Forumul românilor din Elveţia

Acum este Sâm, 19 Oct 2019 7:45 am

Ora este UTC [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: intrebare intrebatoare!
MesajScris: Joi, 19 Noi 2009 7:07 pm 
Neconectat
nou venit

In primul rand Buna seara!
Dupa mult chin cu actele pentru casatoria civila (pe care am facut-o aici) acu' altul pentru cununia religioasa din
Romania! Sunt complet in ceata, eu ortodoxa el e reformant -disident (asa scrie in certificatul lui de nastere-ca el nu e deloc credincios, mai ales cum la ei "sa crezi" e o taxa in plus!!;)...asaaa acu sa trec la subiect..s-a interesat a mea mama la biserica-ca tre sa le programezi si pe astea la fel ca restaurantul!!- si i-a povestit preotului ce si cum cu al meu barbat, parintele a spus ca daca sotul meu chiar daca nu e ortodox tre sa fie botezat in "Sfanta Treime" iar daca nu e, tre sa-l boteze si sa devina ortodox, ca altfel nu ne cununa!!!
A mai trecut cineva prin chestii de genul?? V-as ruga tare mult sa ma lamuriti si pe mine!!
Eu am niste prieteni el-ortodox iar ea-catolica si s-au cununat la biserica ortodoxa fara nici o problema, doar ca preotul a pus-o pe ea sa promita ca daca vor avea copii sa-i boteze la ortodoxsi.
Acu ma intreb si eu ca prostu' : daca el nu vrea sa il boteze ce o sa se intample ... nu o sa ne mai cunune????
O seara buna si s-auzim numai de bine!

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: intrebare intrebatoare!
MesajScris: Joi, 19 Noi 2009 8:19 pm 
Neconectat
Admin

Cauta alt popa mai putin... avar. Si mare grija la cat platesti, ar putea sa-ti ceara dublu...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Noi 2009 9:15 pm 
Neconectat
nou venit

:)) ...apoi care doamne iarta-ma nu sunt avari...ca acu' umbla cel putin cate doi...:))..!!..in haita...!!!
Am vb. mai devreme cu soacra-mea si m-am mai linistit un pic..mi-a spus ca ei cred in Dumnzru si Iisus...deci nu e Sfanta Treime cum cere popa nostru...dar las' ca doar eu o sa fiu translatoarea..sa vezi ce ii mai traduc popii de-o sa creada ca sotul e urmasul lui Petru:)))!! :pirate:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Joi, 19 Noi 2009 10:10 pm 
Intrebarea a fost pusa parintelui din Bern ?

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Noi 2009 9:38 am 
Neconectat
activ şi comunicativ

Pai ar fi mai multe solutii:
1. te duci la un popa surd.
2. iti alegi un preot care nu pune prea multe intrebari.
3. minti. (asta in caz ca nu-ti e frica de Judecata de apoi)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Noi 2009 12:23 pm 
Neconectat
tânără speranţă

Eu am alta intrebare: la ce iti trebuie circoteca religioasa ortodoxa din Romania, si nu numai de acolo ci cam de peste tot? Duci lipsa tamaiei si a unui popa care lautareste si in maxim 30 de minute te tapeaza de sararul pe o saptamana? Sau o faci doar ca "asa trebuie", sau ca sa ai un motiv sa o pui de un chef cu remuneratie si in Ro.
Daca e ultima varianta atunci rezolvarea e simpla: pregateste plicul, tripleaza suma obisnuita si dute la cea mai renumita Biserica din orasul tau, stai acolo vreo 15 minute uitandu-te la popi si pe care il vezi ca merge mai ciudat si atunci cand te apropii de el duhneste a "impartasanie" abordeaza-l si iti garantez ca nu vei avea nici o problema sa fii cununata, nici daca zici ca esti musulmana, ca doar si gura popii "trebuie sa mananca ceva". Iti spun asta din experienta a doi prieteni.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Noi 2009 2:39 pm 
Buna.
Nu am trecut personal prin asa ceva insa am pe cineva in familie. In cartile bisericesti este bine stipulat ca nu se poate face o cununie religioasa intre un ortodox si cineva de alta religie. Astea sunt canoanele iar preotii trebuie sa le respecte. In general se face o slujba inaintea casatoriei care presupune trecerea daca vrei la religia ortodoxa.. dupa care se face slujba de cununie. Trecerea daca vrei la ortodoxie, nu se face ca un botez propriuzis ci o simpla ugere cu mir.
Taxele percepute insa, pot fi comentate si discutate. Preotul care va accepta "darul" pt a deveni surd, nu face altceva decat sa incalce canoanele in favoarea banului.
Canoanele insa sunt foarte clare. Ori cununie ortodoxa deci el trece la cultul ortodox, ori tu treci la cultul lui si faceti cununie in alta biserica decat cea ortodoxa.
:)

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Noi 2009 5:59 pm 
Neconectat
nou venit

Salutari Florentina !
Pai eu consider ca nu-i o catastrofa !iti dau o idee;cauta o tara sau o alta biserica care ar putea si chiar ar dori sa va cunune !
Ma gandesc ca un alt preot ar fi dispus sa va cunune!Asteapta si alte sfaturi ! Totusi nu dispera !Se v-a gasi o solutie.
Succes si "casa de piatra"

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Noi 2009 8:05 pm 
Neconectat
nou venit

Eu cunosc un cuplu care locuieste pe langa Pitesti. El este elvetian. S-au casatorit religios in Romania. Stiu ca el a trebuit sa citeasca ceva si sa declare pe urma ca este ortodox. Si uite ca s-a putut. Asta se intampla acum 4 ani.

Raluca

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Noi 2009 9:32 pm 
Neconectat
nou venit

Buna!
Vad ca subiectul a starnit ceva comentarii...!!
Nu ca as avea nevoie de "circoteca religioasa" dar asa e datina,asa trebuie etc, etc...la noi la romani....si nu ca as fi vreo mare credincioasa, dar asa suntem crescuti cu "frica de dumnezeu",eu de fapt cred dar in felul meu, pt ca a crede nu inseamna sa te duci toata ziua la biserica si sa te trezesti la miez de noapte sa te rogi...!
si pt ca sunt singura fata si cea mica la parinti va puteti imagina ce e in sufletul bietei mele mame..:)
Acum lasand un pic gluma si nervii, care ii avuseram ieri, la o partte, pt ca nu asa vrea nici sa mint sau mai stiu eu ce,pana la urma o sa-l botez pe sot si asa ma mai usureaza si de niste banuti dar acu asta e! Pe mine ma exaspereaza mai mult faptul ca in Romania cum aude cineva ca e vorba de un strain, mai ales elvetian...ca astia au bani frate nu gluma...,sau ca muncesti in strainante, se ridica mereu cu pretentii - banesti - , adica prosteala pe fata...cam asa ceva!!!
Oricum mi-a venit o idee: sa ma duc eu frumusel la Bern cand se face slujba romaneasca si sa vorbesc cu un preot , ca ma gandesc eu daca preotul traieste aici stie si despre religiosii astia de aici :) si imi explica el mai bine daca reformant-desident are ceva cu ortodox in comun.
Oricum multumesc tuturor de sugestii si comentarii!
Un week-end fara gripa porcina va doresc!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Noi 2009 10:09 pm 
Neconectat
Admin

Sa nu crezi insa ca aici o sa scapi (mai) ieftin. Ba s-ar putea sa-ti ceara sa-ti boteze si nasii.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Noi 2009 10:41 pm 
Ai aici toate inf necesare adresa, tel
si nu costa bani o intrebare

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Noi 2009 10:41 pm 
adica aici http://www.biserica-berna-fribourg.ch/

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Noi 2009 10:54 pm 
Neconectat
nou venit

Multumesc Sorinrau.
Nuuu..ma refeream sa intreb aici nu sa ma cunun aici..;)..nu ca in tara ar fi ieftin dar aici mi-ar depasi mult bugetul si una la mana nu cred ca m-as simti asa bine ca acas' si a doua la mana la 12.00 noaptea se termina cu petrecerea..;)

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Vin, 20 Noi 2009 11:16 pm 
Flori zi drept tu vrei sa chiui

Sus

Răspuns cu citat  
MesajScris: Sâm, 21 Noi 2009 12:39 am 
Neconectat
Admin

florentina28 scrie:
si a doua la mana la 12.00 noaptea se termina cu petrecerea..;)
In orasul parintilor mei, da in Romania, sunt interzise petrecerile dupa miezul noptii. Nu stiu sa existe si undeva in Elvetia o asa regula. Asta asa, pentru nostalgici.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 22 Noi 2009 10:10 am 
Neconectat
nou venit

Buna dimneata!
Acu vreau nu vreau tre' sa chiui..:)), ca vorba aia "daca ai intrat in hora tre sa joci"
Din cate am inteles eu, aici in ch, nu poti petrece pana dimineata, si stiu ca si in ro e asa dar nu peste tot, la noi de ex, la galati o nunta tine pana la 6-7 dimineata, in plus noi facem nunta in afara orasului la padure :)) asa ca putem chiui pana ne-or lasa plamanii...:)))

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: Dum, 22 Noi 2009 2:02 pm 
Neconectat
activ şi comunicativ

Se poate petrece si pana la 6 dimineata dar trebuie de intrebat o derogare speciala de la politie sau comuna unde are loc petrecerea .....

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]