Forumul românilor din Elveţia

Acum este Dum, 17 Noi 2019 12:57 pm

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Oferte Swiss Geneva - Bucuresti
MesajScris: Vin, 25 Sep 2009 9:48 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Swiss a început sa ofere zboruri dus întors Geneva - Bucuresti sub 200 de CHF (199 mai exact), toate taxele incluse. Zborurile sunt la ore foarte convenabile.

Am testat si Flybaboo, 210 CHF fara sa trebuiasca sa rezerv cu decenii înainte de calatorie.

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Oferte Swiss Geneva - Bucuresti
MesajScris: Vin, 25 Sep 2009 10:34 am 
Neconectat
Admin

Am cautat si oferta e valabila si din Zürich.
Asadar:
Zürich <--> Bucuresti, pret 199.- Sfr./persoana.
Pentru perioada sarbatorilor e mai scump. Normal.
.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 27 Sep 2009 6:43 pm 
Neconectat
nou venit

buna seara!
eu am luat chiar sapt asta bilete pt perioada 25 dec.09-04 ian.10 cu acelasi pret 199 de pers dus -intors cu swiss zu-buc!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 27 Sep 2009 11:18 pm 
Neconectat
nou venit

In 2007 de Craciun, eu am platit 299 CHF pe Business Class pentru ca Economic Class costa 400... :lol:

Raluca

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 01 Noi 2009 5:26 pm 
Neconectat
nou venit

trebuie sa va faceti rezervari mai din timp dragi rominii aviz celor care pleaca cu soferi amatori de ocazie am avut o experienta groaznica anul trecut a m plecat cu cineva cu un renault scenic a m deviat din traseul principal si a mers pe Slovacia vestitul sofer sa adormit la volan mai departe va imaginati ce GROAZA.....................

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Lun, 09 Noi 2009 10:37 pm 
Neconectat
nou venit

Ca doar aici am vazut scriindu-se de avioane: Am avut neplacuta surpriza ca vrand acum in noiembrie sa imi rezerv un weekend la Bucuresti cu jumatate de zi de concediu lunea sa descoper ca Tarom/Baboo a scos cursa de Zürich de luni dimineata. :( Acum trebuie sa imi mai iau o jumatate de zi libera si sa trec pe swiss. :(
Taromul a ajuns ca un low cost: Au acum o cursa martea si una joia, plus din doua in doua duminici.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mar, 30 Mar 2010 8:45 pm 
Neconectat
nou venit

brrrr. oferta nu mai e valabila??? Deja vad preturi exagerate, ce nu-mi convin deloc, poate alte companii au oferte normale???

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 31 Mar 2010 10:46 am 
Hai sa va povestesc cum devine cazu’ cu ofertele de sarbatori! De pilda cea a Tarom-ului pentru Pasti.

Am vazut anuntul pe forum cum ca oferta pentru Valentine’s day se prelungeste si pentru Pasti (respectiv 297 franci pt doua bilete dus-intors in perioada 11 martie- 11 aprilie ).
Am pus mana pe telefon si am telefonat la numarul ce apare in anunt. Doamna de la capatul firului mi-a explicat ca nu are idee daca oferta mai este valabila, intrucat “lumea s-a cam imbulzit la bilete”, si m-a sfatuit sa merg urgent la terminalul 2 la aeroport, poate am noroc sa mai gasesc.

Chiar daca mi s-a parut cel putin dubios faptul ca persoana care trebuia contactata(in naivitatea mea, reprezentant oficial Tarom) nu ofera informatii clare, dupa 25 de minute cautam ghiseu Tarom la aeroportul din Zurich. Nu exista.

Am fost directionata spre un ghiseu care deservea mai multe companii. Am explicat despre ce e vorba, iar doamna de acolo mi-a oferit bilete la pretul de 307 euro/ persoana. (una bell’ gran’ differenza!).
Am reluat explicatiile despre oferta inclusiv codul ofertei(cel afisat pe forum).

Raspunsul a fost ca nu se vede nici o oferta valabila sau expirata. Deosebit de amabila, functionara de acolo a telefonat la numarul la care telefonasem eu prima data. De la capatul firului a primit cam acelasi raspuns care mi-a fost dat mie + numarul de telefon al Tarom in Bucuresti( la insistente sale !!).

A telefonat la Tarom-Bucuresti si a cerut explicatii. I s-a raspuns in felul urmator : oferta nu mai exista, intrucat a fost valabila doar pentru primul cuplu care a cumparat bilete in perioada mentionata. ;) ;)

Drept pentru care, m-am intors frumusel acasa si am facut rezervare online, la 209 euro/persoana, tot cu aeronave Tarom, tot in aceeasi perioada. A fost cel mai ieftin bilet pe care l-am gasit; mai ieftin decat pe "e-bookers". Site-ul se numeste Volagratis; am mai facut rezervari pe site-ul asta iar pana acum nu am avut nici un fel de surprize neplacute.

P.S. Scuzati ca am fost off-topic, aici fiind vorba de oferte swiss Geneva Bucuresti. In graba, nu am gasit cel cu "oferte Tarom de Paste". :)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Mie, 31 Mar 2010 7:07 pm 
Neconectat
nou venit

Mde... Vesel... Eu asa ma bucurasem de oferta in jur de 80 Euro de la Geneva la Bucuresti, dar, probabil, demult nu mai e valabila, quel dommage!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 01 Apr 2010 9:50 am 
Neconectat
Admin

luminita scrie:
cautam ghiseu Tarom la aeroportul din Zurich. Nu exista.

Este la plecari terminal 1, deasupra restaurantului. Deasupra ghiseelor de business class check-in.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 01 Apr 2010 8:15 pm 
Soterro scrie:
Este la plecari terminal 1, deasupra restaurantului. Deasupra ghiseelor de business class check-in.
Multumesc pentru precizare.Vazusem si eu in anunt ca Tarom se gaseste la terminalul 1, insa doamna care raspunsese la telefon mi-a spus clar sa nu ma prezint la terminal 1, ci la 2, la ghiseu, sa vad daca mai sunt bilete. Credeam ca s-o fi mutat reprezentanta Tarom.
Ciudat a fost si faptul ca a trebuit sa sun de vreo cinci ori la numarul afisat in anunt, primele patru dati o voce spunand in nemteste ca numarul nu este alocat.(nu cumva asa se intampla cand apelul este redirectionat spre alt numar?)
Redau mai jos continutul unui mesaj privat primit de la un forumist:
Citat:
Buna! de ce nu le trimiti si celor de la bucuresti un mail cu tot ce ai scris aici? vezi tarom.ro...merita ca prea isi bat joc de noi! este un birou tarom in aeroport dar are mai mereu usa inchisa...de exepmlu dna.Gandac sefa agentiei si a luat si ea o mica vacanta de o luna si a plecat la bucuresti!...o zi buna!
(Nu dezvalui identitatea autorului din respect pentru optiunea sa de a nu publica cele de mai sus in topic).

Oricum, tinand cont de constatarile forumistului si de convorbirea telefonica cu Tarom -Bucuresti relatata de functionara de la ghiseu, mie imi cam vine sa plang cu vorbe…

Cred ca multi din lucratorii companiei sunt exponenti ai degeneratiei pro si ai Kitschy girls, condusi de decretzei cu ifose. .. Si toti impreuna killaresc clientii si ceea ce a mai ramas din imaginea Romaniei....Si o fac din inima saormei. ( http://www.123urban-Dictionar –sursa recomandabila de consultat daca vrei sa fii in pas cu vremurile!-recte: sa fii cool).

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 02 Apr 2010 2:38 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Un pic pe aceasta tema, desi ma refer la zborurile din ZH spre Buc.
Cine cauta online, gaseste bilete ZRH-OTP cu 188 CHF. Pe site-ul tarom sunt cam 134 EUR, tot acolo cu transformatul EUR/CHF. Si website-urile puse de altii de prin Italia tot la acelasi pret revin, dar au marele dezavantaj ca cei care fac bookings via acele portale nu beneficiaza de legislatia si garantiile elvetiene in caz ca ceva nu 'mere' sau apar probleme. Prin portaluri elvetiene, puteti face si asigurare pentru cazul de renunt la calatorie (cazuri de boala, forta majora, deces)- fara asigurare, ati pierde banii complet.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 02 Apr 2010 3:23 pm 
Neconectat
nou venit

Banii nu se pierd niciodata complet, ceea ce se pierde este pretul biletului, taxele de aeroport in general se returneaza. Tarom returneaza timp de aprox un an dupa ce n-ai mai folosim biletul. In schimb ebookers.ch percepe ofcourse un comision. In cazul meu, trebuia sa primesc inapoi 150 CHF taxe de aeroport, ebookers a oprit comision de tranzactie 75chf. Daca as fi rezervat direct via tarom as fi primit toti banii inapoi.

Stef

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 02 Apr 2010 3:53 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Mersi Stef pt. acest detaliu.

Dar tu ai facut atunci acea asigurare in caz de anulare a calatoriei (9 CHF) sau ba?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 03 Apr 2010 11:08 am 
Neconectat
nou venit

nu n-am facut, dar oricum nu m-ar fi ajutat pentru ca motivul anularii nu era unul de caz major. pur si simplu n-am mai zburat...

Stef

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]