... 57710.html

Parafrazând : "Biserica este foarte frumoasa! Pacat ca e locuita."

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 19 Mar 2012 11:08 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

dac68 scrie:
Am vazut in tv (italiana)multe cazuri, dar un caz m-a surprins: o fata a fost abuzata dar erau imagini filmate care documentau ceea ce facea preotul. In fata acestui fapt asa de evident un sat intreg a ales sa fie de parte preotului (!!!!???!!!) si sa dea vina pe fata. Explicatiile erau pe masura mintii lor:" pai preotul a facut asa crezind ca face bine, dar nu avea intentie sa-i faca rau" ?!? Si mai ales fata nu trebuia sa-l parasca.....A.C.

IOIIII!!!!!
...Si in cazu' pe care l-am expus mai sus ( http://milano.notizie.it/prete-ha-una-r ... arrestato/ )
tot fata (la epoca respectiva , in vârsta de 13 ani) era VINOVATA!!!!

X( X( X(

...Scuze, daca a fi crestin, a tine post, si etc, inseamna ASTA, io regret tot timpul pe care l-am pierdut citind , incercând sa inteleg, si mai cu seama incercând sa tolerez "manifestarile crestine ale unora" !!!!

...No, ca iar o sa fiu taxata de "precupeata". :hum:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 19 Mar 2012 11:56 am 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
...Scuze, daca a fi crestin, a tine post, si etc, inseamna ASTA, io regret tot timpul pe care l-am pierdut citind , incercând sa inteleg, si mai cu seama incercând sa tolerez "manifestarile crestine ale unora" !!!!

Pai stai asa: CINE o sa te taxeze de precupeata? Hm?
...
Na vezi, ce-ai avut si ce-ai pierdut.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 19 Mar 2012 12:19 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
luminita scrie:

Pai stai asa: CINE o sa te taxeze de precupeata? Hm?
...

...Boo: aia carora le e mila de mine?
#:-s De ex:
melybeea scrie:
va place sa atacati enorm,va ironizati exact ca in romania la piata...mi e mila de acest tip de oameni.

@Sottero: Nu ai putea tu sa explici cum devine cazu' cu "Shift", cratime, si majuscule SAU sa-mi dai o "directie"- un link, ceva, despre "noile caractere " utilizate in lumea virtuala (nu de alta dar as dori sa fiu mai "la zi" , mai "updatata"). Multumesc! :)

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]