Forumul românilor din Elveţia

Acum este Joi, 21 Noi 2019 5:09 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: circari
MesajScris: Mie, 21 Mar 2012 10:27 am 
Neconectat
tânără speranţă

dac68:
Am vazut in tv (italiana)multe cazuri, dar un caz m-a surprins: o fata a fost abuzata dar erau imagini filmate care documentau ceea ce facea preotul. In fata acestui fapt asa de evident un sat intreg a ales sa fie de parte preotului (!!!!???!!!) si sa dea vina pe fata. Explicatiile erau pe masura mintii lor:" pai preotul a facut asa crezind ca face bine, dar nu avea intentie sa-i faca rau" ?!? Si mai ales fata nu trebuia sa-l parasca.....A.C.[/quote]

luminita:
IOIIII!!!!!
...Si in cazu' pe care l-am expus mai sus ( http://milano.notizie.it/prete-ha-una-r ... arrestato/ )
tot fata (la epoca respectiva , in vârsta de 13 ani) era VINOVATA!!!!

Cazul de care vorbeam eu era in sudul Italiei, deci eu si Luminita nu vorbim de acelasi caz. Din pacate si in nordul Italiei mentalitatea persoanelor e asa cum e. Nu stiu ce e mai grav: fapta savirsita de preot sau atitudinea consatenilor de a apara preotul si a condamna fata.
Luminita, stiu ca au fost cazuri de acest tip si in alte tari....din pacate.
Eu vorbeam numai de Italia ptr. ca am cunoscut realitatea lor.
O zi buna tuturor
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Apr 2012 10:36 am 
Un circar genial! :hehe:
http://www.ciutacu.ro/articol/fie-ca-lu ... re-n-ochi/

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 13 Apr 2012 10:18 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

tible scrie:

"like" si "share" ! :hehe: (in sfârsit unul care spune ceea ce gândesc multi dar n-au.. "timp" sa spuna!)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Apr 2012 12:14 pm 
Neconectat
nou venit

HRISTOS A INVIAT TUTUROR:)
aveti dreptate,cazuri sunt cu sutele care ne fac sa ne indoim,sa judecam sau sa ignoram pur si simplu. nu va contrazic si nici nu le iau apararea celor care fac astfel de acte inumane si neortodoxe, la propriu, dar sa ne uitam putin si in partea cealalta si sa nu uitam ca ne am nascut crestini, si fiind aici(pe forum), observ ca aveti capacitatea suficienta de a deosebi binele de rau...si de asemenea sunt convinsa ca de la bun inceput mi ati inteles mesajul. am asteptat sa terminati criticile ,pentru ca intr adevar e mult de discutat,si chiar am aflat lucruri noi de la voi,dar daca ceva nu va convine data viitoare incercati sa lasati ironiile, sunt pentru cei slabi si daca aveti argumente va rog sa ma contraziceti.accept cu mare inima...poate eu sunt mai "romanca":)...nu ma deranjeaza criticile reale ,sincer, din contra ma stimuleaza.

o saptamana usoara tuturor,
mely

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Apr 2012 1:31 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

melybeea scrie:
sa nu uitam ca ne am nascut crestini .mely

Chiar asa?! Fara suparare, pe mine nu m-a intrebat nimeni "che cazzo " vreau sa fiu. :D :D :D
melybeea scrie:
si fiind aici(pe forum), observ ca aveti capacitatea suficienta de a deosebi binele de rau...si de asemenea sunt convinsa ca de la bun inceput mi ati inteles mesajul.

Multumim pt chestia cu "observ ca aveti capacitatea suficienta de a deosebi binele de rau..." \m/ \m/ \m/ ...e monumentala!!! Ne ONOREAZA!!!! Tin sa te asigur ca toti cei care suntem aici ((de la Alpi la Alpi si de la diverse lacuri la alte lacuri )suntem deosebit de ..."miscati" de chestia cu "capacitatea suficienta de a deosebi binele de rau" pe care o invoci . Noi, amârâtii nu avem prea des ocazia sa ne bucuram de asemenea aprecieri. Grazie!!!

PS: Daca nu te superi ca te intreb, nu ai gasit inca un profesionist care sa-ti explice cum devine cazu' cu majusculele, cratimele si etc??

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Apr 2012 1:48 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

melybeea scrie:
data viitoare incercati sa lasati ironiile, sunt pentru cei slabi si daca aveti argumente va rog sa ma contraziceti.accept cu mare inima...poate eu sunt mai "romanca":)...nu ma deranjeaza criticile reale ,sincer, din contra ma stimuleaza.

...daca nu te superi ca te intreb, ce inseamna "cei slabi"?
in ce sens "SLABI"?
...si, daca nu cer prea mult, imi poti explica "...poate eu sunt mai "romanca" "?
Multumesc.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Apr 2012 1:58 pm 
Neconectat
Admin

melybeea scrie:
daca aveti argumente va rog sa ma contraziceti

Mie mi se pare suficient cum te contrazici singura, n-ai nevoie de nici un ajutor :)

melybeea: "mi e mila de acest tip de oameni", "continuati va flecareala ca ma lasa rece"
melybeea: "oricum nimeni nu judeca"

QED.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Apr 2012 2:29 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

@melybeea : nimeni nu are nimic cu tine. Nu pot spune insa ca nu ne-ar placea tuturor daca ai utiliza (ceva mai mult :D ) creierul din dotare!
...sincer , daca unu' accepta ca viitoru' e "scris pe pereti mult inainte ca noi sa ne fi nascut", tre' sa demonstreze asta . De-adevaratelea.!
LOVE!!! =((

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Apr 2012 3:40 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

melybeea scrie:
sa nu uitam ca ne am nascut crestini

Asta trebuie sa-mi explici. Eu m-am nascut om. Restul este o chestie de optiune religioasa.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Apr 2012 4:36 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

melybeea scrie:
aveti dreptate,cazuri sunt cu sutele care ne fac sa ne indoim,sa judecam sau sa ignoram pur si simplu. nu va contrazic si nici nu le iau apararea celor care fac astfel de acte inumane si neortodoxe, la propriu, dar sa ne uitam putin si in partea cealalta si sa nu uitam ca ne am nascut crestini, si fiind aici(pe forum), observ ca aveti capacitatea suficienta de a deosebi binele de rau...si de asemenea sunt convinsa ca de la bun inceput mi ati inteles mesajul. am asteptat sa terminati criticile ,pentru ca intr adevar e mult de discutat,si chiar am aflat lucruri noi de la voi,dar daca ceva nu va convine data viitoare incercati sa lasati ironiile, sunt pentru cei slabi si daca aveti argumente va rog sa ma contraziceti.accept cu mare inima...poate eu sunt mai "romanca":)...nu ma deranjeaza criticile reale ,sincer, din contra ma stimuleaza.

mely

Bine. Ne-am "descarcat de negativitate" (desi metoda n-a fost chiar aia ideala).

Acum EU doresc ...feedback-uri la:
1) "pentru ca intr adevar e mult de discutat" - Despre ce anume mai precis? (adica eu as dori o nominalizare de subiect; multumesc!)
2)"daca aveti argumente va rog sa ma contraziceti.accept cu mare inima." - La ce anume tre' sa avem argumente? Care este subiectul la care am putea sa te contrazicem?
3)"nu ma deranjeaza criticile reale ,sincer, din contra ma stimuleaza" :-? :-? :-? nashpa! Ramân totusi la ideea ca ar trebui precizat subiectul (de criticat si care da stimuli).

PS: Rog frumos pe oricine poate ajuta cu inlocuirea tastei pt majuscule, liniute si etc(aia "Caps Lock") pe tastatura "melybeei" sa dea un semn, sau si mai bine sa repare pc-ul doamnei. Multumesc!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Apr 2012 6:49 pm 
Neconectat
nou venit

:)ma repet,am scris pentru cei care au inteles ideea.multumesc

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Apr 2012 7:40 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

melybeea scrie:

mely

melybeea scrie:
:)ma repet,am scris pentru cei care au inteles ideea.multumesc

Daca nu te superi ca te intreb, in primul mesaj citat, unde anume e specificata chestia cu "am scris pentru cei care au inteles ideea"?
Si daca ma gândesc mai bine, unde anume in topicul asta ai "scris pentru cei care au inteles ideea"?...Ca in general, in topicu' asta ne-ai numit: circari, precupeti,flecari demni de mila, ignoranti("persoane care habar n au ce vorbesc"), "dezechilibrati spiritual",etc...
melybeea scrie:
probabil nu stapanesc foarte bine conceptul de forum.

Probabil ca ai dreptate. Nu stapanesti conceptul de forum: prozelitismul se efectueaza pe alte site-uri.

PS: Va rog frumos, explicati doamnei Melybeea modul de utilizare a tastei Caps Lock, sau mergeti careva sa-i reparati pc-ul in caz ca-i stricat. Multumesc.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 16 Apr 2012 9:45 pm 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
ne-ai numit: circari, precupeti,flecari demni de mila, ignoranti("persoane care habar n au ce vorbesc"), "dezechilibrati spiritual",etc...

Si cum ar trebui sa te mai numeasca ca sa intelegi in sfarsit ideea?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 17 Apr 2012 7:54 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
luminita scrie:
ne-ai numit: circari, precupeti,flecari demni de mila, ignoranti("persoane care habar n au ce vorbesc"), "dezechilibrati spiritual",etc...

Si cum ar trebui sa te mai numeasca ca sa intelegi in sfarsit ideea?

Da.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]