Forumul românilor din Elveţia

Acum este Vin, 15 Noi 2019 7:46 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 182 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: "Din bucata mea de paine... am hranit un om s-un caine"!
MesajScris: Dum, 03 Noi 2013 10:18 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Luminita, daca tu ai gasit solutia ca sa scapam de maidanezi, poate ne-o spui si noua.
Am citit diferitele mesaje, dar nu am gasit in ele nimic care sa para o solutie, poate ca ma insel...
Zici ca prezenta maidanezilor pe strazi nu e "deziderabila". Trebuie sa te contrazic: prezenta maidanezilor pe strazi e inconcepibila.
Deseori iubitorii de maidanezi insinueaza ca eutanasierea maidanezilor = eutanasierea copiilor strazilor.
Consider o aberatie enorma aceasta afirmatie; probabil e singurul mod prin care evita sa raspunda la vechea mea intrebare: ce are un maidanez in plus fata de un sobolan, sau fata de animalele de la abatoare ?
Am observat ca tigancile in Italia dupa o scurta analiza de "marketing" a societatii in care traim au decis ca e mai rentabil sa cerseasca impreuna cu un caine decit cu un copil descult si jumatate dezbracat. Poate aceasta schimbare in modul lor de a munci va explica mai bine schimbarea mentalitatii oamenilor.
....Poate renuntam la 50% din PIL ca sa construim adaposturi pentru maidanezi, nu are importanta ca nu mai sint bani pentru vaccin antirabic, pentru insulina, sau pentru alte medicamente. Nu conteaza daca se darima scolile pe copii sau daca alocatia unui copil e mai mica decit intretinerea unui maidanez.
Noapte buna tuturor
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: "Din bucata mea de paine... am hranit un om s-un caine"!
MesajScris: Lun, 04 Noi 2013 9:00 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

1) Adunarea tuturor câinilor de pe strada si punerea lor in adaposturi decente.

2) Colectarea a 20% din salariile(nesimtite !) parlamentarilor si guvernantilor si de 2% din impozitul perceput acum de la firme si directionarea lor spre aceste adaposturi in vederea hranirii, ingrijirii si sterilizarii si microciparii patrupezilor, (totul sub un control foarte vigilent al societatii civile). Impozitarea in plus a averilor care depasesc un anume plafon, impozitarea BOR si altor culte, impozitarea "palatelor cu turnulete" etc, etc.

3) Inregistrarea tuturor câinilor(cu stapân sau fara) intr-o baza electronica de date(accesibila automat politiei, jandarmeriei si autoritatilor din teritoriu) in vederea identificarii imediate si pedepsirii responsabilului câinelui gasit pe strada vagabondând.

4) Instituirea de amenzi foarte mari in cazul abandonului sau maltratamentelor aplicate patrupezilor. ( stapânilor, respectiv responsabililor adaposturilor).

5) Obligativitatea lesei in spatiul public si obligativitatea strângerii excrementelor de catre stapâni (aplicarea de amenzi piperate in caz contrar si cetatenii având obligatia sa semnaleze autoritatilor aceste fapte)

6) Obligativitatea scolarizarii stapânilor de câini si a câinilor (in vederea socializarii patrupezilor cu semenii lor si cu oamenii, a controlului asupra patrupedului si a responsabilizarii stapânului de patruped) dupa modelul elvetian.

7) Obligativitatea vaccinarilor si controalelor periodice la câini.

8) Obligativitatea declararii si inregistrarii la primarie a adoptiei unui câine.

9) Instituirea unei taxe modice anuale posesorilor de câini, in vederea dotarii spatiului public cu saculeti speciali pentru strângerea excrementelor (taxa colectata si gestionata de primarie).

10) Gasirea de acorduri avantajoase cu producatori de hrana pt câini si cu alti posibili furnizori de hrana(tip supermarketuri care au obligatia sa distruga marfa iesita din termenul de valabilitate )

...asta asa, la repezeala.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Noi 2013 9:14 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

dac68 scrie:
ce are un maidanez in plus fata de un sobolan, sau fata de animalele de la abatoare ?

Raspunsul la intrebarea ta este foarte simplu, de aceea poate inca nu ti-a raspuns nimeni. E vorba de posibilitatea unei relatii emotionale. Orice animal pe care il tii aproape, "in casa", indiferent daca este ciine, pisica, sobolan, porc sau chiar animale fara raspuns emotional (pesti, reptile) iti devine cu timpul membru de familie. Pentru ca multi oameni experimenteaza acest tip de afectiune fata de ciini si pisici, le este foarte greu sa vada exact aceste animale ducind o viata de mizerie. De aici si comparatia, un pic deplasata uneori, cu copiii. Fiinte de care esti raspunzator si pe care ii iubesti, membri de familie.

Eu sint absolut sigura ca tu nu ai crescut cu animale. Aceasta afectiune iti este straina. Eu provin dintr-o familie in care pina si bunicii mei (care au trait 2 razboaie mondiale) erau foarte mari iubitori de animale. sintem deja 4 generatii. Eu nu am trait nici o zi din viata fara animale (toate ciini, pisici, porumbei, salvate de pe strada). De aceea pot sa-ti certific ca relatia animal-om poate deveni foarte intensa. Cu animalele de abator nu avem posibilitatea sa construim aceasta relatie, de aceea ne"doare" mai putin, din pacate...

Dar toate aceste explicatii sint pentru tine in zadar, am impresia. Tu ai parerea ta, gata formata, fara posibilitate de rabat. Sint absolut convinsa ca nu ai deschis linkul cu organizatia Robi. Dragoste cu sila nu se poate, in cazul de fata este o mare pierdere...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Noi 2013 9:51 am 
Neconectat
tânără speranţă

Luminita, zici 20 % din salariile f. mari ptr. cheltuielile maidanezilor. As propune si eu 20% din aceleasi salarii pentru autostrazi, strazi, transporturi in comun; alti 20% pentru invatamint, alti 20% pentru sanatate. Inca 20% pentru toate persoanele care traiesc in crunta saracie. Nu poate sa zica nimeni ca cheltuielile de mai sus nu sint necesare. Asa ca nu a mai ramas nimic din aceste lefuri.
Cit despre articolul din mesajul precedent pot sa zic ca e plin de informatii false. De tipul: "sterilizarea nu a functionat pentru ca....pina acum nu s-a aplicat". Adica din bugetul primariilor ong-urile au incasat timp 20 de ani bani pentru a steriliza maidanezii si acum se spune ca sterilizarea nu s-a facut. Pai daca ong-urile care ar trebui sa fie tocmai aceia care iubesc cel mai mult animalele, au luat bani si nu si-au facut treaba, atunci se reduce totul la o afacere si nimic mai mult.
Cony, ai zis bine: dragoste cu sila nu se poate. De ce ar trebui sa deschid un link unde se dau maidanezi in adoptie cind mie mi-e frica de maidanezi pentru ca m-au atacat de nenumarate ori.
Nu are nici o legatura faptul de a fi avut animale si acela de a considera normala prezenta maidanezilor pe strazi. Am avut si eu animale si e adevarat: aceeasi relatie de prietenie omul o poate avea cu o rata, cu un sobolan, cu un purcel. Totusi eu nu am avut pretentia ca animalul meu preferat (sic ! am si eu unul si culmea nu musca si nu face rau la nimeni ) sa treaca la rangul de animal sacrosant, adica sa nu mai fie ucis zilnic in abatoare.
Vad ca fiecare dintre noi e convins de ideile proprii si cred ca nimic nu le poate schimba (sau poate o muscatura de caine, da ?)
Toate cele bune
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Noi 2013 10:00 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

conny scrie:
Vad ca fiecare dintre noi e convins de ideile proprii si cred ca nimic nu le poate schimba (sau poate o muscatura de caine, da ?)

ai dreptate, oamenii sint diferiti si de multe ori foarte siguri pe parerile lor...
Pe mine m-au muscat deja 2 ciini, dar nu mi-am schimbat ideile...Incapatinare! :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Noi 2013 10:36 am 
Neconectat
tânără speranţă

@dac68 - Probabil ca un caine nu e cu nimic mai presus de un sobolan. In ideea asta, sunt multi care aleg ca animal de companie sobolanii! :P

Si eu am fost muscata de caini, precum am mai spus, si mi-e o frica teribila de ei, mai ales cand sunt in haite si infometati... Totusi, nu pot fi de acord sa plateasca EI pretul suprem doar pentru ca bipezii sunt iresponsabili si inconstienti.

Cea mai la indemana solutie este eutanasierea pentru ca... suntem prea saraci? prea lenesi? prea lipsiti de empatie?

Desigur ca totul se reduce la bani...dar extreminarea unor fiinte intr-un mod barbar nu cred ca reprezinta o solutie (UNICA!), mai ales ca la "modul de a gandi" ROMANESC, populatia canina va reveni pe strazi in maxim 3 ani si asta pentru ca populatia bipeda va ramane la fel de "insensibila"...(abandon, etc)

Imi aduc aminte ca cineva spunea o data pe un forum unde se dezbatea aceasta problema ceva de genul:

Hitler a decis ca trebuie el sa extermine cateva milioane de oameni si in ideea asta s-a pus si a construit nu stiu cate zeci (mii?) de crematorii. A fost o intreaga mobilizare de forte si bani....

(DOAR o) Intrebare pertinenta: ce se va intampla cu resturile miilor, milioanelor de caini eutanasiati? Ii facem salam sau asteptam sa produca sobolani pe care ii vom putea adopta dupa aceea? Asta in cazul in care nu ne mananca ciuma ...

Eu cred ca lumea poate fi (in continuare!) buna si solutii pot exista pentru orice.
Din pacate, Romania doarme de prea mult iar somnul (ratiunii)...

Ultima oară modificat de AbraMack pe Lun, 04 Noi 2013 12:27 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Noi 2013 11:33 am 
Neconectat
membru de bază

Claudia...

1. Tu chiar esti de acord ca acele animale fara stapan sa fie omorate in mod barbar ? Ca despre asta e vorba pana la urma urmei...
2. Daca ai fost muscata si nu iubesti cainii strazii este ok, dar ca om inteligent, nu avem obligatia sa gasim solutii inteligente ?

Si prin extrapolare, daca elvetienii au fost "muscati" de romani - de cam circa 2347 - ar trebui acum sa-i dea afara pe toti cei 8000 stabiliti cu permise de sedere, sau nu ? Nu de alta dar poate vor incepe si ei sa "muste"...iar bastinasii ar putea reactiona preventiv.

Iti pare ca nu are logica extrapolarea ? Pai se bazeaza pe reactia ce apare in urma unei temeri...

Muscata candva de un patruped...reactia actuala: exterminati toti patrupezii ! (liberi, stradali)

vs:

Elvetieni confruntati cu acei 2347 romani...posibila reactie actuala: trimisi toti romanii acasa sau...oprita venirea altora, noi !
Crezi ca e usor pentru o familie sau pentru o firma care s-a confruntat cu astfel de cazuri sa mai voteze ceva pozitiv cand e vorba de romani ?

Ce am incercat sa-ti demonstrez este: experienta personala- poate negativa- nu ar trebui sa contribuie la luarea de decizii subiective!

Dar nu stiu in ce masura vei intelege paralelismul...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Noi 2013 11:53 am 
Neconectat
membru de bază

P.S Din pacate, subiectivitatea deciziilor, este si cauza nerezolvarii problemei. Atata timp cat si unii si altii reactioneaza emotional-subiectiv- un rezultat concret, valabil, aplicabil pe timp de durata nu va exista.

Problema maidanezilor e veche. Implica ambele tabere la fel de mult. Pe de o parte cei care nu-i vor pe strazi din diferite considerente - nici nu ar mai trebui mentionate, NU conteaza de ce nu-i vor!- pe de alta cei care nu se simt deranjati de prezenta lor- fie din mila, fie din interes propriu (vezi cauzuri de oameni de la bloc care ingrijesc animalele strazii ca sa aiba paznici buni la usa scarii- nu ii vor lua in apartamentele lor, dar vor hrani mereu cainele blocului ca sa fie bine paziti!), iar, NU conteaza de ce accepta situatia!

Ca sa fie impacate ambele tabere, este normal sa se facca un compromis acceptat de ambele tabere. Acest compromis s-a numit candva "sterilizare". E un compromis bun dar doar partial.
1. Nu exclude apartitia "noilor" pui de caine pa strazi in ciuda castrarii...(caini abandonati de stapani)
2. Nu elimina percolul muscarii. Un caine castrat poate la fel de bine musca in continuare..

Acea actiune de sterilizare in masa, trebuia sustinuta puternic de legi drastice, cu pedepse dure pt cei care-si abandoneaza animalul sau il maltrateaza ! S-a facut asta ? S-au implicat cei care nu vor caini pe strazi in asa ceva ? Ai scris o petitie pentru promovoarea unor astfel de legi ? (...)

Ceea ce se face in Romania este ca in povestea cu acoperisul: e distrus, ploua in casa, toti tipa cum sa scoata apa, altii invoca spirite sa nu mai vina ploaia dar nimanui nu-i trece prin cap sa puna schela sa repare acoperisul ! Ba e de vina natura, ca ploua, ba e de vina vecinu ca nu are suficiente ligheane de colecatare a apei, ba e de vina...baba-cloanta ca a blestemat familia sa i se surpe tavanul !

Degeaba sunt omorati (sau castrati) cainii strazii - in mod barbar sau nu- daca sursa nu este oprita !

Ca sa scapi de sobolani, nu chemi doar deratizarea ci...iti cureti casa ! Sau orasul ! ...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Noi 2013 1:07 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

dac68 scrie:
Luminita, zici 20 % din salariile f. mari ptr. cheltuielile maidanezilor

Nu! Am zis 20% din salariile guvernantilor si parlamentarilor, la care adaug,pentru precizie ,"guvernantilor si parlamentarilor centrali si locali".
Adica a celor responsabili cu perpetuarea acelei situatii.
Mai precis a celor care si-au chemat neamurile la ciolan: "Ia pune tu acilea de un ONG. Iti dau 50% din banu' de la Ieuropa, si mananci si tu o pâine buna." (Vezi cazu' Dogcity , si Oprescu &fiul).

Am mai zis despre impozitarea unor activitati dubioase, tip "puparea de moaste", ori industria care sustine si produce"palatele cu turnulete" in curtea carora se lafaie diverse masini care de care mai fitzoase.

dac68 scrie:
As propune si eu 20% din aceleasi salarii pentru autostrazi, strazi, transporturi in comun
.
Iar eu as propune dosare penale, procese rapide si recuperarea daunelor de la cei care ne-au facut "campioni la costul unui km de autostrada" in Europa.

Am mai spus , pâna la urma pot accepta si "eutanasierea", daca suntem atât de tâmpiti ca popor sa nu ne dam seama cui si in ce mod tre' sa cerem socoteala, ori daca suntem cu totii corupti(ori coruptibili) pâna in maduva oaselor incât sa-i aplaudam pe aia care-au fost destul de "jmecheri".
Ceea ce nu pot accepta este sa apartin unui neam de barbari insetati de sânge.

Ceea ce PRETIND este respectare stricta a sensului substantivului "eutanasiere" din toate dictionarele lumii. (http://dexonline.ro/definitie/eutanasie, http://it.wikipedia.org/wiki/Eutanasia)

....Cu cât cunosc mai bine oamenii cu atât imi apreciez mai mult catzelul.
Si cu cât imi cunosc mai bine compatriotii cu atât mai mult vreau sa dispara din actele mele de identitate specificarile legate de cetatenie si nationalitate. Ce tristete...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Noi 2013 1:28 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Cred si sper ca sintem toti de acord ca maidanezii NU trebuie sa fie liberi pe strazi.
Daca nu sintem toti de acord macar la acest lucru, atunci orice discutie e inutila.
Pe urma sint diferite posibilitati:
-sterilizare - nu functioneaza pentru ca pot musca in continuare DACA sint lasati iar pe strazi
-adoptii -din presa se pare ca romanii nu prea s-au ingramadit la adoptat si pare ca nici strainii, deci nu e adevarat ca se dau ca painea calda
-adaposturi pentru toti maidanezii - o utopie: sint prea multi, extrem de multi. Statul roman nu-si permite sa dea un ajutor la citeva zeci de mii de romani saraci, ma intreb cum si cu ce va putea sa construiasca atitea adaposturi si sa intretina atitita ani (cit traieste un caine) toti maidanezii.
In toate tarile avansate se practica eutanasierea cainilor fara stapin.
Cine iubeste cainii are acum posibilitatea sa demonstreze acest lucru: sa adopte cit mai multi (si sa nu-i lase a doua zi iar pe strada). Cit despre adoptia la distanta, trebuie sa ai siguranta ca ajung banii unde trebuie, ca de caini maincati de caini in adaposturi cred ca ati mai auzit.
Cu cita demnitate romanul simplu sufera in spitale in timp ce-si trimite rudele sa cumpere medicamente (ptr. ca in spital nu sint medicamente), cu cita demnitate romanul sarac maninca paine din gunoi, cu cita demnitate mor atitia oameni care ar putea fi salvati numai pentru faptul ca tratamentele costa prea mult, cu cita demnitate scolarii romani invata in scoli fara caldura si castiga la olimpiadele internationale. Si nimeni nu cere 20% din leafa altuia ca sa-si rezolve problemele... Poate demnitate nu e cuvintul potrivit, ci mai degraba resemnare.
O zi buna
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Noi 2013 1:46 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Luminita, eu cunosc cel putin 2 ong-uri create de cetateni straini. Au lasat slujba lor in patrie si au venit sa faca afaceri, pardon ong in Romania.
Nu toate ong-urile sint facute de prietenii sau rudele primarilor. Daca unul castiga de pe urma maidanezilor, nu inteleg de ce nu poate castiga si altul chiar daca e ruda cu primarul. Gresit e faptul ca se castiga, nu faptul ca o face ala care mie nu-mi place.
Sincera sa fiu eu ramin perplexa cind vad ca moartea si mutilarea multor persoane nevinovate de catre maidanezi lasa indiferenta atita lume.
Chestia asta cu "mi-e rusina ca sint roman" legata de problema maidanezilor e patetica. Va ramine sa cereti cetatenia "caineasca" daca cea romaneasca nu vi se pare la inaltime. Si evident in viitor si pensia care va va ramine dupa ce statul a ocrotit citeva milioane de catelusi adorabili.
Pentru mine argumentul e terminat.
Mai bine ma duc sa adopt o lacusta.
O zi buna tuturor
A.C.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Noi 2013 1:49 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

...Bag seama ca nu ai inteles nimic din ceea ce am incercat sa explic, Claudia. :(

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Noi 2013 2:03 pm 
Neconectat
membru de bază

Nu....nici lacusta nu e buna daca nu i castrata se va inmulti si va manca lanurile de grau...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Noi 2013 2:09 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

....asa se intâmpla când nu suntem in stare "sa vedem padurea din cauza copacilor". Avea dreptate Joseph de Maistre: "Fiecare natiune are guvernarea pe care o merita".

dac68 scrie:
Nu toate ong-urile sint facute de prietenii sau rudele primarilor. Daca unul castiga de pe urma maidanezilor, nu inteleg de ce nu poate castiga si altul chiar daca e ruda cu primarul. Gresit e faptul ca se castiga, nu faptul ca o face ala care mie nu-mi place

Scuze, ce are sula cu prefectura?!? Poate ca inca NU ti-ai dat seama , eu nu acuz persoane, eu acuz sistemul!
Fii tu sigura ca cineva ("nu spui cine, persoana importanta") a câstigat cu "prasirea" ong-urilor pe care le cunosti!

...Cât despre toata polologhia cu bolnavii din spitale si elevii care indura frig si etc, vs maidanezi nu faci altceva decât sa sustii un "razboi al saracilor", iar asta, dupa atâta timp de "viata afara" NU face cinste inteligentei tale, mi dispiace!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Noi 2013 3:31 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Hai, once again: resume:

Iubitori și urâtori de câini suntem TOȚI de acord ca aceste suflete NU AU CE CAUTA pe străzi!!!!

Unii pentru că-s agresivi, ăialalți pentru că nu merită...etc...

@dac68: ceea ce noi - cei trei, patru iubitori de animale de pe aici - propăvăduiam este NAȘTEREA ȘI RESPECTAREA LA SÂNGE a unor legi care să fie ÎMPOTRIVA stăpânilor (de animale!) tâmpiți și PRO ANIMAle. Altfel spus cam ceea ce antescriitoarele mele au spus în postările lor...
Faptul ca astăzi se aplică eradicarea câinilor prin metode demne de Auschwitz, nu ajută pe nimeni ... din păcate... dar ajută renumelui nostru în lume.
Vorbeați mai sus de țări civilizate, în care NU există maidanezi pe străzi... Păi de ce nu există? Că o fi BIPEDUL responsabil? Că există legi aspre împotriva abandonului?
ÎN ce țară civilizată ați mai pomenit ca un imbecil să ia un levier și să DESPICE jumătate din botul unui câine, pentru că lătra sub fereastra sa?
ÎN ce țară civilizată serviciile de ecarisaj eutanasiază direct și în plină stradă cu ajutorul unui laț și a unui par? Caz concret, văzut de mine în Timișoara în anul , dacă nu mă înșel, 2009-2010...

În altă ordine de idei, cum am mai spus... cum a spus și Luminița... Eutanasierea ar fi o soluție DACĂ s-ar găsi banii și OMENIA să fie făcută CUM TREBUIE!!!!

PS: NU cred că străzile din România vor fi liniștite și calme DOAR fără maidanezi!!! ;;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Noi 2013 3:37 pm 
Neconectat
membru de bază

AbraMack-reloaded scrie:
@dac68: ceea ce noi - cei trei, patru iubitori de animale de pe aici - propăvăduiam este NAȘTEREA ȘI RESPECTAREA LA SÂNGE a unor legi care să fie ÎMPOTRIVA stăpânilor (de animale!) tâmpiți și PRO ANIMAle. Altfel spus cam ceea ce antescriitoarele mele au spus în postările lor...
Faptul ca astăzi se aplică eradicarea câinilor prin metode demne de Auschwitz, nu ajută pe nimeni ... din păcate... dar ajută renumelui nostru în lume.
Vorbeați mai sus de țări civilizate, în care NU există maidanezi pe străzi... Păi de ce nu există? Că o fi BIPEDUL responsabil? Că există legi aspre împotriva abandonului?
ÎN ce țară civilizată ați mai pomenit ca un imbecil să ia un levier și să DESPICE jumătate din botul unui câine, pentru că lătra sub fereastra sa?
ÎN ce țară civilizată serviciile de ecarisaj eutanasiază direct și în plină stradă cu ajutorul unui laț și a unui par? Caz concret, văzut de mine în Timișoara în anul , dacă nu mă înșel, 2009-2010...

Claudia, ceea ce scrie mai sus e vital !! Real vital, nu doar formulat a fi...vital !!

Imi aduc aminte de slogane din 2009 despre romani:

niste inapoiati, niste needucati, niste hoti, si fara cultura !

Acum se va mai adauga ceva: niste barbari !

Degeaba ne chinuim noi, pe toate partile sa aratam ca romanii pot fi si educati, si scoliti (am separat special educat de scolit !!) sau cu rezultate sociale remarcabile! Ceea ce se intampla in Romania atinge partea aia emotionala a strainului...si va decreta :"barbarie" ceea ce se intampla in Romania cu acei caini.

Dar na...vorbe-n vant...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Noi 2013 4:37 pm 
Neconectat
Admin

Intervin numai o secunda ca sa reamintesc ceva: cainii aia sunt ACUM pe strada. Ce se poate face ACUM ca sa nu te mai muste cand te dai cu bitzigli? Poti sa-ti iei bitzigli cu motor, ma rog. Ce e clar e ca nici bani n-or sa apara peste noapte, nici adoptiile n-or sa acopere toate haitele. Sau cumva nu e clar?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Noi 2013 5:15 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

E foarte clar, Soterro. Tot asa de clar cum era SI INAINTE de data in care s-a petrecut faptul care a generat aceasta isterie.(Fapt asupra carui veridicitate am oarecari indoieli, da' asta-i alta istorie).

Povestea treneaza de mai bine de douazeci de ani. Poate totusi cineva se gândeste SI la "responsabilitati", la "profilaxie", ...inainte de exterminare.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Noi 2013 6:02 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Soterro scrie:
Intervin numai o secunda ca sa reamintesc ceva: cainii aia sunt ACUM pe strada. Ce se poate face ACUM

iata ce se poate face acum: astazi am luat legatura cu o organizatie de protectie a animalelor din Elvetia, care va prelua 3 ciini din Bucuresti, prin organizatia pe care am prezentat-o la inceput. Am inca 2 colege care ajuta cu bani, si sper sa adun mai multi colegi. Atita poate face UN SINGUR OM. Daca ar fi mai multi care sa se implice, s-ar face mai mult. :-!

Saptamina trecuta am intilnit la aeroportul Otopeni 3 finlandeze cu un catel. Am intrat in vorba si mi-au spus ca organizatia lor a luat deja 700!! de ciini din Romania si duc, cu fiecare avion cite 3-4 ciini.
Exista oameni care isi daruiesc timpul, banii, energia pentru ajutorarea animalelor si altii care stau si tipa sa fie omoriti, sau mai rau, ii omoara personal...fiecare dupa caracterul sau..

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Noi 2013 7:41 pm 
Neconectat
tânără speranţă

ACUM cred ca se poate face o "re-educare profilactică" a populației . Renunțarea la mașini în favoarea bițiglelor cu sistem anti-maidanezi!
Propun OBLIGATIVITATEA, la purtator, unui ciocan/levier și/sau mașină de tranșat (în funcție de gramaj).
Nu știm sigur dacă îi omorâm dar îi rănim SIGUR.
Până mâine, mor în chinuri! :ymdevil: SOLVED! :ymsick:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 04 Noi 2013 11:08 pm 
Neconectat
tânără speranţă

@ Giorgia. Te cam contrazici. Acoperisul nu s-a reparat de voie buna, dar, dupa ce au cazut tigle cineva a facut PLANGERE, o comisie de la politia capitalei s-a deplasat, au amenintat cu amenzi si tu imi spui ca nu serveste la nimic sa te plangi si ca legea nu este aplicata :-?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 05 Noi 2013 5:10 pm 
Neconectat
membru de bază

Connex scrie:
@ Giorgia. Te cam contrazici. Acoperisul nu s-a reparat de voie buna, dar, dupa ce au cazut tigle cineva a facut PLANGERE, o comisie de la politia capitalei s-a deplasat, au amenintat cu amenzi si tu imi spui ca nu serveste la nimic sa te plangi si ca legea nu este aplicata :-?

...ai citit doar juma din ce am postat...

Dar e ok :)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 05 Noi 2013 8:40 pm 
Neconectat
Admin

AbraMack-reloaded scrie:
ACUM cred ca se poate face o "re-educare profilactică" a populației . Renunțarea la mașini în favoarea bițiglelor cu sistem anti-maidanezi!
Propun OBLIGATIVITATEA, la purtator, unui ciocan/levier și/sau mașină de tranșat (în funcție de gramaj).
Nu știm sigur dacă îi omorâm dar îi rănim SIGUR.
Până mâine, mor în chinuri! :ymdevil: SOLVED! :ymsick:

Putem publica soluția ta și pe prima pagină? Poate mai strângi și alți fani ai violenței.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 06 Noi 2013 7:35 am 
Neconectat
tânără speranţă

Tu, Sottero... nu te relaxezi niciodata? 8-}

Pentru "chill" si pentru o mica diferenta intre caini si....sobolani!

http://vitaminl.tv/video/427?ref=fbs

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 06 Noi 2013 5:19 pm 
Neconectat
tânără speranţă

@Giorgia

Am citit tot dar, sunt sigur ca nu ai intreprins nimic, pentru ca ''legea nu se aplica''. Nu pot accepta ca nu isi face nimeni treaba, din moment ce nu ai cerut ajutorul. Acum problema este rezolvata dar, se putea rezolva acum multi ani. Pasii de urmat, daca mai esti curioasa, se gasesc in forumul de discutii de aici www.avocatnet.ro S-a discutat si para discutat situatia teraselor de pe bloc...

Scuze de off topic :D

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 182 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Următorul

Ora este UTC [ DST ]